Ухвала від 29.09.2017 по справі 915/119/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

29 вересня 2017 року Справа № 915/119/17

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Семенчук Н.О. розглянувши заяву від 18.07.2017 №2771/юр ОКП “Миколаївоблтеплоенерго” про відстрочку виконання рішення господарського суду від 12.04.2017 у справі №915/119/17 до 01.04.2018

за участю представника боржника - ОСОБА_1 - дов.№10 від 03.01.2017

за участю представника стягувача - ОСОБА_2 - дов.№20 від 05.09.2017,

За позовом: Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 27/1

До відповідача: Обласного комунального підприємства “Миколаївоблтеплоенерго”, 54034, м. Миколаїв, вул. Миколаївська, 5а

про: - стягнення штрафу та пені у розмірі 134 300 грн.;

- зобов'язання виконати рішення.

ВСТАНОВИВ:

18.09.2017 Обласне комунальне підприємство “Миколаївоблтеплоенерго” звернулось до Господарського суду Миколаївської області із заявою від 18.07.2017 №2771/юр, в якій просить суд відстрочити виконання рішення господарського суду від 12.04.2017 у справі № 915/119/17 до 01.04.2018.

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 12.04.2017 у справі №915/119/17, - позовні вимоги задоволено. Стягнути з Обласного комунального підприємства “Миколаївоблтеплоенерго” на користь Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України штраф в розмірі 68 000,00 грн. згідно рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 27.09.2016 №30-ріш, пені у розмірі 68 000,00 грн., яка нарахована за прострочення сплати штрафу. Зобов'язано Обласне комунальне підприємство “Миколаївоблтеплоенерго” виконати пункт 3 резолютивної частини рішення від 27.09.2016 №30-ріш шляхом виконання пункту 4 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.12.2014 №86-ріш у повному обсязі.

Додатковим рішенням від 13.04.2017 у справі №915/119/17 стягнуто з Обласного комунального підприємства “Миколаївоблтеплоенерго” на користь Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 3640,00 грн. судового збору.

04.05.2017 господарським судом Миколаївської області на виконання рішення від 12.04.2017 та додаткового рішення від 13.04.2017 були видані відповідні накази.

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 26.06.2017 у справі №915/119/17 заяву від 31.05.17 № 1846/юр ОКП “Миколаївоблтеплоенерго” про відстрочку виконання рішення господарського суду від 12.04.2017 у справі №915/119/17 та додаткового рішення господарського суду Миколаївської області від 13.04.2017 у справі № 915/119/17 - задоволено частково. Відстрочено виконання рішення господарського суду Миколаївської області від 12.04.2017 у справі № 915/119/167 до 01 жовтня 2017 року.

Боржник 18.09.2017 до відділу документального забезпечення господарського суду Миколаївської області надав заяву №2771/юр від 18.07.2017 в якій просить суд відстрочити виконання рішення господарського суду у справі № 915/119/17 від 12.04.2017 до 01 квітня 2018 року

В обґрунтування заяви боржник зазначає, що від виконання рішення у справі №915/119/17 не відмовляється та не ухиляється, але на сьогоднішній день існують обставини, що не залежать від відповідача, проте унеможливлюють виконання рішення суду найближчим часом. ОКП “Миколаївоблтеплоенерго” засноване на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області. Засновником підприємства є Миколаївська обласна рада. 23.02.2017 Миколаївською обласною радою прийнято рішення про надання згоди на безоплатну передачу цілісного майнового комплексу ОКП “Миколаївоблтеплоенерго” зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області у комунальну власність територіальної громади м.Миколаєва. Прийняття такого рішення з наступною зміною згідно з вимогами ст.78 Господарського кодексу України назви підприємства та внесення відповідних змін до установчих документів та Єдиного державного реєстру осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань призведе до необхідності переукладання договорів з населенням у зв'язку зі зміною назви підприємства. Проте рішення Миколаївської міської ради про прийняття цілісного майнового комплексу ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» у комунальну власність територіальної громади м.Миколаєва на сьогоднішній день ще не прийняте і до публікації проекту рішення Миколаївської міської ради «Про надання згоди на прийняття до комунальної власності територіальної громади м.Миколаєва цілісного майнового комплексу обласного комунального підприємства «Миколаївоблтеплоенерго» зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Миколаївської області» (18.08.2017) не було інформації про те, як буде змінено назву підприємства після прийняття його до комунальної власності міста. Враховуючи той факт, що в опублікованому на сайті Миколаївської міської ради проекті рішення при прийнятті підприємства до комунальної власності міста назва підприємства не зміниться, було розпочато процедуру переукладання договорів про надання населенню послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. 31.08.2017 наказом в.о. директора введено в дію нову редакцію Договору про надання населенню послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Станом на 14.09.2017 підприємством вже укладено 257 договорів у новій редакції з абонентами. Найближчим часом переукладання договорів буде активізовано і здійснено в максимально короткі строки. Основною метою діяльності ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» є здійснення виробничо - технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою енергією, одержання прибутку для здійснення діяльності підприємства та задоволення на його основні соціально - економічних інтересів трудового колективу ОКП «Миколаївоблтеплоенерго». Специфіка роботи підприємства полягає в тому, що основними споживачами теплової енергії є бюджетні підприємства та населення міста, які мають постійну значну заборгованість за спожиту теплову енергію. Заборгованість перед відповідачем госпрозрахункових організацій станом на 07.08.2017 становить 5,85 млн. грн., бюджетних установ 2,59 млн. грн. Найбільшу суму становить заборгованість населення 107,32 млн. грн. Єдиним джерелом для оплати сум, що підлягають стягненню за даним судовим рішенням є кошти, отримані в якості оплати за спожиту теплову енергію з боку населення, бюджетних установ та госпрозрахункових підприємств та субвенції на надання пільг, субсидій та компенсацій. Відповідачем посилено ведуться роботи зі стягнення дебіторської заборгованості зі споживачів теплової енергії, послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води, з контрагентів по господарським договорам. Так, безперервно здійснюється претензійно - позовна робота відносно абонентів - боржників, проводяться заходи направлені на примусове виконання судових рішень. Вказує, що зміни до закону України «Про виконавче провадження», які набрали чинності 05.10.2017, позбавили ОКП “Миколаївоблтеплоенерго” можливості направляти виконавчі документи до відділу державної виконавчої служби, оскільки з дня набрання чинності такими змінами і дотепер стягувач для пред'явлення виконавчого документа на примусове виконання повинен сплачувати авансовий внесок в розмірі 2% від суми, що підлягає стягненню за виконавчим документом. Це призвело до суттєвого обмеження можливості практичного виконання рішень про стягнення заборгованості за судовими рішеннями на користь ОКП “Миколаївоблтеплоенерго”. Згідно з Порядком розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків із гарантованим постачальником природного газу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014, переважна більшість грошових коштів, що надійшли від споживачів, перераховується відповідачем за спожитий природний газ на рахунок гарантованого постачальника природного газу ПАТ “НАК “Нафтогаз України”, і в розпорядження відповідача не потрапляють. Коштів, що залишаються в розпорядженні підприємства, катастрофічно не вистачає для виконання в повному обсязі податкових зобов'язань, зобов'язань по виплаті заробітної плати, розрахунків за енергоносії, здійснення ремонтних та аварійно - відновлювальних робіт (станом на 05.05.2017 заборгованість по заробітній платі складає 6,79 млн. грн.., заборгованість по податкам, зборам та іншим платежам(ПДФО, військового збору, профспілкові внески, ЄСВ, ПДВ - 3,58 млн.грн.) 2016 рік закінчився із чистим фінансовим результатом у вигляді збитку в розмірі 47,1 млн. грн.., перший квартал 2017 року - додатково ще 19,9 млн. грн. Відстрочення надасть відповідачу можливість поступового виконання рішення та погашення заборгованості. Примусове ж його виконання призведе до накладення арешту на поточні рахунки відповідача, що, як наслідок паралізує роботу підприємства та призведе до реальної загрози його банкрутства. Заявник вказує, що частина договорів з населенням вже переукладені ОКП “Миколаївоблтеплоенерго” та 26.07.2017 сплачено судовий збір в розмірі 3 640,00 грн. В разі негайного виконання судового рішення у справі №915/119/17 від 12.04.2017 ОКП “Миколаївоблтеплоенерго” опиниться перед загрозою необхідності закриття підприємства, скорочення працівників та відновлення роботи з початком наступного опалювального сезону, тобто ні ремонтів, ні підготовки до нового опалювального сезону не відбудеться. З метою недопущення соціальної напруги через невиплату заробітної плати працівникам відповідача, припинення або обмеження безперебійного постачання теплової енергії споживачам, загрози підготовки до опалювального сезону 2017/2018, припинення господарської діяльності підприємства, відповідач просить суд надати відстрочку виконання судового рішення.

Стягувач 28.09.2017 до відділу документального забезпечення господарського суду Миколаївської області надав письмові пояснення на заяву про відстрочення виконання судового рішення в яких не вбачає підстав для задоволення заяви боржника та вирішення даного питання залишає на розсуд суду. При цьому, вказує, що підприємство не скористалось наданим Законом правом та не звернулось до Відділення із заявою про відстрочення або розстрочення сплати накладеного штрафу. Зазначає, що у ОКП «МОТЕ» було достатньо часу для того, щоб виконати рішення Відділення, тобто привести умови договору про надання населенню послуг з централізованого опалення та підігріву води у відповідність до вимог чинного законодавства та сплатити накладений на нього Відділенням штрафні санкції.

29.09.2017 боржник до відділу документального забезпечення господарського суду Миколаївської області надав додаткові докази до заяви, в підтвердження обставин про вчинення дій на виконання рішення суду, а саме:

- довідку №б/н від 27.09.2017, згідно якої відділом збуту енергії по роботі з фізичними особами станом на 27.09.2017 укладено 604 Договори про надання населенню послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води у редакції, яка визначена наказом ОКП «Миколаївоблтепловенерго» №58 від 31.08.2017;

- договір поставки №6/2 від 06.02.2017, згідної якого ОКП «Миколаївоблтепловенерго» закуповує друковану продукцію;

- заявку №2723/1/13 від 12.09.2017 на виготовлення бланків Договору про надання населенню послуг у кількості - 20 000 шт.;

- видаткову накладну №002314 від 28.09.2017 на підтвердження оплати замовлення на виготовлення бланків Договору про надання населенню послуг у кількості - 20 000 шт.

У відповідності до вимог ст. 77 ГПК України, у судовому засіданні 28.09.2017 оголошувалась перерва.

Заява Обласного комунального підприємства “Миколаївоблтеплоенерго” про відстрочку виконання рішення господарського суду від 12.04.2017 у справі №915/119/17 - підлягає задоволенню частково з огляду на наступне:

Згідно вимог ч. 1 ст. 121 ГПК України, - при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

В п. 7.2, Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.12р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" роз'яснив, визначено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Таким чином, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

