Постанова від 25.03.2010 по справі 2-а-3083/10

Справа № 2-а-3083/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.03.2010 року Суддя Московського районного суду м. Харкова Марченко О.М.. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду, зобов'язання перерахунку та виплати державної соцііа допомоги як особі, яка має статус «дитина війни»,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просить суд визнати дії відповідача незаконними, поновити пропущений строк для звернення до суду, зобов'язати відповідача здійснити перераху'нок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком та нарахувати (та виплатити) йому, як дитині війни, недоплачені щомісячну державну соціальну допомогу за період з 01.01.2006 р. по 31 12.2009.

В обгрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що він як дитина війни відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та рішень Коституційного суду України № 6-рп/2007. від 9 липня 2007 року та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року має право отримувати державну сопіальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, проте відповідач не виконує вимог Закону, чим порушує його права та законні інтереси. Протягом 2006-2007 років йому вказана надбавками нараховувалась та не виплачувалась, а в 2008 та 2009 році виплачувалась частково, але не в розмір' мінімальної пенсії за віком. З цього приводу він звертався зі зверненням до управління Пенсійного Фонду в Московському районі м. Харкова, але отримав відповідь, що за 2006-2007 рік йому така надбавка не нараховувалась в зв'язку з призупиненням діїст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» Законом України «Про державний бюджет України. А в 2008 та 2009 році відповідно до змін внесених до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» їй виплачувалась надбавка в розмірі 10% мінімальної пенсії за віком, що йстало причиною звернення до суду

Сторони подали заяви про розгляд справи без їхньої участі.

У зв'язку із зазначеним справу, відповідно до вимог ч. 10 ст.З та ч.З ст. 122 КАС України, розглянуто в порядку письмового провадження.

З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.

Позивач має статус «Дитина війни», що також підтверджується пенсійним посвідченням № 435959.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 19.12.2006 року № 489-У дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Стаття 77 та 110 Закону України « Про Державний бюджет України» № 3235-1У від 20.12.2005 року та п.12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» № 489-У від 19.12.2006 року призупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» .

Вирішуючи позовні вимоги щодо підвищення пенсії позивачу у 2006 році, суд виходить з наступного.

Дію статті 6 цього Закону було зупинено на 2006 рік відповідно п. 17 ст. 77 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік ” від 20 грудня 2005 року № 3235.

Проте. Законом України від 22 березня 2006 року № 3367-1V ..Про внесення змін до ЗУ „Про Державний бюджет України на 2006 рік ” бу ло внесено зміни та виключено ст. 77 зазначеного закону.

Ці зміни набули законної сили через 10 днів після опублікування 22 березня, тобто 2 квітня 2006 року було відновлено дію ст. 6 в редакції від 1 січня 2006 року.

Разом з тим, відповідно до вимог ст. 110 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік ” від 20 грудня 2005 року (із змінами, внесеними 19 січня 2006 року) зазначене підвищення в 2006 році повинно було запроваджуватись поетапно за результатами виконання бюджету у першому півріччі згідно з порядком, який мав бути визначений ОСОБА_2 Міністрів України та погоджений Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.

ОСОБА_2 Міністрів України у 2006 році так і не визначив порядку виплати надбавки до пенсії „дітям війни ". що у свою чергу виключало можливість збільшення пенсії „дітям війни ”.

Згідно довідки відповідача, підвищення пенсії позивачу у 2006-2007 роках ..дитині війни здійснювалося.

На підставі викладеного суд приходить до висновку про тс, що вимоги позивача, які стосуються вимог про донарахування та виплату надбавки до пенсії у 2006 року задоволенню не підлягають, оскільки не ґрунтуються на законі.

Відносно задоволення вимог по виплатам за 2007 рік. суд виходить з наступного.

Дію ст. 6 Закону на 2007 рік було зупинено ст. Ill Закону України від 19 ірудня 2006 року ;,Про Державний бюджет України на 2007 рік ” (з урахуванням положень іт. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих. на яких поширюється дія Закону України ..Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту розмірі 50% розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнані неконституційними положенням п. 12 ст. 71 Закону України^ Державний бюджет України на 2007 рік ” щодо зупинення на 2007 рік ст. 6 Закону. Таким ч відновлено дію ст. 6 Закону України № 2195-ІУ.

