Справа № 2-а-3861/10
Провадження № 2-а-3861/10
24.06.2009 року м. Харків
Московський районний суд м. Харкова в складі головуючого судді Горбунової Я.М., при секретарі Маріновій О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання противоправною бездіяльність та зобов'язання до вчинення дій, -
Позивач звернувся з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просив визнати бездіяльність відповідача по перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язати відповідача призначити йому, як інваліду 3 групи по захворюванню, пов'язаному з Чорнобильською катастрофою, пенсію у відповідності до ч.4 ст.54 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 даного закону, з наступним її перерахунком в зв'язку із змінами мінімального розміру пенсії за віком, а також стягнути заборгованість з зазначених виплат.
Позивач в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова в судовому засідання позовні вимоги не визнав, просив приєднати до матеріалів справи свої письмові заперечення та зазначив, що розрахунок пенсії позивачу здійснюється відповідно до Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Постанов Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р., № 654 від 16.07.2008 р., якими встановлений механізм реалізації норм даних законів та порядок призначення і виплати пенсій.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши і оцінивши надані докази, представлені в матеріалах справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чернобильській АЕС 1 категорії, знаходиться на обліку в ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова та отримує пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками чорнобильської катастрофи.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до 1 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам 3 групи - 50 % мінімальної пенсії за віком.
З положень Закону України від 28.12.2007 р. № 107-V «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» вбачається, що текст ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 1 групи - 30%, інвалідам 2 групи - 20%, інвалідам 3 групи - 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. Текст ч. 4 ст. 54 викладено також в новій редакції: для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 р. по 3 групі інвалідності розмір пенсії не може бути нижчим ніж 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 р. положення ст. 67 розділу 1 пунктів 2-4, 6-8, 10-18 п.п.7 п.19, п.20-22, 24-34 пп.1-6, 8-12, п. 35, п.36-100, розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України.Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, положення п. 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України « Про державний бюджет України на 2008 р.» втратило чинність з 22.05.2008 р.
Отже, суд вважає, що позивач вправі отримувати пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, а також щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідачем це право заперечується, що вбачається як із заперечень, представлених суду, так із відповіді наданої позивачу на його звернення щодо перерахунку пенсії.
Так, 15.04.2009 р. позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова із заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 21.04.2009 р. управління пенсійного фонду відмовило в перерахунку пенсії відповідачу з посиланням на те, що пенсія розрахована і виплачується вірно згідно діючого законодавства.
В зазначеному листі вказано, що пенсія позивача станом на 01.04.2009 р. складає 1041,60 грн.
При цьому з 01.01.2008 р. розміри пенсії та додаткової пенсії встановлювалися позивачу з урахуванням Закону України від 28.12.2007 р. № 107-V «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а далі з урахуванням Постанови КМУ № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» відповідно до якої, з 1.07.2008р. розмір пенсії позивача, як інваліда 3 групи не повинен був бути нижчим ніж 980 грн., та з урахуванням Постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 відповідно до якої щомісячна додаткова пенсія інвалідам 3 групи встановлена у розмірі 15 % від розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, відповідачем нараховувалися позивачу суми пенсії відповідно до вимог закону, які визнані в подальшому неконституційними та положень постанов КМУ, які не відповідають Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Право позивача на отримання пенсії в розмірі передбаченому ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» гарантоване також ст. 46 Конституції України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана ВР України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачу необхідно застосовувати положення ст. 50, ч.4 ст. 54 ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не вищезазначені постанови КМ України, які істотно звужують обсяг соціальних права позивача, встановлених законом.
Заперечення відповідача в тій частині, що призначення пенсії відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, не відповідає вимогам діючого законодавства, суд не вважає обґрунтованими.
Дійсно, порядок перерахунку пенсії Законом України«Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, між тим, це є підставою для застосування судом при розгляді цього спору аналогії закону на підставі ч.7 ст. 9 КАС України.
Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що обчислення і призначення вказаного виду пенсії провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» ( після внесення змін Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Відповідний перерахунок пенсії позивача, її максимальний розмір визначається ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка теж є відсилочною нормою з посиланням на ст.ст. 28, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється залежно від віку та стажу роботи у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст.58 Закону України від 28.12.2007 р. № 107 -VI «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» затверджено на 2008 р. прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.
Враховуючи, що позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та додаткової пенсії з 1.06.2009 р. суд, вважає, що такий перерахунок слід здійснювати із зазначеної позивачем дати із наступним перерахунком відповідно до змін діючого законодавства відповідно до ст.67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», де вказано, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорії.
Враховуючи викладене, суд вважає, що бездіяльність відповідача по перерахунку пенсії позивачу є противоправною, та такою, що порушує права позивача.
Відповідно до ст.. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Таким чином, з метою захисту та поновлення прав позивача суд вважає за необхідне визнати бездіяльність відповідача противоправною та зобов'язати останнього здійснити перерахунок пенсії та виплатити перераховані суми позивачу.
В частині стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по пенсії, суд ввважає, необхідним в задоволені позову в цій частині відмовити, тому що така заборгованість на даний час відсутня, оскільки відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивача, а суд не може перебирати на себе функції відповідача по перерахунку пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати противоправною бездіяльність відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова щодо нездійснення перерахунку та призначення ОСОБА_1 пенсії як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст. 50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова зробити перерахунок ОСОБА_1 основної пенсії у відповідності до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у відповідності до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з 01.06.2008 р. з наступним перерахунком цих сум відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В іншій частині вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Московський районний суд м.Харкова шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.. 160 КАС України - з дня складання в повному обсязі, та поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Я.М. Горбунова