ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову щодо вжиття заходів забезпечення позову
29 вересня 2017 року м. Київ № 826/9791/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., суддів: Арсірія Р.О., Кузьменка В.А., розглянувши, у порядку письмового провадження, клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі
за позовом Приватного орендного підприємства "Агрофірма Узинська"
до Міністерства юстиції України
про визнання протиправними та скасування рішень,
Приватне орендне підприємство "Агрофірма Узинська" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування рішень.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 01.03.2018.
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшло клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії наказу відповідача від 20.06.2017 №1977/5 в частині, заборони будь-яким суб'єктам, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав за Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", вчиняти будь-які реєстраційні дії в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо державної реєстрації права користування (сервітут), права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), права забудови земельної ділянки (суперфіцій), права оренди (суборенди) земельної ділянки, крім відновлення права оренди за ПОП "Агрофірма Узинська" на земельні ділянки за кадастровими номерами, перелік яких визначено у даному клопотанні, заборони будь-яким особам, в тому числі власникам земельних ділянок та сільськогосподарському виробничому кооперативу "Розаліївський", вчиняти будь-які дії, які б перешкоджали ПОП "Агрофірма Узинська" володіти та користуватися земельними ділянками за кадастровими номерами, перелік яких визначено у даному клопотанні.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва призначено вирішення клопотання про забезпечення адміністративного позову у судовому засіданні 14.09.2017.
У судовому засіданні 14.09.2017, суд, відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив перейти до подальшого розгляду клопотання про забезпечення адміністративного позову у порядку письмового провадження.
Відповідно до частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Отже, забезпечення адміністративного позову має бути спрямоване на збереження існуючого становища на час розгляду справи у суді.
У пункті першому прохальної частини клопотання про забезпечення позову позивач просить суд зупинити дію наказу відповідача від 20.06.2017 №1977/5 в частині скасування рішень державну реєстрацію прав та їх обтяжень перелік яких визначено у даному клопотанні.
Відповідно до підпункту "а" пункту 2 частини шостої статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", за результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про скасування рішення про державну реєстрацію прав, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України, прийнятого за результатами розгляду скарги.
Згідно частини сьомої статті 37 вказаного Закону, рішення, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 2 частини шостої цієї статті, виконуються не пізніше наступного робочого дня після прийняття такого рішення шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру прав. Для виконання таких рішень повторне подання документів для проведення державної реєстрації прав та сплата адміністративного збору не вимагаються.
З аналізу наведених норм Закону вбачається, що відповідно до оскаржуваного рішення внесено відповідний запис до Державного реєстру прав на момент звернення позивача до суду.
Таким чином, у даному випадку зупинення дії оскаржуваного наказу буде мати наслідки відновлення прав позивача, а відтак фактичному вирішенню спору.
Частиною третьою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Згідно з частиною четвертою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
З аналізу положень частини третьої та четвертої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що вони є взаємопов'язаними, тобто, можна зробити висновок, що четверта частина доповнює надане суду частиною третьою право вжити заходи забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються, правом в порядку забезпечення позову заборонити саме суб'єкту владних повноважень вчиняти певні дії.
У пункті 3 прохальної частини клопотання про забезпечення позову позивач просить суд заборонити будь-яким особам, у тому числі власникам земельних ділянок та сільськогосподарському виробничому кооперативу "Розаліївський" вчиняти будь-які дії, які б перешкоджали ПОП "Агрофірма Узинська" володіти та користуватись вказаними у клопотанні земельними ділянками, тобто особам, які не є суб'єктами владних повноважень.
У пункті 2 клопотання про забезпечення адміністративного позову, позивач просить суд заборони будь-яким суб'єктам, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав за Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", вчиняти будь-які реєстраційні дії в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо державної реєстрації права користування (сервітут), права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), права забудови земельної ділянки (суперфіцій), права оренди (суборенди) земельної ділянки, крім відновлення права оренди за ПОП "Агрофірма Узинська" на земельні ділянки за кадастровими номерами, перелік яких визначено у даному клопотанні. Водночас, позивачем не надано доказів на підтвердження наявності підстав для висновку про те, що вказаними особами вчиняються дії щодо заборони яких позивач просить забезпечити позов.
Відповідно до частини третьої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про забезпечення адміністративного позову, про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених частинами першою і другою цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те, що клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 117, 118 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання про забезпечення адміністративного позову - відмовити.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Головуючий суддя О.П. Огурцов
Судді Р.О. Арсірій
В.А. Кузьменко