Відповідно до ст. ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти, або їх окремі по.тожс що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їх неконституційність

Крім того відповідно до ч. 2 ст. З Закону України «Про соціальний захист дітей війни» соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом.нс можуть бути обмежені або скасовані іншими! нормативно-правовими актами.

Отже, управління Пенсійного фонду України повинно було зробити перерахування пенсії позивач)' починаючи з липня 2007 року. Підстави для перерахунку за період з січня по 9 липня 2007 року - були відсутні.

Доводи відповідача про те, що в ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення розрахунку відповідного підвищення особам, що мають статус «Діти війни» на думку суд)' є безпідставними, так як мінімальна пенсія за віком встановлюється Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне пенсійне страхування». Стаття 28 цього Закону визначається, що мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Суд вважає, що положення ст. 28 Закон) України «Про загальнообов'язкове державне пенсій» страхування» не є перешкодою для застосування даної величини (мінімальної пенсії за віком,-).у обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки саме це г визначення застосовується виключно віком відповідача під час визначення пенсій громадянами? призначення та законодавством України не встановленого іншого, крім передбаченого цією стіШ мінімального розміру пенсії за віком.

Згідно з ч. 1 ст. 28 Закон)' України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”~-е

09.07.2003року. № 1058-ІУ мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового!.:'! мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом.

У відповідності до ч. З ст. 62 Закону України від 19.12.2006 року № 489-У „Про Державний бюджет України на 2007 рік ” встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу 1 ч. І ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” від

09.07.2003року № 1058-ІУ з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 ч. 1 цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ „Про пенсійне забезпечення ” від 5.11.91 р. № 1788-ХІ1 (з наступними змінами та доповненнями) виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Таким чином, відповідач повинен був підвищити пенсію починаючи з 9 липня по 31 грудня 2007 року'Щ в наступних розмірах: за липень - [(406 грн. +1%) х 30%] : 31 х 23 дня = 123.02 : 31 х 23 = 91,27 ірнждаїє-і^ серпень вересень - [(406 грн. +1%) х 30%) х 2 міс. = (410,06 х 30%) х 2 = 123.02 х 2 = 246,04' тЬнііі жовтень - грудень - [(411 грн. +1%) х .30%] х З міс. = 415,11 грн. х 30% х З = 124.5.3 х 3 = 373,59 грн:^^| всього за 2007 рік необхідно донарахувати 710.90 грн.

Так як в 2007 році позивачеві, як дитині війни, підвищення до пенсії не нараховувалШ^І виплачувалось, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити позивайррір підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня по 31 грудня 2007!рц В сумі 710 грн., 90 КОП. ~

Підстави для перерахунку за період з січня по липень 2007 року - були відсутні, оскільки позивач надав доказів, що вона є інвалідом і йому повинні підвищити пенсію відповідно до ст. 6 Закону у розмірі' 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. •.%

Доводи відповідача стосовно того, що відповідно до вимог ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” мінімальний розмір пенсії за віком як розрахункова величина застосовується лише до правовідносин, що регулюються цим законом, та законодавством України не визначено з якого мінімального розміру пенсії за віком повинно нараховуватись 30% надбавка дітям війни та згідно ст. 7 Закону' фінансове забезпечення державних соціальних гарантій „дітей війни" здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, і Пенсійний фонд України не повішенії відповідальність за позовами вказаної категорії громадян - є хибними та спростовані вищенаведеними' висновками.

Суд зауважує, що реанімація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів, кої базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актів ; національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги.

Так, у справі „Кечко проти України ” Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду' щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Суди не повинні приймати до уваги обставини, коли з набуттям чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше. І тому до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.

Щодо задоволення вимог по виплатам за 2008 рік, суд виходить з чого, що правові підстави адяИШЧра вирішення таких вимог є аналогічними 2007 року.

