Постанова від 02.10.2017 по справі 805/2910/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2017 р. Справа № 805/2910/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛЕМТРАНС” до Донецького міського відділення у Ворошиловському районі управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

04 серпня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю “ЛЕМТРАНС” звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Донецького міського відділення у Ворошиловському районі управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

В обґрунтування позову зазначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю “ЛЕМТРАНС” були подані заяви-розрахунки щодо фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на загальну суму 84152,40грн., однак розрахунки не були прийняті до виконання. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо нефінансування заяв-розрахунків неправомірною, та такою, що не відповідає положенням діючого законодавства України. Також позивач зазначає, що достатньою підставою для здійснення фінансування страхувальників є факт подання ним відповідних заяв розрахунків.

Від представника позивача через відділ діловодства та документообігу суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЕМТРАНС» зареєстроване в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 30600592, місце розташування: 83086, м. Донецька, вул. Артема, 7), про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

ТОВ «ЛЕМТРАНС» для здійснення виплати матеріального забезпечення застрахованим особам - найманим працівникам, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» були подані за місцем обліку до Центральної міжрайонної виконавчої дирекції в м. Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності наступні заяви-розрахунки:

- заява-розрахунок на суму 84 152,40 грн., отримана Відповідачем - 27.01.2016 року, повторно 25.04.2016 року, 11.07.2016 року, 20.10.2016 року, 18.01.2017 року, а також направлено Відповідачу - 20.04.2017 року та 14.07.2017 року

- заявка-розрахунок на суму 550 234,87 отримана Відповідачем - 27.01.2016 року, повторно отримано 25.04.2016 року, 11.07.2016 року, 20.10.2016 року.

Згідно довідки ПАТ “ПУМБ” від 12.11.2015р. №КНО-52.4/905, у ТОВ «ЛЕМТРАНС» є поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 26044296.

Позивачем на виконання вимог Закону та Порядку фінансування страхувальників, за місцем обліку направлено заяву-розрахунок на загальну суму 84 152,40 грн. заява-розрахунок була доставлена до відповідача, але до розгляду вона прийнята не була, а була повернута на адресу ТОВ «ЛЕМТРАНС» з посиланням на те, що ТОВ «ЛЕМТРАНС» зареєстровано у місті Донецьку, яке включено до переліку населених пунктів, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження.

Відповідачем, станом на дату подання цього позову, не здійснено дії по фінансуванню зазначеної Заяви-розрахунку на підставі цього позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Від так, судом встановлено, що відповідно до витягу з ЄДРПОУ ТОВ «ЛЕМТРАНС» дійсно зареєстроване в зоні проведення антитерористичної операції. Однак має структурні підрозділи Вагонне депо Волноваха Дніпропетровської філії ТОВ «ЛЕМТРАНС» (місцезнаходження: Донецька обл., м. Волноваха, вул. Шевченко, буд. 2), Вагонне депо Дніпродзержинськ Дніпропетровської філії ТОВ «ЛЕМТРАНС» (місцезнаходження: Україна, Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Енергетиків, буд. 28Б) які знаходились та знаходяться на підконтрольній Україні території і які на даний час входять до складу Дніпропетровської філії ТОВ «ЛЕМТРАНС» (місцезнаходження: Україна, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. К.Маркса, буд. 77), що також знаходиться та здійснює свою господарську діяльність на підконтрольній території України.

У своїх листах № 2.4-15-147 від 04.02.2016 року, № 3.2-29-1248 від 19.07.2016 року та № 3.2-25-139 від 26.01.2017року, № 01-164 від 23.03.2016 року та № 01-446 від 14.07.2016 року відповідач та робочі органи Фонду відмовляючи у здійсненні фінансування Заяв-розрахунків, посилаються на: пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р. № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», яким встановлено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками та кредитуванням у населених пунктах на тимчасово неконтрольованій території здійснюється після повернення такої території під контроль органів державної влади. Пункт 2 плану заходів щодо реалізації норм постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», розроблений Виконавчою дирекцією Фонду, яким передбачено припинення прийняття робочими органами відділення Фонду, які знаходяться на контрольованій території, заяв-розрахунків страхувальників, які зареєстровані на тимчасово неконтрольованій території. Статтю 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» від 20.03.2003 № 638-ІV, Постанови правління Національного банку України «Про призупинення здійснення фінансових операцій» від 06.08.2014 № 466 призупинено казначейське обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів ті інших клієнтів на території, яка не контролюється українською владою, а також банки України, небанківські установи та національний оператор поштового зв'язку, які є учасниками платіжних систем, призупинили здійснення усіх видів фінансових операцій на зазначений території, а також зазначають, що органи Донецького обласного відділення Фонду зможуть здійснити фінансування підприємства тільки після повернення території під контроль органів державної влади.

