Постанова від 25.09.2017 по справі 803/1075/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2017 року Справа № 803/1075/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Семенюти І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та зобов'язання розглянути заяву від 23.06.2017, в порядку встановленому Законом, з урахуванням висновків суду.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_3 вказав, що він як учасник бойових дій, залучений до участі в антитерористичній операції, має пільги, встановлені законодавством, зокрема на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Позивач зазначив, що 23.06.2017 звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,00 га, яка знаходиться на території Звиняченської сільської ради Горохівського району Волинської області в межах норм безоплатної приватизації.

21.07.2017 відповідачем надано відповідь, якою фактично відмовлено позивачу у наданні такого дозволу, оскільки в Переліку земельних ділянок для безоплатної передачі у власність, відсутні земельні ділянки на території зазначеної сільської ради. Таку відмову ОСОБА_3 вважає протиправною.

Як стверджує позивач, разом з заявою про передачу безоплатно у власність земельної ділянки, ним поряд з іншими документами було надано рішення Звиняченської сільської ради Горохівського району Волинської області від 07.10.2016 №19/3 «Про погодження виділення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Звиняченської сільської ради», згідно якого погоджено виділення земельної ділянки учаснику бойових дій в зоні антитерористичної операції (АТО) ОСОБА_3, орієнтовною площею 2,00 га.

Позивач наголошує, що перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є вичерпним і така підстава, як відсутність земельної ділянки у розділі «Перелік земельних ділянок для безоплатної передачі у власність» на сайті ГУ Держгеокадастру у Волинській області, законодавством не передбачена.

Враховуючи викладене, позивач просить визнати протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 21.07.2017 у наданні дозволу ОСОБА_3 на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_3 від 23.06.2017 в порядку, встановленому приписами Конституції України, статтями 116, 118, 121 Земельного кодексу України, з урахуванням висновків суду.

Відповідач у письмових запереченнях на позовну заяву від 06.09.2017 (а.с.21-24) адміністративний позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що дії ГУ Держгеокадастру у Волинській області відповідають вимогам законодавства, а відтак правомірні та обґрунтовані. Відповідач наголошує, що саме на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», ГУ Держгеокадастру у Волинській області на офіційному веб-сайті оприлюднена Інформація про перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у ІІІ кварталі 2017 року на території Волинської області.

Як стверджує відповідач, відповідно до вказаної постанови Кабінету Міністрів України ГУ Держгеокадастру у Волинській області зобов'язане надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків, насамперед учасникам АТО. Оскільки земельна ділянка орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Звиняченської сільської ради Горохівського району Волинської області відсутня у зазначеному вище Переліку, то відмова позивачу є правомірною та обґрунтованою.

Відтак, відповідач вважає, що оскаржувані дії та рішення ГУ Держгеокадастру у Волинській області відповідають критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень в контексті статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).

З наведених підстав відповідач просить відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача, позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити у їх задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю, з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 11.08.2016 керівником фермерського господарства «Калина АВК» ОСОБА_4 було подано заяву начальнику ГУ Держгеокадастру у Волинській, в якій він, з метою забезпечення учасників АТО на території Звиняченської сільської ради Горохівського району Волинської області земельними ділянками, просив внести зміни в договір оренди землі від 02.12.2011 та зменшити площу орендованої земельної ділянки 14,9956 га (кадастровий номер НОМЕР_1) сільськогосподарського призначення державної власності на 6,0 га. (а.с.40).

Розглянувши заяву ОСОБА_4 та відповідно до вимог статтей 15-1, 79-1, 122 Земельного кодексу України, статті 56 Закону України «Про землеустрій», Положення про Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 03.03.2015 №11, начальником ГУ Держгеокадастру у Волинській області було винесено наказ «Про надання згоди на поділ земельної ділянки» (а.с.41). Згідно вказаного наказу ОСОБА_4 було надано згоду на поділ земельної ділянки, вказаної ним у заяві.

Крім того, судом встановлено, що керівником фермерського господарства «Калина АВК» ОСОБА_4 30.09.2016 також було подано клопотання до сесії Звиняченської сільської ради Горохівського району Волинської області, в якому він погодився з наданням земельних ділянок наступним учасникам АТО: ОСОБА_5 - 2,00 га, ОСОБА_6 - 2,00 га, ОСОБА_3 - 2,00 га. (а.с.42).

Відтак, 07.10.2016 року Звиняченською сільською радою Горохівського району Волинської області сьомого скликання було прийнято рішення «Про погодження виділення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Звиняченської сільської ради» (а.с.25).

Згідно вказаного рішення сільської ради було погоджено виділення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства учасникам бойових дій, в тому числі і позивачу ОСОБА_3 орієнтовною площею 2,00 га з земель, які орендує ОСОБА_4, керівник фермерського господарства «Калина АВК», за межами населеного пункту Звиняченської сільської ради.

Як слідує з відповіді ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 07.10.2016 №С-5763/0-1777/0/6-16, адресованої позивачу та Волинській обласній державній адміністрації, ним було розглянуто звернення ОСОБА_3 про сприяння у наданні земельної ділянки, що надійшло на урядову гарячу лінію. В ній відповідач вказав, що дійсно на території Горохівського району для учасників АТО зарезервовано 642,7 га землі, з них з земель сільськогосподарського призначення державної власності - 588 га, в тому числі в межах Звиняченської сільської ради для ведення особистого селянського господарства - 11,00 га (а.с.43).

Також відповідач зауважив, що до ГУ Держгеокадастру у Волинській області по Звиняченській сільській раді звернулись два учасника АТО, яким надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. При цьому, громадянин ОСОБА_3 із заявою про надання дозволу на розроблення такого проекту не звертався. При цьому заявника було проінформовано, що відповідно пункту 6 статті 118 Земельного кодексу України (ЗК України) громадянин, зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, звертається із відповідною заявою до органу виконавчої влади, який передає земельні ділянки державної власності у власність відповідно до повноважень, визначених пунктом 4 статті 122 ЗК України, тобто до ГУ Держгеокадастру у Волинській області, для отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів.

Як слідує з матеріалів справи з такою заявою позивач звернувся 23.06.2017 (а.с.7).

Листом від 21.07.2017 №С-3875/0-3199/0/6-17, ГУ Держгеокадастру у Волинській області було повідомлено ОСОБА_3, що, оскільки в «Переліку земельних ділянок для безоплатної передачі у власність», що надаються громадянам протягом ІІІ кварталу 2017, розміщеному на сайті ГУ Держгеокадастру у Волинській області, відсутні земельні ділянки в межах Звиняченської сільської ради Горохівського району Волинської області, відтак надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства не є можливим (а.с.6).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (частина 4 статті 122 ЗК України).

Згідно з пунктами 1, 7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, Головне управління Держгеокадастру у Волинській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Волинської області (пункт перший, підпункт 13 пункту 4 Положення).

Таким чином, повноваження по передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах Волинської області покладені на Головне управління Держгеокадастру у Волинській області.

Частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, відповідно до частини 7 статті 118 ЗК України підставою для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

07.06.2017 постановою Кабінету Міністрів України №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» затверджено Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними. Відповідно до вказаної постанови, Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації повинні:

формувати перелік земельних ділянок та визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області, за такою формулою:

Sбп = Sаук x 0,25,

де Sбп - площа земельних ділянок, яку пропонується передати безоплатно у власність на території відповідної області;

Sаук - площа земельних ділянок, право оренди на яку було продано на території відповідної області у кварталі, що передував поточному кварталу;

щокварталу за 10 днів до закінчення поточного кварталу оприлюднювати перелік земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі (розрахованих за зазначеною формулою), на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок;

надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків, насамперед учасникам антитерористичної операції;

враховувати позицію відповідної сільської та селищної ради під час надання (передачі) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність громадян.

Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави дійти висновку про те, що з часу набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 413 "Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними", якою затверджено Стратегію, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою та передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації, в т. ч. учасникам антитерористичної операції, може здійснюватися лише відповідно до переліків земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі (розрахованих за формулою), оприлюднених на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок.

22.06.2017 на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 413, ГУ Держгеокадастру у Волинській області видано наказ №113 «Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у ІІІ кварталі 2017 року, на території Волинської області» (а.с.48).

Згідно інформації про перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у ІІІ кварталі 2017 року на території Волинської області передбачено 84 земельних ділянки загальною площею 25, 37 га у Ковельському та Старовижівському районах (а.с.49). Вказана інформація оприлюднена на офіційному веб-сайті Держгеокадастру у Волинській області.

Отже, у сформованому відповідачем переліку земельних ділянок, які можуть передаватися в межах норм безоплатної приватизації на території Волинської області, відсутні земельні ділянки в межах Горохівського району.

Суд зазначає, що частина 7 статті 118 ЗК України є відсилочною, яка вказує на те, що підставою для відмови відповідного органу виконавчої влади у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, у даному випадку, місце розташування земельної ділянки щодо якої звернувся позивач (на території Звиняченської сільської ради Горохівського району Волинської області), не відповідає вимогам законів, прийнятих відповідно до цих нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, оскільки, зазначена земельна ділянка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» та наказу ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 22.06.2017 №113 не входить до переліку земельних ділянок, які можуть бути передані у власність громадянам у ІІІ кварталі 2017 року на території Волинської області.

Таким чином, оскільки позивач звернувся із заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою 23.06.2017, тобто після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», а наказом ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 22.06.2017 №113 бажана до отримання позивачем земельна ділянка не була включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у ІІІ кварталі 2017 року на території Волинської області, тому відповідач правомірно не надав позивачу дозвіл на розроблення документації із землеустрою на підставі вказаної заяви.

Крім того, суд звертає увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 413, якою затверджено Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, є обов'язковим для виконання актом нормативного характеру (частини перша, друга статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»), нормам ЗК України не суперечить та підлягає до застосування у спірних правовідносинах.

Відповідно до частини першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що відмовляючи ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою на підставі поданої ним заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Звиняченської сільської ради Горохівського району Волинської області відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством України, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 158, 160 ч. 3, 162, 163, 186 КАС України, на підставі Земельного кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі до 02 жовтня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк