Cправа № 127/21416/17
Провадження № 2/127/5766/17
про відмову у відкритті провадження у справі
10 жовтня 2017 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гриневич В.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції м. Вінниця, третя особа: ОСОБА_2 про визнання позивача особою, яка потерпіла внаслідок ДТП , -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Управління патрульної поліції м. Вінниця, третя особа: ОСОБА_2, в якій просив визнати ОСОБА_1 особою, як такою, що потерпіла внаслідок ДТП 20.06.2017р.
Зі вказаної позовної заяви вбачається, що вона подана позивачем за правилами Цивільного процесуального кодексу України та зареєстрована судом як цивільна справа.
При вирішенні питання про відкриття провадження у даній справі, судом встановлено що даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому у відкритті провадження у даній справі слід відмовити з наступних підстав.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (стаття 1 ЦПК України).
Згідно з частиною першою статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом прав, свобод чи інтересів. Відповідно до частини другої цієї ж статті у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.
Правила визначення компетенції судів щодо розгляду цивільних справ передбачені статтею 15 ЦПК України: суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Однак, як вбачається з позовної заяви, «20.06.2017р. в м. Вінниці по вул. Андрія Первозванного, 16 позивач перебуваючи за кермом свого легкового автомобіля, внаслідок порушення вимог п. 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху України громадянином України водієм ОСОБА_2, що допустив дорожньо-транспортну пригоду, внаслідок зіткнення транспортних засобів, отримав фізичні травми, пошкоджено його автомобіль. Натомість до цього позивач не отримав від Управління патрульної поліції м. Вінниця повідомлення про те, як вирішилась справа щодо розслідування ДТП. не визначено розмір ушкодження транспортних засобів, не проведено медичного обстеження на місці пригоди позивача та ОСОБА_2, позивача не визнано потерпілим внаслідок ДТП.»
З наданої до позовної заяви постанови Вінницького міського суду Вінницької області у справі №127/13611/17 від 10.07.2017р. вбачається, що ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП та призначено йому покарання у виді штрафу в сумі 340,00 грн. на користь держави.
Відповідно до статті 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Визначення потерпілого та його статус у справах про притягнення особи до адміністративної відповідальності врегульовано статтею 269 вказаного кодексу, відповідно до якої потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду. Потерпілий має право знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання, при розгляді справи користуватися правовою допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, оскаржувати постанову по справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, реалізація прав особою, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду, зокрема надання чи ненадання статусу потерпілого, здійснюється за правилами та в порядку встановленими Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Отже, вимоги особи про надання статусу потерпілого від адміністративного правопорушення не виникають з цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а тому такий спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у судах в порядку цивільного судочинства.
З огляду на вказане, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції м. Вінниця, третя особа: ОСОБА_2 про визнання позивача особою, яка потерпіла внаслідок ДТП, оскільки позов не підлягає розгляду у судах в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. 15, 122, 208-210 ЦПК України, суддя,-
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції м. Вінниця, третя особа: ОСОБА_2 про визнання позивача особою, яка потерпіла внаслідок ДТП.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через Вінницький міський суд Вінницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: