Справа: № 825/973/16 мГоловуючий у 1-й інстанції: Житняк Л.О. Суддя-доповідач: Кузьмишина О.М.
Іменем України
27 вересня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Шелест С.Б.,
за участю секретаря судового засідання Пушенко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі Нафтогазвидобувного управління «Чернігівнафтогаз» до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про скасування податкових-повідомлень-рішень та зобов'язання вчинити певні дії,-
25.05.2016 Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» в особі «Нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз» звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області, Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівської області, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення рішення Головного управління ДФС у Чернігівській області від 09.03.2016 №0000772200, від 09.03.2016 №0000782200, від 09.03.2016 №0000792200 та від 09.03.2016 №0000802200 (згідно заяви про збільшення позовних вимог т.2 а.с.125-135).
В судовому засіданні 05.08.2016 року протокольною ухвалою задоволено клопотання позивача про відмову від позовних вимог про зобов'язання Прилуцької ОДПІ видати нову довідку за формою 4-ОПП з назвою НГВУ «Чернігівнафтогаз» спільна діяльність за договором 35/4», та внести відповідні зміни до Єдиного реєстру платників податків, відповідно позов в цій частині залишено без розгляду.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2016 року позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернігівській області від 09.03.2016 № 0000772200, № 0000782200, № 0000792200. В іншій частині позову відмовити. Стягнуто з Головного управління ДФС у Чернігівській області (вул. Реміснича,11 м. Чернігів, 14000, код 39392183) на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі «Нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз» (ід. код 534663345) 8 165 296,26 грн. (вісім мільйонів сто шістдесят п'ять тисяч двісті дев'яносто шість гривень 26 коп.) судових витрат, відповідно до частини задоволених вимог.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позову, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду та постановити нову, якою у задоволенні позову відмовити.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення.
Перевіривши матеріали справи, доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Як свідчать обставини справи та встановлено судом першої інстанції, що ПАТ «Укрнафта» (ід. код 00135390) зареєстровано 31.03.1994 року як юридичну особу Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і взято на облік до органу державної податкової служби як платника податків.
Видами діяльності ПАТ «Укрнафта» є (за КВЕД):
11.10.1 Добування нафти.
11.10.2 Добування природного газу.
24.15.0 Виробництво добрив та азотних сполук.
45.21.1 Будівництво будівель.
50.50.0 Роздрібна торгівля пальним.
74.20.3 Діяльність у сфері геодезії, гідрографії та гідрометеорології.
«НГВУ «Чернігівнафтогаз» (ід. код 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4) зареєстровано 24.02.1998 як філію (інший відокремлений підрозділ) з правовим статусом - без права юридичної особи, головне підприємство - ПАТ «Укрнафта», Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і взято на облік до органу державної податкової служби як платника податків.
«НГВУ «Чернігівнафтогаз», утворено відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів ВАТ «Укрнафта» від 08.10.1997 та входить до складу ПАТ «Укрнафта» на правах структурної одиниці (філії). "НГВУ «Чернігівнафтогаз» є провідною структурною одиницею ПАТ «Укрнафта» з питань комплексного освоєння нафтових та газових родовищ, видобування нафти з конденсатом та природного і нафтового газу.
19 січня 1999 року між ВАТ «Укрнафта» та ТОВ «Карлтон Трейдінг Україна» було укладено договір про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі № 35/4, який взятий на облік до Прилуцької ОДПІ з 12.02.1999 (т.2 а.с.97-113).
Між сторонами у передбачених законом порядку та формі було досягнуто згоди щодо усіх істотних умов договору, підписано та скріплено печатками підприємств.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Договору юридичною особою, від імені якої ведеться спільна діяльність, учасниками визнається ВАТ «Укрнафта», а вся фактична організаційна, фінансова і виробничо-комерційна діяльність з виконання договору здійснюється виконавчою дирекцією під контролем Комітету з управління, повноваження якого визначені в ст. 12 даного Договору. При цьому, ведення спільних справ, пов'язаних з виконанням вищевказаного Договору, покладено на виконавчу дирекцію, посадові особи якої згідно ст. 13 Договору знаходяться у трудових відносинах з ВАТ «Укрнафта» у складі «НГВУ «Чернігівнафтогаз».
ВАТ «Укрнафта» в особі його структурного підрозділу «НГВУ «Чернігівнафтогаз», до складу якого відноситься виконавча дирекція спільної діяльності, взято на податковий облік, як особу відповідальну за сплату податків за договором про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі від 19.01.1999 № 35/4, податковий номер 534663345 (довідка про взяття на облік платника податків від 07.05.2004 № 43, т.1 а.с. 42).
Відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, реєстраційний (обліковий) номер 534663345 є податковим номером платника податків, відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4.
23.03.2011 проведено державну реєстрацію зміни найменування юридичної особи з ВАТ «Укрнафта» на ПАТ «Укрнафта», відповідно ПАТ «Укрнафта», як уповноважена особа, з часу вступу в дію договору про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4 та у процесі господарської діяльності за даним договором, здійснює нарахування та сплату з рахунку, призначеного для обслуговування спільної діяльності, податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств, податку з доходів фізичних осіб, а також плати за користування надрами для видобування корисних копалин, у розрахунку на обсяги нафти та газу (попередньо рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні). При цьому 12.02.2015 в довідці про взяття на облік платника податків № 1525250200280 за податковим номером 534663345 найменування платника податку, якого взято на облік зазначено: Договір про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4 уповноважена особа - ПАТ «Укрнафта» 00135390 (т.1 а.с.43).
