Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
28 березня 2012 р. № 2-а- 15316/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Панова М.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Каряки С.Г.,
представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача 1,2 - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
фізичної особи -підприємця ОСОБА_2
до Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, Харківської обласної державної адміністрації
про визнання незаконними рішень та зобов"язання вчинити певні дії ,
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа -підприємець ОСОБА_2, з адміністративним позовом до Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, Харківської обласної державної адміністрації, в якому просить суд: Визнати незаконним Розпорядження голови Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області від 03.06.2009 р. №246 “Про визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень голови райдержадміністрації”, яким визнано такими, що втратили чинність Розпорядження голови Ізюмської районної державної адміністрації від 13.10.2006 р. №481 “Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ПП ОСОБА_2А.”та від 12.02.2008 р. №71, 72 “Про затвердження висновку по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП ОСОБА_2А.”;Зобов'язати Ізюмську районну державну адміністрацію розглянути питання про передачу ПП Молочинській ОСОБА_3 в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 9,0 га із земель рекреаційного призначення, які перебувають в запасі, для будівництва бази відпочинку на території Комарівської сільської ради, Ізюмського району, Харківської області та земельну ділянку площею 1,4 га із земель рекреаційного призначення, які перебувають в запасі, для будівництва очисних споруд на території Комарівської сільської ради Ізюмського району Харківської області; Зобов'язати Харківську обласну державну адміністрацію затвердити проект землеустрою щодо земельної ділянки в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 9,0 га із земель рекреаційного призначення, які перебувають в запасі, для будівництва бази відпочинку на території Комарівської сільської ради, Ізюмського району, Харківської області та земельну ділянку площею 1,4 га із земель рекреаційного призначення, які перебувають в запасі, для будівництва очисних споруд на території Комарівської сільської ради Ізюмського району Харківської області.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на суперечливість рішення діючому законодавству.
Представник Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, який належним чином повідомлений, відповідно в судове засідання не прибув, причину неявки суду не повідомив, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник Харківської обласної державної адміністрації, який належним чином повідомлений, відповідно в судове засідання не прибув, причину неявки суду не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надавав.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Ізюмської районної державної адміністрації від 13.10.2006 р. № 481 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ПП ОСОБА_2А.» був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в користування на умовах оренди земельних ділянок із земель запасу рекреаційного призначення загальною площею 10,4 га, в тому числі площею 9,0 га для будівництва бази відпочинку та площею 1,4 га для будівництва очисних споруд, які розташовані на території Комарівської сільської ради.
Зважаючи на це, ТОВ «ФІРМА-ЗЕМЛЯ» був розроблений «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду із земель рекреаційного призначення, які перебувають в запасі, ПП Молочинській ОСОБА_3 для будівництва бази відпочинку на території Комарівської сільської ради, Ізюмського району, Харківської області» і «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду із земель рекреаційного призначення, які перебувають в запасі, ПП Молочинській ОСОБА_3 для будівництва очисних споруд на території Комарівської сільської ради, Ізюмського району, Харківської області».
Розпорядженням голови Ізюмської районної державної адміністрації від 12.02.2008 р. №71 і №72 «Про затвердження висновку по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП ОСОБА_2А.» були затверджені висновки по проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду із земель рекреаційного призначення, які перебувають в запасі, ПП Молочинській ОСОБА_3 для будівництва бази відпочинку і очисних споруд на території Комарівської сільської ради Ізюмського району.
07.04.2008 р. позивачка звернулась з листами №113 і №114 до голови Харківської обласної державної адміністрації з проханням затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 49 років із земель рекреаційного призначення, які перебувають в запасі, для будівництва бази відпочинку і очисних споруд на території Комарівської сільської ради, Ізюмського району, Харківської області.
У червні 2008 р. ФОП ОСОБА_2 отримала лист від Харківської обласної державної адміністрації від 22.05.2008 р. №01-49/3323, яким її повідомили, що згідно із змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет на 2008 р.» у ст. 124 Земельного кодексу України, набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюються виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомості. Оскільки на зазначених земельних ділянках відсутні об'єкти нерухомого майна, то набути право оренди на зазначені земельні ділянки можливо виключно на аукціоні.
Також на її адресу надійшов супроводжувальний лист від Ізюмської районної державної адміністрації від 16.06.2009 р. №01-22/1276, до якого було додане Розпорядження голови Ізюмської районної державної адміністрації від 03.06.2009 р. №246 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень голови райдержадміністрації», а саме позивачку було повідомлено, що втратило чинність Розпорядження голови Ізюмської районної державної адміністрації від 13.10.2006 р. №481 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ПП ОСОБА_2А.» та від 12.02.2008 р. №71, 72 «Про затвердження висновку по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП ОСОБА_2А.».
Наприкінці листопада 2009 року у відповідь на її повторну скаргу до Обласної державної адміністрації, їй було надіслано лист від 12.11.2009 року за № М-5722/08-15 із посиланням на те, що в зв'язку із відсутністю чинного дозволу на виготовлення проектів відведення земельних ділянок, обласна державна адміністрація не має правових підстав для надання цих земельних ділянок в оренду.
Одночасно ФОП ОСОБА_2А було отримано листи від 13.11.2009 року за вих. № 01-49/6927 та № 01-49/6928, якими їй було відмовлене у наданні в оренду земельних ділянок відповідно до заяв, поданих 16.02.2009 року за № 212 та № 213.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок.
Порядок надання в користування (оренду) земельних ділянок визначений ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст.16 Закону України «Про оренду землі».
Так, згідно зі ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Таким чином, позивачці був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 9,0 га і 1,4 га із земель рекреаційного призначення, які перебувають в запасі, для будівництва бази відпочинку і очисних споруд па території Комарівської сільської ради, Ізюмського району, Харківської області в оренду строком на 49 років.
14.10.2008 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» № 509-VI від 16.09.2008р., яким було доповнено п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України абзацем 3 такого змісту: «У разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів)».
Відповідно до п. 3 частини II «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» № 509-VI від 16.09.2008р. прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Отже, Розпорядження голови Ізюмської районної державної адміністрації від 13.10.2006 р. №481 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ПП ОСОБА_2А.» та від 12.02.2008 р. №71, 72 «Про затвердження висновку по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП ОСОБА_2А.» відповідно до п. 3 частини II «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»№ 509-VI від 16.09.2008р. втратили чинність 14.10.2010р.
У зв"язку з цим оскаржуване Розпорядження голови Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області від 03.06.2009 р. №246 “Про визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень голови райдержадміністрації” прийняте передчасно, та у зв"язку з цим підлягає визнанню незаконним.
Щодо позовних вимог в частині зобов"язання відповідачів вчинити певні дії, суд зазначає наступне. У зв"язку з втратою чинності Розпорядженнями голови Ізюмської районної державної адміністрації від 13.10.2006 р. №481 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ПП ОСОБА_2А.», від 12.02.2008 р. №71, 72 «Про затвердження висновку по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП ОСОБА_2А.», а також тим, що термін дії висновку Ізюмського районного відділу земельних ресурсів від 05.03.2007р. № 1498 "Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та оформлення права оренди" сплив 05.03.2009р., термін дії висновку Ізюмської санітарної-епідеміологічної станції № 14 від 23.02.2007р. "Щодо проекту відведення земельної ділянки" сплив 23.02.2010р., термін дії Акту вибору земельної ділянки ПП ОСОБА_2 під будівництво бази відпочинку розташованої на території Комарівської сільської ради Ізюмського району Харківської області від 06.09.2006р. сплив 06.09.2009р. - проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ПП ОСОБА_2 не підлягає подальшому розгляду у зв"язку з тим, що частина дозвільних документів на підставі яких було прийнято висновок про його погодження на даний час не дійсні, та висновок про його погодження та розпорядження про затвердження цього висновку теж на даний час не є дійсними.
У зв"язку в вищевикладеним, позовні вимоги в частині зобов"язання відповідачів вчинити певні дії не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,128, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 до Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, Харківської обласної державної адміністрації про визнання незаконними рішень та зобов"язання вчинити певні дії - задовільнити частково.
Визнати незаконним Розпорядження голови Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області від 03.06.2009 р. №246 “Про визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень голови райдержадміністрації”.
В іншій частині позовних вимог -відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанова виготовлена 30 березня 2012 року.
Суддя Панов М.М.