26 вересня 2017 року Чернігів Справа № 825/1417/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.,
за участі секретаря Стасюк Т.В.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання бездіяльності, дій та відмови протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
13.09.2017 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області (далі - Талалаївська РДА), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Талалаївської районної держаної адміністрації Чернігівської області щодо несвоєчасного повідомлення ОСОБА_1 про організацію проведення перевірок Талалаївською районною державною адміністрацією Чернігівської області та несвоєчасного повідомлення про перелік документів, які необхідно подати до районної державної адміністрації для проведення зазначених перевірок у відповідності до вимог Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII "Про запобігання корупції" та Закону України від 16.09.2014 № 1682-VII "Про очищення влади";
- визнати протиправними дії Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо вимог про надання ОСОБА_1 додаткових документів для проведення перевірок, які не передбачені Законом України від 14.10.2014 № 1700-VII "Про запобігання корупції" та Законом України від 16.09.2014 № 682-VII "Про очищення влади ", а саме: копії трудової книжки та декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2016 рік в паперовому вигляді, в порядку визначеному до вимог Закону України від 07.04.2011 № 3206-VI "Про засади запобігання і протидії корупції" (згідно оголошеної в судовому засіданні уточненої позовної вимоги);
- визнати протиправною відмову Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області у призначенні ОСОБА_1 на посаду першого заступника голови Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області;
- визнати протиправною бездіяльність Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо не направлення стосовно ОСОБА_1 запитів до органів, визначених ч.4 ст.57 Закону України "Про запобігання корупції" та Законом України "Про очищення влади" для проведення спеціальної перевірки та перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади";
- зобов'язати Талалаївську районну державну адміністрацію Чернігівської області направити стосовно ОСОБА_1 запити до органів, визначених ч.4 ст.57 Закону України "Про запобігання корупції" та Законом України "Про очищення влади" для проведення спеціальної перевірки та перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади".
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 24.04.2017 він став переможцем конкурсного відбору на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - першого заступника голови Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області. Проте, при отриманні повідомлення про перемогу у конкурсі позивача не було повідомлено про те, хто буде проводити спеціальну перевірку у відповідності до Закону України "Про запобігання корупції" та перевірку у відповідності до Закону України "Про очищення влади". Також, позивача ніхто не повідомив коли будуть проводитися перевірки у відповідності до зазначених законів та які потрібні документи надати для проведення вказаних перевірок. Окрім того, позивача ніхто не повідомив про неможливість проведення відносно нього спеціальної перевірки, у зв'язку з відсутністю його згоди на проведення такої спеціальної перевірки.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що в телефонній розмові представник кадрової служби Талалаївської РДА повідомив позивача, що він повинен надати документи для спеціальної перевірки та надати згоду на проведення відносно позивача спеціальної перевірки до Талалаївської РДА. Позивач надав необхідний пакет документів для перевірок та додатково на вимогу відповідача надав копію трудової книжки на 29 аркушах та декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2016 рік в паперовому вигляді. При цьому, позивач зазначає, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено особі, яка претендує на зайняття вакантної посади надавати до органу, який організовує проведення перевірок копію трудової книжки та декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, що на його думку, є порушенням його законних прав та інтересів, а тому, вимагаючи від нього копію трудової книжки та декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2016 рік в паперовому вигляді, в порядку визначеною до вимог Закону України від 07.04.2011 № 3206-VI "Про засади запобігання і протидії корупції", працівники Талалаївської РДА діяли протиправно.
В той же час, позивач вказує, що згоду на проведення перевірки та згоду на оприлюднення відомостей стосовно нього відповідно до Закону України "Про очищення влади" ним було надано до Чернігівської обласної державної адміністрації ще 07.04.2017 до початку проведення конкурсу на вакантну посаду. Тобто, 19.06.2017, згоду на проведення перевірки та згоду на оприлюднення відомостей стосовно позивача відповідно до Закону України "Про очищення влади" ним було подано до державного органу повторно.
Своїм листом Талалаївська РДА повернула йому частину документів та повідомила, що перевірка не розпочата, але у зв'язку з чим не розпочата та чому не була проведена перевірка у листі державного органу не зазначено. Також, Талалаївська РДА повертаючи документи не повідомила позивача про те, що в результаті проведення спеціальної перевірки отримані відомості про позивача як претендента на посаду, не відповідають встановленим законодавством вимогам для зайняття посади та не повідомила чи було встановлено, що за результатами спеціальної перевірки ним було подано підроблені документи або неправдиві відомості. Тобто, державний орган мав право повернути мені документи лише тоді, коли б було встановлено, що відомості про мене як претендента на посаду, не відповідають встановленим законодавством вимогам для зайняття посади або мною було підроблено документи чи надані неправдиві відомості.
Таким чином, Талалаївська РДА не проводячи перевірки та повертаючи позивачу безпідставно документи, фактично протиправно відмовила йому у призначенні на посаду першого заступника голови Талалаївської РДА.
Внаслідок викладеного, позивач вважає, що Талалаївська РДА всупереч вимогам чинного законодавства не здійснила покладених на неї обов'язків щодо направлення запитів для проведення спеціальної перевірки стосовно позивача до органів, які передбачені ч.4 ст.57 Закону України "Про запобігання корупції" та перевірки, яка передбачена Законом України "Про очищення влади", і тим самим допустила протиправну бездіяльність, а тому зобов'язана направити стосовно нього запити для проведення спеціальної перевірки передбаченої Законом України "Про запобігання корупції" та перевірки передбаченої Законом України "Про очищення влади".
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, та просив їх задовольнити.
Відповідач до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Через канцелярію суду надав заяву, в якій розгляд справи просив провести без участі його представника та при вирішенні спору поклався на розсуд суду.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
24.04.2017 відповідно до п.4 ст.28 Закону України від 10.12.2015 № 889 "Про державну службу" та на підставі Протоколу конкурсної комісії на зайняття вакантних посад державної служби Чернігівської обласної державної адміністрації від 24.04.2017 № 19, ОСОБА_1 став переможцем конкурсного відбору на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - першого заступника голови Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області.
Про зазначений факт позивача було повідомлено листом від 24.04.2017 № 08.01-1986 Управління по роботі з персоналом Чернігівської обласної державної адміністрації (а.с.16).
Як вбачається зі слів позивача, 16.06.2017 в телефонній розмові представник кадрової служби Талалаївської РДА повідомив позивача, що він повинен надати документи для спеціальної перевірки та надати згоду на проведення відносно нього спеціальної перевірки до Талалаївської РДА.
На виконання зазначених вимог, 19.06.2017 позивачем на адресу Талалаївської РДА було надано наступні документи:
- автобіографія (а.с.21);
- власноручно написана письмова згода на проведення спеціальної перевірки (а.с.99);
- копія паспорта громадянина України (а.с.22, 23, 24);
- документ, що підтверджує реєстрацію позивача у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (а.с.23);
- копії документів про освіту з додатками (а.с.25-36);
- медичні довідки про стан здоров'я за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров'я України щодо перебування особи на обліку в психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров'я в кількості 3 штук (а.с.37, 38, 39);
- копія військового квитка (а.с.40-42);
- копія електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік (а.с.43-55);
- власноручно написана заява про те, що до позивача не застосовуються заборони, визначені ч.3 і ч.4 ст.1 Закону України "Про очищення влади", та про згоду на проходження перевірки, згоду на оприлюднення відомостей стосовно позивача відповідно до цього Закону (а.с.97, 100).
Додатково на вимогу відповідача, також було надано було до Талалаївської РДА копію трудової книжки на 29 аркушах та декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2016 рік в паперовому вигляді (а.с.56- 84, 85-89). Проте, листом від 08.08.2017 № 03-21/94 Талалаївська РДА повернула позивачу його документи та повідомила, що перевірка не розпочата (а.с.17).
Вважаючи такі дії Талалаївської РДА протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до ст.31 Закону України "Про державну службу" на посаду державної служби призначається переможець конкурсу. Рішення про призначення приймається: на посади державної служби категорій "Б" і "В" - керівником державної служби. Рішення про призначення або про відмову у призначенні на посаду державної служби приймається за результатами спеціальної перевірки відповідно до Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII "Про запобігання корупції" та за результатами перевірки відповідно до Закону України від 16.09.2014 № 1682-VII "Про очищення влади".
Відповідно до ст.6 Закону України "Про очищення влади" особа, яка претендує на зайняття посади, визначеної пунктами 1-10 ч.1 ст.2 цього Закону подає власноручно написану письмову заяву, якою повідомляє про згоду на проходження перевірки, згоду на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до цього Закону. Відомості, зазначені у заяві, передбаченій частиною першою цієї статті, перевіряються під час проведення спеціальної перевірки. Встановлення перевіркою факту належності особи до переліку осіб, щодо яких застосовуються заборони, визначені ч.3 або ч.4 ст.1 цього Закону, є підставою для відмови у призначенні такої особи на посаду, на яку вона претендує.
Статтями 56-58 Закону України "Про запобігання корупції" передбачено, що стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком, перелік яких затверджується Національним агентством, проводиться спеціальна перевірка, у тому числі щодо відомостей, поданих особисто. Організація проведення спеціальної перевірки покладається на керівника (заступника керівника) державного органу. Спеціальна перевірка проводиться за письмовою згодою особи, яка претендує на зайняття посади, у строк, що не перевищує двадцяти п'яти календарних днів з дня надання згоди на проведення спеціальної перевірки. Після одержання письмової згоди особи, яка претендує на зайняття посади, на проведення спеціальної перевірки орган, на посаду в якому претендує особа, не пізніше наступного дня надсилає до відповідних державних органів, до компетенції яких належить проведення спеціальної перевірки відомостей, передбачених у ч.3 ст.56 цього Закону, або до їх територіальних органів (за наявності) запит про перевірку відомостей щодо особи, яка претендує на зайняття відповідної посади, за формою, яку затверджує Кабінет Міністрів України.
Для проведення спеціальної перевірки особа, яка претендує на зайняття посади, подає до відповідного органу: письмову згоду на проведення спеціальної перевірки; автобіографію; копію паспорта громадянина України; копії документів про освіту, вчені звання та наукові ступені; медичну довідку про стан здоров'я за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров'я України щодо перебування особи на обліку в психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров'я; копію військового квитка або посвідчення особи військовослужбовця (для військовослужбовців або військовозобов'язаних); довідку про допуск до державної таємниці (у разі його наявності).
Особа, яка претендує на зайняття посади, також подає до Національного агентства в порядку, визначеному ч.1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Спеціальна перевірка проводиться: 1) Національною поліцією і Державною судовою адміністрацією України, 2) Міністерством юстиції України та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку , 3) Національним агентством, 4) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, 5) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, 6) Службою безпеки України - щодо наявності в особи допуску до державної таємниці, 7) Міністерством оборони України.
До проведення спеціальної перевірки можуть бути залучені інші центральні органи виконавчої влади або спеціально уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції з метою перевірки відомостей про особу, зазначених у цій статті, або достовірності документів, передбачених цією статтею.
Рішення про призначення (обрання) або про відмову у призначенні (обранні) на посаду, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, приймається після проведення спеціальної перевірки.
Порядком проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171 передбачено, що спеціальна перевірка проводиться за письмовою згодою претендента на посаду на її проведення, яка подається разом із заявою про призначення.
У свою чергу, відповідно до п.2 ст.6 Закону України "Про очищення влади" відомості, зазначені у поданій особою заяві, у якій вона повідомляє про те, що до неї не застосовуються заборони, визначені ч.3 або ч.4 ст.1 цього Закону, та надає в ній згоду на проходження перевірки - перевіряються під час проведення спеціальної перевірки.
Порядок проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених ч.3 і ч.4 ст.1 Закону України "Про очищення влади" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 563.
У пункті 17 вказаного порядку закріплено, що керівник органу державної влади або місцевого самоврядування не пізніш як на третій день після надходження заяви щодо незастосування до особи, яка підлягає перевірці, заборон, ч.3 або ч.4 ст.1 Закону, одночасно надсилає органам, що проводять перевірку достовірності відомостей щодо незастосування заборон, передбачених ч.3 і ч.4 ст.1 Закону, перелік яких затверджений Кабінетом Міністрів України (далі - органи перевірки), відповідно до компетенції запити про проведення перевірки за формою згідно з додатком 3 щодо особи, яка підлягає перевірці, до яких додається копія заяви зазначеної особи, засвідчена відповідальним структурним підрозділом.
Також, відповідно до п.8 Порядку проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених ч.3 і ч.4 ст.1 Закону України "Про очищення влади", визначено, що особа, яка підлягає перевірці, зобов'язана у десятиденний строк з дня початку проведення перевірки в органі подати до відповідального структурного підрозділу: власноручно написану заяву про проведення перевірки, передбаченої Законом, про те, що до неї не застосовуються заборони, передбачені ч.3 або ч.4 ст.1 Закону, про згоду на проходження перевірки та оприлюднення відомостей щодо неї за формою згідно з додатком 1; копії, засвідчені підписом керівника кадрової служби і скріплені печаткою (далі - засвідчені копії): сторінок паспорта громадянина України з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу паспорта та місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України); декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік, складеної за формою, що встановлена Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції" (далі - декларація).
Окрім того, зазначеним пунктом вказаного Порядку зазначено, що після прийняття рішення Національним агентством з питань запобігання корупції про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларації подаються шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за формою, що визначається Агентством.
10.06.2016 своїм рішенням № 2 Національне агентство з питань запобігання корупції вирішило, що з 01.01.2017 декларації подаються згідно із Закону України "Про запобігання корупції" шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З аналізу наведених норм вбачається, що на органи, які проводять конкурс на заміщення вакантних посад, покладено імперативний обов'язок, після отримання заяв від переможця такого конкурсу та всіх необхідних документів, направити запити для проведення спеціальної перевірки до органів, які передбачені ч. 4 ст.57 Закону України "Про запобігання корупції" та перевірки, яка передбачена Законом України "Про очищення влади".
При цьому, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивачем на адресу Талалаївської РДА було подано весь необхідний пакет документів, що відповідає переліку, визначеному ст.6 Закону України "Про очищення влади" та ст.56-58 Закону України "Про запобігання корупції".
Проте, вказані документи повернуті позивачу листом від 08.08.2017 № 03-21/94, в якому також зазначено, що перевірка не розпочата.
З наведеного листа також вбачається, що повертаючи позивачу документи, відповідач не вказує про те, що в результаті проведення спеціальної перевірки отримані відомості про позивача як претендента на посаду, не відповідають встановленим законодавством вимогам для зайняття посади та не повідомляла позивача чи було встановлено, що за результатами спеціальної перевірки позивачем було подано підроблені документи або неправдиві відомості, що в свою чергу, давало би підстави для повернення документів.
В даних правовідносинах, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень - це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи. У свою чергу, бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Враховуючи, що жодних активних дій щодо направлення запитів на проведення спеціальної перевірки та перевірки, яка передбачена Законом України "Про очищення влади" відповідачем не вчинялось, а доказів на спростування зазначеного суду відповідачем не надано, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність Талалаївської РДА в силу встановленого Кодексу адміністративного судочинства України принципу презумпції винуватості. Відповідно позовну вимогу щодо зобов'язання направити стосовно позивача запити для проведення спеціальної перевірки передбаченої Законом України "Про запобігання корупції" та перевірки передбаченої Законом України "Про очищення влади" належить задовольнити.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність Талалаївської РДА щодо несвоєчасного повідомлення ОСОБА_1 про організацію проведення перевірок Талалаївською РДА та несвоєчасного повідомлення про перелік документів, які необхідно подати до РДА для проведення зазначених перевірок у відповідності до вимог Закону України "Про запобігання корупції" та Закону України "Про очищення влади", суд зазначає, що вона задоволенню не підлягає, оскільки на відповідача жодною нормою чинного законодавства такого обов'язку не покладено.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дії Талалаївської РДА щодо вимог про надання ОСОБА_1 додаткових документів для проведення перевірок, які не передбачені Законом України "Про запобігання корупції" та Законом України "Про очищення влади", а саме: копії трудової книжки та декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2016 рік в паперовому вигляді, в порядку визначеною до вимог Закону України від 07.04.2011 № 3206-VI "Про засади запобігання і протидії корупції", суд зазначає наступне.
У відповідності до зазначених вище положень Закону України "Про запобігання корупції" та у відповідності до Закону України "Про очищення влади" перелічені вище додаткові документи, витребувані Талалаївською РДА, в переліку документів, які необхідно надати для перевірок не зазначені.
Таким чином суд встановив, що особі, яка претендує на зайняття вакантної посади, не передбачено надавати до органу, який організовує проведення перевірок копію трудової книжки та декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Проте, зі слів позивача було встановлено, що додатково на вимогу працівників Талалаївської РДА позивачем, все ж таки, було надано копію трудової книжки на 29 аркушах та декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2016 рік в паперовому вигляді. Тобто, за умови добровільного виконання протиправних, на думку позивача, вимог відповідача щодо надання не передбачених переліком документів, вказані правовідносини є вичерпаними. Крім того, в матеріалах справи відсутні будь-які належні докази таких протиправних вимог відповідача, а отже позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими, та такими, які не впливають на права та обов'язки позивача, і відповідно, задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправною відмову Талалаївської РДА у призначенні ОСОБА_1 на посаду першого заступника голови Талалаївської РДА, то вона задоволенню також не підлягає, оскільки в силу ст.31 Закону України "Про державну службу" рішення про призначення або про відмову у призначенні на посаду державної служби приймається за результатами спеціальної перевірки та за результатами перевірки відповідно до Закону України "Про очищення влади". Тобто, прийняттю рішення про призначення або про відмову у призначенні обов'язково повинна передувати процедура проведення перевірок. А оскільки, як було встановлено судом, жодних перевірок щодо позивача не проводилось та жодного рішення відповідачем не прийнято, суд вважає вказану вимогу передчасною, позаяк відсутнє порушене право, яке б підлягало відновленню.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України. При цьому згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо не направлення стосовно ОСОБА_1 запитів до органів, визначених ч.4 ст.57 Закону України "Про запобігання корупції" та Законом України "Про очищення влади" для проведення спеціальної перевірки та перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади".
Зобов'язати Талалаївську районну державну адміністрацію Чернігівської області направити стосовно ОСОБА_1 запити до органів, визначених ч.4 ст.57 Закону України "Про запобігання корупції" та Законом України "Про очищення влади" для проведення спеціальної перевірки та перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади".
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Л.О. Житняк