На підставі направлення від 25.12.2015 №840, №841, №842, №843, згідно ст. 20, ст.75, ст. 77 та ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755 (далі - Кодекс), відповідно до наказів Головного управління ДФС у Чернігівській області від 14.12.2015 №559 та від 25.01.2016 №101 проведена документальна планова виїзна перевірка НГВУ «Чернігівнафтогаз» спільна діяльність за договором №35/4 (код ЄДРПОУ 534663345) з питань правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на ограни Державної фіскальної служби України за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 про що складено Акт перевірки від 15.02.2016 №57/22/53466334 (т.1 а.с.90-136).
Направлення на проведення перевірки вручено 25.12.2015 під розписку головному бухгалтеру НГВУ «Чернігівнафтогаз» спільна діяльність за договором №35/4 ОСОБА_4. Перевірку проведено з відома в.о. директора спільної діяльності за договором №35/4 НГВУ «Чернігівнафтогаз» ОСОБА_5 та в присутності головного бухгалтера ОСОБА_4. Перевірка проводилась з 25.12.2015 по 25.01.2016. Строк проведення перевірки продовжувався з 26.01.2016 по 08.02.2016.
В розділі 4 «Висновок» Акту перевірки встановлено порушення:
- пп.263.9.1 п.263.9 ст.263 Податкового кодексу України, а саме: занижено плату за користування надрами для видобування корисних копалин за 2013-2014 роки на загальну суму 362 902 054 грн в т.ч. в сумі 121 301 048,63 грн за 2013 рік та в сумі 241 601 006,34 грн за 2014 рік (в т.ч Варвинська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області 319 392 154,62 грн, Прилуцька ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області 32 758 372,77 грн, Бахмацька ОДПІ (Талалаївське відділення) ГУ ДФС у Чернігівській області 10 751 527,53 грн) в т.ч. 2013 рік: за січень в сумі 7 074 838,16 грн, лютий в сумі 7 611 681,07 грн, березень 8 632 795,79 грн, квітень - 7 944 537,07 грн, травень 8 208 257,07 грн, червень - 7 682 250, 62 грн, липень 9 209 373,35 грн, серпень 13 069 816,73 грн, вересень 13 208 013,84 грн, жовтень 11 893 165,12 грн, листопад 12 507 348,47 грн, грудень 14 258 971, 35 грн; за 2014 рік: за січень в сумі 13 435 731,69 грн, лютий в сумі 13 562 931,60 грн, березень 16 580 637, 18 грн, квітень - 16 832 270,91 грн, травень 20 168 893,12 грн, червень - 20 181 218,18 грн, липень 22 308 313,85 грн, серпень 28 694 032,30 грн, вересень 246 169 291, 40 грн, жовтень 21 585 444,40 грн, листопад 22 298 516,42 грн, грудень 21 336 725,34 грн;
- пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України, щодо неподання звіту про контрольовані операції за звітний період 2014 року про всі здійснені у 2014 році контрольовані операції (не включення до податкового звіту інформації про контрольовані операції між платником податків та компанією АО ГФФ АГ Швейцарія на загальну суму 240 550 631 грн) та з ТОВ «Галс К ЛТД» на загальну суму 50 000 718 грн.
На підставі вказаного Акту перевірки, Головним управлінням ДФС у Чернігівській області прийнято податкові повідомлення-рішення, які є предметом даного спору:
- від 09.03.2016 №0000772200, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин за податковими зобов'язання у розмірі 10 751 527,53 грн основного платежу та 5 375 763,76 грн за штрафними (фінансовими) санкціями;
- від 09.03.2016 №0000782200, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин за податковими зобов'язання у розмірі 32 758 372,77 грн основного платежу та 16 379 186,39 грн за штрафними (фінансовими) санкціями;
- від 09.03.2016 №0000792200, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем плата за користування надрами для видобування корисних копалин за податковими зобов'язання у розмірі 319 392 154,62 грн основного платежу та 159 696 077,32 грн за штрафними (фінансовими) санкціями;
- від 09.03.2016 №0000802200, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем Адмін.штрафи та інші санкції за податковими зобов'язання у розмірі 0 грн основного платежу та 365 400 грн за штрафними (фінансовими) санкціями.
Так, в Акті перевірки зазначено, що за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 НГВУ «Чернігівнафтогаз» спільна діяльність за договором 35/4 задекларовано плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 20 264 906,38 грн. Перевіркою повноти визначення плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 встановлено заниження на 362 902 054,91 грн. Розрахунок розбіжностей встановлених в ході перевірки наведено в додатку №6 до Акту перевірки (т.1 а.с.159-171).
До такого висновку контролюючий орган дійшов, оскільки НГВУ «Чернігівнафтогаз» спільна діяльність за договором 35/4 не має 25% загальної вартості вкладів учасників договору, що належить державі, зазначивши в Акті перевірки, що керуючись нормою пп.263.9.2 п.263.9 ст.263 Податкового кодексу України НГВУ "Чернігівнафтогаз" спільна діяльність за договором 35/4 при визначенні плати за користування надрами для видобування корисних копалин застосувало ставку 2%. При цьому, в Акті перевірки контролюючий орган зазначає, що НГВУ «Чернігівнафтогаз» спільна діяльність за договором 35/4 не виконано вимоги, вищевказаної норми Податкового кодексу України, для визначення плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ставкою 2% від вартості видобутку вуглеводневої сировини. Ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин, а саме нафти з покладів які повністю або частково залягають на глибині 5000 м та газу з покладів які повністю або частково залягають на глибині 5000 м визначені пп.263.9.1 п.263.9 ст.263 Податкового кодексу України.
Також, в Акті перевірки відповідач зазначає про порушення позивачем пп.39.2.1.2, пп.39.2.1.3, пп.39.2.1.4 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла до 01.01.2015) в частині не включення за звітний період 2014 року НГВУ «Чернігівнафтогаз» спільна діяльність за договором 35/4 контрольованих операцій з АО ГФФ АГ (Швейцарія) на загальну суму 240 550 631 грн та з ТОВ «Галс К ЛТД» на загальну суму 50 000 718 грн, в зв'язку з чим приходить до висновку про порушення позивачем пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України, щодо неподання звіту про контрольовані операції за звітний період 2014 року про всі здійснені у 2014 році контрольовані операції.
Так, перевіряючи правильність проведення відповідачем перевірки НГВУ «Чернігівнафтогаз» спільна діяльність за договором 35/4, код ЄДРПОУ 534663345 слід зазначити, що вона проведена відповідно до вимог п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, згідно якого органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Поняття та порядок проведення документальної планової виїзної перевірки, визначені пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 та ст. 77 Кодексу, дотримано. Строки проведення виїзних перевірок, встановлені ст. 82 Кодексу, не порушено.
ПАТ «Укрнафта» та ТОВ «Карлтон Трейдінг Україна» здійснюють спільну діяльність з видобутку вуглеводневої сировини на родовищах Чернігівської області на підставі укладеного між ними договору від 19.01.1999 № 35/4 про спільну діяльність. Уповноваженою особою на ведення бухгалтерського обліку результатів спільної діяльності, повноти нарахування і сплати податків та зборів визначено «НГВУ «Чернігівнафтогаз» як відокремлений підрозділ ПАТ «Укрнафта» без статусу юридичної особи, яке у відповідності до законодавства взято на облік до органу державної податкової служби за податковим номером 534663345.
Тобто, «НГВУ «Чернігівнафтогаз» податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність від 19.01.1999 № 35/4 знаходиться на обліку як платник, відповідальний за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність зі плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти) в Прилуцькій ОДПІ у відповідності до п. 64.6 ст. 64 Податкового кодексу України, яким встановлено, що на обліку в органах державної податкової служби повинні перебувати договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені цим Кодексом, при цьому, взяття на облік договору або угоди здійснюється шляхом додаткового взяття на облік управителя майна, учасника договору про спільну діяльність або угоди про розподіл продукції як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.
Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів виходить з наступного.
У відповідності до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи із врахуванням визначення терміну «податкове зобов'язання», вказаного в пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Плата за користування надрами відповідно до ст.262 Кодексу є загальнодержавним платежем, який справляється у вигляді плати за користування надрами для видобування корисних копалин і плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Приписами пп.263.1.2 п.263.1 ст.263 Податкового кодексу України встановлено, що об'єктом оподаткування по кожній наданій в користування ділянці надр є обсяг видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини (мінеральної сировини) або обсяг погашених у податковому (звітному) періоді запасів корисних копалин.
Згідно з пп.263.5.1 п.263.5 ст.263 Податкового кодексу України базою оподаткування є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничодобувного підприємства).
Крім того, згідно пп.263.9.1 ст.263 Податкового кодексу України, відповідно до якого ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин установлюються у відповідних розмірах, в т.ч. нафта, конденсат з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів за тонну визначено розмір - 39%*. При цьому також враховується, що приміткою до пп. 263.9.1 ст.263 Кодексу визначено: *в умовах дії угоди про розподіл продукції для нафти та конденсату, видобутих в межах території України, континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони України, плата за користування надрами для видобування корисних копалин справляється із застосуванням ставки у розмірі 2% від вартості видобутих корисних копалин, решта плати за користування надрами враховується при визначенні частин розподілу продукції між інвестором і державою *.
Вбачається, що суд першої інстанції вірно спростував твердження відповідача про те, що ставку податку у 2% можна застосовувати лише за умов, визначених пп.263.9.2 ст.263 Податкового кодексу України, оскільки такий висновок відповідача суперечить нормам Податкового кодексу України, бо саме вказаними нормами пп.263.9.2 ст.263 визначено, що для додаткових обсягів вуглеводневої сировини, видобутих внаслідок виконання діючих або нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, на ділянках надр (родовищах, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснаженістю в процесі розробки в попередніх періодах, на окремих діючих свердловинах після капітального ремонту, свердловинах, що відновлюються з числа ліквідованих, нових свердловинах чи групах свердловин, що розташовані на таких ділянках надр, оподатковуються за ставкою 2% від вартості додаткового видобутку відповідної вуглеводневої сировини.
Так, застосування ставки податку у 2% згідно пп. пп.263.9.1 ст.263 Податкового кодексу України можливе при видобуванні вуглеводневої сировини за угодами про розподіл продукції.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про угоди про розподіл продукції» від 14.09.1999 № 1039-ХІV встановлено до угоди про розподіл продукції одна сторона - Україна доручає іншій стороні - інвестору на визначений строк проведення пошуку, розвідки та видобування корисних копалин на визначеній ділянці (ділянках) надр та ведення пов'язаних з угодою робіт, а інвестор зобов'язується виконати доручені роботи за свій рахунок і на свій ризик з наступною компенсацією витрат і отриманням плати (винагороди) у вигляді частини прибуткової продукції.
