Справа № 367/5165/17
Провадження № 2-а/367/402/2017
15 вересня 2017 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
Головуючої судді Саранюк Л.П.
при секретарі Кузнецовій К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ірпінського міського суду при судовому розгляді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити дії,-
Позивач у серпні 2017 року звернулася до суду з даним адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 22 червня 2017 року вона звернулась до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - Відповідач) із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До заяви позивач надала дані про заробітну плату видані Державною Судовою Адміністрацією України щодо розміру заробітної плати на посаді, яку вона обіймала. До виходу на пенсію позивач працювала на посаді секретаря судових засідань.
Позивач зазначає, що рішенням Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 26.06.2017р. за № 2626/05 вона отримала відмову у перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування з посиланням на п.5.Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VIII, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015р. закону щодо призначення(перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються)перераховуються) відповідно до ряду законів України, зокрема, «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Позивач вказує, що у рішенні про відмову в перерахунку пенсії Відповідач посилається на те, що довідка № 193 від 16.06.2017 р., надана для перерахунку пенсії, не відповідає вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-2893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», якою затверджено довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії. В листі про відмову від 26.06.2017 р. № 2626.5 Відповідач посилається на те, що права на перерахунок пенсії вона не має, а форма довідки, яка була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1, виключена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 р. № 15-2. Разом з тим, на час підвищення посадових окладів на 25% з 01.12.2015 р. раніше діюча форма довідки була чинною, а інша форма довідки Пенсійним фондом України до дього часу так і не затверджена.
Позивач вважає, що рішення Відповідача про відмову в проведенні перерахунку її пенсії є безпідставним та таким, що порушує її законні права та інтереси.
У зв'язку з вищевикладеним, просила суд визнати рішення Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 01.12.2015 у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» протиправним.
Зобов'язати Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії як державному службовцю в розмірі 80% заробітної плати з 01.02.2015 року, виходячи з довідки про заробітну плату, яка надається ДСА України №193 від 16.06.2017 р., у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат.
Судові витрати покласти на Відповідача.
В судове засідання позивач не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. Згідно поданої заяви просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
В судове засідання представник відповідача з'явилась, позов не визнала, заперечувала проти його задоволення.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає до часткового задоволення.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, інвалід 3 грп. загальне захворювання, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 серія НОМЕР_2.
ОСОБА_1 працювала у Ірпінському міському суді Київської області на посаді секретаря судових засідань та її заробітна плата станом на травень 2015 року складається з: посадового окладу - 2 067,00 грн., надбавки за 11 ранг державного службовця - 70,00 грн., надбавки за вислугу років (понад 10 років - 20%) - 427,40 грн., щомісячної премії - 3 205,50 грн., а всього - 5 769,90 грн.
22 червня 2017 року позивач звернулась до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До заяви позивач надала дані про заробітну плату видані Державною Судовою Адміністрацією України щодо розміру заробітної плати на посаді, яку вона обіймала. До виходу на пенсію позивач працювала на посаді секретаря судових засідань.
Рішенням Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 26.06.2017р. за № 2626/05 позивач отримала відмову у перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування з посиланням на п.5.Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VIII, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015р. закону щодо призначення(перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються)перераховуються) відповідно до ряду законів України, зокрема, «Про службу в органах місцевого самоврядування».
У рішенні про відмову в перерахунку пенсії Відповідач посилається на те, що довідка № 193 від 16.06.2017 р., надана для перерахунку пенсії, не відповідає вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-2893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», якою затверджено довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії. В листі про відмову від 26.06.2017 р. № 2626.5 Відповідач посилається на те, що права на перерахунок пенсії вона не має, а форма довідки, яка була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1, виключена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 р. № 15-2. Разом з тим, на час підвищення посадових окладів на 25% з 01.12.2015 р. раніше діюча форма довідки була чинною, а інша форма довідки Пенсійним фондом України до дього часу так і не затверджена.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожен рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
З пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вищевказане передбачає скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію або щомісячне довічне грошове утримання після набуття законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії Відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії Позивачу є протиправними, а позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з моменту звернення до уповноваженого органу, а саме з 22.06.2017 року є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Поскільки позивач просить суд зобов'язати Ірпінське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 р., а до уповноваженого органу Ірпінського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області звернулася 22.06.2017 р., то суд задовольняє позовні вимоги частково.
У відповідності до ч.1 ст. 94 КАС якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 - задоволити частково.
Зобов'язати Ірпінське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії як державному службовцю в розмірі 80% заробітної плати з 22.06.2017 року, виходячи з довідки про заробітну плату виданої ДСА України № 193 від 16.06.2017р., у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Ірпінського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області судові витрати в розмірі 640грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Повний текст постанови буде виготовлено 20.09.2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення повного тексту постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя: Л. П. Саранюк