Постанова від 11.11.2009 по справі 2-а-7265/09

Справа №2-а-7265/09/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2009 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючої судді Шатілової Л.Г., розглянувши у письмовому провадженні у місті Маріуполі справу адміністративного провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та про зобов'язання провести перерахунок пенсії у відповідності із ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -

ВСТАНОВИВ:

29.10.2009р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя (далі УПФУ) про визнання дій УПФУ неправомірними та про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 12 січня 2005 р. по 31 січня 2009р. у відповідності із ст. ст. 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Позовні вимоги позивач мотивує наступним.

Позивач має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 1 групи за захворюванням, пов'язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС. З 12 січня 2005 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного фонду України зобов'язані здійснювати перерахунок пенсії саме з дня встановлення цього розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера з відповідною заявою про перерахунок пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправним. Законами України про державний бюджет України на певні роки встановлюється прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Виходячи з положень ст. ст. 49, 50, ч. 4 ст. 54 вказаного Закону, розмір пенсії позивача повинен перераховуватися, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для певної категорії осіб, а саме, осіб, які втратили працездатність.

Позивач у судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву із проханням розглянути справу у його відсутності, наполягав на задоволенні позову.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, на адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи без представника УПФУ та заперечення, яким зазначив, що УПФУ враховуючи конституційну норму щодо обов'язкового виконання постанов Кабінету міністрів України (ст. 117 Конституції України), при визначені розміру пенсії ОСОБА_1 було правомірно застосовані Постанови КМУ. Позивач вимагає встановлення йому пенсії, виходячи з мінімального розміру, який встановлено ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років страхового стажу встановлюється у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, але ч. 3 цієї статті передбачено, що цей розмір застосовується виключно для визначення пенсій, призначених згідно з цим законом. Закони «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мають рівну юридичну силу, тому відсутні правові для застосовування норм, зазначених в першому, ігноруючи норми другого. Таким чином, УПФУ не має законних підстав для проведення перерахунку основної та додаткової пенсії.

Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія А № 431526(а.с.7), є інвалідом 1 групи, що підтверджується посвідченням серія Є № 065449 (а.с.7).

У відповідності до вимог ст. 49 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;

по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;

дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

Пунктом 1 ст. 28 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно зі ст. 50 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” в редакції до 01.01.2008 р. особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

- інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Частиною 3 ст. 67 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Так, частиною 2 статті 5 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” від 09.07.2003 №1058-ІV, передбачено, що виключно цим Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державною конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України ?ро прожитковий мінімум ”, а також Законом України ?ро державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії ”, згідно ст. 1 якого, прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру пенсії за віком, якій відповідно до ст. 28 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Таким чином, для позивача як інваліда 1 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижній розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Відповідно до частини 5 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, внаслідок чого відповідач керувався розміром 19 гривень 91 копійка, та 22 грн. 30 коп., що визначені Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету» від 3 січня 2002 року № 1 (зі змінами, внесеними Постановою № 895 від 13 липня 2004 року), суд не приймає, оскільки ототожнювати порядок і розмір в силу різного правового навантаження цих значень неможливо. Якщо „порядок” відповідає на питання „як, яким чином”, то „розмір” - „скільки”.

Посилання відповідача на відсутність та суперечливість законодавства, суд не приймає з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 8 КАС України, забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Згідно з ч. 7 ст. 9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Згідно до ч.3 ст.42 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” від 09.07.2003 №1058-ІV, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які тратили працездатність, визначеного Законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму (зі змінами внесеними згідно із Законом України №2291- ІV від 23.12.2004р., який набрав чинності 12.01.2005року ).

При цьому, абзацом першим п.16 Прикінцевих положень Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Законом України №231-V від 05 жовтня 2006 року, який набрав чинності з 31.10.2006року були внесені зміни до частини третьої статі 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в якій саме зазначено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю , особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки ч.3 ст.42 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” не суперечила Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , а навпаки визначала порядок проведення перерахунку пенсії постраждалим особам у зв'язку з встановленням нового розміру прожиткового мінімуму, то відповідно до п.16 Прикінцевих положень Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, застосуванню підлягає саме наведена стаття.

Крім того до внесення змін в ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку із встановленням нового розміру прожиткового мінімуму був визначений лише ч.3 ст.42 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, який набрав чинності 12.01.2005р.

Відповідно до п.7 ст.9 КАС України повинна бути застосовано аналогія Закону, а саме ч.3 ст.42 ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”.

Таким чином, з 12 січня 2005 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратила працездатність, органи Пенсійного Фонду України зобов'язанні здійснювати перерахунок пенсії саме з дня встановлення цього розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера з відповідною заявою про перерахунок пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримує пенсію по інвалідності в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок пенсії у відповідності ст. 49, 50, 54, ст.67, 71 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12.01.2005р. по 31.01.2009р.

Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється річний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У зв'язку з тим, що пенсія позивачу призначена по інвалідності, яка настала внаслідок каліцтва та захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків воїнської служби по ліквідації наслідків ЧАЕС то згідно ч.3 ст.1166 Цивільного Кодексу України передбачено, що шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.268 Цивільного Кодексу України, позовна давність не поширюється на вимогу про відшкодування , завданої каліцтвом, іншими ушкодженнями здоров'я або смертю, тому суд зазначає, що застосування строків давності для звернення застосуванню не підлягають.

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 88, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя з 12.01.2005 року по 31.01.2009 рік щодо виплати ОСОБА_1 пенсії, як інваліду 1 групи, в розмірі меншому ніж це встановлено ст. 49, ст. 50, ч.3, 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та ч.3 ст.42 ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату основної пенсій - 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії - 100 процентів мінімальної пенсії за віком по 1 групі інвалідності з 12.01.2005 р. по 31.01.2009р. відповідно до ст. 49, ст. 50, ч. 3, 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом 10 днів після її проголошення. Апеляційну скаргу може бути подано протягом 20 днів після подання заяви про оскарження.

Суддя