Відповідно до ст. 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, страхові внески страхувальників та застрахованих осіб.

Частиною першою ст. 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” визначено, що кошти, що надходять до Фонду від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинні забезпечувати, зокрема, виплату застрахованим особам матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом.

У відповідності до ст. 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.

Згідно зі ст. 19 цього Закону, право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законом.

За приписами ч. 1 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).

У відповідності до ст. 22 Закону, допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків: 1) тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві; 2) необхідності догляду за хворою дитиною; 3) необхідності догляду за хворим членом сім'ї; 4) догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною; 5) карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби; 6) тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу; 7) протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства; 8) перебування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” передбачений вичерпний перелік відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: 1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину; 2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби; за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи; 3) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду; у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням; 4) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.

Застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 цього Закону, фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

У разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

Згідно з п. 5 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової працездатності, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової працездатності від 22.12.2010 №26, для отримання коштів Фонду для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, нарахованого страхувальником, страхувальник звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеним в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування (для зареєстрованих після 01.01.2011 року), із заявою-розрахунком за підписом керівника та головного бухгалтера, засвідченою печаткою підприємства.

У відповідності до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 “Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей” у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.

Суд звертає увагу на те, що юридична адреса позивача є м. Донецьк. А юридична адреса його структурних підрозділів Вагонне депо Волноваха Дніпропетровської філії ТОВ «ЛЕМТРАНС» (місцезнаходження: Донецька обл., м. Волноваха, вул. Шевченко, буд. 2), Вагонне депо Дніпродзержинськ Дніпропетровської філії ТОВ «ЛЕМТРАНС» (місцезнаходження: Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, вул. Енергетиків, буд. 28Б) які знаходились та знаходяться на підконтрольній Україні території і які на даний час входять до складу Дніпропетровської філії ТОВ «ЛЕМТРАНС» (місцезнаходження: Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. К.Маркса, буд. 77), що є у відповідності до розпорядження КМУ від 02.12.2015 № 1275-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України” на території, де здійснюється антитерористична операція та на даний час є тимчасово не підконтрольною українській владі.

Аналізуючи вищенаведене, суд вважає, що ці доводи щодо того, що державна реєстрація позивача на території, що тимчасово не підконтрольна українській владі не можуть вплинути на предмет розгляду справи в цілому, оскільки: законодавчо встановлені строки здійснення Фондом фінансування страхувальників-роботодавців; позивачем належно оформлені спірні заявки-розрахунки на загальну суму 84152,40 грн.; відсутні підстави для відмови у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності передбаченої ст. 23 Закону; сплата позивачем єдиного соціального внеску за спірний період, що є джерелом формування коштів Фонду, факт того, що кошти, які надходять до Фонду від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинні забезпечувати, зокрема, виплату застрахованим особам матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, з огляду на що, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача, а тому позовні вимоги задовольняє у повному обсязі.

Крім того, згідно з ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛЕМТРАНС” до Донецького міського відділення у Ворошиловському районі управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Центральної міжрайонної виконавчої дирекції в місті Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо неприйняття до розгляду (повернення) заяви-розрахунку щодо надання фінансування для матеріального забезпечення найманих працівників на загальну суму 84 152,40 грн.

Зобов'язати Центральну міжрайонну виконавчу дирекції в місті Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийняти до розгляду заяву-розрахунок на суму 84 152,40 грн. та розглянути цю заяву відповідно до приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-ХIV та Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22 грудня 2010 року № 26, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 січня 2011 року за № 111/18849.

Стягнути з бюджетних асигнувань Донецького міського відділення у Ворошиловському районі управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕМТРАНС» витрати зі сплати судового збору у сумі 3200 (три тисячі двісті) гривень 00 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Суддя Галатіна О.О.