Постанова від 28.09.2017 по справі 826/2568/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 вересня 2017 року № 826/2568/16

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу:

за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»

до відповідача Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління

ДФС у Чернігівській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області від 17.11.2015 р. № 0006151502/394, від 17.11.2015 р. № 0006141502/393, від 17.11.2015 р. № 0006121502/391, від 17.11.2015 р. № 0006131502/392.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Прилуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернігівській області на підставі необґрунтованих висновків акту перевірки від 02.11.2015 р. № 466/25-16-15-01-24/534664291 щодо порушення позивачем приписів податкового законодавства винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх повністю, оскільки відповідачем під час прийняття оскаржуваних рішень не було дотримано вимог чинного податкового законодавства в частині сплати авансових внесків рентної плати за користування надрами для видобування газового конденсату. Враховуючи, що рентна плата (за користування надрами для видобування корисних копалин), як обов'язковий платіж, була впроваджена з 01.01.2015 р., відповідно першим податковим періодом у якому застосовувалися правила оподаткування новим податком був перший квартал 2015 року, а відтак, відповідно до п. 5 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України позивач не може бути притягнутий до відповідальності за порушення правил оподаткування, сплати рентної плати, допущені за підсумками першого кварталу 2015 року.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити в їх задоволенні, оскільки борг позивача утворився внаслідок несплати самостійно задекларованих грошових зобов'язань, визначених в податкових розрахунках, які є узгодженими.

В судовому засіданні суд за згодою сторін ухвалив подальший розгляд справи здійснювати у письмовому провадженні відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши наявні у справі документи та матеріали, заслухавши пояснення присутніх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.

Прилуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернігівській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Договору про спільну діяльність від 28.01.2008 № 35/21 - уповноважена особа Спільне підприємство «Каштан Петролеум Лтд» з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ природний, конденсат) за 1 квартал 2015 року по строку сплати 20.05.2015 р. та щодо своєчасності сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (промислова вода (розсіл) по строку сплати 02.06.2015 р.

Перевіркою встановлено наступне:

Дані документальної позапланової перевірки Договору про Спільну діяльність від 28.01.2008 р. № 35/21 - уповноважена особа Спільне підприємство «Каштан Петролеум Лтд» свідчать про порушення платником вимог п. 57.1 ст. 57 та п. 257.5 ст. 257 (в редакції після 01.01.2015 р.) Податкового кодексу України, а саме: порушено строк сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ природний, конденсат) за 1 квартал 2015 року по строку сплати 20.05.2015 р. в сумі 12 649 683,31 грн. з терміном затримки сплати більше 30 календарних днів, за який передбачена відповідальність у вигляді штрафних санкцій, а саме:

- рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта) в сумі 6 222 939,61 грн.;

- рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (газ природний) в сумі 4 446 335,52 грн.;

- рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (конденсат) в сумі 1 980 408,18 грн.

Зокрема, встановлено порушення п.п. «а» п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України, а саме: порушено строк сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2015 року, згідно уточнюючого податкового розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (промислова вода (росіл) № 9111746812 від 02.06.2015 р. по строку сплати 02.06.2015 р. в сумі 1840,05 грн., з терміном затримки сплати 28 календарних днів, за який передбачена відповідальність у вигляді штрафних санкцій.

За результатами перевірки складено акт від 02.11.2015 р. № 466/25-16-15-01-24/534664291 та винесено податкові повідомлення-рішення:

- від 17.11.2015 р. № 0006151502/394, яким за затримку на 37, 70 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 1980408,18 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 396 081,64 грн.;

- від 17.11.2015 р. № 0006141502/393, яким за затримку на 37, 37, 70 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 4446335,52 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 889 267,10 грн.;

- від 17.11.2015 р. № 0006121501/391, яким за затримку на 28 календарних днів сплати грошового зобов'язання в розмірі 1840,05 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі 184,01 грн.;

- від 17.11.2015 р. № 0006131502/392, яким за затримку на 37, 70 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 6222939,61 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 1 244 587,92 грн.

Позивач, вважаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що порушують його законні права та інтереси, звернувся до суду із позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року № 71-VIII (далі - Закон № 71-VIII), запроваджено новий податок «рентну плату».

Згідно з пп. 14.1.217 п. 14.1 ст. 14 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним ресурсом України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України.

Відповідно до пп. 257.3.1 п. 257.3 ст. 257 ПК України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки: з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України.