Абзацами 2-4 підпунктів 263.9.2 статті 263 Податкового кодексу України встановлено, що Порядок відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, порядок визначення додаткових обсягів вуглеводневої сировини, а також порядок контролю за виконанням таких інвестиційних проектів (програм), визначаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного розвитку.
Перелік ділянок надр та/або об'єктів ділянок надр, на яких реалізуються нові інвестиційні проекти (програми, договори), визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у нафтогазовому комплексі.
Норми цього підпункту поширюються на: підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 25% та більше; господарські товариства, 25% та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій яких володіє держава; дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств; учасників договорів про спільну діяльність, відповідно до яких вартість вкладу підприємств, частка держави у статутному капіталі яких 25% та більше, господарських товариств, 25% та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій яких володіє держава, а також дочірніх підприємств, представництв та філій таких підприємств і товариств становить 25% та більше загальної вартості вкладів учасників договорів про спільну діяльність.
Суд першої інстанції вірно зауважив, що згідно пп.263.9.2 п.263.9 ст.263 Податкового кодексу України установлення зниженої ставки в розмірі 2% за додаткові обсяги вуглеводневої сировини, видобуті внаслідок виконання діючих або нових інвестиційних проектів передбачено, що Перелік ділянок надр та/або об'єктів ділянок надр, на яких реалізуються інвестиційні проекти (програми), визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у нафтогазовому комплексі.
Пунктом 9 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2013 №838 Порядку відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, встановлено, що за результатами відбору нових інвестиційних проектів Міненерговугілля за погодженням з Кабінетом Міністрів України вносить відомості про зазначені ділянки надр (родовища, поклади) та/або об'єкти ділянок надр до переліку ділянок надр та/або об'єктів ділянок надр, на яких передбачається реалізація нових інвестиційних проектів (програм, договорів), про що інформує ДФС, Мінекономрозвитку, Мінприроди, Мінфін, Держгірпромнагляд і Держгеонадра. Таким чином встановлено порядок визначення центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у нафтогазовому комплексі, переліку ділянок надр та/або об'єктів ділянок надр, на яких реалізуються нові інвестиційні проекти (програми, договори).
На виконання пп.263.9.2 п.263.9 ст.263 Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 07.11.2013 №838 Деякі питання виконання діючих та нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, якою затвердив Порядок відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, а також Порядок визначення додаткових обсягів вуглеводневої сировини.
Відповідно до п.2 Порядку зазначено, що новий інвестиційний проект слід розуміти затверджений після набрання чинності цим Порядком інвестиційний проект (програму, договір), яким передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини на ділянках надр (родовищах, покладах) та/або об'єктах ділянок надр, зазначених у п.1 цього Порядку.
Таке ж визначення нового інвестиційного проекту міститься в п.2 Порядку визначення додаткових обсягів.
Діючим інвестиційним проектом відповідно до п.2 Порядку визначення додаткових обсягів є затверджений в установленому порядку інвестиційний проект, за яким відповідним органом виконавчої влади на момент початку реалізації такого інвестиційного проекту були визначені базові обсяги видобутку вуглеводневої сировини та який реалізується на ділянках надр (родовищ, покладах) та/або об'єктах ділянок надр, що характеризувалися на момент початку реалізації такого інвестиційного проекту погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснаженістю.
Таким чином, відповідно до пп.263.9.2 п.263.9 ст.263 Податкового кодексу України застосування зниженої ставки в розмірі 2% при розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин передбачено у двох випадках:
- в рамках дії угоди про розподіл продукції для нафти та конденсату, видобутих в межах території України, континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони України;
- внаслідок виконання діючих або нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, на ділянках надр (родовищах, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснаженістю в процесі розробки в попередніх періодах <...>.
У випадку з угодою про розподіл продукції об'єктом оподаткування є весь обсяг видобутих корисних копалин. Натомість об'єктом оподаткування видобутку вуглеводневої сировини під час виконання інвестиційних проектів (нових або діючих) є додатковий видобуток відповідної вуглеводневої сировини.
Додаткові обсяги видобутку відповідно до Порядку визначення додаткових обсягів визначаються як різниця між фактичними обсягами видобутку вуглеводневої сировини та базовими обсягами, які були встановлені згідно з чинним законодавством відповідним органом виконавчої влади для таких ділянок надр (родовищ, покладів) та/або об'єктів ділянок надр на момент початку реалізації таких інвестиційних проектів.
З 01 січня 2013 року в межах виконання діючих або нових інвестиційних проектів (програм, договорів), а також договорів про спільну діяльність (при дотриманні умов щодо частки держави у такій спільній діяльності) за ставкою 2% оподатковується вартість додаткового обсягу видобутку вуглеводневої сировини, видобутого на:
1) ділянках надр (родовищах, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснаженістю в процесі розробки в попередніх періодах;
2) на окремих діючих свердловинах після капітального ремонту;
3) свердловинах, що відновлюються з числа ліквідованих;
4) нових свердловинах чи групах свердловин, що розташовані на таких ділянках надр (що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснаженістю в процесі розробки в попередніх періодах).
Слід зазначити, що станом на 01.01.2013 року Кабінет Міністрів України не затвердив порядок визначення обсягів додаткових обсягів вуглеводневої сировини, а також порядок відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини. Відповідну постанову було прийнято лише 07.11.2013 року за №838.
