Ухвала від 26.09.2017 по справі 610/1175/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2017 р.Справа № 610/1175/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Зеленського В.В.

Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.

за участю секретаря судового засідання Городової А.О.

позивача та представників відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 19.06.2017р. по справі № 610/1175/17

за позовом ОСОБА_1

до Харківської установи виконання покарань № 27 Управління державної пенітенціарної служби України в Харківській області

про стягнення заробітної плати,

ВСТАНОВИЛА:

04.05.2017 року ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_2, позивач) звернувся до Балаклійського районного суду Харківської області з позовом до Харківської установи виконання покарань № 27 Управління державної пенітенціарної служби України в Харківській області, в якому просив суд:

- визнати незаконними дії Харківської установи виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№ 27), щодо припинення виплати належної ОСОБА_1 суми індексації заробітної плати;

- зобов'язати Харківську установу виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№ 27) виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 недоотриману суму індексації заробітної плати в період з 01 травня 2015 року по 29 січня 2016 року в сумі 6042 (шість тисяч сорок дві) гривні 54 (п'ятдесят чотири) копійки.

Постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 19.06.2017 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківської установи виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№27) про визнання дій незаконними та стягнення недоотриманої суми індексації заробітної плати - відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 19.06.2017 року по даній справі, якою відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Харківської установи виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№ 27) про стягнення заробітної плати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що постанова суду першої інстанції було прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 з 25.01.2015 року по 29.01.2016 року перебував у трудових відносинах з Харківською установою виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№27), де він працював на посаді інспектора відділу режиму та охорони.

Відповідно до наказу № 24о/с від 06.02.2015 р. лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1 призначено інспектором відділу режиму і охорони Харківського СІЗО УДПС України в Харківській області з посадовим окладом 625 грн., увільнивши його від посади оперуповноваженого оперативно відділу Жовтневської ВК №17 - спеціалізованої туберкульозної лікарні з 06.02.2016 р..

Позивач подав власний розрахунок сум індексації за період з травня 2015 по лютий 2016 і вважає, що відповідач повинен виплатити за цей період індексацію в сумі 6042,54 грн.

22 травня 2015 року Харківський слідчий ізолятор було реорганізовано в Харківську установу виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№27). В зв'язку з цим, наказом управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області «Про особовий склад» № 139 о/с від 18 вересня 2015 року позивач був прийнятий до Харківської установи виконання покарань (№27) інспектором відділу режиму і охорони, відповідно до поданого ним рапорту, з іспитовим строком шість місяців, та увільнений від посади у Харківському слідчому ізоляторі.

Не погодившись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Приймаючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, що виплата грошового забезпечення та відповідно нарахування індексації ОСОБА_1 проводилась вчасно, в повному обсязі з дотриманням вимог діючого законодавства України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 33 Закону України «Про оплату праці» в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції від 1 січня 2003 року), згідно з нормами ст. ст. 1, 2 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів й послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», в разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до п. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з 06 березня 2003 року (дати опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Відповідно до п. 5 Порядку індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року ( із змінами та доповненнями в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу установ виконання покарань здійснюється відповідно до Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», Законом України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року, постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 7 листопада 2007 року та Наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань №222 від 07.10.2009 року.

У відповідності до абзацу 3 пункту 101 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» №1078 від 17.07.2003 року із змінами внесеними від 29.01.2014 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу. Відповідно до ст. 97 Кодексу законів про працю України форми i системи оплати працi, норми працi, розцiнки, тарифнi сiтки, ставки, схеми посадових окладiв, умови запровадження та розмiри надбавок, доплат, премiй, винагород та iнших заохочувальних, компенсацiйних i гарантiйних виплат встановлюються пiдприємствами, установами, органiзацiями самостiйно у колективному договорi з дотриманням норм i гарантiй, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регiональними) угодами. Якщо колективний договiр на пiдприємствi, в установi, органiзацiї не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити цi питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє iнтереси бiльшостi працiвникiв, а у разi його вiдсутностi - з iншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Як вбачається з матеріалів справи, в Харківській установі виконання покарань (№27) існує колективний договір, який передбачає відносини всіх співробітників - членів профспілки, з установою, після проведення організаційно-штатних заходів, відповідно до статті 97 Кодексу законів про працю, внесено зміни до колективного договору і прописано в ньому базовий місяць для нарахування індексації, а саме липень 2015 року, що було узгоджене з Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Жовтневого району Харківської міської ради.

Відповідачем надано письмовий розрахунок нарахування індексації ОСОБА_1, згідно якого:

Липень 2015 року - базовий місяць, індексація не проводиться.

Серпень 2015 року - індекс буде приймати участь в розрахунках при його опублікуванні у вересні.

Вересень 2015 року - зрівнюється опублікований індекс за серпень - 99,2, він менший ніж 101 %, відповідно право на індексацію у ОСОБА_1 не настало.

Жовтень 2015 року - береться індекс за вересень в розмірі 102,3;

приймає участь в розрахунках індекс за серпень в розмірі 99,2;

індекси перемножуються 101,4816, округлюється до 101,5, він більше, ніж 101% відповідно право на індексацію є.

101,5-100( 100% береться за 1) =1,5 - розмір перевищення порога інфляції.

Індексований дохід 1368,00 грн. помножується на розмір перевищення порога інфляції.

Розмір індексації 20,52.

Разом з цим відбувається підвищення постійних складових грошового забезпечення на 114,00 грн. Таким чином жовтень став новим базовим місяцем внаслідок перевищення суми підвищення доходу над розміром індексації.

Листопад 2015 року - приймає участь в розрахунках індекс за грудень.

Разом з цим відбувається підвищення постійних складових грошового забезпечення на 9,00 грн., що більше суми індексації. Таким чином листопад став новим базовим місяцем внаслідок перевищення суми підвищення доходу над розміром індексації.

Грудень 2015 - індекс буде приймати участь в розрахунках при його опублікуванні у січні.

Січень 2016 - відбулися зміни в законодавстві ( п. 21 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року ), збільшився рівень порога інфляції - 103%.

індекс інфляції за грудень - 100,7. Він менше, ніж 103%, відповідно право на індексацію не настало.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що вищенаведений розрахунок відповідача відповідає вимогам чинного законодавства і не спростований належними та допустимими доказами з боку позивача.

Таким чином, виплата грошового забезпечення та відповідно нарахування індексації ОСОБА_1 проводилась вчасно, в повному обсязі з дотриманням вимог діючого законодавства України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Балаклійського районного суду Харківської області від 19.06.2017 року по справі № 610/1175/17 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 19.06.2017р. по справі № 610/1175/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Зеленський В.В.

Судді П'янова Я.В. Чалий І.С.

Повний текст ухвали виготовлений 02.10.2017 р.