Постанова від 03.10.2017 по справі 766/13587/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2017 р. Справа № 766/13587/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Прохоренко В.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Семенюк Г.В.

судді - Потапчук В.О.

судді - Шеметенко Л.П.

при секретаріПавлюк К.І.

за участю сторін:

ПозивачОСОБА_5 (паспорт)

Представник позивачаБеженар Є.О. (адвокат, ордер)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 23 серпня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 23 серпня 2017 року позов задоволено. Визнано дії по відмові ГУПФ України в Херсонській області здійснити ОСОБА_5 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 № 1559/19/01-2017 протиправними. Зобов'язано ГУПФ України в Херсонській області здійснити ОСОБА_5 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 № 1559/19/01-2017. Зобов'язано ГУПФ України в Херсонській області сплачувати ОСОБА_5 щомісячно пенсію у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 № 1559/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 23 серпня 2017 року по справі № 766/13587/17 та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне:

Судом першої інстанції встановлено, що 30.03.2005 року наказом УМВС України в Херсонській області № 43 о/с полковника міліції ОСОБА_5 було звільнено з ОВС України у відставку за віком. На підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу була призначено пенсія в розмірі 90 % відповідного грошового забезпечення на час звільнення з органів внутрішніх справ України.

Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області була виготовлена довідка від 15.05.2017 № 1559/19/01-2017 про новий розмір грошового забезпечення ОСОБА_5, прирівняне до грошового забезпечення поліцейських та направлена до ГУПФ України в Херсонській області. Разом з тим, у червні 2017 року Позивач отримав пенсію у попередньому розмірі.

27.07.2017 року ОСОБА_5 звернувся до ГУПФ України в Херсонській області із заявою, в якій просив поновити його порушені пенсійні права, шляхом здійснення йому перерахунку та виплати пенсії, відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням окладів та інших додаткових видів грошового забезпечення поліцейських.

02.08.2017 року своїм листом за № 30/М-99-1 ГУПФ України в Херсонській області фактично відмовило позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на здійснення перерахунку пенсії після виділення коштів з Державного бюджету, при цьому дата такого виділення та дата перерахунку пенсії Позивача не вказана.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, виходив з того, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» N 900-VIII від 23 грудня 2015 року статтю 63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015, установлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктом 2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, чинним законодавством України визначено певний порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З матеріалів справи вбачається, що Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області була виготовлена довідка від 15.05.2017 № 1559/19/01-2017 про новий розмір грошового забезпечення ОСОБА_5, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988 та направлена до ГУПФ України в Херсонській області

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22.04.2014 року.

Проте, станом на момент розгляду адміністративної справи відповідачем не здійснено жодної дії згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з метою забезпечення права позивача на перерахунок пенсії, що свідчить про обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо протиправної бездіяльності відповідача.

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України N 988 від 11.11.2015.

Разом з тим, відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20 травня 2013 року, резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що суд першої інстанції помилково не зазначив про відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача щомісячно виплачувати перераховану пенсію, оскільки позовні вимоги про зобов'язання відповідача вчинити дії на майбутнє, є передчасними, адже на час розгляду апеляційним судом справи права позивача в цій частині вимог не були порушені, а тому вони задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача про зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області сплачувати ОСОБА_5 щомісячно пенсію у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 № 1559/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016, слід залишити без задоволення.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, - задовольнити частково.

Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 23 серпня 2017 року по справі № 766/13587/17, - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_5, - задовольнити частково.

Визнати дії по відмові ГУПФ України в Херсонській області здійснити ОСОБА_5 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 № 1559/19/01-2017 протиправними.

Зобов'язати ГУПФ України в Херсонській області здійснити ОСОБА_5 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 № 1559/19/01-2017.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Постанову складено у повному обсязі - 03 жовтня 2017 року.

Головуючийсуддя Г.В. Семенюк

суддя В.О. Потапчук

суддя Л.П. Шеметенко