Ухвала від 02.10.2017 по справі 803/1256/17

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

02 жовтня 2017 року Справа № 803/1256/17

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Денисюк Р.С., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності щодо невидачі грошового атестата із зазначенням у ньому надбавки у розмірі 15 відсотків за роботу в умовах режимних обмежень та премії у розмірі 746,13 грн. та зобов'язання видати такий грошовий атестат.

Позовна заява підлягає поверненню позивачеві на підставі пункту 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), з огляду на таке.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно із пунктом 4 частини першої статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, за правилами предметної підсудності, справи, характер яких пов'язаний із пенсійними та іншими соціальними виплатами фізичним особам, належать до компетенції місцевого загального суду, як адміністративного.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 2262-ХІІ) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з пунктами 1 - 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться, зокрема, на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою згідно із додатком 2 до Порядку № 45.

Відповідно до пунктів 38.2, 38.3 розділу 38 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої наказом МВС України 04.07.2014 № 638 (до прийняття вказаної інструкції був чинний наказ МВС України від 15.09.2010 №436 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України») грошовий атестат видається в усіх випадках переміщення по службі з однієї військової частини до іншої, у тому числі при направленні до навчальних закладів на навчання, направлення для подальшого проходження служби до інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів, а також у разі відрядження до державних органів із залишенням на військовій службі, при звільненні в запас або відставку з призначенням пенсії. Військовослужбовцям, звільненим з військової служби з правом на пенсію, грошовий атестат після оформлення надсилається разом з іншими документами до відповідних пенсійних органів для призначення пенсії.

Як слідує з позовної заяви 22.06.2011 наказом №157 о/с УМВС України в Херсонській області ОСОБА_1 було звільнено з органів внутрішніх справ за віком у відповідності до пункту а статті 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України в запас, у зв'язку з поданою нею заявою. Після звільнення ОСОБА_1 була нарахована пенсія у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” за вислугою років на підставі грошового атестату №105 від 05.07.2011.

04.05.2017 ОСОБА_1 на підставі зазначеного грошового атестату, Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області була надана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з якої позивач дізналася, що їй не виплачено додаткові грошові надбавки у вигляді премій та за роботу в умовах режимних обмежень. Відтак, ОСОБА_1 10.07.2017 звернулась до голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області з листом, у якому просила внести відповідні зміни до грошового атестату на надіслати його до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області. Однак, в задоволенні її прохання було відмовлено.

Зазначені обставини зумовили позивача звернутися за судовим захистом із даним адміністративним позовом.

Таким чином, спір між позивачем та суб'єктом владних повноважень виник з приводу призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що вирішення даного спору має здійснюватися за правилами пункту 4 частини першої статті 18 КАС України, у зв'язку із чим даний адміністративний позов не підсудний Волинському окружному адміністративному суду, так як підсудний місцевому загальному суду як адміністративному.

Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду. Згідно із частиною шостою статті 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Отже, оскільки дана справа не підсудна Волинському окружному адміністративному суду, тому позовну заяву необхідно повернути позивачеві та роз'яснити, що позивач має право повторно звернутися до суду з цим адміністративним позовом в загальному порядку, подавши позовну заяву до Луцького міськрайонного суду Волинської області.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частини другої статті 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відтак, позивач може також звернутись з даним адміністративним позовом до місцевого загального суду за місцезнаходженням відповідача.

Також позивачеві необхідно роз'яснити його право звернутися до суду із клопотанням про повернення сплаченої суми судового збору на підставі пункту 2 частини першої статті 7 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями).

Керуючись пунктом 4 частини першої статті 18, пунктом 6 частини третьої статті 108, статтею 165 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії повернути позивачеві.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Р.С. Денисюк