ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
03 жовтня 2017 року № 826/19454/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві Оболонського відділу обслуговування громадян Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Оболонського відділу обслуговування громадян Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить:
- визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у прийнятті заяви щодо переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника;
- зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві та Оболонський відділ обслуговування громадян Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити пенсію по втраті годувальника.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що звернувшись до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, позивач отримав необґрунтовану відмову.
Під час судового розгляду справи позивачем та його представником заявлені позовні вимоги підтримано у повному обсязі, які останні просили суд задовольнити з підстав, вказаних у позовній заяві.
Представник Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши, що за результатами розгляду заяви позивача виявлено відсутність первинних документів, на підставі яких складено довідки про заробітну плату померлого годувальника, відсутній акт зустрічної перевірки достовірності виданих довідок, а тому для переведення позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підстави відсутні.
Оболонський відділ обслуговування громадян Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві явку свого представника у судове засідання не забезпечив, заперечень проти позову не надав, з огляду на що судом ухвалено про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, листами від 17.10.2016 №27885/02 та від 19.10.2016 №1003/Ш-847 Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві повідомило ОСОБА_1 про результати розгляду її заяви від 23.06.2016 щодо переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Так, у вказаних листах зазначено, що спеціалістами управління розглянуті матеріали пенсійної справи померлого годувальника. У довідках від 09.11.2004 №103 та від 11.05.2005 №09, які видані Товариством з обмеженою відповідальністю «Плодоовоч», відображена заробітна плата гр. ОСОБА_3 за червень 1986 року. У первинних документах, на підставі яких видані довідки від 09.11.2004 №103 та від 11.05.2005 №09, не вбачається нарахування заробітної плати за червень 1986 року. Управлінням направлено лист на підприємство щодо проведення перевірки достовірності видачі довідки. Оскільки, як зазначено у даних листах, відсутні первинні документи, на підставі яких складені довідки про заробітну плату померлого годувальника та можливість перевірки підприємства, для проведення позивача на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підстави відсутні.
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить за такого.
Нормативно-правовим актом, який спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та вирішення проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Приписами ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно з п. 2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Тобто, (2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року «10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за N 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення та (3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
Також надаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи); 2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; 3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності); 4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим; 5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; 6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання; 7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років; 8) документи про місце проживання (реєстрації); 9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника; 10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.
З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що перелік документів, які надаються заявником для встановлення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, є вичерпним та додатковому тлумаченню не підлягає.
У той же час, приписами п. 2.3 вказаного Порядку визначено, що заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону. Відтак, сам факт відсутності певних документів у пенсійній справі померлого годувальника, не є самостійною та достатньою підставою для відмови від призначення особі пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
При цьому, слід зазначити, що ОСОБА_3, як пенсіонеру, попередньо вже сплачувалась пенсія, виходячи з його заробітку, який був встановлений відповідним пенсійним органом. Відтак, суд вказує, що підстави для додаткового встановлення розміру заробітку померлого годувальника відсутні.
На підтвердження вказаного, у матеріалах справи міститься копія листа Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 29.12.2005 №30161/10, адресованого ОСОБА_3, в якому зазначено, що відповідно до документів пенсійної справи, адміністрацією Товариства з обмеженою відповідальністю «Плодоовоч» був проведений перерахунок по заробітній платі за період з 01.06.1986 по 30.06.1986 на підставі представлених нових архівних документів, одержаних від Галузевого державного архіву Міністерства оборони України листом від 20.11.2001 №51/10505. Адміністрацією Товариства з обмеженою відповідальністю «Плодоовоч» надані відповідні пояснення щодо розбіжностей у сумах заробітної плати за червень 1986 року, відповідно до довідок від 09.11.2004 №103 та від 11.05.2005 №09, у зв'язку з чим управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва надано доручення перерахувати пенсію на підставі довідки про заробітну плату від 11.05.2005 №09, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «Плодоовоч», та забезпечити виплату пенсії у січні 2005 року.
Таким чином, вказаним підтверджено, що довідки від 09.11.2004 №103 та від 11.05.2005 №09, з урахуванням наданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Плодоовоч» у 2005 році пояснень, станом на 2005 рік було достатньо органам пенсійного фонду для призначення ОСОБА_3 пенсії.
Натомість, підстави, внаслідок яких позивачу у межах спірних правовідносин відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника, є аналогічними до тих, які вже були предметом розгляду у 2005 році.
Отже, з урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у прийнятті заяви ОСОБА_1 щодо переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника з підстав, вказаних у листах від 17.10.2016 №27885/02 та від 19.10.2016 №1003/Ш-847, є протиправними.
Як наслідок, суд вказує про необхідність зобов'язання Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.06.2016 щодо переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням висновків даної постанови, як належний спосіб захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача, обраний згідно з ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, позовна вимога про зобов'язання відповідачів призначити пенсію по втраті годувальника наразі є передчасною та такою, що задоволенню не підлягає, з огляду на необхідність повторного розгляду цього питання відповідним органом пенсійного фонду.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги викладене, суд вказує про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у прийнятті заяви ОСОБА_1 щодо переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника з підстав, вказаних у листах від 17.10.2016 №27885/02 та від 19.10.2016 №1003/Ш-847.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.06.2016 щодо переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням висновків даної постанови
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур