Ухвала від 26.09.2017 по справі 922/823/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"26" вересня 2017 р.Справа № 922/823/14

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Шарко Л.В.

при секретарі судового засідання Васильєвой Л.О.

розглянувши матеріали скарги ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" (вх. № 169 від 31.07.2017 р.) на дії Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області у справі

за позовом ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України", м. Київ

до КП "Харківські теплові мережі", м. Харків

про про стягнення 1569422,14 грн.

за участю представників:

стягувача - ОСОБА_1, довіреність №261/16 від 27.12.2016 року;

боржника - ОСОБА_2, довіреність № 38-4055/391 від 27.10.2010 року;

ВП ВР УДВС у Х/О - ОСОБА_3, довіреність № 117 від 29.12.2017 року.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Харківської області від 01.04.2014 р. у справі № 922/823/14 позовні вимоги задоволено в повному обсязі, стягнуто з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 3% річних в сумі 1569422,14 грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 31389,00 грн.

На виконання вищевказаного рішення господарським судом Харківської області був виданий 15.04.2014 р. відповідний наказ.

31.07.2017 р. ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" була подана до господарського суду Харківської області скарга (вх. № 169) на дії Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області згідно якої скаржник просить суд:

- визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області, які полягають у винесенні постанови ВП № 43402375 про зупинення вчинення виконавчих дій від 14.07.2017 р. з примусового виконання наказу господарського суду Харківської області від 15.04.2014 р. у справі № 922/823/14;

- визнати недійсною постанову ВП № 43402375 про зупинення вчинення виконавчих дій від 14.07.2017 р. з примусового виконання наказу господарського суду Харківської області від 15.04.2014 р. у справі № 922/823/14;

- зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області вжити всі заходи для фактичного повного виконання рішення суду у даній справі.

Ухвалою суду від 03.08.17р. прийнято скаргу до розгляду та призначено її до розгляду в судовому засіданні.

31.08.17р. представник ДВС надав відзив на скаргу в якому вказує наступне. 19.05.14 державним виконавцем за заявою ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» відкрито виконавче провадження ВП 43402375 з виконання наказу господарського суду Харківської області по справі № 922/823/14, про стягнення з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (61037, м. Харків, вул. Доброхотова, 11, код ЄДРПОУ 31557119) на користь ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, код ЄДРПОУ 31301827) 3% річних в сумі 1 569 422,14 грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 31 389,00 грн.

30.11.16 набрав чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» № 1730-УІІІ від 03.11.16, яким внесені зміни до Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно внесеним змінам підставою для зупинення вчинення виконавчих дій по виконавчому провадженню, у тому числі, є:

- включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)

Відповідно до ч. 4 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 16.06.17 № 152 Комунальне підприємство «Харківські теплові мережі» включене до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.

Знаходження КП "Харківські теплові мережі" у Реєстрі теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії підтверджено копією наказу від 16.06.17 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового-комунального господарства України № 152.

Листом від 07.07.17 вих. № 563юр КП «Харківські теплові мережі» підтверджено, що, у тому числі, за наказом № 922/823/14 стягується заборгованість за спожитий газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води, (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), ця заборгованість раніше не реструктуризована (розстрочена та/або відстрочена), у тому числі згідно з рішенням суду.

У зв'язку із зазначеними обставинами 14.07.17 було зупинено вчинення виконавчих дій по виконавчому провадженню на підставі п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження».

23.08.17 державним виконавцем винесена постанова про виправлення помилки, згідно якої п. 1 резолютивної частини рішення викладений в наступній редакції: "зупинити вчинення виконавчих дій з примусового виконання: назва документу: наказ № 922/823/14, виданий 15.04.2014, документ видав: господарський суд Харківської області, про: стягнути з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (61037, м. Харків, вул. ДоброхотоваД 1, код ЄДРПОУ 31557119) на користь ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, код ЄДРПОУ 31301827) 3% річних в сумі 1 569 422,14 грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 31 389,00 грн., у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду, до закінчення терміну дії зазначених обставин".

Так, представник ДВС вважає, що постанова про зупинення виконавчого провадження від 14.07.17 з урахуванням постанови про виправлення помилки від 23.08.17 винесена державним виконавцем у відповідності до вимог чинного законодавства.

Аналіз положень статей 34, 35 Закону України “Про виконавче провадження” свідчить про необхідність врахування державним виконавцем при проведенні виконавчих дій обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження.

Пункт 10 частини 1 статті 34 Закону України “Про виконавче провадження” підставою для зупинення виконавчого провадження визначає:

- включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії";

- стягувачами у виконавчих провадженнях є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії;

- наявність заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.

Представник ДВС вказує, що зазначені обставини були враховані при прийнятті постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 14.07.17р. та постанови про виправлення помилки від 23.08.17р.

Оскільки ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” є постачальником природного газу, то заборгованість, яка стягується як 3% річних (процентів річних), інфляційні втрати, також підпадає під дію п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження” та підлягає зупиненню.

На підставі викладеного, представник ДВС вважає, що дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області по зупиненню вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП № 43402375 є законними, правомірними, а вимоги скарги стягувача безпідставні та такими що задоволенню не підлягають, у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні скарги ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” у повному обсязі.

31.08.17р. представник ДВС надав заяву про відкладення розгляду скарги у зв'язку з перебуванням в щорічній відпустці уповноваженого представника ДВС.

06.09.17р. представник боржника надав відзив на позовну заяву в якому вказує, що Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" наказом Мінрегіону України від 16.06.2017 № 152 включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії. Постановою про виправлення помилки ВП 43402375 від 23.08.2017 державним виконавцем виправлена помилка та зупинено вчинення виконавчих дій у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.

Таким чином, боржник вважає, що на час розгляду скарги предмет спору відсутній, у зв'язку з чим, просить суд припинити провадження по даній скарзі.

26.09.17р. представник ДВС надав заяву про долучення документів до матеріалів справи. Дану заяву задоволено судом та долучено документи до матеріалів справи.

Присутній у судовому засіданні 26 вересня 2017 року представник стягувача (скаржника) скаргу підтримує повністю та просить суд задовольнити її в повному обсязі.

Представник боржника у судовому засіданні 26 вересня 2017 року проти задоволення скарги заперечує з підстав, викладених у відзиві, в якому просить суд в частині зупинення вчинення виконавчих дій щодо стягнення судового збору провадження по справі припинити, в частині зупинення вчинення виконавчих дій щодо стягнення пені та штрафу в задоволенні скарги відмовити.

Представник органу ДВС у судовому засіданні 26 вересня 2017 року проти задоволення скарги заперечує та просить суд відмовити в скарзі в повному обсязі з підставі, викладених у відзиві на скаргу.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується скарга на дії органу державної виконавчої служби, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників стягувача, боржника та органу державної виконавчої служби, судом встановлено наступне.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням господарського суду Харківської області від 01.04.2014 р. у справі № 922/823/14 позовні вимоги задоволено в повному обсязі, стягнуто з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 3% річних в сумі 1569422,14 грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 31389,00 грн.

На виконання вищевказаного рішення господарським судом Харківської області був виданий 15.04.2014 р. відповідний наказ.

З метою виконання вказаного судового рішення стягувач звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області із заявою №31/10-2787 від 06.05.14 р. та наказом суду №922/823/14 від 15.04.14 р.

Як зазначає стягувач, 14 липня 2017 року головним державним виконавцем Панюковою О.О. було винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу №922823/14, виданого 15.04.2014 року.

Дана постанова мотивована з посиланням на те, що дане виконавче провадження підпадає під дію п. 10 ч. 1 ст. 34, ст. 35 Закону України “Про виконавче провадження” та підлягає обов'язковому зупиненню, оскільки боржник - Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" у даній справі перебуває у Реєстрі теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.