Згідно з п. 257.4 ст. 257 ПК України у податковому (звітному) періоді платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, платники рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та платники рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України сплачують авансові внески з рентної плати у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.

Аналіз наведених норм підтверджує висновок про те, що платники зобов'язані сплатити рентну плату до 30 числа кожного місяця у лютому - до 28 або 29 числа), у розмірі третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у попередній податковий (звітний) період в податковій декларації.

Як встановлено судом, відповідно до Договору про спільну діяльність від 28.01.2008 р. № 35/21- уповноваженою особою є Спільне підприємство «Каштан Петролеум Лтд», який, в свою чергу, є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, відповідно до пп. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 Податкового кодексу України.

Згідно з пп. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 ПК України, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр, а положеннями пп. 252.1.3 п.252.1 ст. 252 ПК України (у редакції, чинній з 01.01.2015) визначено, що платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа один із учасників такого договору, на якого згідно з його умовами покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності (далі уповноважена особа), за умови, що один з учасників зазначеного договору має відповідний спеціальний дозвіл.

Згідно з п. 252.6 ст. 252 ПК України базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати. Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки (п. 257.2, п. 257.3 ст. 257 цього Кодексу).

Так, відповідно до ст. 12 Договору № 35/21-СД про Спільну виробничу (інвестиційну) діяльність (без створення юридичної особи від 28.01.2008 р.) управляючим визначено НГВУ «Чернігівнафтогаз», який здійснює організаційну, фінансову і виробничо-комерційну діяльність з виконання договору. Управляючий відповідає за ведення бухгалтерського обліку і складання встановленої податкової звітності Спільної діяльності, згідно діючого законодавства.

Відповідно до Договору про Спільну діяльність від 28.01.2008 р. № 35/21 уповноважена особа Спільне підприємство «Каштан Петролеум Лтд» здійснює спільну діяльність на підставі спеціального дозволу (ліцензії) № 518 від 08.05.1996 р. (термін дії 20 років), який належить Спільному підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю Українсько-Канадське «Каштан Петролеум Лтд».

Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до вимог пп. 257.3.1 п. 257.3 ст. 257 ПК України, уповноваженою особою Спільне підприємство «Каштан Петролеум Лтд» було подано податкові розрахунки з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ природний, конденсат, промилові води) за 1 квартал 2015 року до Прилуцької ОДПІ, а саме:

- податковий розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9081812693 від 29.04.2015 р. з додатками № 9081812715, № 9081812764, № 9081812687, № 9081812709, № 9081812747;

- уточнений податковий розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9111746812 від 02.06.2015 р. з додатком № 9111746793, що уточнюється.

Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків (п. 257.5 ст. 257 ПК України).

Отже, згідно із вимогами п. 257.5 ст. 257 ПК України граничний строк сплати по податковому розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, який подано за 1 квартал 2015 року є 20.05.2015 р.

У зв'язку із несплатою рентної плати до 20.05.2015 р., згідно карток особових рахунків (КОР) ІС «Податковий блок» Договору про Спільну діяльність від 28.01.2008 р. № 35/21, з урахуванням переплат, у уповноваженої особи Спільне підприємство «Каштан Петролеум Лтд» виник податковий борг в сумі 12 649 683,31 грн., в тому числі:

- з рентної плати за користування надрами для видобування нафти - в сумі 6 222 939,61 грн.;

- з рентної плати за користування надрами для видобування газу природного в сумі - 4 446 335,52 грн.;

- з рентної плати за користування надрами для видобування конденсату в сумі 1 980 408,18 грн.

Крім того, податкове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин промислова вода (росіл) за 1 квартал 2015 року, згідно уточнюючого податкового розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9111746812 від 02.06.2015 р. на суму 1840,05 грн., сплачено своєчасно не було.

Як зазначає відповідач, вищенаведені суми узгоджених грошових податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин згідно карток особових рахунків (КОР) ІС «Податковий блок» були сплачені Спільним підприємством «Каштан Петролеум Лтд»: 26.06.2015 р. на суму 3 111 471,97 грн., 29.07.2015 р. на суму 3 111 467,64 грн. (платіж 13030700 плата за користування надрами для видобування нафти); 26.06.2015 р. на суму 2 223 167,76 грн., 29.07.2015 р. на суму 2 223 167,76 грн. (платіж 13030800 плата за користування надрами для видобування природного газу); 26.06.2015 р. на суму 990 204,09 грн., 29.07.2015 р. на суму 990 204,09 грн. (платіж 13030900 плата за користування надрами для видобування газового конденсату); 30.06.2015 р. на суму 1840,05 грн. (платіж 13030100 плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (промислова вода)).

Прилуцькою ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області 10.07.2015 р. направлено лист уповноваженій особі Спільному підприємству «Каштан Петролеум Лтд» №8534/25-16-15-01-16 від 10.07.2015 р., в якому зазначено, що за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення уповноваженою особою Спільним підприємством «Каштан Петролеум Лтд» (Договір про Спільну діяльність від 28.01.2008 р. № 35/21) податкового законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а саме порушено терміни сплати авансових внесків з рентної плати по податковим розрахункам з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, який подано за 1 квартал 2015 р. по строку сплати 20.05.2015 р. та 02.06.2015 р. Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період, тобто у декларації за 1 квартал 2015 року.

У відповіді від 30.07.2015 р. № 50-СД, яка надійшла до Прилуцької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області головним бухгалтером за Договором про спільну діяльність № 35/21- СД повідомлено, що податкове зобов'язання по авансовим внескам з рентної плати за користування надрами не було сплачено у зв'язку із недостатністю коштів на рахунку.

Виходячи із наведеного, а також положень п. 54.1 ст. 54 ПК України, п. 257.4 ст. 257 ПК України (в редакції до 01.01.2016 р.), п. 257.5 ст. 257 ПК України, відповідач стверджує, що сплата авансових внесків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є податковим обов'язком у розумінні ст. 37, 38 цього ж Кодексу, оскільки останні є узгодженими, що стало підставою для застосування відповідальності, передбаченої чинним законодавством.

Однак, суд оцінюючі визначені норми ПК України в контексті фактичних обставин справи, зокрема, в частині узгодженості сплачених уповноваженою особою Спільним підприємством «Каштан Петролеум Лтд» (Договір про Спільну діяльність від 28.01.2008 р. № 35/21) авансових внесків із рентної плати за період 1 квартал 2015 року, вважає такі твердження відповідача помилковими з огляду на наступне.

Зі змісту п. 46.1 ст. 46 ПК України вбачається, що податкова декларація, розрахунок - документ що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платника податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно з п. 46.5 ст. 46 ПК України форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Державні органи, які встановлюють відповідно до цього пункту форми податкових декларацій, зобов'язані оприлюднити такі форми для використання їх платниками податків.

Згідно з п. 46.6 ст. 46 ПК України, якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, який затвердив такі форми, зобов'язаний оприлюднити нові форми звітності.

Пунктом 9 розділу ІІ Перехідних Положень Закону зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:

- прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону;

- привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

- забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Разом з тим, судом встановлено, що податкова декларація з рентної плати була затверджена без дотримання наведених норм лише 17 серпня 2015 року на підставі Наказу Міністерства фінансів України №719 «Про затвердження форми Податкової декларації з рентної плати» (який набрав чинності з дня його офіційного опублікування - 29 вересня 2015 року).

В контексті практики Європейського суду з прав людини, зокрема, у справі «Щокін проти України» збільшення податковим органом зобов'язань особи з податку та нарахування штрафних санкцій є втручанням до його майнових прав.

Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У пункті 49 Рішення ЄСПЛ від 22 листопада 2007 року по справі «Україна - Тюмень» проти України» суд нагадав, що «…перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення першого пункту дозволяє позбавлення власності лише «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію «законів».

Разом з тим, як свідчать встановлені вище обставини, відповідач вказував про необхідність сплати авансового внеску позивачем без затвердження у визначений законодавством спосіб Міністерством фінансів України відповідної декларації, тобто фактично вимагав вчинити дії, що не передбачені чинним законодавством.

У рішенні від 20 жовтня 2011 року «Рисовський проти України» ЄСПЛ підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з пунктом 71 вказаного рішення державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Положеннями пп. 258.1.1 п. 258.1 ст. 258 ПК України визначено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Згідно з пп. 258.1.2 п. 258.1 ст. 258 ПК України на суму податкових зобов'язань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу.

Так, відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54, п. 46.1 ст. 46, абз. 2 п. 46.6 ст. 46 та п. 49.2 ст. 49 ПК України узгодженою є сума податкового зобов'язання, яка визначена самостійно платником і задекларована ним в податковій декларації за формою податкової декларації з окремого податку, яка набула чинності в установленому законодавством порядку.

Відповідно до п. 257.1 ст. 257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

До затвердження нової форми податкової декларації з рентної плати Державною фіскальною службою України рекомендовано платникам рентної плати залежно від об'єкта оподаткування звітувати за формою, затвердженою наказом ДПА України від 24.12.2010 № 1018 «Про затвердження форми Податкового розрахунку збору за користування радіочастотним ресурсом України». Форма № 1018 передбачає базовий податковий (звітний) період - календарний місяць.

Наказ Міністерства фінансів України від 17.08.2015 р. № 719, яким затверджена нова форма Податкової декларації з рентної плати набрав чинності 29.09.2015 р.

Тобто, дана форма використовується для складання звітності за IV квартал 2015 року та наступні звітні періоди, у тому числі і для самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності за попередні звітні і податкові) періоди.

Суд зазначає, що форма звітності, а саме податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка затверджена Наказом Міністерства фінансів України № 1000 від 17.09.2012 р. не передбачала графи - «сплата авансових платежів».

У свою чергу, ДФС України у листі від 12.10.2015 № 37619/7/99-99-15-04-01-17 «Про подання податкової декларації з рентної плати» зазначила, що Наказом Міністерства фінансів України № 719 від 17.08.2015 «Про затвердження форми Податкової декларації з рентної плати», який набрав чинності з дня його офіційного опублікування - 29.09.2015 р. затверджено нову форму декларації з рентної плати.

Проте, згідно з ПК України нові форми набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, нова форма декларації подавалася за IV квартал 2015 року та наступні податкові періоди.

Таким чином, позивачем до контролюючого органу за період І квартал 2015 року подано податкові розрахунки за користування надрами, за формою затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 17.09.2012 № 1000 "Про затвердження форм податкових розрахунків з плати за користування надрами", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.10.2012 за № 1732/22044.

Суд звертає увагу, що оскільки позивачем не подавались декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2015 року з тих причин, що форму такої декларації за цей період не було затверджено ДФС України, тому у відповідача не було правових підстав стверджувати про узгодженість податкових зобов'язань з цього податку.

Отже, декларувати авансові платежі НГВУ «Чернігівнафтогаз» зобов'язане з IV звітного кварталу 2015 року, як це передбачено Розрахунком з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини, затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України 17.08.2015 № 719, та зареєстрованого в МЮ України 03 вересня 2015 року за № 1051/27496.

Системний аналіз норм чинного законодавства, зокрема, норм Податкового Кодексу України свідчить про необхідність сплати авансових внесків з рентної плати, однак, декларування таких авансових внесків передбачено лише з IV кварталу 2015 р. (після заповнення відповідної форми звітності). Оскільки дане питання має неоднозначне тлумачення, слід застосовувати до спірних правовідносин норми п. 56.21 ст. 56 Податкового Кодексу, відповідно до даної норми, у разі, коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку про те, що дії відповідача щодо нарахування платнику податків штрафних санкцій за несвоєчасну сплату авансового внеску з рентної плати є неправомірними, оскільки несвоєчасна сплата відбулась через недотримання суб'єктами владних повноважень положень чинного законодавства щодо запровадження відповідної форми декларації.

Вказана позиція узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України, викладеній в ухвалі від 24 травня 2017 року справа № К/800/29278/16.

Окрім того, вирішуючи дану справу, суд приймає до уваги положення п. 5 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, відповідно до яких штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального контролюючого органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію.

Таким чином, оскільки «рентна плата» була введена в дію як новий податок лише з 01.01.2015 р., відповідно нарахування штрафних санкцій платнику податків за порушення правил оподаткування за підсумками 1 кварталу 2015 р. є протиправним.

Також згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні представником відповідача не доведено правомірність прийнятих оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. В свою чергу, позивачем доведено обставини в обґрунтування заявлених позовних вимог з огляду на що останні підлягають задоволенню повністю.

Згідно до ст. 94 КАС України судові витрати підлягають відшкодуванню.

Враховуючи вищенаведене в сукупності та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області від 17.11.2015 р. № 0006151502/394, від 17.11.2015 р. № 0006141502/393, від 17.11.2015 р. № 0006121502/391, від 17.11.2015 р. № 0006131502/392.

3. Судові витрати в сумі 37 951,81 гривень присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» за рахунок бюджетних асигнувань Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Н.Г.Вєкуа