Справа № 646/6943/17
№ провадження 2-о/646/148/2017
05.10.2017 року м. Харків
Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі :
головуючого - судді Теслікової І.І..,
за участі секретаря судових засідань - Біляєва М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основянському районах у м. Харкові про становлення факту смерті,-
встановив:
Заявник ОСОБА_2, звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_3. Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року в м. Алчевськ Луганської області, померла ОСОБА_3, яка є його матір'ю, отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану він не має можливості, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятим відділом держаної реєстрації для здійснення реєстрації смерті, в зв'язку з чим він вимушений звернутися до суду. Як зазначає заявник, встановлення факту смерті потрібно їй для відкриття спадщини та її прийняття у встановленому чинним законодавством України порядку.
Заявник в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про слухання справи за його відсутності, заяву просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основянському районах у м. Харкові в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України суд розглядає в окремому провадженні заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду (ч.3 ст.235 ЦПК України).
Згідно зі ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Положеннями частини 1 статті 18 цього Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків (ч.ч. 2, 3 ст.9 зазначеного Закону).
За правилами п.8 ч.1 ст.256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.
Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
При цьому слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті, відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті (яке провадиться на підставі п.4 ст.273 ЦПК і полягає у з'ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану) та від оголошення особи померлою, яке провадиться за правилами глави 35 ЦПК ( 1502-06 ).
Відповідно до ст. 234 ЦПК України в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових або майнових прав підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, зокрема про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у відповідності до ст. 249 ЦПК України.
Положеннями ч.ч.3, 4 ст.49 Цивільного кодексу України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року у м.Алчевськ Луганської області, померла ОСОБА_3, що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть ЛНР № 516 від 18 серпня 2017 року, виданим Алчевським відділенням судово- медичної експертизи, свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданого 18 серпня 2017 року ВЗАЦС Алчевського міського управління юстиції ЛНР.
При цьому, відповідно до п.15 Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, який затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р, м. Алчевськ, Луганської області відноситься до таких населених пунктів.
Тобто смерть ОСОБА_3 у встановленому законом порядку зареєстрована не була, оскільки ця подія відбулася на тимчасово окупованій території, а саме, у м.Алчевськ, Луганської області.
Відповідно до листа начальника Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основянському районах у м. Харкові ОСОБА_4від 04.10.2017 року №145615/3-04-04 у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_3, було відмовлено, оскільки свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1, видане 18 серпня 2017 року ВЗАЦС Алчевського міського управління юстиції ЛНР, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв'язку з чим у реєстрації смерті було відмовлено, на підставі ст. 17 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану» , оскільки державна реєстрація смерті проводиться на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або проголошення її померлою, а надані заявником документи видані не відповідають встановленій законодавством України формі.
Відповідно до матеріалів справи, заявником є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2, виданого Алчевським МВ УМВС України в Луганській області.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, є сином ОСОБА_5.
Згідно із рішенням Алчевського міського суду Луганської області від 20 серпня 2013 року встановлено факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_2.
На підставі викладеного, проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку, що під час розгляду справи були доведені обставини, на які заявник посилалася в обґрунтування своєї заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року у місті Алчевськ Луганської області, та є матір'ю заявника, а тому заява про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.1-11, 57-61, 208, 209, 212-215, 257, 257-1 ЦПК України, суд -
вирішив :
Заяву ОСОБА_2 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року у місті Алчевськ Луганської області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Червонозаводський районний суд м. Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту оголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя І.І. Теслікова