28 вересня 2017 р.м.ОдесаСправа № 486/542/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Франчук О.Д.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
доповідача, судді: Димерлія О.О.
суддів: Єщенка О.В., Бойка А.В.
розглянув в порядку письмового апеляційну скаргу Южноукраїнського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на постанову Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 21 червня 2017 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Южноукраїнського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію за віком, -
У травні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом та просив зобов'язати Южноукраїнське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести обчислення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах з 13.05.2013 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що не просив відповідача про переведення з одного виду пенсії на інший, а звернувся з заявою про призначення іншого виду пенсії - за віком на пільгових умовах. Зазначає, що про порушення свого права дізнався 10.05.2017 року, після отримання листа від відповідача з повідомленнями та розпорядженням з розрахунками.
За наслідками розгляду зазначеної справи Южноукраїнським міським судом Миколаївської області 21 червня 2017 року прийнято постанову про задоволення позовних вимог.
Постанова вмотивована тим, що в даному випадку позивачу призначено іншу пенсію за іншим законом, а не переведено з одного виду на інший, а тому, застосування положень ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є недоцільним.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що суд порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, висновки суду не відповідають обставинам справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що оскільки позивачу раніше вже призначалась пенсія, його було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Частиною 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведення з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. У зв'язку з цим, розрахунок пенсії був здійснений із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Просить відмовити у задоволенні позову
В зв'язку з відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, колегія суддів відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Відповідно до заяви про призначення/перерахунок пенсії від 13.05.2013 року, ОСОБА_1 було припинено виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років у зв'язку з призначенням пенсії за віком (а.с. 10).
Згідно атестату про зняття з обліку № 3081, позивачу припинено виплату пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» по причині переходу на пенсію за іншим законом (а.с. 11).
За розпорядженням № 116317 та розрахунках стажу і заробітку для обчислення пенсії, позивачу була призначена пенсія станом на травень 2013 року у розмірі 1 505 грн. (а.с. 12-16).
07.05.2015 року, 27.05.2015 року та 10.05.2017 року позивач отримав від Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України повідомлення про направлення копій документів, про порядок нарахування пенсії та розмір пенсійної виплати (а.с. 17-21).
26.04.2017 року позивач звернувся до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про отримання копій документів із пенсійної справи (а.с. 22).
На підставі ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає постанову суду першої інстанції в межах вимог апеляційної скарги Южноукраїнського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Відповідно до статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Водночас, статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зокрема пунктом «б» частини першої цієї статті, передбачена можливість призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням загального пенсійного віку та за наявності відповідного трудового стажу, яка, при цьому, призначається за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Отже, виходячи зі змісту наведених норм, частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший й показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом .
Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він звернувся вперше. Крім того, після звільнення з органів внутрішніх справ позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а тому, правильним є висновки судів попередніх інстанцій проте, що при призначенні пенсії за віком відповідач неправомірно застосував показник заробітної плати за 2007 рік, тобто показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії - на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки ОСОБА_1 звернувся за призначенням пенсії за іншим законом.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 31 березня 2015 року та від 02 грудня 2015 року (справи №№21-612а14, 21-4123а15 відповідно).
Таким чином, враховуючи все вищезазначене у сукупності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.
Доводи відповідача, викладені у апеляційній скарзі, за змістом ідентичні поданим до адміністративного позову запереченням, зазначених висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.
За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена
Керуючись ст. ст. 184, 195, 198, 200, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу Южноукраїнського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - залишити без задоволення, а постанову Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 21 червня 2017 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Южноукраїнського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію за віком - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.
Суддя-доповідач: О.О.Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: А.В. Бойко