Підпунктом 2 пункту 41 розділу' II Закону України № 107-УІ ..Про Державний бюджет України^

2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” текст статті 6 Закону України .\si2-fc VI викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих. на яких поширюється дія Закону УкраїіЩ статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ”) до пенсії або щомісячного довічного грошої утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачуються підвищся^ розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на от; підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового у тримання чи державної соціальної допомоЩЩ Дій! що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України ..Про статус ветеранів війни;! гарантії їх соціального захисту ” дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Відповідно до ч. 4 ст. 14 Закону України ..Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачу'ється замість пенсії, підвищулоться на 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Підстави для підвищення пенсії за період з січня по 22 травня 2008 року - були відсутні, оскільки позивачу пенсія виплачу валася у збільшеному розмірі у січні - березні 2008 року на 47 грн.. щомісячно (10% від 470 грн. - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність), а в квітні на 48.10 грн.. тому позовні вимоги за цей період - не підлягають задоволенню. -У .¦

Проте. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року визщШ|^ неконституційним положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік " № 107-УІгкіді^Щ«|Щя 28 гру дня 2007 року щодо викладення положень ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей віщііЩ|

№ 2195-1V в новій редакції.

Таким чином, відновлено дію ст. 6 Закону України № 2195-1V. Стаття 58 ЗУ ..Про Державний України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” прожитковий мінїмуій* осіб, які втратили працездатність на 2008 рік затверджений у наступному розмірі з 1 січня - 470 гркГ квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн. ^ ' УІіШШШИНІ

Таким чином, відповідач повинен був провести підвищення пенсії у збільшеному розмірі відповіддаз^Ч^Ж до вимог ст. 6 Закону починаючи з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року в наступних розмі^Ш|ЩД8?® травень - (481 грн. х 30%) : 31 х 10 = 144,3 : 31 х 10 = 46,55 грн.; червень - 481 грн. х 30% = 144,3 грн; ) ї липень - вересень - (482 грн. х 30%) х 3 міс. = 144,6 х 3 = 433,80 грн.; жовтень - грудень - (498 грн. х 30%) хЗ міс. = 149,4 х 3 = 448,2 грн. а всього з травня по 31 грудня 2008 року позивачеві необхідно було нараху вати та виплатити - 1072,85 грн.

Згідно поданої відповідачем довідки про розмір виплаченого підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачувалось підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей війни, а саме: з 01 січня 2008 року - 47 грн., з 22 травня 2008 року 48.10 грн., з 01 липня 2008 року - 48. 20 грн., з 01 жовтня 2008 року - 49.80 грн. Таким чином в травні 2008року позивачеві виплачена надбавка в сумі більшій ніж належні 46 грн. 55 коп. Різниця між виплачсною належною до виплати 30 % надбавкою дітям війни складає: в червні 2008 року 144.3 грн - 48:10 грн грн 20 коп . за липень - вересень 2008 року 144.6 грн., - 48.20 грн., = 96 40 грн X 3 міс. = 289 грн 20 к жовтень грудень 2008 року 149. 4 грн., - 49.8 грн. + 99. 6Х 3 міс. + 288 грн. 80 коп. А всього з червня по грудня 2008 року до виплати позивачеві підлягає -684 грн. 20 коп., зазначену суму потрібно зобовіяти управління Пенсійного фонду у Московському районі м. Харкова нарахувати та виплатити позивачеві.

Таким чином, су д вважає, що відповідач починаючи з 22 травня 2008 року неправомірно застосовує п.8 Постанови ОСОБА_2 Міністрів України № 5.30 від 28 травня 2008 року, якею встановлено, що „дітям війни" крім тих, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ” та „Про жертви нацистських пересліду вань ”) до пенсії виплачується підвищення у розмірах: з 22 травня - 48.1 грн., з 1 липня - 48,2 гри., з 1 жовтня - 49.8 грн.. бо ці положення протирічать Закону України „Про соціальний захист дітей війни " та рішенню Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року.

Вищенаведені висновки чвідчать, що відповідач діяв не у спосіб передбачений чинним законодавством на певний період часу, рішення Конституційного суду України не виконував,що стало причиною звернення позивача до суду.

За період з 01 січня 2009 року по 31 жовтня 2009 року позивачеві підлягає до виплати: 3(ІЩ вимог ст. 54 Закот- України “Про державний бюджет України на 2009 рік ” № 83 5-У І від 26.12.2008'-|*й^і- встановлено, що в у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до ойюв]Ш соціальних та демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудня 2008 року, тобто цей складає 498 грн.

Таким чином за час розрахунку за січень - жовтень 2009 року необхідно застосовувати вищезазначений1 розмір.

Відповідно розрахунок підвищення пенсії позивачеві як дитині війни з урахуванням виплаченої допомоги за даний період згідно ст. 6 ЗУ “ Про соціальний захист дітей війни в розмірі 10 % буде складати 498 грн., х 20% х 10 міс. = 996 грн.

Суд не враховує посилання відповідача на відсутність коштів для забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії позивачу, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та ст. 6 Закон)'.

Крім того. Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення „Про Пенсійний фонд України ” і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закон) України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення щодо призначення, донарахування пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, обовязок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст.6 закону покладено на відповідні територіальні управління за місуем проживання позивача.

Вирішуючи питання про задоволення позовних вимог щодо стягнення індексації в зщ невиплатою та несвоєчасністю виплати грошових коштів, суд вважає, що дані позовні вимоги підлішаЩшіИщіІШІ задоволенню частково за такими підставами.

п 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого ОСОБА_2) міністрів України від 17 .07.2003 року № 1078 передбачено, що індексації піддягають пенсії ('з:- урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат.

Так як позовні вимоги позивача за 2007 рік задовольняються з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, суд вважає, що даний період підлягає стягненню. І індексація недоотриманих позивачем коштів, а саме: за липень 2007 року - (406х30%)х31.8% + 38.73 грн.. серпень 2007 р - (406х30%)х30.4% = 37.02, вересень 2007 року (406х30)х27.07 + 34.03 грн.. жовтень 2007 р., - (411x30%) X 27.6 + .34.03 грн.. листопад 2007 р.,

(41 Іх30%).х 24.7% + 30.45 грн.. грудень 2007 р.. (411х30%)х 22.5% 27.74 грн. А всього за з липня по зі. 12.2007 року підлягає стягненню 204 грн. 26 коп.

За 2008 рік позовні вимоги задовольняються з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, відповідно індекс інфляції складає за травень 2008 року (481*20%)*7.9+7.6 грн., за червень 2008 року (481*20%)*6.6%+6.34 грн.. за липень 2008 року 482х20%)Х 0.8% + 0.0.У грн , за серпень лю» року - (48/хлі%; х о.о гранд* 6.07 грн.. за вересень 2008 р„ (482х20%).х6.4 + 6.17 грн.. за жовтень 2008 року (498х20%)х5.3% + 5 за листопад 2008 р. (498х20%)х3.6% +3.58 грн.. за грудень 2008 р., (498х20%)х2.1% = 2.09 грн. А веу^ 22.05.200 р по 31.12.2008 року стягненню підлягає 42 грн. 71 коп., з 01.01.2009 по 30.09.2009 року| індексація підлягає стягненню в сумі 112 грн 86 коп. (3891x2.1%).

Вирішуючи питання про задоволення позовних вимог позивача про зобовязання відповідача в подальшому нараховувати щомісячну соціальну державну допомогу відповідно до ст.6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", суд вважає таким, що не підлягають задоволенню, так як суд не може встановлювати обовязки особи чи органу на майбутнє.

Суд вважає, що позивач не пропустив строк звернення до суду, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 46 Закон)- України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються; йому відповідно до задоволених вимог. Таким чином, на користь позивача суд стягує судові витрати у сїміїч5#3|р 1 грн.. 70 коп. які сплачено позивачем при зверненні до суду.

На основі ст. З, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись ст. 6, 1 70, 71, 86,122,159,-163 КАС України, - суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати бездіяльність управління Пенсійного фоцду України у Московському районі м. Харкова щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та за період з 01.01.2009 року но 31.12.2009 року в розмірЩОІ.м відсотків мінімальної пенсії за віком - неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страху вання з урахуванням індексу інфляції за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року 710 гри. 90 коп та 204 грн 26 коп. індекс інфляції за несвоєчасно виплачені кошти за період з 22 травня по 31 гру дня 2008 року в сумі - 684 грн.. 20 коп.. та 42 грн. 71 коп. індекс інфляції за несвоєчасно вигіой кошти, з 1 січня 2009 по 31.12.2009 року в сумі - 996 грн. та 112 грн.86 коп. - індекс інфляції] несвоєчасно виплачені кошти, тобто в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, що була виплачена в зазначений період з урахуванням індексу інфляції.

У задоволенні позовних вимог щодо перерахунку та підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України про У 1Т1 соціальний захист дітей війни за 2006 рік за період з 01 січня по 09 липня 2007 року та 01 січня по 22 травня 2008 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням індексу інфляції - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 1 грн. 70 коп. за сплачений судовий збір

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Московський “районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя