№ 2-а- 3716/2009
24 листопада 2009 року Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Кашицької С.А. при секретарі Усенко О.А. , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя про визнання дій про відмову в виплаті пенсії як селищному голові , неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію та виплатити заборгованість по пенсії в розмірі 24127 грн.56 коп.,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду Іллічівського району м.Маріуполя з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя про визнання дій про відмову в виплаті пенсії як селищному голові , неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію та виплатити заборгованість по пенсії в розмірі 24127 грн.56 коп. В обґрунтування своїх позовних вимог вказав , що він згідно ст.21 ч.9 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» " № 2493-Щ від 07.06.2001, а також Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 п.4 з 01.09.2003 отримував пенсію як голова селищної ради та мав право на перерахунок пенсїї у зв»яз кум з збільшенням заробітної плати на цій посаді. ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівськом районі м.Маріуполя відмовили йому в перерахунку пенсїї з 01.02.2008 г, а з 01.09.2008 г. перевели його пенсію з одного виду на інший та стали виплачувати йому пенсію як спеціалісту 1-й категорії , з тих підстав , що згідно заяви № 306 від 23.07.2008 г., в якій він ніби - то просить перевести його пенсію як специалиста 1 -й категорії , але він такої заяви не писав та підпис його підроблений. Вказав також , що його загальний стаж роботи складає 48 років 5 місяців 17 дней , із них головою Талаковської селищної ради - 10 років 5 місяців. Він вийшов на пенсію в 1998 году, як державний службовець за фахом спеціалісту 1 категорії - це останній запис в його трудовій книжці . 17.06.2001 г. вийшов ОСОБА_3 України № 2493-Щ " Про службу в органах місцевого самоврядування " та згідно ст.21 ч.9 вказано : "Посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії , за останньою займаною виборчою посадою на день призначення пенсії ". Згідно його заяви з 01.09.2003 р. він став отримувати пенсію як голова селищної ради до 01.09.2008 року . Дії відповідача про відмову в отримуванні ним пенсії як голова селищної ради , він вважає неправомірними з тих підстав , що : "Щодо поширення положень Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пенсіонерів державної служби, які вийшли на пенсію у 1998 році зазначено: що пунктом 5 розділу V Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 р. (в редакції до 07.06.2001 р.) було встановлено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України "Про державну службу". Вони прирівнюються до відповідних категорій посад державних службовців. Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом міністрів України. Вказаний пункт 5 розділу V Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97 від 21.05.1997 року втратив чинність згідно із абзацем 2 пункту 5 розділу УП Закону України від 07.06.2001 року №2493-|[| "Про службу в органах місцевого самоврядування". Статтею 22 цього Закону встановлено, що до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи яких зараховується до стажу державної служби. Отже пенсіонер державної служби, який пішов на пенсію в 1998 році, являється державним службовцем і на нього поширюється ст.21 ч.9 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-111 від 07.06.2001 року. Підтвердження: розділ У11 пункт 2 -5 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Рішення Конституційного Суду України № 1-РП/99. від 09.02.1999 р. у відповідності до ст.58 Конституції України не мають ніякого відношення до ст.21 ч.9 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". В Конституції України, ст.58 і в рішенні Конституційного Суду України № 1-РП/99 від 09.02.1999 р. тлумачуться конкретні статті і пункти до Законів України: "Про державну службу" , "Про місцеве самоврядування в Україні " , « Про Національний банк України" .В Конституції України, ст.58 міститься у розділі 11 "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина", в якому закріплені конституційні права, свободи і обов'язки людини і громадянина та їх гарантії. Про це свідчить як назва цього розділу, так і системний аналіз змісту його статей. Тому Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої ст.58 Конституції України про зворотню дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина. Він вважає , що до його справи не можна застосовувати ОСОБА_3 України "Про державну службу" ст. 37 частина 6 , фахівець 1-ї категорії не являється посадовою особою. Він вважає , що Пенсійний фонд України в Іллічівському районі М.Маріуполя написав заяву № 396 від 23.07.2008 року від його імені, підпис підробили, взяли довідки про заробітну плату фахівця 1-ї категорії і перевели його пенсію із одного виду на другий без його відома. Дана заява знаходиться в матеріалах його пенсійної справи . Крім того , у відповідях на його лист повідомляється, що пенсію має право переглянути орган, який назначає пенсію без відома пенсіонера, але у його пенсійній справі відсутнє рішення органу, який переглянув його пенсійну справу, їх прізвища, посада, підписи і який ОСОБА_3 України вони застосували. Він вважає , що дії Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя є неправомірними , порушені його права , тому що пенсію, як голова селищної ради , згідно Закону України « Про службу в органах місцевого самоврядування згідно ст. 21 п.9 він отримав правильно. Тому він просить суд визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя про відмову в виплаті йому пенсії як селищному голові , неправомірними та зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя, перерахувати йому пенсію та виплатити йому заборгованість по пенсії за період з лютого 2008 року по серпень 2009 року в розмірі 24127 грн.56 коп.
