Ухвала від 03.10.2017 по справі 428/6083/17

Головуючий у 1 інстанції - Юзефович І.О.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2017 року справа №428/6083/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Чебанова О.О., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Сєвєродонецькогоміського суду Луганської області від 27 липня 2017 р. у справі № 428/6083/17 (головуючий І інстанції Юзефович І.О.) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання неправомірними дії щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної пенсії з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі-позивач) звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в якому просиввизнати неправомірними дії ГУПФ України в Луганській області щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії, з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції; зобов'язати ГУПФ України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст.ст.43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції з 19.12.2015р., згідно додатково наданих ним документів для перерахунку пенсії - довідки Головного управління МВС України у Луганській області управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку від 28.09.2016р. №1429/111/22-2016, якою підтверджується проведення йому виплат з лютого по 06.11.2015р., які не увійшли в розрахунок пенсії на загальну суму - 97400,00грн., з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 27 липня 2017 р. у справі № 428/6083/17 у задоволені позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивачем подана апеляційна скарга, в якій він, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги управління зазначає, що Постановами КМУ № 1294 від 07.11.2007, № 889 від 22.09.2010 і зазначив, що з аналізу зазначених норм вбачається, що щомісячна грошова винагорода, індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безперервну вислугу років, одноразових премій та винагороди за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Судом першої інстанції справа розглянута в порядку скороченого провадження, тому відповідно до абз.4 частини восьмої статті 183-2 КАС України апеляційна скарга розглянута в порядку письмового провадження.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 07.11.2015р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 23.03.2016р. Пенсійним фондом України. З копії рішення комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій №16/I/XIII/143 від 21.08.2015р., вбачається, що ОСОБА_2 надано статус учасника бойових дій. Згідно із копією довідки №А-7550 від 14.03.2017р. про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, ОСОБА_2 в період з 19.08.2014р. по 07.11.2015р. безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області.

19.12.2016р. ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років відповідно до розміру грошового забезпечення, врахувавши окрім окладу за посадою, спеціальним званням, процентної надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби та премії, також матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, отриманні за 24 календарних місяці служби, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області №700/К-11 від 10.01.2017р. ОСОБА_2 було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі статті 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки винагорода за безпосередню участь в АТО не включена до довідок, які були ним подані до управління.

Також, орган Пенсійного фонду із посиланням на норми ст. 63 Закону та п. 23,24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, в листі вказав, що перерахунок призначеної пенсії здійснюється на підставі наданих додаткових документів від уповноваженого структурного підрозділу (силових міністерств та інших органів), в яких зазначено зміни грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Розмір пенсії обчислено на підставі документів наданих на ім'я ОСОБА_2 у січні 2016р. ГУНП в Луганській області з урахуванням вимог чинного законодавства.

04.05.2017р. ОСОБА_2 звернувся з заявою до ГУПФ України в Луганській області з заявою в якій просив здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років, відповідно до розміру грошового забезпечення, врахувавши винагороду за безпосередню участь у антитерористичній операції, отриману за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФ України в Луганській області №201/К-О від 24.05.2017р., ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на лист від 10.01.2017р. №700/К-11 та додатково повідомлено, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 встановлено, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видаються державним органом, з якого особи були звільненні.

Не погодившись з вищезазначеним рішення позивач вимушений був звернутись до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Колегія суддів перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що останню необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін виходячи з наступного.

Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної позивачеві 07.11.2015 року за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та винагороди за безпосередню участь в АТО.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні відносини врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262), постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (далі - Постанова №393) та постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294 (далі - Постанова №1294), в редакція, чинних на момент виникнення спірних відносин.

Згідно ч.3 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 Постанови №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Пунктом першим Постанови №1294 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком № 26 "Додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" до Постанови №1294 визначено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, до яких належать: підвищення посадового окладу за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, відсотків посадового окладу; надбавка за кваліфікаційну категорію медичним працівникам з числа начальницького складу, відсотків посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби у приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, в ізоляторах тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб, у спецприймальниках для тримання осіб, підданих адміністративному арешту, відсотків посадового окладу; надбавка за роз'їзний характер роботи (замість добових), відсотків посадового окладу; доплата за особливі умови служби, відсотків посадового окладу; доплата за службу в нічний час, відсотків посадового окладу; надбавка за кваліфікаційну категорію, відсотків посадового окладу; підвищення посадового окладу за результатами чергової екзаменаційної сесії, відсотків посадового окладу; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, відсотків посадового окладу.

Таким чином, перелік додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ є вичерпним.

На підставі аналізу змісту п. 1 Постанови № 1294 та Додатку № 26 до цієї постанови колегія суддів дійшла висновку, що такий вид грошових виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та винагорода за безпосередню участь в АТО в даному випадку, не належить до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом № 2262.

Крім того, колегія суддів не приймає до уваги посилання позивача на практику Верховного суду України, в тому числі на рішення від 10 березня 2015 № 21-70а15, оскільки в цьому рішенні мова йде про матеріальну допомогу, яка, як зазначає Суд визначена Законом України № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

В даному випадку мова йдеться про застосування вимог Закону № 2262, крім того в рішенні 4рп-2015 Конституційний суд України висловився, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

Положеннями першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).

Суд наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

В даному випадку додаткові види грошового забезпечення встановлені Постановою Кабінету Міністрів від 31 січня 2015, № 24 а не законом.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що пенсійний орган, відповідач у справі, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенню не підлягають.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 183-2,184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Сєвєродонецькогоміського суду Луганськоїобластівід 27 липня 2017 р. у справі № 428/6083/17 - залишити без задоволення.

Постанову Сєвєродонецькогоміського суду Луганськоїобластівід 27 липня 2017 р. у справі № 428/6083/17- залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О.О.Шишов

Судді І.В.Сіваченко

О.О.Чебанов