Ухвала від 03.10.2017 по справі 456/1897/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/9247/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.

за участю секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 24 липня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу»,-

ВСТАНОВИВ:

20.0.2017 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови їй у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з моменту звернення із заявою до відповідача, тобто з 01.02.2017 року.

Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 24 липня 2017 року, із врахуванням ухвали Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 8 серпня 2017 року про виправлення описки в даній постанові, позов задоволено. Визнано неправомірними дії Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року. Зобов'язано Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року з 01 лютого 2017 року.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що ОСОБА_1 на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 889 від 10.12.2015 року, тобто на 01.05.2016 року, займала посаду державної служби та мала при загальному стажі роботи 38 років 04 місяці та 08 днів стаж роботи на цій посаді (держслужба) 19 років 03 місяці 09 днів, з 10.05.2014 року їй призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (код шифру 101), а відтак ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною та необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 24 липня 2017 року та прийняте нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058). Пенсію призначено відповідно до поданої заяви від 12.05.2014 року про призначення пенсії за віком як державному службовцю. При цьому, проведено призначення пенсії відповідно до Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723) (протокол №1349 від 21.05.2014р.) та відповідно до Закону №1058 (протокол №1349р. від 21.05.2014). Оскільки, розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону №1058 більший, ніж розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону №3723, пенсія ОСОБА_1 виплачується у розмірі, розрахованому відповідно до Закону №1058 при загальному стажі роботи 38 років 04 місяці 08 днів. З 01 серпня 2016 року позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії (п.4 ст.42 Закону №1058).

Апелянт стверджує, що враховуючи те, що позивачу призначалася пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723, підстав для призначення пенсії за віком з 1 лютого 2017 року відповідно до Закону України «Про державну службу» №889 немає.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 19.07.2016 року ОСОБА_1 була звільнена з посади державного службовця за власним бажанням відповідно до ст. 86 Закону України від 10.12.2015 року №889-VІІІ «Про державну службу».

12.05.2014 року ОСОБА_1 зверталася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком (держслужба).

Згідно з протоколом № 1349 від 21.05.2014 року ОСОБА_1 проведено призначення пенсії за віком на загальних умовах в розмірі 2540,27 грн.

Із протоколу ротоколу № 1349 від 21.05.2014 року видно, що ОСОБА_1 проведено призначення пенсії за віком для держслужбовців в розмірі 1999,00 грн..

Відповідно до розпорядження 139490 від 22.07.2016 року ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії, призначеної за віком на загальних умовах, з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також, встановлено, що рішенням Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області №3 від 10.03.2017 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком по Закону України «Про державну службу», оскільки їй було проведено призначення пенсії по Закону України «Про державну службу» (протокол № 1349 від 21.05.2014 року) та по Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (протокол № 1349 від 21.05.2014 року). Розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», більший, ніж розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України «Про державну службу», тому позивачу виплачується пенсія з 10.05.2014 року і по даний час, яка розрахована відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки позивачу призначалась пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу», тому підстав для призначення пенсії за віком з 01.02.2017 року відповідно до Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу» немає (а.с. 7).

З листа № 4091/Р-100 від 28.04.2017 року Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України судом встановлено, що за даними електронної бази даних АСОПД/КОМТЕХ з 10.05.2014 року пенсія ОСОБА_1 призначена та виплачується відповідно до Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до листа Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області № 5149/03-16 від 31.05.2017 року ОСОБА_1 з 10.05.2014 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058). Так як розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», більший від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону України «Про державну службу» (Закон № 3723), пенсія ОСОБА_1 виплачується відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В силу п.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

У відповідносі до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Частиною 1 ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом з тим, у відповідності до пункту 10 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 1 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року (далі - Порядок №622), визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Приписами п.2 Порядку №622 визначено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу»: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25Закону та актами Кабінету Міністрів України.

У відповідності до п.3 Порядку №622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу» їм не призначалася пенсія відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Встановлено, що ОСОБА_1 з 23.01.1995 року працювала на посаді головного спеціаліста у Стрийському районному відділі ПФУ у Львівській області. Дана посада відноситься до категорії посад державних службовців, визначених статтею ст.25 Закону України «Про державну службу».

З 10.05.2014 року позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ як отримувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» ОСОБА_1 не призначалася та відповідно не виплачувалась, а лише здійснювався її розрахунок.

19 липня 2016 року ОСОБА_1 була звільнена з посади за власним бажанням відповідно до ст. 86 Закону України від 10.12.2015 року № 889 «Про державну службу».

Отже, ОСОБА_1 на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 889 від 10.12.2015 року, тобто на 01.05.2016 року, займала посаду державної служби та мала при загальному стажі роботи 38 років 04 місяці та 08 днів стаж роботи на цій посаді (держслужба) 19 років 03 місяці 09 днів, з 10.05.2014 року їй призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (код шифру 101).

З аналізу вказаних норм та обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що на момент звернення позивача із заявою до відповідача, а саме: 01.02.2017 року, у неї були наявні всі умови, які необхідні для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення, а постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 24 липня 2017 року у справі №456/1897/17 за позовом ОСОБА_1 до Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Я. С. Попко

судді Р. Б. Хобор

Р. П. Сеник

Повний текст судового рішення виготовлено 03.10.2017 року.