Постанова від 03.10.2017 по справі 723/1697/17

Сторожинецький районний суд Чернівецької області

Справа № 723/1697/17

Провадження № 2-а/723/2180/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2017 року Сторожинецький районний суд Чернівецької області

в складі: головуючого судді Дедик Н.П.,

за участю секретаря судового засідання Антофій О.Г.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача - органу реєстрації ОСОБА_2 міської ради - ОСОБА_3,

представника третьої особи - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Сторожинець адміністративну справу за позовом ОСОБА_5, що діє як законний представник ОСОБА_6 та ОСОБА_7 до голови ОСОБА_2 міської ради Чернівецької області, Органу реєстрації ОСОБА_2 міської ради Чернівецької області, третя особа: ОСОБА_8, про визнання незаконними дій та скасування рішення

встановив:

Позивач ОСОБА_5, діючи як законний представник неповнолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_7, звернувся до суду з адміністративним позовом до голови ОСОБА_2 міської ради, органу реєстрації ОСОБА_2 міської ради, третя особа ОСОБА_8 з позовом про визнання незаконним дій та скасування рішення. Посилається на те, що 05.05.2017 року його колишня дружина ОСОБА_8 знялася з реєстрації з належного йому на праві власності будинковолодіння по вул..Панській, 24 в с.Комарівці, Сторожинецького району, Чернівецької області, разом з їхніми дітьми - ОСОБА_6 та ОСОБА_7 Після цього ОСОБА_8 зареєструвала своє місце проживання та місце проживання їхніх дітей в с.Зруб-Комарівський по вул..Берегова, 3, Сторожинецького району. Вважаючи, що зняття з реєстрації місця проживання його дітей та їх реєстрація за новим місцем проживання було вчинено з порушенням, він звернувся до ОСОБА_2 міської ради зі скаргою на дії органу реєстрації ОСОБА_2 міської ради. Рішенням №1130 від 13.06.2017 року йому було відмовлено в задоволенні скарги з тих підстав, що рішенням суду від 10.01.2011 року розірвано шлюб між ним та ОСОБА_8 та вирішено дітей залишити при матері, а у відповідності до п.п.18,26 Правил реєстрації місця проживання громадянина України зняття з реєстрації або реєстрація місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків, здійснюється за письмовою згодою іншого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування), тому дії працівників органу реєстрації ОСОБА_2 міської ради є законними.

Вважає вказане рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав. Порядок реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання визначається ст.ст.6,7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», відповідно до яких реєстрація та знаття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників. Він, як батько дітей, згоди на зняття їх з реєстрації в його будинковолодінні та реєстрації за новим місце проживання, не надавав. Такі дії проведені з порушенням вимог статей 6,7 зазначеного закону. Правила реєстрації місця проживання громадянина України по іншому регулюють порядок реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей. Тобто в даному випадку є колізія між нормами закону та підзаконного нормативно-правового акта. За таких умов слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу. Тому вважає позицію ОСОБА_2 міської ради про необхідність застосування в даному випадку положень Правил реєстрації місця проживання громадянина України, а не Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» є такою, що суперечить Конституції України, тобто незаконною.

Просить визнати дії органу реєстрації ОСОБА_2 міської ради 05.05.2017 року щодо зняття з реєстрації місця проживання його дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_7 за адресою: вул..Панська, 24, с.Комарівці, Сторожинецького району, та реєстрації їх місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 незаконними; визнати незаконним та скасувати рішення від 13.06.2017 року №1130 голови ОСОБА_2 міської ради.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі, пославшись на обставини, викладені в позові. Додатково пояснив, що оскаржуваними діями та рішенням відповідачів порушено права його довірителя на участь у визначенні місця проживання неповнолітніх дітей, їх вихованні, які на момент зняття з реєстрації проживали з батьком. За взаємною домовленістю з матір»ю дітей, яка виїхала на заробітки за кордон, син та донька навчаються у Зруб-Комарівській школі і в період навчання проживають в бабусі в с.Зруб-Комарівський, а на вихідні та під час канікул - у батька. В даний час в судовому порядку вирішується спір між його довірителем та ОСОБА_8 щодо визначення місця проживання дітей. Просив позовні вимоги задовольнити.

