Рішення від 10.10.2017 по справі 924/471/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"10" жовтня 2017 р.Справа № 924/471/17

Господарський суд Хмельницької області у складі: Головуючий суддя Танасюк О.Є., суддя Муха М.Є., суддя Димбовський В.В. розглянувши матеріали справи

за позовом Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради м. Кам'янець-Подільський

за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

- Державна фінансова інспекція в Хмельницькій області;

- Західний офіс Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області

до Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик" м.Кам'янець-Подільський

про стягнення 24503,55 грн. як надміру виплачені бюджетні кошти у формі компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на рахунок Департаменту соціального захисту населення.

Представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

третьої особи - Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області: не з'явився

третьої особи - Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області: не з'явився

Рішення приймається 10.10.2017р., оскільки в судовому засіданні 09.10.2017р. оголошувалася перерва.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно зі ст. 85 ГПК України.

На підставі заяви судді Танасюк О.Є. від 27.07.2017р., відповідно до протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 27.07.2017р., за підписом керівника апарату суду Комарніцького В.В. подальший розгляд справи №924/471/17 призначено до розгляду в колегіальному складі суддів: Танасюк О.Є. (головуючий), Димбовський В.В., Муха М.Є.

Ухвалою суду від 27.07.2017р. справу прийнято до провадження колегією суддів.

Суть спору: позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути 24503,55 грн. як надміру виплачені бюджетні кошти у формі компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на рахунок Департаменту соціального захисту населення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що працівниками Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області під час проведення зустрічної звірки з 03.06.2016р. по 07.06.2016р. документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що проводились Кам'янець-Подільським ПАТ “Гіпсовик” з Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради за період з 01.01.2014р. по 01.05.2016р. виявлено, що відповідачем було подано до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради недостовірні дані про фактичні витрати на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам.

Вказує, що нарахування середнього заробітку працівниками відповідача всупереч п.8 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995р. № 100, призвело до завищення розміру середньомісячної заробітної плати поданого для відшкодування середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації за період 2014-2015 роки, внаслідок чого було надлишково перераховано кошти ПАТ “Гіпсовик” на загальну суму 24503,55 грн.

У заяві від 16.06.17р. №11075/02/1-04 про доповнення підстав позову позивач зазначає, що надміру виплачені кошти є одним з видів матеріальної шкоди. Таким чином, просить стягнути з публічного акціонерного товариства „Гіпсовик" матеральну шкоду в розмірі 24503,55 грн. як виплачені бюджетні кошти у формі компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на розрахунковий рахунок Департаменту соціального захисту населення 35216098029089 в Держказначейській службі України м. Київ, отримувач Держказначейська служба України МФО 820172, код ЄДРПОУ 03198570.

З огляду на приписи ГПК України, постанови Пленуму ВГСУ № 18 та на зміст позовної заяви від 12.05.2017 р. подана позивачем заява про доповнення підстав позову (вих. № 11075/02/1-04 від 16.06.2017 р.) була розцінена судом як заява що доповнює позовну заяву новими обставинами при збереженні в ній первісних обставин та прийнята судом.

Представник відповідача у письмовому відзиві на позов від 12.06.2017р. проти позову заперечує. Стверджує, що ним був поданий до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради абсолютно вірний звіт щодо нарахованої компенсації середнього заробітку працівникам Кам'янець-Подільського ПАТ „Гіпсовик” Новосельському О.М. та ОСОБА_1 , які були призвані на військову службу під час мобілізації з 28.01.2015р. по 30.11.2015р. з дотриманням усіх вимог встановлених постановою КМУ №100 „Про Порядок обчислення середньої заробітної плати” від 08.02.1995р. та чинного законодавства.

У додаткових поясненнях від 11.07.2017р. повідомляє, що з 23 січня по 03 березня 2017 року Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області Державної фіскальної служби України на Кам'янець-Подільському ПАТ „Гіпсовик” проводилась документальна планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за результатами якої було складено Акт № 0234/22-01-14-01/22986119 від 13.03.2017 року. Перевірка проводилась за період з 01.01.2015р. по 30.09.2016 року. Перевіркою не виявлено порушення в нарахуванні середньої заробітної плати працівникам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , які були мобілізовані на строкову військову службу 28.01.2015 року, що засвідчує зазначений акт перевірки.

У додаткових поясненнях від 11.09.2017р. відповідач посилаючись на ст. 11 Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні зазначає, що довідка №22-04/08/216-з від 07.06.2016р. складена за результатами зустрічної звірки має інформативний характер і не може засвідчувати факт порушення бюджетного законодавства чи законодавства про працю. Стверджує, що згідно з п. 35 Постанови Кабінету Міністрів України №550 від 20.04.2006р. „Про затвердження порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами” порушення законодавства оформляються тільки актом перевірки (ревізії). Наголошує, що дія акту Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 29.07.2016р. №04-08/30 не поширюється на відповідача, оскільки перевірка здійснювалася стосовно позивача. Вказує, що даний акт відповідач не підписував і відповідно немає можливості його оскаржити.

Представник третьої особи - Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області у письмовому поясненні від 13.06.2017р. просить позов Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради задоволити в повному обсязі. Зазначає, що під час ревізії використання коштів виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу було встановлено, що при визначенні середньомісячної заробітної плати працівникам Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик" ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було порушено п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України №105 від 04.03.2015р. та абз. 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995р. Зазначене порушення призвело до завищення розміру середньомісячної заробітної плати, суму якої відповідачем включено до звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам за призовом під час мобілізації на особливий період за січень-листопад 2015р, поданого для відшкодування на загальну суму 24503,55 грн., які департаментом відшкодовано в повному обсязі. Таким чином вказує, що внаслідок зазначеного порушення Державному бюджету завдано матеріальної шкоди на суму 24503,55 грн.

Представник третьої особи - Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області у письмовому поясненні від 12.07.2017р. просить позов Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради задоволити в повному обсязі, посилаючись на те, що внаслідок порушення відповідачем вимог чинного законодавства при визначенні середньомісячної заробітної плати працівникам товариства Державному бюджету було завдано матеріальної шкоди на суму 24503,55 грн.

Крім того, відповідач у відзиві на позов від 12.06.2017р. вказує, що позивач за своєю організаційно-правовою формою є органом місцевого самоврядування, який діє на підставі положення про Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради від 05.03.13р. №5. При цьому наголошує, що позивачем жодним чином не обґрунтовано яким законодавчим актом України передбачено його право на звернення до суду із даним позовом. Зазначає, що такого права не передбачено і у вищевказаному положенні на підставі якого діє позивач. Представник відповідача вважає, що позивач у даній справі є об'єктивно неналежним тому просить відмовити у позові.

Позивач у додаткових поясненнях від 05.07.2017р. №12743/02/1-06 зазначає, що відповідно до ст. 11 Закону України „Про місцеве самоврядування” виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Згідно зі ст. 16 вказаного Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Вказує, що ст. 18-1 Закону орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування. Крім того, звертає увагу, що компенсацію відповідач отримував від Департаменту соціального захисту населення. За таких обставин, зазначає, що позивач вправі звертатися до суду з даним позовом.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

25.04.2016р. Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області затверджено програму ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради за 2014-2015 роки та завершений місяць 2016 року.

Метою ревізії є перевірка виконання Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради вимог законодавства в частині законності та цільового призначення проведених видатків за рахунок коштів державного бюджету.

Одним з основних питань ревізії є дотримання вимог законодавства в частині законності проведення видатків за рахунок коштів державного бюджету за КПКВК 2501350 „Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період” (п. 3 Програми).

У червні 2016р. Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області проводилася зустрічна звірка документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що проводилися Кам'янець-Подільським публічним акціонерним товариством "Гіпсовик" та Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради за період з 01.01.2014р. по 01.05.2016р., про що була складена довідка від 07.06.2016р. №22-04/216-з.

Під час звірки було встановлено, що Кам'янець-Подільське ПАТ „Гіпсовик” подало до Департаменту соціального захисту Звіти про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом (Звіти про фактичні витрати) на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам за січень - листопад 2015 року на загальну суму 109066,55 грн. Зазначена сума була відшкодована Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради товариству протягом 2015р.

Як слідує із довідки зустрічної звірки від 07.06.2016р. №22-04/216-з звіркою дотримання вимог Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995р. № 100 щодо нарахування середнього заробітку працівникам ПАТ „Гіпсовик” встановлено, що абз. 3 п. 2 Постанови №100 передбачено, що працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. При розрахунку середньомісячної заробітної плати працівникам товариства ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , які прийняті на роботу згідно наказу голови правління товариства від 18.12.2014 № 195-к та призвані на військову службу за призовом під час мобілізації з 28.01.2015 (тобто пропрацювали менше 2-х місяців) розрахунок середньомісячної заробітної плати проведено з розрахунку заробітної плати за фактично відпрацьовані дні в грудні 2014 року.

Як вбачається з Акту ревізії використання коштів, виділених з держаного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу від 29.07.2016р. №04-08/30 зустрічною звіркою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків з Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради, проведеною в Кам'янець-Подільському публічному акціонерному товаристві „Гіпсовик”, Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області встановлено, що при розрахунку середньомісячної заробітної плати працівникам товариства ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , які прийняті на роботу згідно наказу голови правління товариства від 18.12.2014 № 195-к та призвані на військову службу за призовом під час мобілізації з 28.01.2015 (тобто пропрацювали менше 2-х місяців) розрахунок середньомісячної заробітної плати проведено з розрахунку заробітної плати за фактично відпрацьовані дні в грудні 2014 року, тоді як відповідно до абзацу 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995р. № 100 передбачено, що працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. Тобто розрахунок середньої заробітної плати необхідно було провести за фактично відпрацьований час з 18.12.2014р. по 27.01.2015р. та визначити суму для відшкодування шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, ... які мають бути оплачені за середнім заробітком, як передбачено п. 8 Постанови № 100. Таким чином, при визначенні середньомісячної заробітної плати працівникам Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик" ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було порушено п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України №105 від 04.03.2015р. та абз. 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995р.

В акті ревізії вказано, що зазначене порушення призвело до завищення розміру середньомісячної заробітної плати, суму якої відповідачем включено до звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам за призовом під час мобілізації на особливий період за січень-листопад 2015р, поданого для відшкодування на загальну суму 24503,55 грн., які департаментом відшкодовано в повному обсязі згідно платіжних доручень від 15.06.2015р. №54, від 15.06.2015р. №59, від 15.06.2015р. №63, від 15.065.2015р. №95, від 07.08.2015р. №298, від 10.09.2015р. №350, від 10.09.2015р. №360, від 11.11.2015р. №492, від 09.12.2015р. №581, від 09.12.2015р. №597, від 23.12.2015р. №751.

В матеріалах справи наявні звіти Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик" про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам за призовом під час мобілізації на особливий період за січень-листопад 2015р, які подавалися для відшкодування до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради.

Державна фінансова інспекція в Хмельницькій області в листі від 11.08.2016р. №22-04-03-14/4684 вимагала від Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради усунути порушення, виявлені ревізією. Зокрема, зазначено, що під час ревізії встановлено, що в порушення п. 5 Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015р. №105 та абз. 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995р. №100 при визначенні середньомісячної заробітної плати працівникам товариства ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , Кам'янець-Подільським публічним акціонерним товариством "Гіпсовик" завищено розміри середньомісячної заробітної плати, суму якої включено до звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам за призовом під час мобілізації, на особливий період за січень-листопад 2015р., поданого для відшкодування до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради, внаслідок чого Департаментом зайво перераховано для ПАТ "Гіпсовик" 24503,55 грн.

Враховуючи виявлене порушення законодавства, Державна фінансова інспекція в Хмельницькій області вимагала усунути порушення в установленому законодавством порядку та в термін до 10.09.2016р. надати вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень та недоліків. Також в листі зазначено, що у разі не усунення виявлених порушень законодавства в установлений строк орган державного фінансового контролю на підставі п. 15 ст. 10 Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006р. №1673 „Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів” ініціює розгляд питання про відповідальність керівника установи займаній посаді.

12.08.2016р. позивач звернувся з листом №13234/05-25 до відповідача, в якому просив повернути до Державного бюджету суму надлишково перерахованих коштів в розмірі 24503,55 грн., оскільки при визначенні середньомісячної заробітної плати працівникам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 завищено розмір середньомісячної заробітної плати, суму якої включено до звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам за призовом під час мобілізації. на особливий період за січень-листопад 2015р, поданого для відшкодування до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради, внаслідок якого Департаментом зайво перераховано відповідачу 24503,55 грн.

У відповідь на лист позивача про повернення до Державного бюджету коштів в сумі 24503,55 грн., відповідач листом від 01.09.2016р. №1106 повідомив, що при визначенні середньомісячної зарплати працівникам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 нараховувалася на підприємстві відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995р., а нормативне тлумачення цього законодавчого акту, яким керувалися при перевірці фінансовий інспектор не має офіційного характеру. З огляду на зазначене, відповідач вказує, що не вбачає у своїх діях порушення чинного законодавства.

В матеріалах справи наявний акт Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 13.03.2017р. №0234/22-01-14-01/22986119 Про результати документальної планової виїзної перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015р. по 30.09.2016р.

Листом Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 21.07.2017р. №9709/22-01-14-03 на запит Кам'янець-Подільського ПАТ „Гіпсовик” від 14.07.2017р. №807 було повідомлено, що документальна планова виїзна перевірка Кам'янець-Подільського ПАТ „Гіпсовик” проведена ГУ ДФС у Хмельницькій області відповідно до план-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання Головного управління ДФС у Хмельницькій області на 1 квартал 2017 року. За наслідками проведеної перевірки складено акт від 13.03.201 7 № 0234/22-01-14-01/22986119 за період з 01.01.2015р. по 30.09.2016р. та 04.04.2017р. прийняті податкові повідомлення-рішення.

Зазначено, що перевіркою з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності. достовірності, повноти нарахування, утриманню та сплати податку на доходи фізичних осіб при виплаті доходів на користь платників податків-фізичних осіб, своєчасності та правильності подання довідок форми № 1 ДФ, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, військового збору встановлено порушення Кам'янець-Подільським ПАТ „Гіпсовик” вимог п.п. 49.18.2. п.49.18 ст.49. п.п. "б" п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-УІ (із змінами та доповненнями) та п.3.1, п.3.2 . п.3.3. п.3.4. п.3.5. п.3.9 ст. 3 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №4 від 13.01.2015р. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 30 січня 2015 р. за N 111/26556.

Також і листі вказано, що з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб при виплаті доходів на користь платників податків-фізичних осіб, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, військового збору порушень не встановлено.

Згідно інформації розміщеної на сайті „ероdatok.com.ua” Державною Фіскальною службою України роз'яснено на прикладі як розраховувати середню заробітну плату мобілізованим працівникам. Зокрема, зазначено, що у випадку коли працівник працював на підприємстві менше 2 календарних місяців середню заробітну плату необхідно розраховувати виходячи з виплат за фактично відпрацьований час (абз. 3 п. 2 Порядку №100).

Позивач посилаючись на те, що виплата бюджетних коштів відповідачу у більшому розмірі, ніж передбачено законодавством сталася у зв'язку з тим, що відповідачем при розрахунку середньомісячної заробітної плати працівникам товариства було порушено вимоги законодавства, що призвело до завищення розміру середньомісячної заробітної плати, суму якої відповідачем включено до звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам за призовом під час мобілізації на особливий період за січень-листопад 2015р., звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача шкоди в сумі 24503,55 грн. у вигляді надмірно виплачених бюджетних коштів.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги таке:

Положеннями ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України та ч. 2 ст. 39 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" встановлено, що за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації (далі - мобілізовані працівники), зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, де вони працювали на час призову. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 року № 105 "Про затвердження Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом" визначено механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом (далі - працівники), за рахунок і в межах асигнувань, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 "Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом" (далі - бюджетні кошти) (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок).