Представник відповідача - ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та пояснив у судовому засіданні , що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області . Згідно заяви № 160 від 16.11.1998р. ОСОБА_1 призначена пенсія згідно Закону України ''Про державну службу" . Загальний стаж його склав 40 років 01 місяць 12 днів , у т.ч. 10 років 05 місяців 25 днів на державній службі. До стажу державної служби зараховані періоди роботи з 19.06.1971р. по 28.05.1977р. та з 16.03.1990р. по 05.08.1994р. на посаді голови виконкому Талаківської селищної Ради, з 15.10.1998р. по 13.11.1998р. на посаді спеціаліста 1 категорії Талаківської селищної ради . 13.11.1998р. ОСОБА_1 був звільнений на пенсію з посади спеціаліста 1 категорії Талаківської селищної Ради згідно ст.23 Закону України "Про державну службу" у зв'язку з досягненням гранічного віку перебування на державній службі. На підставі заяви ОСОБА_1 від 08.10.2001р. №103 здійснено переведення пенсії з одного виду(згідно Закону України "Про державну службу" на іншій (згідно п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року (далі ЗУ № 1788-ХІІ) за списком № 1). За заявою ОСОБА_4 від 01.09.2003р. № 79 йому поновлена виплата пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Згідно ст.21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" передбачено, що посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії. Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" введено в дію з 04 липня 2001р. . Пенсія ОСОБА_1 призначена як державному службовцю з 16.11.1998р. Відповідно зі ст. 58 Конституції' України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце згідно Рішення Конституційного Суду № 1-рп/99 від 09.02.99р. Відповідно пенсійного запезпечення подією є досягнення пенсійного віку. ОСОБА_1 досяг пенсійного віку у 1998р. , тобто до введення в дію Закона України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Таким чином право на призначення пенсії згідно вказаного Закону ОСОБА_1 не мав. 04 липня 2001р. введено в дію ОСОБА_3 України " Про службу в органах місцевого самоврядування". ОСОБА_3 регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування. Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування " не є доповненням Закону України "Про місцеве самоврядування". Виправлення помилки в розрахунку пенсії проводиться на підставі рішення органу, який призначає пенсію, без заяви пенсіонера. Пенсія ОСОБА_1 призначена на підставі Закону України "Про державну службу" з 16.11.1998 з., при загальному стажі 40 років 1 місяць 12 днів, у тому числі стажу державної служби 10 років 5 місяців 25 днів. Заробітна плата при призначенні пенсії була врахована по посаді спеціаліста 1 категорії , з якої ОСОБА_1 був звільнений на пенсію державного службовця. Відповідно з п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" визначається в такому порядку: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховується в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. З 01.09.2003р., 01.11.2004р. 01.01.2005р.. 01.01.2006р.,01.05.2007р. ОСОБА_1 були здійснено перерахунок пенсії із заробітної плати голови селищної Ради , з посади із якої пенсія йому не призначалась. 18.03 2008р. ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі М.Маріуполя з заявою №96 "про перерахунок пенсії з більшого заробітку. Для перерахунку пенсії ,Талаковською селищною Радою, була надана довідка № 6 від 18.03.2008р. про заробітну плату голови селищної Ради. Рішенням начальника ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя №96 від 18.03.2008р. на підставі ст.37-1 Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1Г'. відмовлено в перерахунку пенсії , так як для перерахунку пенсії була надана довідка про заробітну плату голови селищної Ради , а не заробітна плата спеціаліста 1 категорії, з посади якої пішов на пенсію ОСОБА_1 На теперішній час помилка виправлена і ОСОБА_1 зроблено перерахунок пенсії згідно довідки про заробіток №10 від 06.08.2008р. наданої Талаковською селищної Радою за посадою спеціаліста 1 категорії. Середньомісячний заробіток для перерахунку пенсії складає 1573,00 грн. Станом на 01.07.2009р. розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки "дітям війни"-49,80 гри., надбавки за особливі заслуги перед Україною -99,60 грн. складає 1422,00 грн. Таким чином , вони вважають , що пенсія ОСОБА_1 призначена та виплачується відповідно до діючого законодавства і тому вони просять суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 у повному обсязі.
