25 вересня 2017 р.Справа № 638/6073/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бегунца А.О.
Суддів: Рєзнікової С.С. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 26.06.2017р. по справі № 638/6073/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, треті особи Харківський обласний військовий комісаріат , Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (ДП"Украерорух")
про перерахунок пенсії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Дзержинського районного суду у м. Харкові з позовом до Головного Управління пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач), третя особа - Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (ДП«Украерорух»), Харківський Обласний військовий комісаріат, в якому просив суд зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (ДП «Украерорух») від 20.02.2017 року № 2.2.1-39-68, виходячи з розрахунку 79% від грошового забезпечення без обмежень максимального розміру пенсії, починаючи з 01 січня 2017 року.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 26.06.2017 року, прийнятою в порядку скороченого провадежння, вказаний позов задоволено повністю.
Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 26.06.2017 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції приписів ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 16.09.2015 року № 731, що призвело до неправильного вирішення справи, з підстав та обставин викладених в апеляційній скарзі.
Позивач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на обґрунтованість та об'єктивність рішення суду першої інстанції, просив залишити її без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін.
Справа розглядається в порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач на підставі Наказу Міністра Оборони України від 19.10.1999 року № 600 був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де й проходив в подальшому військову службу.
22 лютого 2010 року ОСОБА_1 звільнений з військової служби з правом на отримання пенсії на підставі Наказу заступника Міністра Оборони України №12 від 25.04.2005 року.
З 2010 року позивачу було призначено пенсію Міністерства оборони України за вислугу років, яку він отримує з 19.05.2005 року.
Отримавши інформацію від військовослужбовців, які на цей час проходять службу у Державному підприємстві з обслуговування повітряного руху України (далі - ДП«Украерорух») про зміну посадових окладів для відряджених військовослужбовців у 2017 році, позивач звертався з відповідним запитом до ДП«Украерорух» та отримав відповідь №1-24-590 від 21.02.2017, згідно якої Наказом Украероруху від 20.01.2017 №20 «Про підвищення посадових оклад військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 01.01.2017 були змінені розмір посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до Украероруху для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки залишенням на військовій службі. Згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, Украерорух направив повідомлення про зміну складової грошові забезпечення (окладу) відповідної категорії військовослужбовців до Міністерства оборони України для повідомлення в установленому порядку Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, звільненим із військової служб посад, займаних в Украерорусі. На цей час списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (форма та порядок надання встановлені Постановою № 45) до Украероруху від Пенсійного фонду України військових комісаріатів не надходили.
ОСОБА_1 надано довідку про розмір грошового забезпечення для самостійного подання до органів Пенсійного фонду України документів на перерахунок пенсії.
Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області листом від 10.03.2017 року №409/г-14 повідомило ОСОБА_1 про відсутність законних підстав для перерахунку пенсії.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції мотивував його тим, що пенсія військовослужбовців, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу Украероруху від 20.01.2017 року № 20, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 80 «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України» затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 року, №1053/2001 передбачено, що пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
За правилами пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року №1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України», грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої вади та інших цивільних установ».
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року №1281 визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби.
При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
Виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх тримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху.
Викладена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України, висловленими у постановах від 13 липня 2016 року, 06 липня 2016 року, 05 липня 2016 року, 10 травня 2016 року (справи № 638/2700/14 А, 2 А/638/70/15, 461/2167/14 А, 522/19979/14 А відповідно).
Постановою Кабінет міністрів України від 11 лютого 2009 року №74 внесено зміни до пункту 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"». Відповідно до вказаного пункту особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Колегія суддів зазначає, що наказом Украероруху від 20.01.2017 року № 20 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 01.01.2017 були змінені розмір посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до Украероруху для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки залишенням на військовій службі, в тому числі за посадою заступника начальника районного диспетчерського центру РСП, яку обіймав позивач до звільнення.
В обґрунтування апеляційної скарги Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вказує на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. В даному випадку таким суб'єктом є Кабінет Міністрів України, який не приймав жодного відповідного рішення щодо зміни розміру грошового забезпечення, яка б стосувалась позивача.
Колегія суддів не погоджується з вказаними доводами апелянта, оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху. Отже, наказ Украероруху від 20.01.2017 року № 20 є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення.
При дослідженні довідки Украероруху від 20.02.2017 року № 2.2.1-39-68 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії встановлено, що така за змістом і формою повністю відповідає Додатку № 2 до Порядку № 45 і містить посилання на наказ Украероруху від 20.01.2017 року № 20 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до «Украероруху», який є підставою для підвищення посадового за посадою, яку раніше обіймав позивач та видачі цієї довідки.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач з з 01 січня 2017 року набув право на перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ згідно з довідкою ДП «Украерорух» від 20.02.2017 року № 2.2.1-39-68, виданою на підставі наказу ДП «Украерорух» від 20.01.2017 року № 20.
Водночас, колегія суддів не погоджується із застосуванням судом першої інстанції у даній справі скороченого провадження, виходячи з наступного.
Так, згідно п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У відповідності до ч.2 ст.183-2 КАС України суд може розглядати в порядку скороченого провадження адміністративні справи щодо вимог, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті, якщо такі вимоги не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб.
Третіми особами по справі є Харківський обласний військовий комісаріат та Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (ДП"Украерорух"), прав та обов'язків яких стосуються вимоги позивача.
Тобто, по зазначеній адміністративній справі не може бути застосовано скорочене провадження та порядок оскарження передбачений ч.10 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Однак, в силу ст. 200 КАС України не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги колегією суддів не встановлено.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 26.06.2017р. по справі № 638/6073/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Бегунц А.О.
Судді(підпис) (підпис) Рєзнікова С.С. Старостін В.В.
Повний текст ухвали виготовлений 02.10.2017 р.