Відповідач голова ОСОБА_2 міської ради в судове засідання не з»явився повторно, будучи належно повідомленим про розгляд справи, причини неявки суду невідомі.

Представник відповідача органу реєстрації ОСОБА_2 міської ради ОСОБА_9 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Пояснила, що посадові особи, які здійснили зняття з реєстрації та реєстрацію місця проживання неповнолітніх дітей позивача керувалися Правилами реєстрації місця проживання громадянина України, які є чинними, і якими передбачено надання письмової згоди другого з батьків крім випадків, коли місце проживання дитини визначено рішенням суду. Оскільки в рішенні суду про розірвання шлюбу між позивачем та ОСОБА_8 зазначено, що дітей залишити з матір»ю, то не було необхідності в письмовій згоді позивача на зняття з реєстрації та реєстрацію за новим місцем проживання дітей. Також при вчинені цих дій було враховано фактичне місце проживання дітей, оскільки вчинялися вони інспекторами соцзахисту і військового обліку по старостинських округах сіл Комарівці та Зруб-Комарівський, яким було відомо, де проживають діти. Їй невідомо, які документи були надані для зняття з реєстрації та реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей. За результатами розгляду скарги позивача встановлено, що матір»ю дітей надавалося рішення про розірвання шлюбу, в якому зазначено про залишення дітей з нею. Крім того, було відібрано пояснення у спеціаліста Зруб-Комарівського старостинського округу, згідно яких при реєстрації місця проживання неповнолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_7 було враховано, що діти фактично проживають в бабусі в с.Зруб-Комарівський, де відвідують школу. Вважає оскаржувані дії та рішення законними, просила відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи ОСОБА_4 заперечував в задоволенні позову, вважає дії органу реєстрації законними, рішення голови міської ради законним і обґрунтованим, яке не підлягає скасуванню.

Заслухавши представників сторін, третьої особи, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, позивач ОСОБА_5 є батьком малолітніх ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3, матір»ю дітей є ОСОБА_8., що підтверджується копіями свідоцтв про народження дітей.

Позивачу на праві приватної власності належить будинок №24 по вул..Панській в с.Комарівці,Сторожинецького району, Чернівецької області, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно.

Згідно довідки старости с.Комарівці №793 від 29.06.2017 року ОСОБА_8 разом з неповнолітніми дітьми ОСОБА_6 та ОСОБА_7 були зняті з місця реєстрації в с.Комарівці, вул..Панська, 24, Сторожинецького району 05.05.2017 року.

ОСОБА_2 міської ради №1130 від 13.06.2017 року ОСОБА_5 повідомлено про залишення його скарги без задоволення, оскільки рішенням суду від 10.01.2011 року розірвано шлюб між ним та ОСОБА_8 та вирішено дітей залишити при матері, а у відповідності до п.п.18,26 Правил реєстрації місця проживання громадянина України зняття з реєстрації або реєстрація місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків, здійснюється за письмовою згодою іншого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування), тому дії працівників органу реєстрації ОСОБА_2 міської ради є законними та будь-яких порушень не допущено.

Рішенням Сторожинецького районного суду від 10.01.2011 року розірвано шлюб між ОСОБА_10 та ОСОБА_5, дітей сторін: доньку ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3, та сина ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_2, залишити при матері.

З пояснюючої нач.ВОСа с.Зруб-Комарівський ОСОБА_12 від 30.05.2017 року, адресованої ОСОБА_2 міському голові, що долучена до матеріалів адміністративної справи в ході судового засідання за клопотанням представника відповідача, вбачається, що для реєстрації малолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_7 за адресою: с.Зруб-Комарівський, вул..Берегова, 3, звернулася мати дітей, яка надала талон зняття з реєстрації з попереднього місця проживання та квитанції про сплату адміністративного збору. Знаючи, що діти фактично живуть у бабусі в с.Зруб-Комарівський і відвідують систематично місцеву школу, ОСОБА_12 отримала дозвіл у бабусі (документи на будинок) і зареєструвала ОСОБА_8 з двома дітьми по вул..Берегова, 3.

Порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання, встановлення порядку їх обмежень визначає Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання».

Статтями 6, 7 зазначеного закону регулюються питання, пов»язані з реєстрацією місця проживання та зняття з реєстрації місця поживання.

Так, відповідно до ч.5 ст.6 закону реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Згідно ч.6 ст.7 закону зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Статтею 10 закону визначено, що правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року №207 відповідно до ст.10 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» затверджено Правила реєстрації місця проживання.

Пунктом 18 Правил встановлено, що реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників. У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Пунктом 26 Правил встановлено, що зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників. У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Оскільки Правила реєстрації місця проживання прийняті у відповідності до ст.10 Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання», є чинними, то їхні положення підлягають застосуванню при вчиненні дій, пов»язаних з реєстрацією місця проживання особи та зняття з такої реєстрації.

Разом з тим, суд вважає, що зняття з реєстрації місця проживання неповнолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_7 та їх реєстрація за новим місцем проживання проведені без дотримання вимог Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» та Правил реєстрації місця проживання.

Судом встановлено, що зняття з реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей в с.Комарівці, вул..Панківська, 24, було проведено без згоди батька дітей ОСОБА_5 одночасно із зняттям з такої реєстрації їх матері ОСОБА_8, на підставі рішення суду від 10.01.2011 року. Так як вказаним рішенням було вирішено залишити дітей при матері, то орган реєстрації не вимагав згоди батька, виходячи із п.18 Правил реєстрації місця проживання. Як вбачається з рішення суду від 10.01.2011 року ним були вирішені вимоги про розірвання шлюбу, стягнення аліментів, а вимоги щодо визначення місця проживання дітей не були предметом судового розгляду. Те, що залишення дітей при матері орган реєстрації вважав як визначення їх місця проживання є довільним трактуванням відповідачем судового рішення. Таким чином, орган реєстрації безпідставно застосував п.26 Правил реєстрації місця проживання, відповідно до яких при знятті з реєстрації дітей до 14 років за заявою одного з батьків, письмова згода іншого з батьків не потребується, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду. Крім того, посилаючись на рішення суду від 10.01.2011 року орган реєстрації не звернув уваги, що в даному рішенні позивачем та матір»ю дітей зазначена «Москаленко Майя Іванівна», а не «Москаленко Майя Іллівна», ухвала по виправлення описки в судовому рішенні органу реєстрації не надавалася.

Крім того, як встановлено дослідженими в судовому засіданні доказами, реєстрація місця проживання неповнолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_7 по вул..Береговій, 3 в с.Зруб-Комарівський була проведена за зверненням їх матері, яка надала талони з попереднього місця проживання, та виходячи із обізнаності працівника, який вчиняв такі дії, про фактичне місце проживання дітей за вказаною адресою. Таким чином, реєстрація неповнолітніх була проведена без дотримання вимог ст.6 Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання» та п.18 Правил реєстрації місця проживання.

Також, на думку суду, відмова ОСОБА_2 міського голови в задоволенні скарги позивача ОСОБА_5 щодо незаконного зняття з реєстрації дітей та їх реєстрації за новою адресою з тих підстав, що дії працівників ОСОБА_2 міської ради є законними і вчиненими без порушень, не відповідає вимогам Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання» та Правил реєстрації місця проживання.

Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2)з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано;

3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4)безсторонньо (неупереджено);

5)добросовісно;

6)розсудливо;

7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення «(дія);

9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, проаналізувавши встановлені обставини, суд вважає, що оскаржувані дії відповідача органу реєстрації ОСОБА_2 міської ради є неправомірними, а рішення голови ОСОБА_2 міської ради незаконним і таким, що підлягає скасуванню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, 158 - 163, 167 КАС України, суд

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_5 задовольнити.

Визнати протиправними дії органу реєстрації ОСОБА_2 міської ради від 05.05.2017 року щодо зняття з реєстрації місця проживання в ІНФОРМАЦІЯ_4 та реєстрації місця проживання в ІНФОРМАЦІЯ_5 неповнолітніх ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_7.

Визнати незаконним та скасувати рішення голови ОСОБА_2 міської ради від 13.06.2017 року №1130, прийняте за результатами розгляду скарги ОСОБА_5 від 22.05.2017 року №М-458.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Сторожинецький районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: