копія
27 вересня 2017 р. Справа № 804/5315/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С. ,
при секретарі Скупейко І.М.
за участю:
представника позивача Тютюнник В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі матеріали адміністративної справи за позовом Державного підприємства «Науково-виробнича дослідна агрофірма «Наукова» Національної академії аграрних наук України до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради, Державного реєстратора Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області Іванченко Лариси Іванівни, третя особа: Дніпропетровська міська рада про визнання протиправним та скасування рішення, -
18 серпня 2017 року Державне підприємство «Науково-виробнича дослідна агрофірма «Наукова» Національної академії аграрних наук України звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради, Державного реєстратора Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області Іванченко Лариси Іванівни, третя особа: Дніпропетровська міська рада з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування рішення Державного реєстратора реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області Іванченко Лариси Іванівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 18037784 від 16.12.2014 року (реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 529852312101) про реєстрацію права власності за Територіальною громадою м. Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської ради, на квартиру за адресою: м. Дніпро (раніше м. Дніпропетровськ), пр. Гагаріна, будинок 3, квартира №54.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2017 року відкрито провадження у адміністративній справі №804/5315/17 та призначено до розгляду у судовому засіданні.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача-1 в судове засідання не з'явився, надав клопотання про передачу справи для розгляду до іншого суду. В обґрунтування клопотання зазначено, що відповідачем у справі є Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради. Згідно з п.1.1 Положення, затвердженого рішенням міської ради від 01.12.2016 р. №61/16, департамент є виконавчим органом Дніпровської міської ради. Підсудність адміністративних справ, в яких сторона є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, чітко визначена в ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України. У зв'язку з чим просить суд передати справу до іншого адміністративного суду за підсудністю.
Представник позивача проти задоволення клопотання відповідача-1 заперечувала, наполягала на розгляді справи в Дніпропетровському окружному адміністративному суді.
Вирішуючи питання про наявність підстав для передачі адміністративної справи 804/5315/17 на розгляд іншому адміністративному суду, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 4 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (ч.1,2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України).
Правила предметної підсудності адміністративних справ встановлені статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова особа, крім випадків, передбачених Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно ч. 1 ст. 50 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» № 280/97-ВР від 21.05.1997 р. місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною 1 статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР визначено, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
За приписами частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (частини 1 та 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно з пунктом 1.1 Положення про департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, затвердженого Рішенням міської ради від 01.12.2016 року №61/16, Департамент є виконавчим органом Дніпровської міської ради.
Статтею 22 Кодексу адміністративного судочинства України чітко визначені випадки, коли суд передає адміністративну справу на розгляд іншому адміністративному суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
З огляду на той факт, що сторонами у справі є орган місцевого самоврядування його посадова особа, а предметом спору є саме рішення посадової особи органу місцевого самоврядування, суд вважає обґрунтованим клопотання представника відповідача-1 про передачу справи до іншого адміністративного суду за підсудністю, справу №804/5315/17 слід передати до місцевого суду як адміністративного за місцезнаходження відповідача, тобто до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська.Керуючись ст.ст.18, 19, 22, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання представника Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради про передачу справи на розгляд до іншого суду - задовольнити.
Адміністративну справу №804/5315/17 за позовом Державного підприємства «Науково-виробнича дослідна агрофірма «Наукова» Національної академії аграрних наук України до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради, Державного реєстратора Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області Іванченко Лариси Іванівни, третя особа: Дніпропетровська міська рада про визнання протиправним та скасування рішення передати для розгляду за підсудністю до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
У разі, якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала складена в повному обсязі 27.09.2017 р.
Суддя О.С. Рябчук