Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 вересня 2017 р. Справа №805/2209/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 17:00
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., при секретарі судового засідання Хорош С.С., розглянувши у судовому засіданні матеріали адміністративного позова Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДОНЕЦЬКОБЛЕНЕРГО» до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.03.2017 року № 0001504612,
за участю сторін,-
від позивача - не з'явився
від відповідача - не з'явився
Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.03.2017 року № 0001504612, яким застосовано штраф на загальну суму 45918,09 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за висновками фіскального органу, які викладені в акті камеральної перевірки № 120/28-10-46-12-00131268 від 21.02.2017 року, встановлено порушення пунктів 201.1 та 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, до 15 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 170 601,47 грн., а саме за березень 2016 року, серпень 2016 року, вересень 2016 року, листопад 2016 року та грудень 2016 року. Порушення платником податку встановленого терміну реєстрації в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунку коригування до них передбачає фінансову відповідальність у вигляді накладенні штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
На підставі акту камеральної перевірки № 120/28-10-46-12-00131268 від 21.02.2017 року податковим повідомленням-рішенням від 10 березня 2017 року № 0001504612 до позивача застосовано штраф в розмірі 45 918,09 грн.
Так, позивач зазначає, що відповідно до статей 1, 11 Закону України № 1669, розпоряджень Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р та від 02.12.2015 року № 1275-р, платник податків здійснює господарську діяльність на території проведення АТО.
Платник податків здійснює діяльність з розподілення електроенергії та експлуатує розподільні електричні мережі Донецької області, має у своєму складі п'ять підрозділів високовольтних електричних мереж, Донецькі міські електричні мережі, тридцять чотири райони електричних мереж. Більша частина виробничих потужностей позивача, за якими ним здійснюється господарська діяльність, залишилися на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (ВП «Центральні електричні мережі» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Горлівка; ВП «Донецькі електричні мережі» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Донецьк; ВП «Кіровські електричні мережі» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Донецьк, ВП «Миронівська теплова електрична станція» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, Бахмутський район, селище міського типу Миронівський; ВП «Харцизькі електричні мережі» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Харцизьк; ВП «201 загін воєнізованої охорони» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Горлівка; ВП «Санаторій-профілакторій «Імпульс» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Горлівка; ВП «Макіївський об'єднаний район електричних мереж» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Макіївка так і на території бойових дій у зоні АТО - ВП «Краматорські електричні мережі» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Краматорськ.
Крім цього, платник податків знаходився на податковому обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міністерства доходів і зборів, куди надавалися звіти та сплачувалися податки та інші обов'язкові платежі. У зв'язку з тим, що на території Донецької області склалася ситуація, яка унеможливлює роботу банківської системи у звичайному порядку, забезпечення фінансування потреб Держави та життєдіяльності населення, постановою Правління Національного банку України від 23.07.2014 року № 436, починаючи з 24 липня 2014 року було запроваджено надзвичайний режим роботи банківської системи.
При цьому, позивач вказує, що оскільки здійснює господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції та має сертифікат Торгово-промислової палати, що підтверджує настання обставин непереборної сили, а тому, вважає, що сертифікат звільняє його від відповідальності на невиконання (неналежне виконання) зобов'язань платника податків, зокрема, щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідач надав письмові заперечення.
В обґрунтування незгоди із позовом зазначив, що підставою для прийняття оскаржуваного позивачем податкового повідомлення-рішення стали висновки, що викладені в акті камеральної перевірки позивача від 21 лютого 2016 року № 120/28-10-46-12-00131268.
Актом камеральної перевірки встановлено, що позивачем порушено строки реєстрації податкових накладних в ЄРПН, чим порушено п. 201.1 та 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, за що до нього правомірно застосовано штраф у розмірах, встановлених п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.
Стосовно посилання позивача на невідворотні обставини, пов'язані з проведенням АТО на території діяльності позивача зазначив наступне.
Статтею 1 Закону України № 1669-IV «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що період проведення АТО- це час між датою набрання чинності Указом № 405 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась АТО затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження».
Відповідно до Наказу ДФС України від 07.11.2014 року № 256 «Про переміщення та закінчення простою» Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів було переміщено до м.Маріуполь, тобто функціональні обов'язки з обслуговування платників податків виконувались постійно, в повному обсязі.