Вислухавши позивача, представника відповідача , дослідивши матеріали справи , суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області .
Згідно заяви № 160 від 16.11.1998р. , копія якої мається в матеріалах справи , ОСОБА_1 призначена пенсія згідно Закону України ''Про державну службу" та встановлено , що загальний стаж ОСОБА_1 складає 40 років 01 місяць 12 днів , у т.ч. 10 років 05 місяців 25 днів на державній службі та до стажу державної служби зараховані періоди його роботи з 19.06.1971р. по 28.05.1977р. та з 16.03.1990р. по 05.08.1994р. на посаді голови виконкому Талаківської селищної Ради, а з 15.10.1998р. по 13.11.1998р. на посаді спеціаліста 1 категорії Талаківської селищної ради .
Судом встановлено , що 13.11.1998р. ОСОБА_1 був звільнений на пенсію з посади спеціаліста 1 категорії Талаківської селищної Ради згідно ст.23 Закону України "Про державну службу" у зв'язку з досягненням ним гранічного віку перебування на державній службі.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 08.10.2001р. №103 , копія якої мається в матеріалах справи , здійснено переведення його пенсії з одного виду згідно Закону України "Про державну службу" на іншій згідно п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року за списком № 1.
За заявою ОСОБА_1 від 01.09.2003р. № 79 йому була поновлена виплата пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Згідно ст.21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" передбачено, що посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії.
Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" введено в дію з 04 липня 2001р. , а пенсія ОСОБА_1була призначена як державному службовцю з 16.11.1998р.
Відповідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. / Рішення Конституційного Суду № 1-рп/99 від 09.02.99р./
Відповідно до пенсійного забезпечення подією є досягнення пенсійного віку. ОСОБА_1 досяг пенсійного віку у 1998р. , тобто до введення в дію Закона України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Таким чином право на призначення пенсії згідно вказаного Закону ОСОБА_1 не мав.
04 липня 2001р. введено в дію ОСОБА_3 України " Про службу в органах місцевого самоврядування", який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.
Судом встановлено , що пенсія ОСОБА_1 призначена на підставі Закону України "Про державну службу" з 16.11.1998 з., при загальному стажі 40 років 1 місяць 12 днів, у тому числі стажу державної служби 10 років 5 місяців 25 днів. Заробітна плата при призначенні йому пенсії була врахована по посаді спеціаліста 1 категорії , з якої ОСОБА_1 був звільнений на пенсію державного службовця.
Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" визначається в такому порядку: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховується в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Із представлених до суду копій матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається , що з 01.09.2003р., 01.11.2004р., 01.01.2005р., 01.01.2006р., 01.05.2007р. ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії із заробітної плати голови селищної Ради , а саме з посади , з якої пенсія йому не призначалась.
18.03 2008р. ОСОБА_1 знову звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя з заявою №96 "про перерахунок йому пенсії з більшого заробітку та для перерахунку пенсії Талаковською селищною Радою, була надана довідка № 6 від 18.03.2008р. про заробітну плату голови селищної Ради.
Виправлення помилки в розрахунку пенсії проводиться на підставі рішення органу, який призначає пенсію, без заяви пенсіонера.
Рішенням начальника ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя №96 від 28.03.2008р. на підставі ст.37-1 Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії , так як для перерахунку пенсії була надана довідка про заробітну плату голови селищної Ради , а не заробітна плата спеціаліста 1 категорії, з посади якої пішов на пенсію ОСОБА_1 та таким чином , була виправлена помилка і ОСОБА_1 зроблено перерахунок пенсії згідно довідки про заробіток №10 від 06.08.2008р. , наданої Талаковською селищної Радою за посадою спеціаліста 1 категорії та станом на 01.07.2009р. розмір пенсії ОСОБА_1 складає 1422,00 грн.
При таких обставинах , суд вважає , що пенсія ОСОБА_1 призначена та виплачується відповідно до діючого законодавства та таким чином , позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя про відмову в виплаті йому пенсії як селищному голові , неправомірними та зобов'язання перерахувати йому пенсію та виплатити йому заборгованість по пенсії за період з лютого 2008 року по серпень 2009 року в розмірі 24127 грн.56 коп. не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні та задоволенню не підлягають повністю.
Керуючись статтями 11, 17, 18, 19,159, 160, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя про визнання дій про відмову в виплаті пенсії як селищному голові , неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію та виплатити заборгованість по пенсії за період з лютого 2008 року по серпень 2009 року в розмірі 24127 грн.56 коп. - відмовити повністю.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга на постанову суду подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Іллічівський районний суд м.Маріуполя.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження .
Суддя :