25 вересня 2017 р.Справа № 643/3452/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Старостіна В.В. , Бегунца А.О.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Московського районного суду м. Харкова від 21.07.2017р. по справі № 643/3452/17
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова
про визнання рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії протиправним та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця,
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Московського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просив суд:
- визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про відмову позивачу в проведенні перерахунку пенсії державного службовця від 22.02.2017р., у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016р. № 292 та на підставі постанови КМУ від 18.01.2017р. № 15, із збереженням пенсії у розмірі 90% середнього заробітку;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести позивачу перерахунок та виплату пенсію державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям на підставі постанови КМУ від 06.04.2016р. № 292 та на підставі постанови КМУ від 18.01.2017р. № 15, із збереженням пенсії у розмірі 90% середнього заробітку.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 17.03.2017р. позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію державного службовця за період з 01.05.2016р. по 13.09.2016р. включно залишено без розгляду через пропущення строку звернення до суду (а.с.17-18).
Постановою Московського районного суду м. Харкова від 21.07.2017р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Відповідач в своїх запереченнях на апеляційну скаргу просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1 є непрацюючим пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та отримує з 01.04.2008р. пенсію за віком, як державний службовець, призначену згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р.
15.02.2017р. позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з травня 2016р. з розрахунку 90% середньої заробітної плати, відповідно до довідки Головного управління Держпраці у Харківській області № 10-53/11 від 10.02.2017р. та з січня 2017р. із розрахунку 90% середньої заробітної плати, відповідно до довідки Головного управління Держпраці у Харківській області № 10-53/12 від 10.02.2017р.
Однак, протоколом УПФУ в Московському районі м. Харкова щодо розгляду спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій від 22.02.2017р., позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.
В обґрунтування відмови зазначено, що з 01.05.2016р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015р. в якому статтею 90 зазначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачає можливості проведення перерахунку пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Таким чином законодавством України, діючим на момент звернення ОСОБА_1 з заявою від 15.02.2017р. про перерахунок пенсії державного службовця, не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Так, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент виходу позивача на пенсію), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів. У разі виходу на пенсію державні службовці при наявності стажу державної служби не менше 10 років користуються умовами щодо комунально-побутового обслуговування, передбаченими цим Законом.
З матеріалів справи встановлено, що пенсія позивачу призначена з 01.04.2008р.
До 01.05.2016р. пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-XII.
З 01.05.2016р. набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015р. № 889-VIII.
У зв'язку з набуттям чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015р. № 889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015р., яка набрала чинність з 01.05.2016р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015р. по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015р. та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р., з 01.05.2016р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 15.02.2017р.
Протоколом УПФУ в Московському районі м. Харкова від 22.02.2017р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Таким чином, виходячи з того, що заява про перерахунок пенсії подана позивачем після 01.05.2016р., відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні такого перерахунку.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Колегія суддів, вважає, що в спірних правовідносинах відповідач довів правомірність прийнятого ним рішення про відмову в проведенні перерахунку та виплати пенсії позивача, а отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Отже, суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого обґрунтовано відмовив в задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 21.07.2017р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Московського районного суду м. Харкова від 21.07.2017р. по справі № 643/3452/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Рєзнікова С.С.
Судді(підпис) (підпис) Старостін В.В. Бегунц А.О.
Повний текст ухвали виготовлений 02.10.2017 р.