Стягувач вважає такі дії державного виконавця незаконними та такими, що суперечать вимогам ч. 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження".

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У силу ч. 1 ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

При цьому, частиною 4 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження” також передбачено, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.

Зазначені законодавчі положення узгоджуються з положеннями Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.06.17 № 152 Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" включене до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.

23 серпня 2017 року головним державним виконавцем Панюковою О.О. було винесено постанову про виправлення помилки в постанові про зупинення вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу №922/823/14, виданого 15.04.2014 року, відповідно до якої викладено пункт 1 вказаної постанови у наступній редакції: зупинити вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу №922/823/14, виданого 15 вітня 2014 року, про: стягнути з КП "Харківські теплові мережі" (61037, м. Харків, вул. ДорохотоваДІ, код ЄДРПОУ 31557119) на користь ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" (04116, м. Харків, вул. Шолуденка,1, код ЄДРПОУ 31301827) 3% річних в сумі 1569422,14 грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 31389,00 грн., у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду., до закінчення терміну дії зазначених обставин.

Є юридично неспроможними твердження позивача про те, що норми ч. 4 ст. 34 та п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження” наразі не підлягають застосуванню з тих підстав, що вони розраховані на зупинення виконавчого провадження про стягнення одночасно і пені, 3-х відсотків річних, інфляційних нарахувань і сум основного боргу за газ.

За змістом ч. 2 ст. 625 ЦК нарахування інфляційних витрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов'язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Верховного Суду України від 6 червня 2012 р. у справі № 6-49цс12, від 24 жовтня 2011 р. у справі № 6-38цс11).

Тобто, суми пені, 3-х відсотків річних, інфляційні нарахування за своєю природою є складовими заборгованості як такої, а отже норми ч. 4 ст. 34 та п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження” підлягають застосуванню і у разі стягнення названих сум без одночасного стягнення окремих сум основного боргу за газ (що і має місце наразі).

За таких обставин, суд приходить до висновку про правомірність дій головного державного виконавця Панюкової О.О. щодо винесення постанови від 14 липня 2017 року ВП №43402375 про зупинення проведення виконавчих дій з примусового виконання наказу Господарського суду Харківської області №922/823/14 від 15.04.14 року, з урахуванням постанови про виправлення помилки від 23 серпня 2017 року, з посиланням на п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження".

Згідно з п. 9.9. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 р. "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" у вирішенні питань, які виникають у розгляді скарг на рішення, дії або бездіяльність посадових осіб Державної виконавчої служби, до заяв учасників виконавчого провадження (заявників) мають застосовуватися положення ГПК України, якими врегульовано аналогічні питання. Відповідно до п. 1.1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що провадження у скарзі Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії органу державної виконавчої служби в частині визнання недійсної постанови про зупинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №43402375 від 14 липня 2017 року в частині зупинення виконавчий з примусового виконання наказу Господарського суду Харківської області №922/823/14 від 15.04.14р. щодо стягнення 31389,00 грн. судового збору підлягає припиненню на підставі п. 1.1 ч. 1 ст. 80 ГПК України. Решта вимог скарги є необґрунтованою, недоведеною та такою, що не підлягає задоволенню.

Керуючись положеннями статтями 1, 34, 35 Закону України "Про виконавче провадження", статтями 32, 33, 34, 43, п. 1-1 ч. 1 ст. 80, 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Припинити провадження у скарзі в частині визнання недійсною постанови від 14 липня 2017 року про зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні №43402375 в частині зупинення виконавчого провадження щодо стягнення 31389,00 грн. судового збору.

2. В решті скарги - відмовити.

3. Апеляційна скарга подається на ухвалу місцевого господарського суду - протягом п'яти днів з дня їх оголошення місцевим господарським судом.

Суддя ОСОБА_4