Як свідчать надані заявником докази та пояснення його представника в судовому засіданні боржник знаходиться у скрутному матеріальному становищі, що може призвести до реальної загрози банкрутства. Згідно з Порядком розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків із гарантованим постачальником природного газу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014, переважна більшість грошових коштів, що надійшли від споживачів, перераховується відповідачем за спожитий природний газ на рахунок гарантованого постачальника природного газу ПАТ “НАК “Нафтогаз України”, і в розпорядження відповідача не потрапляють, в підтвердження чого заявник надав реєстри нормативів перерахування коштів, що надходять як плата за теплову енергію та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води від всіх категорій споживачів та як плата теплопостачальних організацій за вироблену теплогенеруючими організаціями теплову енергію на серпень2017 року, на вересень 2017 року (а.с.152-156, 158-169). Коштів, що залишаються в розпорядженні підприємства, не вистачає для виконання в повному обсязі податкових зобов'язань, зобов'язань по виплаті заробітної плати, розрахунків за енергоносії, здійснення ремонтних та аварійно - відновлювальних робіт. Так, згідно наданої довідки про стан заборгованості із заробітної плати ОКП “Миколаївоблтеплоенерго”, станом на 08 серпня 2017 року заявник має заборгованість з зарплати за період з травня по липень 2017 року у сумі 10 366 393,14 грн.у тому числі 6 789 044,64 грн. заробітна плата , 3 577 348,50 грн. - заборгованість по податкам, зборам та іншим платежам. Також, боржником надано звіт про фінансові результати за 2016 рік, та за 1 півріччя 2017 року, баланс на 31 грудня 2016 року, баланс на 30 червня 2017 року, згідно вказаних документів 2016 рік закінчився для відповідача із чистим фінансовим результатом у вигляді збитку в розмірі 47,1 млн. грн., перше півріччя 2017 року - додатково ще 19,632 млн. грн. Також, позивачем надані докази на підтвердження того, що він не уникає від виконання зобов'язання, а саме довідку №б/н від 27.09.2017, згідно якої відділом збуту енергії по роботі з фізичними особами станом на 27.09.2017 укладено 604 Договори про надання населенню послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води у редакції, яка визначена наказом ОКП «Миколаївоблтепловенерго» №58 від 31.08.2017; - договір поставки №6/2 від 06.02.2017, згідної якого ОКП «Миколаївоблтепловенерго» закуповує друковану продукцію; - заявку №2723/1/13 від 12.09.2017 на виготовлення бланків Договору про надання населенню послуг у кількості - 20 000 шт.; - видаткову накладну №002314 від 28.09.2017 на підтвердження оплати замовлення на виготовлення бланків Договору про надання населенню послуг у кількості - 20 000 шт.

Господарський суд дослідивши усі обставини та надавши оцінку наданим заявником документам установив наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення: - значну заборгованість по заробітній платі; - загрозу банкрутства; - значну заборгованість споживачів теплової енергії перед боржником . Врахувавши матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини боржника у виникненні спору, враховуючи, що боржник знаходиться в скрутному матеріальному становищі, та що боржник не уникає від виконання рішення суду, а навпаки шукає способи погашення заборгованості перед позивачем, а також те, що відповідачем частина договорів з населенням вже переукладені та сплачений судовий збір у сумі 3640,00 грн., суд дійшов висновку про можливість надання відстрочки виконання рішення суду. Разом з тим, беручи до уваги інтереси стягувача, та з огляду на перелічені вище обставини суд приходить до висновку про часткове задоволення заяви щодо надання відстрочки виконання рішення суду, а саме надати боржнику відстрочку виконання рішення господарського суду від 12.04.2017 у справі № 915/119/17 до 01 січня 2018 року.

Керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву від 18.07.2017 №2771/юр ОКП “Миколаївоблтеплоенерго” про відстрочку виконання рішення господарського суду від 12.04.2017 у справі №915/119/17 - задовольнити частково.

2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Миколаївської області від 12.04.2017 у справі № 915/119/17 до 01 січня 2018 року.

3. В іншій частині заяви від 18.07.2017 №2771/юр ОКП “Миколаївоблтеплоенерго” - відмовити.

4. Ухвала є виконавчим документом, який може бути пред'явлено до виконання протягом 3- х місяців.

5. Ухвала набирає законної сили з дня її проголошення.

Суддя Н.О. Семенчук