Згідно з п. 2 Порядку, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: Міністерство соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі структурні підрозділи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі органи соціального захисту населення).

Бюджетні кошти спрямовуються підприємствам, установам, організаціям на компенсацію витрат на виплату середнього заробітку працівникам, які працювали на таких підприємствах, в установах, організаціях на час призову на військову службу (п. 3 Порядку).

Відповідно до п. 4 Порядку для отримання компенсації з бюджету середнього заробітку підприємства, установи та організації подають щомісяця до 15 числа органові соціального захисту населення звіти про фактичні витрати на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам за формою згідно з додатком 1, погоджені районним (міським) військовим комісаріатом або військовою частиною, що здійснювали призов працівників на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби, для подання до 19 числа структурному підрозділу соціального захисту населення копій зазначених звітів, а також зведеного звіту про фактичні витрати на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам за формою згідно з додатком 2. Структурні підрозділи соціального захисту населення щомісяця до 23 числа подають відомості про загальний обсяг фактичних витрат на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам згідно з додатком 3 Мінсоцполітики для спрямування їм бюджетних коштів, що спрямовуються органам соціального захисту населення для перерахування підприємствам, установам, організаціям.

Пунктами 5, 6 Порядку передбачено, що обчислення середнього заробітку працівників здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100. Виплата компенсації проводиться підприємствами, установами, організаціями у строки, визначені ст. 115 КЗпП України.

Враховуючи викладене, підприємство, установа, організація, на яких працювали працівники на час призову, мають здійснити нарахування та виплату в строки, встановлені ст. 115 КЗпП України, середньої заробітної плати (здійснити "фактичні витрати") та щомісяця до 15 числа надавати інформацію про свої витрати органу соціального захисту населення для їх компенсації із Державного бюджету України.

Підпунктом "ї" п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року №100 „Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати” визначено, що цей Порядок обчислення середньої заробітної плати застосовується у випадках, зокрема залучення працівників до виконання військових обов'язків.

Абзацом 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати передбачено, що працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Відповідно до п. 8 вказаного Порядку, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період. У разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньої заробітної плати, розрахованої згідно з абзацом першим цього пункту, на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді. Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, під час зустрічної звірки документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що проводилися Кам'янець-Подільським публічним акціонерним товариством "Гіпсовик" та Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради за період з 01.01.2014р. по 01.05.2016р., Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області встановлено, що відповідачем подано до Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради звіти про фактичні витрати на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за січень - листопад 2015 року (які погоджені у військових комісаріатах, що призвали працівників) на загальну суму 109066,55 грн. Зазначена сума була відшкодована Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради товариству протягом 2015р. (довідка зустрічної звірки від 07.06.2016р. №22-04/216-з).

Відповідно до ч. 12, 13 ст. 10 Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні” органу державного фінансового контролю надається право: проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 11 вказаного Закону плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Пунктом 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №310 від 06.08.2014р. Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право: здійснювати державний фінансовий контроль шляхом проведення інспектування у формі планових та позапланових ревізій певного комплексу чи окремих питань фінансово-господарської діяльності підприємств, установ та організацій (п.п. 5); проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється (п.п. 13); у разі виявлення збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку (п.п. 21).

Держфінінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи (п. 7 Положення).

Відповідно до п. п. 3, 26 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. №550 зустрічна звірка - метод документального та фактичного підтвердження у підприємств, установ та організацій виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку об'єкта контролю. З метою підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку об'єкта контролю органами державного фінансового контролю можуть проводитися зустрічні звірки на підприємствах, в установах та організаціях. За результатами зустрічної звірки складається у чотирьох примірниках довідка, перший, другий та третій примірники якої долучаються до відповідних примірників акта ревізії. Четвертий примірник довідки складається для підприємства (установи чи організації), на якому проводилася зустрічна звірка. Підписання та вручення підприємству (установі чи організації) довідки зустрічної звірки здійснюється у тому ж порядку, який визначений для акта ревізії.

Як вбачається з довідки від 07.06.2016р. №22-04/216-з зустрічної звірки документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що проводилися Кам'янець-Подільським публічним акціонерним товариством "Гіпсовик" та Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради за період з 01.01.2014р. по 01.05.2016р. та Акту ревізії використання коштів, виділених з держаного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу від 29.07.2016р. №04-08/30, Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області встановлено, що при розрахунку середньомісячної заробітної плати працівникам товариства ОСОБА_2 та Янківському А.А., які прийняті на роботу згідно наказу голови правління товариства від 18.12.2014 № 195-к та призвані на військову службу за призовом під час мобілізації з 28.01.2015 (тобто пропрацювали менше 2-х місяців) розрахунок середньомісячної заробітної плати проведено з розрахунку заробітної плати за фактично відпрацьовані дні в грудні 2014 року, тоді як відповідно до абзацу 3 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995р. № 100 передбачено, що працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

В акті ревізії використання коштів, виділених з держаного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу від 29.07.2016р. №04-08/30, Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області зазначено, що розрахунок середньої заробітної плати необхідно було провести за фактично відпрацьований час з 18.12.2014р. по 27.01.2015р. та визначити суму для відшкодування шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, ... які мають бути оплачені за середнім заробітком, як передбачено п. 8 Постанови № 100. Таким чином, при визначенні середньомісячної заробітної плати працівникам Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик" Новосельському О.М. та ОСОБА_1 було порушено п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України №105 від 04.03.2015р. та абз. 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995р.

При цьому, в акті ревізії вказано, що зазначене порушення призвело до завищення розміру середньомісячної заробітної плати, суму якої відповідачем включено до звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам за призовом під час мобілізації на особливий період за січень-листопад 2015р, поданого для відшкодування на загальну суму 24503,55 грн., які департаментом відшкодовано в повному обсязі згідно платіжних доручень від 15.06.2015р. №54, від 15.06.2015р. №59, від 15.06.2015р. №63, від 15.065.2015р. №95, від 07.08.2015р. №298, від 10.09.2015р. №350, від 10.09.2015р. №360, від 11.11.2015р. №492, від 09.12.2015р. №581, від 09.12.2015р. №597, від 23.12.2015р. №751.

Враховуючи вимоги Державної фінансової інспекція в Хмельницькій області, викладені в листі від 11.08.2016р. №22-04-03-14/4684 про усунення порушень, виявлених ревізією, Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради звернувся з вимогою від 12.08.2016р. №13239/05-29 до ПАТ "Гіпсовик" про повернення до Державного бюджету надміру виплачених коштів в сумі 24503,55 грн.

Однак, відповідач зазначені кошти до Державного бюджету не повернув.

Натомість, Кам'янець-Подільське публічне акціонерне товариство "Гіпсовик" стверджує, що при визначенні середньомісячної зарплати працівникам Новосельському О.М. та Янковському А.А. нараховувалася на підприємстві відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995р. При цьому, посилається на акт Головного управлінням ДФС у Хмельницькій області від 13.03.2017 року № 0234/22-01-14-01/22986119 Про результати документальної планової виїзної перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015р. по 30.09.2016р. Зокрема, відповідач зазначає, що перевіркою не виявлено порушення в нарахуванні середньої заробітної плати працівникам товариства, які були мобілізовані на строкову службу 28.01.2015р.

Як вбачається з листа Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 21.07.2017р. №9709/22-01-14-03 в останньому зазначено, що під час перевірки Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик" не встановлено порушень з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб при виплаті доходів на користь платників податків-фізичних осіб, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, військового збору.

Таким чином, під час проведення планової виїзної перевірки, Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області перевірялася своєчасність, достовірність, повнота нарахування, утримання та сплата податків, а не правильність нарахування середньомісячної заробітної плати.

Крім того, згідно інформації розміщеної на сайті „ероdatok.com.ua” Державною Фіскальною службою України роз'яснено на прикладі як розраховувати середню заробітну плату мобілізованим працівникам. Зокрема, зазначено, що у випадку коли працівник працював на підприємстві менше 2 календарних місяців середню заробітну плату необхідно розраховувати виходячи з виплат за фактично відпрацьований час (абз. 3 п. 2 Порядку №100).

