Справа № 638/14442/17
Категорія 13
Провадження 2-а/638/732/17
25 вересня 2017 Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Наумової С.М.,
при секретарі - Крупенко Л.М.,
перекладача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківського прикордонного загіну Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина В'єтнаму ОСОБА_1 про примусове видворення з України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, -
Харківській прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина В'єтнаму ОСОБА_1 , в якому просив:
- Примусово видворити з України громадянина В'єтнаму ОСОБА_1, 25.06.1992 р.н;
- Затримати громадянина В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на строк 6 (шість) місяців з метою забезпечення примусового видворення, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні Державної міграційної служби України..
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що Відповідач, був затриманий 22 вересня 2017 року прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» у складі співробітників оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону (з місцем дислокації н.п. Дворічна), в ході пошукових дій, на відстані 18 км від лінії державного кордону, в н.п. Гряниківка Дворічанського району, за незаконне перетинання державного кордону України з Російської Федерації в Україну поза пунктами пропуску через державний кордон України, у пішому порядку, на напрямку: н.п. Пригородні Тополі (РФ) - н.п. Тополі (Україна), в районі інформаційного прикордонного знаку№99, у складі групи осіб. Своїми діями порушив ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон».
В подальшому, відповідно з п. 14 ст. 20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», відповідача було затримано на термін необхідний для передачі його прикордонним органам суміжної держави.
В ході з'ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач потрапив до України разом із своїми співвітчизниками, незаконно, поза пунктами пропуску, з метою пошуку кращих умов життя в країнах Західної Європи з метою працевлаштування та подальшого проживання.
Про затримання відповідача повідомлено посольство В'єтнаму, Міністерство закордонних справ, Головне Управління МВС України в Харківській області, Харківську міжрайонну прокуратуру.
В подальшому Відповідача було затримано в адміністративному порядку.
Представник позивача в судове засідання не зявився, надав суду заяву з проханням слухати справу за його відсутніості, також підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання також не з'явився, надав суду заяву з проханням слухати справу за його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 22 вересня 2017 року прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» у складі співробітників оперативно-розшукового відділу Харківського прикордонного загону (з місцем дислокації н.п. Дворічна), в ході пошукових дій, на відстані 18 км від лінії державного кордону, в н.п. Гряниківка Дворічанського району, за незаконне перетинання державного кордону України з Російської Федерації в Україну поза пунктами пропуску через державний кордон України, у пішому порядку, на напрямку: н.п. Пригородні Тополі (РФ) - н.п. Тополі (Україна), в районі інформаційного прикордонного знаку№99, у складі групи осіб. Своїми діями порушив ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон».
В подальшому, відповідно з п. 14 ст. 20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», відповідача було затримано на термін необхідний для передачі його прикордонним органам суміжної держави.
Своїми діями порушив ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України», чим скоїв адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
В подальшому Відповідача було затримано в адміністративному порядку.
В ході з'ясування обставин правопорушення встановлено, що Відповідач потрапив до України разом із своїми співвітчизниками незаконно, поза пунктами пропуску, на меті мав перетнути територію України транзитом та потрапити до країн Західної Європи з метою пошуку кращих умов життя.
Про затримання Відповідача повідомлено Посольство В'єтнаму, Міністерство закордонних справ, Головне Управління МВС України в Харківській області, Харківську міжрайонну прокуратуру.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Згідно до частини 3 статті 3 розділу 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно- правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 1 стаття 9 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають вУкраїну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Частиною 1 статті 16 розділу II зазначеного вище Закону передбачено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.
Частиною 1 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
За таких підстав суд дійшов висновку про обґрунтованість підстав вважати, що відповідач ухилятиметься від виїзду з території України в добровільному порядку, про що свідчить порушення чинного законодавства України, відсутність документа на право перебування в Україні та коштів, на підставі яких він може самостійно покинути територію України, а також відсутність у нього законних підстав перебування та проживання на території України.
Відповідно до п. 26 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України від 25.06.2009 № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» примусове видворення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".
Під час вирішення питання про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства судам варто враховувати, що особа в будь-якому разі не підлягає видворенню, якщо підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", відповідно до якої іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн.
Згідно статті 183-5 КАС України позовні заяви іноземців чи осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про прийняття рішення про примусове видворення іноземців чи осіб без громадянства з України або щодо затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців чи осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню, або з метою ідентифікації та забезпечення передачі іноземців чи осіб без громадянства відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію подаються до адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців чи осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Відповідно ч.4 ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства перебувають у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, протягом строку, необхідного для виконання рішення суду про примусове видворення, але не більш як дванадцять місяців.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що вимоги Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про примусове видворення громадянина В'єтнаму ОСОБА_1 та затримання його з метою забезпечення примусового видворення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та статтями 11, 70, 71, 86, 160-163, 183-5, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив :
Адміністративний позов Харківського прикордонного загіну Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина В'єтнаму ОСОБА_1 про примусове видворення з України та затримання з метою забезпечення примусового видворення задовольнити.
Затримати з метою забезпечення примусового видворення громадянина В'єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на строк, необхідний для виконання рішення суду про примусове видворення, але не більш як на дванадцять місяців, а саме - на 6 місяці з дня ухвалення рішення суду.
Примусово видворити громадянина В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 - за межі території України до країни походження.
Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя