Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"02" жовтня 2017 р.Справа № 922/1838/17
Господарський суд Харківської області у складі:
головуючий суддя Хотенець П.В.
судді: Лаврова Л.С. , Прохоров С.А.
при секретарі судового засідання Помпі К.І.
розглянувши справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІТАС", м. Харків
до Публічного акціонерного товариства "ХАРКІВМІСЬКГАЗ", м. Харків 3-я особа, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - 1. Національна комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області, м. Харків, 2. Державне підприємство "Харківстандартметрологія", м. Харків
про зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
позивача - Загребельний М.С., дов. від 26.04.2017 року, Старостіна О.Ю., дов. від 26.04.2017 року
відповідача - Корж А.О., дов. № 007Др-42-1216 від 29 грудня 2016 року
третіх осіб - 1. не з*явився, 2. Федорова Ю.О., дов. № 1047/27 від 01.06.2017 року
Розглядається позовна вимога про скасування здійсненого Публічним акціонерним товариством "ХАРКІВМІСЬКГАЗ" нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "ВІТАС" оперативно-господарських санкцій у грошовій сумі, що дорівнює вартості обсягу природного газу, обчисленого за номінальною потужністю неопламбованого газового обладнання за період з 10 квітня 2017 року о 07.:00 по 25 квітня 2017 року о 07:00, відповідно до складеного Публічним акціонерним товариством "ХАРКІВМІСЬКГАЗ" технічного розрахунку від 27 квітня 2017 року та зобов*язання Публічного акціонерного товариства "ХАРКІВМІСЬКГАЗ" здійснити перерахунок Товариству з обмеженою відповідальністю "ВІТАС" обсягу спожитого природного газу за період з 10 квітня 2017 року 0 07:00 по 25 квітня 2017 року о 07:00 за фактичними показниками лічильника газу GMS G25-32 №053082.
Представники позивача у судовому засіданні та у наданому клопотанні просять суд долучити до матеріалів справи додаткові документи, яке колегія суддів задовольняє та долучає до матеріалів справи надані документи.
Представники позивача у судовому засіданні та у наданому додатковому поясненні підтримують заявлені позовні вимоги і просять їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області у судове засідання не з*явився, у наданих письмових поясненнях просить суд розглядати справу без участі представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Харківській області.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державного підприємства "Харківстандартметрологія" у судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву розгляд справи залишає на розсуд суду.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, колегією суддів встановлено наступне.
01 січня 2016 року Товариством з обмеженою відповідальністю "ВІТАС" (позивачем) було подано до Публічного акціонерного товариства "ХАРКІВМІСЬКГАЗ" (відповідача) заяву-приєднання № 09420PD0В6АТ016 до умов договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим.
19 квітня 2017 року відповідачем було складено акт про порушення № 452/17, відповідно до якого на дату складання цього Акта на об*єкті Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІТАС" за адресою: м. Харків, вул. Ак. Проскури, буд. 1. встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача.
27 квітня 2017 року протоколом № 55 постійно діючою комісією з питань, пов*язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень, споживачем (несанкціонованим споживачем), що не є побутовим, вимог Кодексу газорозподільних систем, було вирішено: акт про порушення задовольнити, нарахування провести згідно Кодексу газорозподільних систем.
27 квітня 2017 року Публічним акціонерним товариством "ХАРКІВМІСЬКГАЗ" було складено розрахунок не облікованих об*ємів газу. Перерахунок не облікованих об*ємів природного газу за період з 10 квітня 2017 року 07:00 години по 25 квітня 2017 року 07:00 години було здійснено згідно розділу ХІ, глави 4 пункту 4.1. Постанови НКРЕКП № 2494 від 30 вересня 2015 року, затвердженого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824 "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем". Причина виконання технічного розрахунку - пропущення строку періодичної повірки лічильника газу GMS-G25-32 № 20455599 та коректора КПЛГ - 1.02Р № 01952 з вини споживача. Відповідно до вказаного розрахунку, Товариству з обмеженою відповідальністю "ВІТАС" було нараховано спожитого газу у кількості - 8208,00 куб.м.