З огляду на викладене, акт перевірки Головного управлінням ДФС у Хмельницькій області від 13.03.2017 року № 0234/22-01-14-01/22986119, на який посилається відповідач не спростовує порушення, які виявлені Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області під час проведення зустрічної звірки.

Також судом враховується, що акт ревізії використання коштів Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 29.07.2016р. №04-08/30 є чинним на момент вирішення спору. При цьому, Державна фінансова інспекція в Хмельницькій області під час здійснення зустрічної звірки та ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу діяла відповідно до повноважень, визначених чинним законодавством.

З приводу позиції відповідача про те, що останній не міг оскаржити акт ревізії, оскільки його не підписував, то суд зазначає, що обставини, які встановлені в акті ревізії, зокрема, щодо факту проведення розрахунку ПАТ „Гіпсовик” середньомісячної заробітної плати працівникам, які пропрацювали менше 2-х місяців в період з 18.12.2014р. до 28.01.2015р. виходячи з розрахунку заробітної плати за фактично відпрацьовані дні в лише грудні 2014 р., також встановлені в довідці зустрічної звірки №22-04-08/215-3 від 07.06.2016р.

Порядком проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою КМУ від 20.04.2006р. №550, не регламентується порядок оскарження довідок, виданих за наслідком проведених зустрічних звірок. Попри це, суб'єкт господарювання не позбавлений можливості внести свої заперечення до довідки, або зазначити примітку про незгоду з викладеними у довідці обставинами та бажання подати окремим документом заперечення до довідки.

Як вбачається з матеріалів справи, довідка зустрічної звірки документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що проводилися Кам'янець-Подільським публічним акціонерним товариством "Гіпсовик" та Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради за період з 01.01.2014р. по 01.05.2016р. за №22-04-08/215-3 від 07.06.2016р. підписана відповідачем без зауважень та будь-яких приміток про незгоду зі встановленими у довідці обставинами.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відшкодування шкоди є одним із видів цивільно-правової відповідальності і для застосування такої міри відповідальності необхідна наявність всіх елементів складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки, дії чи бездіяльність особи; шкідливого результату такої поведінки - збитків (шкоди), їх наявності та розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. За відсутності б хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не наступає.

Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.

Під шкодою розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров'я тощо). У відносинах, що розглядаються, шкода - це не тільки обов'язкова умова, але й міра відповідальності, оскільки за загальним правилом вказаної статті, завдана шкода відшкодовується в повному обсязі. Мова йде про реальну шкоду та упущену вигоду (ст. 22 ЦК України).

Причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов'язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.

Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за вини заподіювача шкоди. Відсутність у діях особи умислу або необережності звільняє її від відповідальності, крім випадків, коли за нормами ЦК відповідальність настає незалежно від вини.

Особливістю деліктної відповідальності за завдану шкоду є презумпція вини.

Відповідно до ч. 2 ст. 1166 ЦК України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Тобто відсутність вини у завданні шкоди повинен доводити сам завдавач шкоди.

Як слідує з матеріалів справи, протиправна поведінка відповідача виявляється у порушенні п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України №105 від 04.03.2015р. та абз. 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995р. при визначенні середньомісячної заробітної плати працівникам Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик", що встановлено Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області в акті ревізії використання коштів, виділених з держаного бюджету від 29.07.2016р. №04-08/30.

Зазначене порушення призвело до завищення розміру середньомісячної заробітної плати, суму якої відповідачем включено до звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам за призовом під час мобілізації, поданого для відшкодування на загальну суму 24503,55 грн., які в подальшому департаментом було відшкодовано в повному обсязі.