Суд першої інстанції вірно врахував, що під час інвестиційної і виробничої діяльності використовуються терміни «базові обсягу видобутку нафти з відремонтованих свердловин», що визначаються як добуток базового дебіту нафти на кількість відпрацьованих свердловиною днів. Базовий дебіт, як зазначено в п.3.1 Угоди «Про порядок і умови капітального ремонту експлуатаційних свердловин на родовищах Прилуцького нафтогазопромислового району від 24.09.1999 та в додатку 1 до цієї угоди) визначає базовий дебет нафти в свердловині на момент визначення її як об'єкту спільного інвестування робіт з капітального ремонту згідно з «Договором № 35/4» і відповідно «базові обсяги видобутку нафти з відремонтованих свердловин» (п.3.5. Угоди «Про порядок і умови капітального ремонту експлуатаційних свердловин на родовищах Прилуцького нафтогазопромислового району від 24.09.1999 та п.4.2 Угоди про порядок і умови експлуатації свердловин які є об'єктами робіт за «Договором № 35/4 від 19.01.1999 про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі» від 24.09.1999). Додатковий видобуток нафти з цих свердловин розраховується як різниця фактичного видобутку по свердловині і базового (т.7 а.с.10-12, 16-20).
В період 01.01.2013 року по 31.12.2014 року податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти та газу), формувалися позивачем у розрахунку на обсяги нафти, що видобуті у процесі виконання договору про спільну діяльність від 19.01.1999 року № 35/4, в рамках якого реалізується інвестиційний проект на базі «Техніко-економічного обґрунтування інвестиційної програми ВАТ «Укрнафта» і ТОВ «Карлтон Трейдінг Україна» про спільну діяльність в Прилуцькому газопромисловому регіоні України».
Вбачається, що позивач надав інформацію про обсяги видобутку нафти на Прилуцькому, Малодівицькому, Гнідинцівському, Богданівському та Скороходівському родовищах та їх розподіл на базові та додаткові за 2013-2014 роки. На Щурівському родовищі у вказаний період роботи в рамках спільної діяльності за договором № 35/4 не велися.
Базові обсяги видобутку нафти на родовищах з важковидобувними та виснаженими запасами, які встановлені Міністерством палива та енергетики (правонаступником Міністерства енергетики) були включені до постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2000 № 699 «Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами» означають обсяги видобутку нафти і газу, що повинні досягатися видобувним підприємством із використанням існуючих на родовищі виробничих потужностей, техніки та технологій (Указ Президента України від 07.06.1996 № 433/96).
Інвестування в дорозробку виснажених родовищ здійснюється як НГВУ «Чернігівнафтогаз» так і за Договором від 19.01.1999 року № 35/4 про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі, тому протоколом від 26.05.2000 № 9 був визначений порядок нарахування рентної плати (на даний час: плати за користування надрами) за додатково видобуту нафту понад базові обсяги та затверджено форму місячного звіту (Додаток № 1 до протоколу № 9).
В Акті перевірки зазначено, що базові обсяги видобутку нафти з відремонтованих свердловин за 2013 рік дійсно становлять 408,06т, а за 2014 рік 789,06т, а базові обсяги видобутку нафти на родовищах з важковидобувними та виснаженими запасами згідно протоколу ЦКР від 19.10.1999 № 23 складають 22 900т за 2013 рік та 19 700т за 2014 рік (т.1 а.с.112-113).
Вищевказані терміни не протирічать ст. 9 Договору про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі № 35/4 від 19.01.1999, оскільки «Базові обсягу видобутку нафти з відремонтованих свердловин» та «Базові обсяги видобутку нафти на родовищах з важковидобувними та виснаженими запасами» є власністю ПАТ «Укрнафта» в особі НГВУ «Чернігівнафтогаз» з яких платежі за користування надрами сплачуються в повному обсязі (т.8 а.с.102-103).
Колегією суддів встановлено, що починаючи з 01.01.2013 року, керуючись вимогами пп.263.9.2 п.263.2 ст.263 Податкового кодексу України, НГВУ «Чернігівнафтогаз» спільна діяльність за договором 35/4 додаткові обсяги видобутку нафти на родовищах з важко видобувними та виснаженими запасами (Прилуцьке, Малодівицьке, Гнідинцівське, Богданівське та Скороходівське) визначались у порядку, визначеному «Техніко-економічним обґрунтуванням інвестиційної програми ВАТ «Укрнафта» і ТОВ «Карлтон Трейдінг України» про спільну діяльність в Прилуцькому газонафтопромисловому районі України» - інвестиційним проектом, яким передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини на родовищах, що характеризується важко видобувними та погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснажені в процесі розробки в попередніх періодах.
В інвестиційному проекті «Техніко-економічне обґрунтування інвестиційної програми ВАТ «Укрнафта» і ТОВ «Карлтон Трейдінг Україна» про спільну інвестиційну діяльність в Прилуцькому газонафтопромисловому регіоні України» (ТЕО), на момент початку його реалізації в 2000 році Мінпаливенерго як відповідним органом виконавчої влади, що забезпечував формування та реалізував державну політику у нафтогазовому комплексі, були визначені базові обсяги видобутку нафти для вказаних родовищ (т.7 а.с.85).
Як передбачалось у ТЕО, додатковими обсягами видобутку нафти є різниця між фактичними обсягами видобутку нафти на кожному з названих родовищ і базовими. При цьому, базові обсяги нафти НГВУ «Чернігівнафтогаз» оподатковуються платою за користування надрами для видобування корисних копалин за ставками 39% та 45% від вартості нафти (т.7 а.с.90-195).
Твердження апелянта про затверджені при розгляді інвестиційного проекту базових обсягів видобутку стосуються виключно спільної діяльності спростовуються вказаним ТЕО. Так, в ньому разом з показниками спільної інвестиційної діяльності наводяться основні економічні показники власне ВАТ «Укрнафта» (основна діяльність) з видобутку базових вуглеводнів (таблиця 52) та сумарні економічні показники (таблиця 57) діяльності ВАТ «Укрнафта» з видобутку вуглеводнів по групі родовищ (видобування базових вуглеводнів та участь у спільній діяльності), а також показники спільної діяльності з видобутку додаткових вуглеводнів по групі родовищ (таблиці 53 та 56). Тобто вже на етапі розробки ТЕО було передбачено, що власником продукції, що складає базові обсяги видобутку, та відповідно платником податків за базові обсяги видобутку буде ВАТ (зараз ПАТ) «Укрнафта». Матеріали ТЕО та документ про його затвердження, а також наданий позивачем протокол №9 засідання комітету з управління спільною діяльністю засвідчують, що інвестиційний проект і договір про спільну діяльність та наступні рішення щодо їх виконання передбачали, що базові обсяги вуглеводнів, що видобуваються на групі родовищ Прилуцького нафтогазопромислового району є власністю ПАТ «Укрнафта», яке самостійно сплачує за них передбачені законодавством податки.
Обсяги видобутку нафти за результатами реалізації діючого з 2000 року інвестиційного проекту є додатковими. Вони обліковуються на балансі спільної діяльності.
Значна частина додаткового видобутку нафти по родовищу забезпечується по основній діяльності НГВУ «Чернігівнафтогаз».
У випадку, коли весь обсяг видобутку вуглеводневої сировини по кожному із родовищ перевищує базові, то додаткові обсяги, що видобуті у процесі реалізації діючого інвестиційного проекту при здійсненні спільної діяльності оподатковуються за ставкою 2% від вартості вуглеводневої сировини.
З даних про обсяги видобутку нафти по Прилуцькому, Малодівицькому, Гнідинцівському, Богданівському та Скороходівському родовищу вбачається, що вони розподілені на базові та додаткові. Наведені у таблиці дані водночас характеризують балансову належність видобутої нафти, де весь обсяг видобутку нафти при здійсненні спільної діяльності на зазначених родовищах є додатковим (понад базовим) (т.8 а.с.84-101).
Дані таблиць свідчать про те, що для всього видобутку нафти по основній діяльності НГВУ «Чернігівнафтогаз», який складається з видобутку базових обсягів нафти та частини додаткових, нарахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин велося за ставками встановленими саме пп.263.9.1 п.263.9 ст.263 Податкового кодексу України.
В п.2 затвердженої Протоколом № 9 від 26.05.2000 форми Розрахунку додаткових обсягів видобутку нафти, з яких плата за користування надрами справляється у відповідності до пп.263.9.2 Податкового кодексу України, наводяться базові обсяги видобутку нафти по Прилуцькому родовищу встановлені постановою Кабінету Міністрів України № 699 на поточний рік. Відповідно розрахункові базові обсяги видобутку нафти по Прилуцькому родовищу встановлені постановою Кабінету Міністрів України № 699 на місяць розраховуються діленням річного обсягу на 12 місяців (рядок 4 Розрахунку додаткових обсягів видобутку нафти на прикладі Прилуцького родовища за січень 2013 року). Фактичний видобуток нафти за січень 2013 року по Прилуцькому родовищу склав 1534,14т (рядок 8 Розрахунку), з яких 1308,04т обліковуються на основному балансі НГВУ «Чернігівнафтогаз» (рядок 9 Розрахунку), а 226,1т обліковуються на балансі спільної діяльності за договором №35/4 (рядок 10 Розрахунку). Таким чином додатково видобута понад базові обсяги нафта за січень місяць склала: 1531,14т-542т=992,14т (рядок 14 Розрахунку), з яких 226,1т є видобутком спільної діяльності за договором №35/4 та обліковуються на балансі спільної діяльності (рядок 15 Розрахунку), а 766,04т обліковуються на балансі НГВУ «Чернігівнафтогаз» (рядок 16 Розрахунку) (т.7 а.с.52).
Згідно розрахунку позивачем 19.02.2013 подано до Прилуцької ОДПІ «Податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин» №1 по Прилуцькому родовищу, в Розрахунку №1 до якого, об'єктом оподаткування є 224,705т нафти (видобуток нафти по спільної діяльності за договором №35/4 за мінусом втрат), які оподатковуються у відповідності до п.263.9.2 Податкового кодексу України за ставкою 2%.
Одночасно НГВУ «Чернігівнафтогаз» 19.02.2013 (peг. № 39007602683) також подано до Прилуцької ОДПІ «Податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин» №203 по Прилуцькому родовищу, в Розрахунку № 1 до якого об'єктом оподаткування складає 1300,617т нафти (1308,04т видобутку НГВУ «Чернігівнафтогаз» за мінусом втрат), які оподатковуються у відповідності до п.263.9.1 Податкового кодексу України за ставкою 39%.
Отже, податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафти), що видобувається в Україні, формувалися позивачем у розрахунку на обсяги нафти, що видобуті у процесі виконання договору про спільну діяльність від 19.01.1999 року № 35/4.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2000 року № 699 «Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами» визначено нафтові родовища (згідно з додатком) такими, що належать до родовищ з важковидобувними виснаженими запасами, у т.ч. родовища Чернігівської області: Прилуцьке, Гнідинцівське, Малодівицьке, Богданівське, Щурівське, Скороходівське, та визначено базові обсяги видобутку нафти на період 1999-2019 роки, встановлені Міністерством палива та енергетики України.
Суд першої інстанції вірно врахував преюдиціальність ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013 року у справі № 2а/2570/3900/2012, яка залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду від 19.08.2015 щодо правомірного врахування позивачем Техніко-економічного обґрунтування інвестиційної програми ВАТ «Укрнафта» та ТОВ «Карлтон Трейдінг Україна» про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі України.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що введення в дію Податкового кодексу України не відміняє дію гарантії, що надана згідно з Указом Президента України від 17.06.1996 № 433/96 «Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами» та постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2000 № 699 «Про визначення нафтових родовищ з важковидобувними та виснаженими запасами». Пункт 263.9.2 ст.263 Податкового кодексу України містить положення, направлені на податкове стимулювання інвестиційної діяльності, за своєю суттю аналогічні тим, які містилися в Указі Президента України від 17.06.1996 № 433/96 «Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами» при визначенні розміру податкових зобов'язань як із рентної плати за нафту, газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні (попередньо) так і з плати за користування надрами за видобуток додаткової нафти на родовищах з важковидобувними та виснаженими запасами.
Матеріали справи, дійсно містять докази активізації інвестиційної діяльності ПАТ «Укрнафта» та ТОВ «Карлтон Трейдінг Україна» за договором №35/4 після прийняття у 2012 році Закону України від 24.05.2012 № 4834-VI, яким з 11.01.2013 в Податковий Кодекс України вводилися зміни, що передбачали використання економічно обґрунтованої ставки оподаткування платою за користування надрами додаткового видобутку вуглеводневої сировини з важковидобувних та виснажених родовищ, чим підтверджена зацікавленість держави в продовженні реалізації вже діючих інвестиційних проектів та розробці і впровадженні нових.
При здійсненні в рамках договору про спільну діяльність № 35/4, діяльності з видобування додаткових обсягів нафти, протягом тривалого часу позивач правомірно опирався на вказані гарантії.
Слід зазначити, що дії позивача щодо декларування податкових зобов'язань з рентної плати з урахуванням гарантій інвестиційної діяльності шляхом звільнення від рентної плати були предметом в судових спорах, за результатами яких по справах: 18/147(6/192), 6/356, 6/208, 11/179, 20/29 (11/149 (6/131)), 18/75, 5028/12/67/2012 підтверджено гарантії інвестиційної діяльності.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що існує весь комплекс умов для того, щоб при визначенні податкового зобов'язання з плати за користування надрами за видобуток додаткової нафти в Прилуцькому, Гнідинцівському, Щурівському, Малодівицькому, Богданівському і Скороходівському родовищах використовувати ставку плати за користування надрами 2%, що встановлена пп.263.9.2 п.263.9 ст.263 Податкового кодексу України, так як при здійсненні спільної діяльності на цих родовищах реалізується діючий інвестиційний проект «Техніко-економічне обґрунтування інвестиційної програми ВАТ «Укрнафта» і ТОВ «Карлтон Трейдінг Україна» про спільну інвестиційну діяльність в Прилуцькому газонафтопромисловому регіоні України» (ТЕО), яким передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини (т.7 а.с.90-195).
Гарантії інвестиційної діяльності продовжують діяти, оскільки стосовно них зберігається дія норми останнього речення абзацу 4 ч. 1 ст. 19 Закону України від 18.09.1991 № 1560-XII «Про інвестиційну діяльність» про те, що державні гарантії захисту інвестицій не можуть бути скасовані або звужені стосовно інвестицій, здійснених у період дії цих гарантій.
Згідно з Актом перевірки методологічна помилка вбачається в тому, що відповідач вважає, що позивачем було порушено пп.263.9.1 ст.263 розділу ХІ Податкового кодексу України, яким встановлена ставка 39% від вартості видобутої вуглеводневої сировини (нафти), натомість позивачем надано податкові розрахунок плати за користування надрами за 2013-2014 роки за ставкою 2% від вартості видобутої вуглеводневої сировини (нафти).
Таким чином, у 2013-2014 роках в частині нарахування плати за додаткові обсяги нафти, видобуті внаслідок виконання діючих та нових інвестиційних проектів (програм) на ділянках надр (родовищах, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснаженістю в процесі розробки в попередніх періодах, діє механізм економічного стимулювання.
Аналіз абз.2 пп.263.9.2 ст.263 Податкового кодексу України дає підстави вважати, що норма цього Кодексу зберегла державну гарантію інвестиційної діяльності, та вищезазначені ТЕО відповідають зазначеним нормам, а тому додаткові обсяги нафти, видобуті внаслідок виконання інвестиційних проектів (програм) на ділянках надр (родовищах, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні) або виснаженістю в процесі розробки оподатковуються за ставкою 2% за одиницю обсягу додаткового видобутку відповідної вуглеводневої сировини.
