12 жовтня 2017 р.м. ОдесаСправа № 815/1699/17
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- ОСОБА_1
розглянувши у порядку письмового апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 червня 2017 року по справі за адміністративним позовом скаргою ОСОБА_2 до державного реєстратора прав на нерухоме майно ДП «Центр обслуговування громадян» ОСОБА_3 про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати незаконною бездіяльність державного реєстратора речових прав на нерухоме майно ОСОБА_3 щодо своєчасного не відновлення розгляду заяви про державну реєстрацію №20846754 від 06.02.2017 року; зобов'язати державного реєстратора речових прав на нерухоме майно ОСОБА_3 відновити розгляд заяви про державну реєстрацію №20846754 від 06.02.2017 року.
В обґрунтування позову зазначено, що 06.02.2017 року ОСОБА_2 було подано заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним номером 20846754 разом із визначеним пакетом документів. 08.02.2017 року державним реєстратором ОСОБА_3 було винесено рішення про зупинення розгляду заяви та вказано, які документи треба надати. 14.02.2017 року ОСОБА_2 були усунені недоліки заяви. Разом з тим позивач вказує, що станом на 22.03.2017 року розгляд заяви про державну реєстрацію не відновлено, що є порушенням п. 14 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме мано та їх обтяжень №1127 від 25.12.2015 року, у зв'язку з чим вважає протиправною бездіяльність державного реєстратора щодо своєчасного відновлення розгляду зави про державну реєстрацію та вимушений звернутись до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 червня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не повне з'ясування обставин справи, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позову у повному обсязі.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, однак в судове засідання вони не з'явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, враховуючи необґрунтованість клопотання представника апелянта про відкладення апеляційного розгляду та з огляду на попереднє клопотання щодо прискорення розгляду справи, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 197 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до картки заяви №79677971, 06.02.2017 року, ОСОБА_4, яка діє від імені ОСОБА_2 на підставі довіреності, подано до ДП «Центр обслуговування громадян» заяву про державну реєстрацію права власності, яка зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 20846754. (а.с. 45-47).
08.02.2017 року державним реєстратором прав на нерухоме майно ДП «Центр обслуговування громадян» ОСОБА_3 прийнято рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №33770930 у зв'язку з тим, що документи подані не в повному обсязі. (а.с. 50-51).
Відповідно до відмітки про отримання рішення про зупинення розгляду заяви, які містяться в картці прийому заяви №79677971 та в заяві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 20846754, зазначене рішення №33770930 від 08.02.2017 року, отримано ОСОБА_4 11.02.2017 року.
Також, згідно картки прийому заяви, 14.02.2017 року ОСОБА_4 були додатково подані документи: рішення від 19.04.57 р. №265, рішення від 22.11.63 р. №135, рішення ОМР від 27.08.2014 року №5271-VI.
20.02.2017 року до ДП «Центр обслуговування громадян» надійшла заява від ОСОБА_2, в якій він просив пояснити чому після подання ним 14.02.2017 року додаткових документів, розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не відновлюється (а.с. 93).
Листом від 10.03.2017 року №3.2-05/803 ОСОБА_2 надана відповідь за підписом т.в.о. директора ДП «Центр обслуговування громадян», в якій позивачу повідомлено, що процедура державної реєстрації речових прав на нерухоме майно регламентована ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року №1127 та «Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 року №1141 (із змінами).
В листі вказано, що відповідно до приписів вищезазначених нормативно-правових актів державним реєстратором було встановлено черговість розгляду заяви, прийнято рішення про зупинення розгляду заяви через відсутність у повному обсязі документів, необхідних для державної реєстрації, в якому ОСОБА_2 було роз'яснено які документи необхідно надати.
Також в листі зазначено, що 14.02.2017 року заявником надано лише документ що посвідчує речове право на земельну ділянку та не надана передбачена п. 43 виписка з погосподарської книги, яка надається виконавчим органом сільської ради, селищної, міської ради або відповідною архівною установою.
Крім того, в листі вказано, що розгляд заяви буде відновлено 08.03.2017 року, однак наголошено, що якщо заявник протягом 30 робочих днів (а не календарних) з моменту отримання рішення про зупинення розгляду заяви виконав вимоги державного реєстратора, зазначені у відповідному рішенні, а також у разі коли державним реєстратором протягом 30 робочих днів з моменту прийняття відповідного рішення на запит отримано документи та/або інформацію, необхідні для державної реєстрації прав, розгляд заяви відновлюється на підставі рішення державного реєстратора щодо відновлення розгляду заяви. А відповідно до ч. 3 п. 14 Порядку у разі невиконання заявником зазначених у рішенні вимог або неотримання на запит документів та/або інформації, необхідної для державної реєстрації прав, у строк 30 робочих днів, державний реєстратор приймає рішення щодо відмови в державній реєстрації прав.
23.03.2017 року державним реєстратором прав на нерухоме майно ДП «Центр обслуговування громадян» ОСОБА_5В прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 34422231, яке отримано ОСОБА_4 24.03.2017 року відповідно до відмітки в обліковій справі (а.с. 45, 52).
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що державний реєстратора під час вирішення питання по заяві позивача діяв на підставі та відповідно до вимог чинного законодавства, а тому підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Колегія суддів висновки суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову вважає правильними, з огляду на наступне.
Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV (із змінами та доповненнями) регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Відповідно до ст. 23 Закону розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором виключно у таких випадках: подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством; неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному у пункті 3 частини третьої статті 10 цього Закону, інформації про зареєстровані до 1 січня 2013 року речові права на відповідне нерухоме майно, якщо наявність такої інформації є необхідною для державної реєстрації прав. Державний реєстратор у строк, встановлений для державної реєстрації прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та невідкладно повідомляє про це заявника. Якщо заявник протягом 30 робочих днів з моменту отримання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав виконав вимоги державного реєстратора, зазначені у відповідному рішенні, розгляд заяви відновлюється на підставі рішення державного реєстратора про відновлення розгляду заяви. Перебіг строку державної реєстрації прав продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду, з урахуванням часу, що минув до його зупинення. Рішення повинно містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви. Державний реєстратор не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, якщо інше не випливає з документів, що надані додатково. У разі невиконання заявником зазначених у рішенні вимог у строк, встановлений у частині третій цієї статті, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає “Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127.
Пунктом 12 Порядку встановлено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на це саме майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Відповідно до п. 14 Порядку у разі коли під час розгляду заяви встановлено наявність підстав, передбачених законом для зупинення розгляду заяви, державний реєстратор невідкладно приймає рішення щодо зупинення розгляду заяви. Якщо заявник протягом 30 робочих днів з моменту отримання рішення щодо зупинення розгляду заяви виконав вимоги державного реєстратора, зазначені у відповідному рішенні, а також у разі коли державним реєстратором протягом 30 робочих днів з моменту прийняття відповідного рішення на запит отримано документи та/або інформацію, необхідні для державної реєстрації прав, розгляд заяви відновлюється на підставі рішення державного реєстратора щодо відновлення розгляду заяви. У разі невиконання заявником зазначених у рішенні вимог або неотримання на запит документів та/або інформації, необхідних для державної реєстрації прав, у строк, встановлений в абзаці другому цього пункту, державний реєстратор приймає рішення щодо відмови в державній реєстрації прав.
Отже, Порядок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 не містить приписів щодо обов'язку державного реєстратора прийняти рішення про відновлення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, негайно після подання заявником додаткових документів до закінчення 30 денного строку з моменту отримання рішення щодо зупинення розгляду заяви.
Також судом встановлено, що відповідно до наказу ДП «Центр обслуговування громадян» від 20.02.2017 року №24-в/2017 року ОСОБА_3 знаходилась у щорічній основній відпустці з 06.03.2017 року, у зв'язку з чим рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень було прийнято начальником відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації державного підприємства «Центр обслуговування громадян» ОСОБА_5 23.03.2017 року.
Таким чином, оскільки 30-денний строк для прийняття відповідного рішення державним реєстратором ОСОБА_6 станом на 05.03.2017 року, ще не сплинув, а подальший розгляд заяви ОСОБА_2 від 06.02.2017 року здійснювався іншим реєстратором, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що державним реєстратором прав на нерухоме майно ДП «Центр обслуговування громадян» ОСОБА_3 не було допущено неправомірної бездіяльності щодо не відновлення розгляду заяви ОСОБА_2 від 06.02.2017 року.
Також, оскільки 23.03.2017 року державним реєстратором прав на нерухоме майно ДП «Центр обслуговування громадян» ОСОБА_5 було прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №34422231, відповідно до заяви ОСОБА_2 від 06.02.2017 року №20846754, суд вважає що відсутні підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання державного реєстратора речових прав на нерухоме майно ОСОБА_3 відновити розгляд заяви про державну реєстрацію № 20846754 від 06.02.2017 року.
Крім того, колегія суддів враховує те, що правомірність рішення державного реєстратора ДП «Центр обслуговування громадян» ОСОБА_5 №34422231 від 23.03.2017 року встановлена судовим рішенням, яке набрало законної сили, у справі №815/1815/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до державного реєстратора прав на нерухоме майно ДП «Центр обслуговування громадян» ОСОБА_5 про визнання неправомірним та скасування рішення державного реєстратора ОСОБА_5 № 34422231 від 23.03.2017 р. про відмову у державній реєстрації прав; зобов'язання державного реєстратора повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 20846754 від 06.02.2017р.
Враховуючи викладене, оскільки доводи позивача про бездіяльність державного реєстратора під час вирішення його заяви не знайшли свого підтвердження, рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прийнято за обґрунтованих підстав та згідно чинного законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність обставин для задоволення позову.
З огляду на викладене, оскільки судом першої інстанції повною мірою з'ясовані обставини справи, висновки суду відповідають нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, а доводи апеляційної скарги цих висновків не спростовують, колегія суддів приходить до висновку, що судове рішення відповідно до вимог ст. 200 КАС України підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 червня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий-суддя: О.В. Єщенко
Судді: О.О. Димерлій
ОСОБА_1