На підставі вищевикладеного позивач вважає розрахунок Публічного акціонерного товариства "ХАРКІВМІСЬКГАЗ" від 27 квітня 2017 року, яким було нараховано Товариству з обмеженою відповідальністю "ВІТАС" спожитого газу у кількості 8208,00 куб.м. необґрунтованим та вважає нараховані позивачу оперативно-господарських санкцій не законними. у зв*язку з чим звернувся до суду з позовом.
Колегія суддів, розглянувши вимоги позивача та надаючи правову кваліфікацію обставинам, що склалися виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Пунктом 41 Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженого постановою Кабінетут Міністрів України від 04 червня 2015 року № 374, лічильники газу та пристрої перетворення об*єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ), віднесено до категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають обов'язковій повірці та на які поширюється сфера дії Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".
Згідно частини 3 статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Відповідно до абзаца 3 частини 3 статті 18 Закону України "Про ринок природного газу" вимоги до складових частин вузла обліку природного газу, правил експлуатації приладів обліку, порядку вимірювання обсягів та визначення якості природного газу визначаються технічними регламентами та нормами, правилами і стандартами, що встановлюються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі.
Згідно пункту 5.9 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 618, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 26 січня 2006 року за № 67/11941, власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку та порушення правил його експлуатації, а також за використання засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) з вичерпаним терміном повірки.
Відповідно до статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.
Згідно підпункту 7 пункту 7.4 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498, споживач зобов*язується, зокрема, дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу розподільних систем.
Положеннями глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494, визначено, що власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема, здійснення ревізії запірних пристроїв та фільтрів, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах.
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії, зокрема, перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, в тому числі контрольний огляд вузла обліку.
Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494, власники ЗВТ (засоби вимірювальної техніки), що є єлементами комерційних ВОГ (вузол обліку природного газу), зобов*язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацією проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
При цьому, для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до заланованої дати; забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місц встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.
У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ Кодексу.
Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб*єкта природного газу) або його представника.
Споживач (суміжний суб*єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представником Оператора ГРМ (іншого суб*єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченням (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
Згідно розділу ХІ глави 2, п.п. 2.4. до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об*ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належнить пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.
Пунктом 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням, зокрема, такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Номінальна потужність газового обладнання - сумарна об*ємна витрата (споживання) природного газу всього встановленого газового обладнання)/устаткування, яка згідно з паспортними даними відповідає номінальному режиму роботи цього обладання/устаткування.
Відповідно до Додатку 4 до Типового договору розподілу природного газу, який додається до заяви приєднання № 09420PD0В6АТ016 кількість газоспоживаючого обладання (ГСО) Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІТАС" - складає 3 од., номінальні витрати природного газу на одиницю ГСО - складає 7,600м3/год., режим роботи ГСО - складає 24 год/добу.
Таким чином, відповідачем було проведено розрахунок необлікованих об*ємів природного газу - перемножуючи кількість ГСО на номінальну потужність згідно з технічною характеристикою та кількість годин роботи неопламбованого газового обладання згідно з актом, що разом складає 8208,00 куб.м. за період з дати виходу з ладу ЗВТ до моменту встановлення та опламбування справного та повіреного ЗВТ.
У відповідності до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об"єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, колегія суддів вважає вимоги позивача необґрунтованими, не підтвердженими доданими до матеріалів справи доказами, та такими, що не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат колегія суддів керується статтею 49 Господарського процесуального кодексу України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, судовий збір у даній справі покладається на позивача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 4, 12, 22, 33-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,-
У позові відмовити повністю.
Повне рішення складено 05.10.2017 р.
Головуючий суддя Суддя Суддя П.В. Хотенець Л.С. Лаврова С.А. Прохоров