Важливим доказом дій позивача є нарахування податку в повному обсязі по інших родовищах (Матлахівське), на які такі умови не розповсюджувались та нарахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин щодо всього видобутку нафти по основній діяльності НГВУ «Чернігівнафтогаз», який складається з видобутку базових обсягів нафти та частини додаткових, які велися за ставками встановленими саме пп.263.9.1 п.263.9 ст.263 Податкового кодексу України.
Враховуючи, що попри вимоги пп.263.9.2 п.263.9 ст.263 Податкового кодексу України станом на 01.01.2013 Кабінет Міністрів України не затвердив порядок визначення обсягів додаткових обсягів вуглеводневої сировини, а також порядок відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, і відповідну постанову було прийнято лише 07.11.2013, однак станом на 01.01.2013 порядок визначення податкових зобов'язань щодо рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначався розділом ХІ «Плата за користування надрами» Податкового кодексу України, за змістом пп.263.9.2 п.263.9 ст.263 якого, за ставкою 2% оподатковується вартість «додаткового видобутку вуглеводневої сировини». Тобто, об'єктом оподаткування за ставкою 2% у такому випадку є не весь обсяг видобутої у податковому (звітному) періоді вуглеводневої сировини, а лише обсяг додаткового видобутку.
Посилання апелянта на те, що затверджені при розгляді інвестиційного проекту базові обсяги стосуються виключно спільної діяльності не можуть братися до уваги, оскільки, як вірно зазначив суд першої інстанції, на час затвердження інвестиційного проекту видобування нафти велося виключно власними силами ПАТ (попередньо ВАТ) «Укрнафта». Існуючі на той час основні фонди (а з ними і виробничі потужності з видобутку нафти) в подальшому не передавалися як внески у спільну діяльність, у зв'язку з чим обов'язок сплати рентної плати (в 2013-2014 роках - плати за користування надрами) за базові обсяги видобутку нафти залишився за ПАТ «Укрнафта». По окремих свердловинах, що існували на час затвердження ТЕО і в подальшому були передані у користування при здійсненні спільної діяльності, згідно умовами договору №35/4 на підставі окремих актів зафіксовані базові вуглеводні, які є власністю ПАТ «Укрнафта», з яких остання сплачує плату за користування надрами.
Також, колегія суддів не погоджується з апелянтом в частині посилань на факт неподання Мінекономрозвитку звітів про стан виконання інвестиційного проекту (програми), оскільки сам Порядок здійснення контролю за виконанням інвестиційних проектів (програм), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2013 № 838, не пов'язаний з набуттям права на визначення плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ставкою 2% від вартості додаткового видобутку вуглеводневої сировини. Цей Порядок у чинній редакції не передбачає позбавлення вказаного права з будь-яких мотивів.
Щодо Порядку реєстрації інвестиційних проектів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 №650 Про затвердження Порядку ведення державного реєстру інвестиційних проектів та проектних (інвестиційних) пропозицій, на порушення якого вказує апелянт, суд першої інстанції вірно зауважив, що Порядком відбору та затвердження нових інвестиційних проектів (програм, договорів), якими передбачено нарощування видобутку вуглеводневої сировини на ділянках надр (родовищах, покладах), що характеризуються погіршеними гірничо-геологічними умовами (важковидобувні), затвердженим постановою Кабінету Міністрів № 838, не передбачається реєстрації відповідних нових інвестиційних проектів у вказаному державному реєстрі.
Передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 №650 Порядок розроблений відповідно до ч.8 ст.122 Закону України «Про інвестиційну діяльність», якою здійснюється державне регулювання державної реєстрації проектів, для реалізації яких може надаватися державна підтримка, та проектних (інвестиційних) пропозицій, на основі яких готуються інвестиційні проекти, для розроблення яких може надаватися державна підтримка.
Відбір проектних (інвестиційних) пропозицій та інвестиційних проектів, для розроблення або реалізації яких надається державна підтримка, здійснюється на конкурсній основі на підставі даних Державного реєстру інвестиційних проектів та проектних (інвестиційних) пропозицій, а також експертних висновків за результатами проведення експертної оцінки їх економічної ефективності. Такий відбір здійснюється, ще раз зазначимо, на конкурсній основі згідно Порядку відбору проектних (інвестиційних) пропозицій та інвестиційних проектів, для розроблення або реалізації яких надається державна підтримка затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2013 № 835 «Про затвердження Порядку відбору проектних (інвестиційних) пропозицій та інвестиційних проектів, для розроблення або реалізації яких надається державна підтримка».
Так, податкове стимулювання розробки гірших ділянок нафтогазоносних надр не розглядається як форма державної підтримки інвестиційної діяльності. Тому зазначене у Акті перевірки щодо Порядку ведення державного реєстру інвестиційних проектів та проектних (інвестиційних) пропозицій бачиться недоречним в контексті розгляду питань, пов'язаних з діючим інвестиційним проектом, який реалізується на родовищах Прилуцького нафтогазопромислового району.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернігівській області від 09.03.2016 року: №0000772200, №0000782200 та №0000792200 належить скасувати.
Крім того, судом першої інстанції в задоволенні адміністративного позову в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернігівській області від 09.03.2016 року №0000802200 відмовлено. Колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції погоджується повністю з тих же підстав. Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач повністю підтримують вказаний висновок суду першої інстанції.
Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги відповідача.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст.195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
С.Б.Шелест
Повний текст ухвали виготовлено 02 жовтня 2017 року.
Головуючий суддя Кузьмишина О.М.
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.