м. Вінниця
19 вересня 2017 р. Справа № 802/1158/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н. Л.,
секретаря судового засідання: Демченка А. М.,
за участю представників сторін
прокурора Самборська Я. А.,
позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника керівника Калинівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області
до приватного підприємства "Автотранспортне підприємство "Хмільниктранс"
про стягнення плати за проїзд
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся заступник керівника Калинівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі управління Укртрансбезпеки у Полтавській області до приватного підприємства "Автотранспортне підприємство "Хмільниктранс" про стягнення плати за проїзд.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході проведення габаритно-вагового контролю посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Полтавській області встановлено факт перевезення автомобілем ПП "Автотранспортне підприємство "Хмільниктранс" вантажу із перевищенням вагових обмежень, визначених Правилами дорожнього руху, без дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів та нараховано плату за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 1017,36 євро, що еквівалентно 29776,95 грн.
Оскільки, ПП "Автотранспортне підприємство "Хмільниктранс" у добровільному порядку не сплачено плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, що призводить до ненадходження коштів у державний бюджет, Калинівська місцева прокуратура в інтересах держави в особі Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області звернулась із даним позовом про стягнення вищезазначеної суми в судовому порядку.
Представник прокуратури та позивача позовні вимоги підтримали та просили позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ПП "Автотранспортне підприємство "Хмільниктранс" зареєстрований 26.03.2013 року, вид економічної діяльності: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 14).
25.01.2017 року інспекторами управління Укртрансбезпеки у Полтавській області під час здійснення габаритно-вагового контролю проведено зважування транспортного засобу, що належить приватному підприємству "Автотранспортне підприємство "Хмільниктранс".
Під час проведеного документального габаритно-вагового контролю посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на автодорозі 207 км + 450 м. автомобільного шляху міжнародного значення М-03 (Київ-Харків-Довжанський) встановлено факт перевезення автомобілем НОМЕР_1 з причепом, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належать ПП “Хмельниктранс”, вантажу із перевищенням вагових обмежень, визначених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.
За результатами проведення зважування, складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт №0160075 про перевищення транспортним засобом встановлених обмежень загальної маси та/або маси осьових навантажень від 25.01.2017 року. На підставі вказаних документів проведено розрахунок №160075 від 25.01.2017 року плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно ТТН від 24.01.2017 року та нараховано плату за проїзд в сумі 1017,36 євро, що відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку еквівалентно 29776,95 грн.
Даний розрахунок направлено відповідачу, однак плата за проїзд ним у добровільному порядку не сплачена.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.
Згідно з п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2011 року, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
В силу положень пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 року, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно з п. 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року (далі - Порядок №879), плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п. 31.1 Порядку №879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.
Як свідчать матеріали справи, акт перевірки від 25.01.2017 року складений в присутності водія транспортного засобу марки ДАФ реєстраційний номер НОМЕР_3 з причепом, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належать ПП “Хмельниктранс”, водій від дачі пояснень, отримання копії акту та підпису в акті відмовився.
Сплата коштів за розрахунком плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 25.01.2017 №0160075 на момент розгляду справи судом не сплачено, доказів оскарження у визначеному законом порядку відповідач не надав.
Пунктом 26 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
В силу положень п. 41 Порядку № 879 дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
Аналіз викладених норм законодавства, а також інших підзаконних нормативно-правових актів про автомобільний транспорт, дає підстави вважати, що право на стягнення Уктрансінспекцією та її територіальними підрозділами плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування випливає з покладених на неї завдань щодо державного контролю за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, а несплата суб'єктами господарювання таких коштів у добровільному порядку тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, що суттєво порушує інтереси держави.
Відтак, суд дійшов висновку, що Калинівська місцева прокуратура правомірно звернулась до суду в інтересах держави в особі Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області з позовом про стягнення з відповідача приватного підприємства "Автотранспортне підприємство "Хмільниктранс" плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 29776,95 грн., що еквівалентно 1017,36 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, а саме станом на 25.01.2017 року.
Згідно із ст.ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд відповідно до ст. 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене і враховуючи те, що заявлені прокурором вимоги відповідають фактичним обставинам справи, підтверджуються належними доказами та не спростовані відповідачем, суд доходить висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Хмельниктранс" (вул. Першотравнева, 234, с. Чернятинці, Хмільницький район, Вінницька область, 22036, код ЄДРПОУ 38318423 ) на користь управління Укртрансбезпеки у Полтавській області 29776,95 грн. (двадцять дев'ять тисяч сімсот сімдесят шість гривень 95 коп.), що еквівалентно 1017,36 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку - 25.01.2017, в дохід Державного бюджету України (р/р 31117193700002 у ГУ ДКСУ у Полтавській області, м. Полтава, код ЄДРПОУ 38019510, МФО 831019, призначення платежу: 22160100; плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні).
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя /підпис/ ОСОБА_3
Згідно з оригіналом Суддя
Секретар