Посилаючись на відповідність вимогам чинного законодавства викладених в акті камеральної перевірки висновків, що стали підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення, відповідач просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" (код ЄДРПОУ 00131268, 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Островського, будинок 8) зареєстроване у якості юридичної особи 12.11.1998 року, про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис.
Позивач перебуває на податковому обліку у Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України, про що зазначено у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.11 зв. бік) та акті камеральної перевірки позивача від 28 листопада 2016 року (а.с.24).
Відповідно до постанови КМУ від 30.03.2016 року № 247 "Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Офісу великих платників Державної фіскальної служби України.
Позивач є платником податку на додану вартість від 24.07.1997 року, індивідуальний податковий номер платника ПДВ 1312605035, про що також зазначено в акті камеральної перевірки № 120/28-10-46-12-00131268 від 21.02.2017 року (а.с. 24, зв.бік).
Фахівцями Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість Публічного акціонерного товариства "ДТЕК "Донецькобленерго" за березень, серпень, вересень, листопад, грудень 2016 року з урахуванням даних Єдиного реєстру податкових накладних, про що складено акт № 120/28-10-46-12-00131268 від 21.02.2017 року.
Так, згідно висновку акту перевірки встановлено порушення позивачем вимог пунктів 201.1. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, до 15 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 170 601,47 грн. Також, в акті зазначається що позивачем порушено п.5, п.6 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, платником не дотримано законодавчо визначені граничні терміни реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 24 зв. бік - 26).
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем було прийнято спірне податкове повідомлення - рішення від 10.03.2017 року № 0001504612, яким до позивача застосовано:
- штраф розмірі 10% у сумі 2535,40 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 25 353,33 грн;
- штраф у розмірі 20% у сумі 383,51 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ1917,56 грн.;
- штраф в розмірі 30% за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 143 330,58 грн., що разом складає 45 918,09 грн. (а.с. 27).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем спірне податкове повідомлення - рішення від 10 березня 2017 року № 0001504612 оскаржувалося в адміністративному порядку, однак за результатами розгляду скарги залишено без змін.
В матеріалах справи наявний сертифікат (висновок) № 2888/05-4, виданий позивачу 05.09.2014 року Торгово- промисловою палатою України, яким засвідчено настання обставин непереборної сили з 14.04.2014 року Публічному акціонерному товариству "ДТЕК "Донецькобленерго" при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації. (а.с. 32).
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців підтверджується факт, що більша частина виробничих потужностей позивача, за якими ним здійснюється господарська діяльність, залишилися на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (ВП «Центральні електричні мережі» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Горлівка; ВП «Донецькі електричні мережі» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Донецьк; ВП «Кіровські електричні мережі» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Донецьк, ВП «Миронівська теплова електрична станція» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, Бахмутський район, селище міського типу Миронівський; ВП «Харцизькі електричні мережі» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Харцизьк; ВП «201 загін воєнізованої охорони» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Горлівка; ВП «Санаторій-профілакторій «Імпульс» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Горлівка; ВП «Макіївський об'єднаний район електричних мереж» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Макіївка так і на території бойових дій у зоні АТО - ВП «Краматорські електричні мережі» ПАТ ДТЕК Донецькобленерго - Донецька область, місто Краматорськ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п. 201.2. ст. 201 ПК України, форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до вимог п. 201.1. ст. 201 ПК України, у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 201.8. ст. 201 ПК України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Суд зазначає, що відповідно до п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів, 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів, 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів, 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16 липня 2015 року № 643 набрав чинності з 29 липня 2015 року.
Строк реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено пунктом 201.10 ПК України, а на період з липня по вересень 2015 року пунктом 29 підрозділу 2 розділу XX ПК України. Положеннями пункту 120-1.1 ПК України передбачаються штрафні санкції за порушення платниками ПДВ граничних строків реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам ПДВ, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом з тим, слід враховувати, що відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX ПК України з урахуванням змін, внесених Законом № 643), норми пункту. 120-1.1 ПК України не застосовуються при порушенні строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених до 1 жовтня 2015 року.
Пунктом «Порядку заповнення податкової накладної», затвердженого 22.09.2014 наказом Міністерства фінансів України №957 (у редакції наказу Міністерства фінансів України №1129 від 14.11.2014), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за №1235/26012 (який з 01.04.2016 року втратив чинність), передбачено, що податкова накладна та додатки до неї складаються та надаються отримувачу (покупцю) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Відправлення, передавання, одержання, зберігання та організація обігу податкових накладних в електронній формі здійснюються у порядку, визначеному законодавством. Усі податкові накладні, в тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-13, 18 та 20 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Платник податку має право зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за формулою, зазначеною у пункті 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України та пункті 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569.
Згідно з п.2 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 року постановою Кабінету Міністрів України №1246 (надалі «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Як передбачено п.3 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не видаються отримувачу (покупцю) товарів (послуг) та залишаються у їх постачальника (продавця); складені під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України; складені в межах виконання угод про розподіл продукції; складені за операціями з постачання товарів (послуг), які звільнені від оподаткування) незалежно від суми податку на додану вартість, зазначеної в одній податковій накладній та/або розрахунку коригування. У разі надання нерезидентом послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, податкова накладна складається та реєструється зареєстрованим на території України платником податку - отримувачем (покупцем) таких послуг. Розрахунок коригування, складений постачальником (продавцем) товарів (послуг) до податкової накладної, яка видана їх отримувачу (покупцю) - платникові податку, підлягає реєстрації: постачальником (продавцем), якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь такого постачальника (продавця) або коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суми компенсації; отримувачем (покупцем), якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь їх постачальника (продавця). Розрахунок коригування, складений платником податку до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) товарів (послуг), а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, підлягають реєстрації таким платником податку.
Законом України №1669-VII від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 15.10.2014 року передбачено певні заходи щодо забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк.
Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014року. На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 р. та від 02.12.2015р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно з додатком до якого, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Краматорськ.
Статтею 10 Закону України № 1669-VII встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Сертифікатом (висновок) Торгово-промислової палати України № 2888/05-4 від 05.09.2014 року позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 14.04.2014 року внаслідок проведення на території Донецької області антитерористичної операції.
На підставі ч.3 ст.11 Прикінцеві та перехідні положення Закону №1669 закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Аналіз вищезазначених нормативно-правових актів свідчить, що сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання про звільнення від відповідальності - нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань.
Оскільки Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" зареєстровано та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території Донецької області, де здійснювалася антитерористична операція, період проведення антитерористичної операції триває, нормою Закону №1669 передбачено, що такі суб'єкти господарювання звільнені від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань при наявності Сертифіката ТПП, у позивача наявний такий сертифікат, який засвідчує настання обставин непереборної сили щодо дотримання строків подання податкової звітності, тому позивач є звільненим з 14.04.2014 року від відповідності за неналежне виконання зобов'язань - несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Посилання ж відповідача на Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затверджений розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р. №1085-р, суд вважає безпідставним, оскільки встановлене ст.10 Закону №1669 звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань пов'язано з настанням обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце саме на території проведення антитерористичної операції. Такий Перелік затверджений розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 р. та від 02.12.2015р. №1275-р.
В контексті викладеного вище, враховуючи, що позивач, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстровано у місті Краматорську Донецької області, який входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, а Сертифікатом (висновком) ТПП засвідчено "ДТЕК Донецькобленерго" настання обставин непереборної сили, суд дійшов висновку, що позивач звільняється від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань (в даному випадку, від своєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних).
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.03.2017 року № 0001504612, винесеного Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Оскільки прийняте рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до вимог ст.94 КАС України суд присуджує ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" 1 600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС України.
Керуючись ст.ст. 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДОНЕЦЬКОБЛЕНЕРГО» до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.03.2017 року № 0001504612 - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № № 0001504612 від 10.03.2017 року.
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДОНЕЦЬКОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00131268, 84302, Донецька область, м.Краматорськ , вул.Островська, буд.8) судовий збір в розмірі 1 600,00 (одна тисяча шістсот гривень) 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 40980025, 49000 м.Дніпропетровськ, м.Центральний район, проспект Олександра Поля, 57).
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені 28 вересня 2017 року.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 02 жовтня 2017 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кочанова П.В.