Справа №456/2935/17
Провадження № 2-а/456/163/2017
"29" вересня 2017 р. м. Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Гулкевич О. В. розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Дулібської сільської ради Стрийського району про зобов'язання вчинити певні дії,
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив зобов'язати здійснити винос сміттєвих баків у відповідності до заявленого клопотання від 17.03.2016р.№В126 з дотриманням вимог п.2.8 «Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць» до колії, що по вул.. Кар'єрній.
Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 99 КАС встановлює строки звернення до адміністративного суду. Так, згідно ч.ч.1,2 даної статті адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що про відмову в задоволенні його клопотання відповідачем, яка стала підставою для звернення до суду, дізнався 29.03.2016р.
Згідно із ч.1,2 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
За ч.1 ст.102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Враховуючи наведене, вважаю, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, клопотання про поновлення такого позивачем не заявлено, тому позовну заяву слід залишити без розгляду.
Керуючись ст.ст.99, 100, п.9 ч.1 ст.155 КАС України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 до Дулібської сільської ради Стрийського району про зобов'язання вчинити певні діїзалишити без розгляду.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя ОСОБА_2