27 вересня 2017 р.м.ОдесаСправа № 497/4/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Раца В.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого - судді Скрипченка В.О.,
суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Григоренко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Болградського районного суду Одеської області від 25 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання рішення протиправним, зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
04 січня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до правління Пенсійного фонду України в Болградському районі та просила визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області від 09 грудня 2016 року №44 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області здійснити перерахунок раніше призначеної їй відповідно до Закону України «Про державну службу» №372-ХІІ від 16.12.1993 року (в редакції, чинній на день призначення пенсії) з урахуванням індексації до заробітної плати, яка склала 5780,28 грн. за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією та матеріальної допомоги на оздоровлення при виході у відпустку, яка склала 1083,00 грн., що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, які потрібно врахувати при призначення пенсії, без зміни базового місяця; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії у розмірі 80% від заробітної плати згідно зі ст. 37 Закону України «про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням довідки про заробітну плату №01/01-30/1872 від 01.12.2016 року, виданої Болградською районною державною адміністрацією Одеської області, з дати звернення за перерахунком пенсії з 06.12.2016 року з урахуванням отриманих сум пенсії.
В обґрунтування позову зазначено, що в 2012 році ОСОБА_1 була призначена пенсія по 2 групі інвалідності в розмірі 80% від складових її заробітної плати за 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХII. При нарахуванні їй пенсії не була врахована індексація до заробітної плати за 24 календарних місяців, яка склала 5780,28 гривен та матеріальна допомога на оздоровлення при виході у відпустку, яка склала 1083,00 гривен, згідно особистих рахунків про складові її заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою управління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, яка знаходилась в пенсійній справі та не була врахована при призначенні пенсії. 6 грудня 2016 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку із збільшенням заробітної плати. Відповідно до довідки про заробітну плату №01/01-30/1878 від 01.12.2016 року, виданої Болградською районною державною адміністрацією Одеської області, заробітна плата за посадою начальника відділу з обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці Управління праці та соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації Одеської області станом на травень 2016 року складає 5151,50 гривен. Втім, Комісія з розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства Управління Пенсійного фонду України у Болградському районі Одеської області рішенням № 44 від 09 грудня 2016 року відмовила позивачу у проведенні перерахунку пенсії, що стало підставою для звернення до суду з названим позовом.
Постановою Болградського районного суду Одеської області від 25 квітня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області від 09 грудня 2016 року №44 в частині відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням індексації до заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення при виході у відпустку. Зобов'язано Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести з 03 липня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації до заробітної плати у розмірі 5780 грн. 28 коп., а також матеріальної допомоги на оздоровлення при виході у відпустку у розмірі 1083,00 грн., з урахуванням отриманих сум пенсії, без зміни базового місяця. В задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Не погоджуючись із постановленим у справі судовим Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області подало апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду, якою повністю відмовити у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1
Позивачка постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову не оскаржувала. Надіслала до апеляційного суду заперечення, у якому зазначила про законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін. Справу розглянути за її відсутністю.
Справа розглянута апеляційним судом без участі сторін у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи. Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1, 27.01.1970 року, працювала на посаді начальника відділу з обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці Управління праці та соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації Одеської області, що підтверджується трудовою книжкою серії НОМЕР_1 (а.с. 13-14).
З 2012 року позивачка отримує пенсію по 2 групі інвалідності державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від складових її заробітної плати за 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723 ХII.
06 грудня 2016 року позивачка звернулася до УПФУ у Болградському районі з заявою про перерахунок пенсії, додавши відповідну довідку від 01.12.2016 року за №01/01-30/1878 Болградської районної державної адміністрації Одеської області (а.с. 12).
Із цієї довідки про заробітну плату №01/01-30/1878 від 01.12.2016 року, підписаної начальником Відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Болградської районної державної адміністрації Одеської області, вбачається, що заробітна плата начальника відділу з обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці Управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації станом на 01 травня 2016 року становить 5151,50 гривен, з яких: - 3101,00 гривен посадовий оклад на травень 2016 року, - 500,00 гривен надбавка за ранг категорії «Б» державного службовця, - 1550,50 гривен надбавка за вислугу років (50%), (за стаж державної служби 20 років 08 місяці 03 днів) (а.с.12).
Однак Комісія з розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства Управління Пенсійного фонду України у Болградському районі Одеської області рішенням від 09 грудня 2016 року №44 відмовила позиваці ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, також відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» утратила чинність (а.с.16).
Задовольняючи частково адміністративний позов ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з наступного, з чим погоджується апеляційний суд.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 названого Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» (у вказаній вище редакції) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація до заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення при виході у відпустку входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічний висновок щодо застосування наведених вище норм права міститься в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а11. Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України такий висновок Верховного Суду України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Як встановлено матеріалами справи, пенсійним органом при призначені позивачці пенсії не були враховані отримані ОСОБА_1 на посаді державного службовця індексація до заробітної плати у розмірі 5780 грн. 28 коп. за останні 24 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією та матеріальна допомога на оздоровлення при виході у відпустку у розмірі 1083 грн., з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову ОСОБА_1, а саме в частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 09 грудня 2016 року № 44 про відмову у проведенні позивачці перерахунку пенсії з урахуванням індексації до заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення при виході у відпустку, а також в частині зобов'язання відповідача провести з 03 липня 2016 року перерахунок та виплату пенсії позивачці з урахуванням названих виплат.
Як вже зазначалося вище, в іншій частині постанова суду першої інстанції сторонами не оскаржувалася, що, відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, обумовлює межі перегляду даного судового рішення апеляційним судом.
Колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції правильним і таким, що відповідає вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність рішення суду не спростовують.
Відтак, апеляційна скарга Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області залишити без задоволення, а постанову Болградського районного суду Одеської області від 25 квітня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення рішення апеляційного суду в повному обсязі.
Головуючий В.О.Скрипченко
Суддя О.С.Золотніков
Суддя Ю.В.Осіпов