Ухвала від 28.09.2017 по справі 816/569/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2017 р.Справа № 816/569/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Зеленського В.В.

Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.

за участю секретаря судового засідання Городової А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.06.2017р. по справі №816/569/17

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області третя особа Приватне підприємство "Форас-Ленд"

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

21.04.201 року ОСОБА_2 (далі по тексту - ОСОБА_2, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа - Приватне підприємство "Форас-Ленд", в якій просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області формі листа від 14.04.2017 року № 4128/6-17, яким йому відмовлено у затвердженні проекту землеустрою відведення земельної ділянки площею 1,9999 га для ведення особистого селянського господарства на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення у його власність земельної ділянки площею 1,9999 га для ведення особистого селянського господарства на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.06.2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа - Приватне підприємство "Форас-Ленд", про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, оформлене листом від 14 квітня 2017 року №4128/6-17, яким залишено без задоволення клопотання ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області площею 1,9999 га.

Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 від 03 квітня 2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області площею 1,9999 га з урахуванням висновків суду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.06.2017 року по справі №816/569/17.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що судом при прийнятті оскаржуваного рішення не було в повній враховано дійсні обставини справи, що призвело до порушення норм матеріального права.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання 28.09.2017 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 08.07.2016 № 4615-СГ надано дозвіл громадянину ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за межами населених пунктів.

03 квітня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області площею 1,9999 га.

До заяви позивачем додано проект землеустрою, розроблений ПП "Форас-Ленд" та підписаний сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_3 та витяг державного земельного кадастру.

За результатами розгляду заяви позивача Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області надано відповідь, оформлену листом від 14 квітня 2017 року №4128/6-17.

У листі зазначено, що відповідно до відомостей Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників (станом на 10 квітня 2017 року), який є публічним та оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (http://land.gov.ua), у штаті суб'єкта господарювання ПП "Форас-Ленд" за основним місцем роботи працюють: ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат НОМЕР_1 від 04 серпня 2015 року, який анульовано наказом Держгеокадастру від 05 січня 2017 року №5); ОСОБА_4 (кваліфікаційний сертифікат НОМЕР_2 від 11 грудня 2015 року, який анульовано наказом Держгеокадастру від 05 січня 2017 року №5). Відповідно до вимог статті 68 Закону України "Про землеустрій" складення документації із землеустрою особою, яку позбавлено кваліфікаційного сертифіката або дія кваліфікаційного сертифіката якої зупинена, забороняється. Документація із землеустрою та технічна документація з оцінки земель, яка була підписана такою особою, є недійсною. Крім того, у листі вказано, що у клопотанні не зазначено умов надання земельної ділянки (власність, оренда). Враховуючи викладене, клопотання позивача залишено без задоволення.

Позивач, не погодившись із відмовою у затвердженні проекту землеустрою, звернувся до суду.

Приймаючи рішення про часткове задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, оформлене листом від 14 квітня 2017 року №4128/6-17, яким залишено без задоволення клопотання ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області площею 1,9999 га, не ґрунтується на вимогах законодавства, а відтак підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно з п. «г» ч.2 ст. 25 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок є одним із видів документації із землеустрою.

Відповідно до ч.2 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України (далі по тексту - ЗК України).

Частиною 7 статті 118 ЗК України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Відповідно до ч.8 ст. 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 - 1 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 186 - 1 ЗК України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

В силу положень частин 4, 5 статті 186 - 1 ЗК України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Відповідно до ч.3 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва III - V категорії складності, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Частиною 9 статті 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно приписів ч.10-11 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

З аналізу вищевказаних норм вбачається, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають погодженню у порядку статті 186 - 1 ЗК України , після чого відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зобов'язаний прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. При цьому нормами чинного законодавства не передбачено підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 03.04.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області площею 1,9999 га, Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області було залишено вказану заяву без задоволення, про що повідомлено позивача листом від 14.04.2017 року за №4128/6-17.

Так, із змісту листа Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 14.04.2017 року за №4128/6-17 вбачається, що підставами для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки були: анулювання наказом Держгеокадастру від 05.01.2017 року №5 кваліфікаційних сертифікатів ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які працюють у штаті суб'єкта господарювання ПП "Форас-Ленд" за основним місцем роботи, у зв'язку з чим згідно статті 68 Закону України "Про землеустрій" складена документація із землеустрою є недійсною, а також відсутність у клопотанні позивача умов надання земельної ділянки (власність, оренда).

Згідно ч.2 ст. 26 Закону України "Про землеустрій" розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Відповідно до ч.8 ст. 68 Закону України «Про землеустрій» складення документації із землеустрою особою, яка не отримала кваліфікаційного сертифіката, яку позбавлено кваліфікаційного сертифіката або дія кваліфікаційного сертифіката якої зупинена, забороняється. Документація із землеустрою та технічна документація з оцінки земель, яка була підписана такою особою, є недійсною.

З матеріалів справи слідує, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на замовлення позивача розроблено Приватним підприємством "Форас-Ленд" та підписано сертифікованим інженером землевпорядником ОСОБА_3 Вказаний проект містить копії кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників: №010333 від 04.08.2015 р., виданого ОСОБА_3 та НОМЕР_2 від 11.12.2015р., виданого ОСОБА_4 (аркуші справи 42-43). Також у проекті наявний висновок Відділу Держгеокадастру про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 25.10.2016 року, яким погоджено вказаний проект землеустрою (аркуш справи 45).

Отже, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розроблений ПП "Форас-Ленд" було 25.10.2016 р. погоджено у порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, з урахуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.2016р. за №580 "Деякі питання реалізації пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру".

26.10.2016 р. між замовником ОСОБА_2 та виконавцем ПП "Форас-Ленд" було підписано акт приймання - передачі документації, згідно із яким ОСОБА_2 передано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

З аналізу приписів ч.3 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" вбачається, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки є складеним після формування усіх документів, передбачених цією статтею, в тому числі матеріалів погодження проекту землеустрою.

Колегія суддів зазначає, що ПП "Форас-Ленд" було завершено складення проекту землеустрою 25.10.2016 р., датою його погодження відділом Держгеокадастру в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України.

Отже, посилання у листі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 14.04.2017 року за №4128/6-17 на те, що наказом Держгеокадастру від 05.01.2017 р. за №5 було анульовано кваліфікаційні сертифікати інженерів-землевпорядників ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які працювали у штаті суб'єкта господарювання ПП "Форас-Ленд", у зв'язку з чим документація із землеустрою є недійсною, колегія суддів вважає необґрунтованим, оскільки анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників відбулося після складення та підписання розробленого на замовлення ОСОБА_2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

На момент складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, інженери-землевпорядники ОСОБА_3 та ОСОБА_4 мали чинні кваліфікаційні сертифікати, а тому документація із землеустрою не може бути визнаною недійсною в силу приписів ст. 68 Закону України "Про землеустрій".

Щодо зазначення в оскаржуваному листі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 14.04.2017 року за №4128/6-17 на те, що у клопотанні позивача не було зазначено умов надання земельної ділянки (власність, користування), колегія суддів зазначає, що чинним законодавством не визначені вимоги до змісту клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тому вказані відповідачем обставини не можуть бути підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, оформлене листом від 14.04.2017 року №4128/6-17, яким залишено без задоволення клопотання ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області площею 1,9999 га є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому судом першої інстанції було обґрунтовано задоволено позовні вимоги в цій частині.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення у його власність земельної ділянки площею 1,9999 га для ведення особистого селянського господарства на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, колегія суддів зазначає наступне.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.

Іншими словами, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про відсутність обґрунтованих підстав для задоволення вимог позову в цій частині.

Оскільки рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, оформлене листом від 14 квітня 2017 року №4128/6-17, яким залишено без задоволення клопотання ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області площею 1,9999 га. визнано протиправним та таким, що підлягає скасуванню, колегія суддів вважає, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 від 03 квітня 2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області площею 1,9999 га з урахуванням висновків суду.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особо зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 01.06.2017 року по справі №816/569/17 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Оскільки апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, вимоги заявника скарги про покладення судових витрат на позивача не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.06.2017р. по справі № 816/569/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Зеленський В.В.

Судді П'янова Я.В. Чалий І.С.

Повний текст ухвали виготовлений 02.10.2017 р.