Отже, з огляду на викладене, суд констатує, що у діях відповідача наявний склад правопорушення, внаслідок чого завдано шкоди державі, від імені якої виступають органи соціального захисту населення (протиправна поведінка відповідача - порушення вимог законодавства при розрахунку середньомісячної заробітної плати; шкода - компенсація позивачем завищеного розміру середнього заробітку; причинний зв'язок - компенсація середнього заробітку на основі звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку, поданих відповідачем; вина відповідача - завищення розміру середнього заробітку, що відображено у поданих відповідачем звітах про фактичні витрати).

Внаслідок вищезазначених порушень з боку Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик", департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради було відшкодовано відповідачу 24503,55 грн., чим завдано матеріальної шкоди державному бюджету.

Натомість відповідачем не спростовано, що шкоди у формі надміру виплачених бюджетних коштів у формі компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам, призваних на строкову службу завдано не з вини Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик".

З приводу твердження відповідача, що відповідач є неналежним та не має права на звернення з даним позовом, судом береться до уваги таке.

За змістом ст. 55 Конституції України кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право звертатись також державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Частиною 1 ст. 11 Закону України „Про місцеве самоврядування” передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно з ч. 1 ст. 16 вказаного Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Положеннями ст. 18-1 Закону України „Про місцеве самоврядування” визначено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

З матеріалів справи вбачається, що Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради звернувся з позовом до Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик" про стягнення матеріальної шкоди в розмірі 24503,55 грн. як надміру виплачені бюджетні кошти, оскільки при визначенні середньомісячної заробітної плати працівникам Нововсельському О.М. та Яновському А.А. завищено розмір середньомісячної заробітної плати, суму якої включено до звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам за призовом під час мобілізації, поданого для відшкодування та які відшкодовані Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради.

Враховуючи, що Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради є органом місцевого самоврядування та самостійною юридичною особою, який здійснював компенсацію відповідачу фактичних витрат на виплату середнього заробітку мобілізованим працівникам, останній наділений правом на звернення до господарського суду з даним позовом. Тому твердження відповідача про відсутність у позивача права на звернення з даним позовом є безпідставним та спростовується положеннями ст. 1 ГПК України та ст. 18-1 Закону України „Про місцеве самоврядування”.

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Отже, обов'язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. (ст. 34 ГПК України).

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтовані, підтвердженні доказами, наявними в матеріалах справи та підлягають задоволенню.

Згідно з ст. 49 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 12, 33, 34, 49, 82, 84, 85, 87, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради м. Кам'янець-Подільський за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області; Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області до Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик" м.Кам'янець-Подільський про стягнення 24503,55 грн. як надміру виплачені бюджетні кошти у формі компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на рахунок Департаменту соціального захисту населення задовольнити.

Стягнути з Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик" (Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, провул. Індустріальний, 1, код ЄДРПОУ 22986119) на розрахунковий рахунок 35216098029089 в Державній казначейській службі України, м. Київ, отримувач Державна казначейська служба України МФО 820172, код ЄДРПОУ 03198570 надміру виплачені бюджетні кошти у формі компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам призваних на строкову службу, військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану в сумі 24503,55 грн. (двадцять чотири тисячі п'ятсот три гривні 55 коп.).

Видати наказ.

Стягнути з Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик" (Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, провул. Індустріальний, 1, код ЄДРПОУ 22986119) в дохід державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22030001, р/р 31218206783002 отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, код ОКРО 38045529, банк отримувача - ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: "Судовий збір, код 03500128") судовий збір у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).

Видати наказ.

Повне рішення складено 10.10.2017р.

Головуючий суддя О.Є. Танасюк

Суддя М.Є. Муха

Суддя В.В. Димбовський

Віддрук. 5 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу, Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради (32300, м. Кам'янець-Подільський, вул. Шевченка,26) - простим.

3 - відповідачу,Кам'янець-Подільського публічного акціонерного товариства "Гіпсовик" (32300, м. Кам'янець-Подільський, пров.Індустріальний,1) - простим.

4- третя особа - Державна фінансова інспекція в Хмельницькій області (29000, Хмельницька область, м.Хмельницький, провулок Маяковського, буд. 19/1) простим.

5- третя особа - Західний офіс Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області (29000, м.Хмельницький, пров.Маяковського,19/1) простим.