"10" жовтня 2017 р. Справа № 903/861/15
Суддя господарського суду Волинської області Костюк С.В., розглянувши скаргу на неправомірні дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України
у справі № 903/861/15
за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до відповідача: Державного комунального підприємства "Луцьктепло"
про стягнення 909 590,04 грн.
за участю представників сторін:
від скаржника: ОСОБА_1, дов. № 14-77 від 14.04.2017 року;
від боржника: ОСОБА_2, дов. № 27/08 від 03.01.2017 року;
від ДВС: н/з.
Суть скарги: 22.08.2017 року Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (стягувач по виконавчому провадженню) звернулося до суду зі скаргою, в якій просить визнати незаконними дії Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області в особі Відділу примусового виконання рішень щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження № 51557162; визнати недійсною постанову про зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 51557162, яку було винесено 01.08.2017 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_3.
В обґрунтування скарги посилається на те, що при винесені оскаржуваної постанови порушено норми п. 10 ч.1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» та норми Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» від 03.11.2016 року № 1730-VIII (надалі - Закон № 1730).
11.09.2017р. через канцелярію суду головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Волинській області подано пояснення № 04-35/4554 від 06.09.2017р., в яких державний виконавець просить в задоволенні скарги відмовити, вказуючи, що при винесені оспорюваної постанови, керувався п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження” та наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 160 від 27.06.2017р., відповідно до якого ДКП “Луцьктепло” було включене до Реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості на підставі Закону України “Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії” за № 68.
Також просить розглядати скаргу без участі представника відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Волинській області.
Скаргу розглянуто за відсутності представника відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Волинській області, з огляду на належне повідомлення відділу про судовий розгляд скарги.
ДКП «Луцьктепло» (боржник по в/п) в поясненні від 10.10.2017 року № 4687/08 заперечив проти поданої скарги та зазначив, що наказом Мінрегіону від 27.06.2017 року № 160 ДКП «Луцьктепло» було включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії (далі- Реєстр).
Відповідно до ст. 5 Закону № 1730 реструктуризації підлягає кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашена станом на 31 грудня 2016 року.
Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження” виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
У відповідності до ч. 4 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.
Відповідно до наказу господарського суду від 05.01.2016 року № 903/861/15-1, виданого на виконання рішення господарського суду Волинської області від 15.09.2015 року та постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 23.12.2015 року стягувачем визнано ПАТ «НАК «Нафтогаз України», на підставі включення боржника до Реєстру 13.07.2017 року зазначений звернувся до виконавчої служби з заявою про зупинення виконавчих проваджень про стягнення заборгованості перед ПАТ «НАК «Нафтогаз України», а тому Постанова про зупинення вчинення виконавчих дій від 01.08.2017 року ВП № 51557162 прийнята з дотриманням Закону України «Про виконавче провадження».
Дослідивши надані сторонами докази на обґрунтування своїх доводів та заперечень, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні скарги, з врахуванням наступного.
Як слідує з матеріалів справи рішенням господарського суду Волинської області від 15.09.2015 року у справі № 903/861/15, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 23.12.2015 року та постановою Вищого господарського суду України від 23.10.2016 року, було частково задоволено позов ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та стягнуто з ДКП «Луцьктепло»м 362453,93 грн., з них 44 365,40 грн. пені, 280 613, 57 грн. інфляційних, 37 474, 96 грн. відсотків річних, а також 10 798, 31 грн. витрат по сплаті судового збору (а.с.85-86, 133-136, 165-167).
На виконання даних судових актів 05.01.2016 року видано наказ № 903/861/15-1 (а.с.139).
Ухвалою суду від 20.09.2016 року задоволено заяву ПАТ «НАК «Нафтогаз України» видано дублікат наказу № 903/861/15-1 (а.с.195-197).
Боржник 13.07.2017 року звернувся з заявою № 3394/08 до державної відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Волинській області про зупинення всіх виконавчих проваджень на весь час перебування ДКП «Луцьктепло» в Реєстрі.
01.08.2017 року головним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області було винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій по наказу № 903/861/15-1 від 05.01.2016 року на суму 362 453,93 грн. з посиланням на п.10 ч.1 ст. 34 та ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження» (а.с.205).
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав скарги, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 115 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Частиною 2 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обовязковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх обєднаннями на всій території України. Обовязковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 4 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», діяльність органів державної виконавчої служби та приватних виконавців здійснюється з дотриманням принципів: 1) верховенства права; 2) законності; 3) незалежності; 4) справедливості, неупередженості та обєктивності; 5) обовязковості виконання рішень; 6) диспозитивності; 7) гласності та відкритості виконавчого провадження та його фіксування технічними засобами; 8) розумності строків виконавчого провадження; 9) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями.
Частиною 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
При цьому пунктом 1 ч.2 ст.18 цього Закону встановлено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 34 ЗУ "Про виконавче провадження", виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі, включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "ОСОБА_2 України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
Частиною 4 ст.34 вказаного вище Закону передбачено, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.
Стаття 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" містить визначення термінів. Так, реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості (далі - реєстр), - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства (абз. 9 ч. 1 ст. 1 Закону).
Як вбачається із матеріалів справи на підставі наказу Мінрегіону від 27.06.2017 року № 160 ДКП «Луцьктепло» включено до Реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», що підтверджується додатком, до вказаного наказу, який містить перелік субєктів господарювання, які включаються до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.
Як свідчать матеріали справи, а саме рішення господарського суду Волинської області від 15.09.2015 року та наказ суду від 05.01.2016 року, виданий на примусове виконання цього рішення, стягувачем є ПАТ «Нафтогаз України», боржником є - ДКП «Луцьктепло», що як встановлено судом вище, включено до Реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії». По даному наказу стягується заборгованість, яка виникла до 01.07.2016 року та на суму 262453,93 грн., в яку входить 44 365,40 грн. пені, 280 613, 57 грн. інфляційних, 37 474, 96 грн. відсотків річних, судові витрати в сумі 10 798,31 грн. в дану суму не входять.
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (ст. 1 Закону України Про виконавче провадження).
Відповідно до ч.1 ст. 121-2 ГПК України, скарга на рішення, дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватних виконавців щодо виконання судових рішень господарських судів може бути подана стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів, крім рішень виконавця про відкладення проведення виконавчих дій, які можуть бути оскаржені протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів.
Частиною 1 ст. 74 Закону передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Враховуючи те, що стягувач, боржник та заборгованість в сумі 262453,93 грн., яка стягується за наказом господарського суду від 05.01.2016 року № 903/861/15-1 відповідають критеріям, визначеним п. 10 ч.1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» та Закону № 1730, у відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Волинській області були правові підстави для прийняття постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 01.08.2017 року ВП № 51557162 на підставі п. 10 ч.1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», а тому скарга є необґрунтованою і суд відмовляє в її задоволенні.
Керуючись Конституцією України, Законом України “Про виконавче провадження”, Законом № 1730, статтями 33, 34, 43, 86, 115, 1212 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на неправомірні дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області відмовити.
Суддя С. В. Костюк