28 вересня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1216/17
16 год. 35 хв.
Колегія суддів Херсонського окружного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
суддів: Бездрабка О.І., Кисильової О.Й.,
секретар: Васильєва В.В.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Попкової Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про скасування наказу № 167 від 08.08.2017 року в частині анулювання кваліфікаційного сертифікату № 003095 від 26.03.2013 р.,
встановила:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр, відповідач), в якому просить визнати протиправними дії відповідача та скасувати його наказ від 08.08.2017 № 167 в частині анулювання кваліфікаційного сертифікату від 26.03.2013 № 003095.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Наказом відповідача від 08.08.2017 № 167 анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера - землевпорядника ОСОБА_1 від 23.01.2013 № 001797, на підставі звернення Держгеокадастру з листом від 14.07.2017 № 32-28-0.23-11175/2-17 "Про порушення сертифікованими інженерами - землевпорядниками вимог законодавства" до Кваліфікаційної комісії. Звернення ґрунтувалося на підставі висновку експерта Пащенко І.А. ГУ Держгеокадастру у Харківській області від 03.07.2017 № 9302/82-17 щодо невідповідності землевпорядної документації "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_5 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) загальною площею 0, 0700 га, за адресою: АДРЕСА_1" ч. 4 ст. 83 Земельного кодексу України.
Позивач вважає, що зазначені дії суперечать вимогам законодавства, оскільки до повноважень інженера - землевпорядника не відноситься надання правової оцінки правомірності надання земельної ділянки у власність та інженер не може допустити порушення даної статті, оскільки не є суб'єктом даних правовідносин, які нею регулюються.
Частиною 4 ст. 83 Земельного кодексу України визначено, що землі загального користування населених пунктів не можуть передаватися у приватну власність, але цією правовою нормою не заборонено змінювати цільове призначення земельних ділянок, тому позивач стверджує, що після затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та вступу документації в законну силу змінюється цільове призначення земельної ділянки.
Також, позивач зазначає, що відповідно до п. 8 ст. 61-1 ЗУ "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858 - IV (далі - Закон України № 858 - IV) підставою для анулювання або зупинення дії ліцензії є акт перевірки, за результатами розгляду якого Комісією приймається відповідне рішення. Так як позивачу жодних актів перевірки не надавалося і він ніяких не підписував, вважає, що Наказ № 167 прийнятий без достатніх правових підстав, а тому підлягає скасуванню. Враховуючи зазначене, просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач свої заперечення мотивує тим, що відповідно до вимог ст. 25, 26, 28 Закону України № 858 - IV розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися вимог законодавства, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм та правил, за якість виконання чого несуть відповідальність. Зазначає, що однією з підстав для анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера - землевпорядника, згідно ст. 66 вищезазначеного Закону, є саме письмове звернення Держгеокадастру, а тому акт перевірки, в даному випадку, є необов'язковим. Стверджує, що аналогічна правова позиція міститься в постановах Вищого адміністративного суду України від 09.06.2015 у справі № К/800/17463/15 та від 27.10.2015 № К/800/36370/15.
Так, на підставі листа Держгеокадастру, Кваліфікаційною комісією прийнято рішення про звернення з поданням про анулювання сертифікату ОСОБА_1 у зв'язку з встановленими фактами порушення останнім вимог нормативно - правових актів, а саме негативного висновку експерта Пащенко І.А. про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_5
Відповідач вважає, що Держгеокадастром та кваліфікаційною комісією дотримані порядок та процедура позбавлення кваліфікаційного сертифікату ОСОБА_1, а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, листом Держгеокадастру від 14.07.2017 № 32-28-0.23-11175/2-17 "Про порушення сертифікованими інженерами - землевпорядниками вимог законодавства при розробленні документації із землеустрою" до Кваліфікаційної комісії направлено інформацію щодо порушення сертифікованими інженерами - землевпорядниками, зокрема ОСОБА_1 працівником ПП НВФ "Нові технології ГІС", вимог положень нормативно - правових актів, нормативно - технічних документів, державних стандартів, норм та правил у сфері землеустрою при розробленні документації "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_5 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) загальною площею 0, 0700 га, за адресою: АДРЕСА_1", яка негативно оцінена висновком державної експертизи Держгеокадастру чи його територіальних органів, зокрема, висновком експерта Пащенко І.А. ГУ Держгеокадастру у Харківській області від 03.07.2017 № 9302/82-17 (а.с. 102-103, 114).
Згідно витягу з протоколу засідання № 7 від 27.05.2017 Кваліфікаційною комісією ухвалено звернутися до Держгеокадастру з поданням про позбавлення (анулювання) квіліфікаційного сертифікату інженера - землевпорядника ОСОБА_1 (а.с. 98-99).
Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 08.08.2017 № 167 анульовано кваліфікаційний сертифікат від 26.03.2013 № 003095 інженера - землевпорядника ОСОБА_1
Надаючи правову оцінку оскаржуваним діям та рішенням Держгеокадастру, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини та приписи законодавства.
Відповідно до ст. 26 Закону України № 858 - IV розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, фізичні особи - підприємці, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами -землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою (ст. 28 Закону України № 858 - IV).
Згідно вимог ст. 61-1 зазначеного Закону, державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
Під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
За наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акта Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Статтею 66 Закону України № 858 - IV визначено, що кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, в тому числі, за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону.
Згідно ч. 2 ст. 68 зазначеного Закону Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання), зокрема, з таких підстав, як грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
З аналізу наведених норм вбачається, що передбачено два окремі випадки внесення подання про позбавлення (анулювання) кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника, а саме:
за наслідком проведених перевірок, на підставі акту перевірки;
за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою.
Тому, суд не приймає посилання позивача на відсутність акту перевірки як підстави для анулювання сертифікату, оскільки в даному випадку, він не є обов'язковим.
Відповідно до ст. 62 Закону України № 858 - IV документація із землеустрою підлягає державній експертизі з метою забезпечення її відповідності вихідним даним та технічним умовам, вимогам законів України, іншим нормативно-правовим актам.
З матеріалів справи вбачається, що "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_5" проходив експертизу в територіальних органах Держгеокадастру, про що є відповідні негативні висновки від 22.05.2017 № 303/82-17 експерта ОСОБА_6, від 03.07.2017 № 9302/82-17 експерта Пащенко І.А., від 02.08.2017 експерта ОСОБА_7, якими встановлено невідповідність проекту землеустрою вимогам чинного законодавства.
Згідно ч. 4 ст. 83 ЗК України до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо).
З проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_5 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) загальною площею 0, 0700 га, за адресою: АДРЕСА_1, вбачається, що цільовим призначенням зазначеної земельної ділянки є "для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)" (а.с. 138).
Суд зазначає, що дана обставина не відповідає дійсності, адже відповідно до довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками, станом на 01.01.2016 року, земельна ділянка, площею 0, 1000 га, за адресою: АДРЕСА_1 відноситься до земель загального користування.
Враховуючи зазначене, колегія суддів приходить до висновку про невідповідність землевпорядної документації інженера-землевпорядника ОСОБА_1 вимогам Земельного кодексу України.
Посилання позивача на ту обставину, що цільове призначення може бути змінено після розробки технічної документації одночасно з її затвердженням не є юридично обґрунтованим тому не може бути прийнято до уваги судом.
Оскільки, в судовому засіданні встановлена та підтверджена матеріалами справи правомірність дій Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера - землевпорядника ОСОБА_1, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161-163 КАС України, колегія суддів,
постановила:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 жовтня 2017 р.
Головуючий: Попов В.Ф.
Судді: Бездрабко О.І.
Кисильова О.Й.
кат. 5.1.2.