Рішення від 27.09.2017 по справі 913/611/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

27 вересня 2017 року Справа № 913/611/17

Провадження №12/913/611/17

Розглянувши матеріали позовної заяви

Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця", м. Лиман Донецької області

до Державного підприємства "Первомайськвугілля", м. Гірське Луганської області

про стягнення 34 015грн. 00 коп.

Суддя господарського суду Луганської області Іноземцева Л.В.

Секретар судового засідання Ткаченко Д.І.

У засіданні брали участь:

від позивача: ОСОБА_1 - юрисконсульт структурного підрозділу "Юридична служба" регіональної філії "Донецька залізниця" ПАТ "Українська залізниця", довіреність №575 від 15.02.2017;

від відповідача: представник не прибув.

Справа перебувала в провадженні судді Палей О.С. У зв'язку із перебуванням судді Палей О.С. на лікарняному було призначено повторний автоматизований розподіл справи з метою заміни судді, згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи від 26.09.2017 справу передано на розгляд судді Іноземцевій Л.В.

Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" звернулось до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про стягнення штрафу у розмірі 34 015 грн. 00 коп.

Позовні вимоги з посиланням на статті 118, 122 Статуту залізниць України обґрунтовані неправильним зазначення маси вантажу у вагоні №67867564 згідно накладної №49864713 від 07.05.2017.

Відповідач подав відзив №01/4-1-279 від 14.08.2017 на позовну заяву, яким доводи позивача щодо неправильного зазначення маси вантажу у вагоні №67867564 не спростовує, та одночасно заявив клопотання про зменшення розміру штрафних санкцій.

В обґрунтування клопотання відповідач вказує, що його діями збитків позивачу не завдано, за витрати позивача на переваження вантажу у вагоні №67867564 ним сплачено 968 грн. 70 коп. ДП "Первомайськвугілля" є державним збитковим підприємством, яке знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції, а саме на лінії зіткнення, що ускладнює його виробничу діяльність та суттєво впливає на фінансовий стан. На підтвердження цього відповідач представив Баланс (Звіт про фінансовий стан) на 30.06.2017 та Звіт про фінансові результати за І півріччя 2017 року.

Дослідивши матеріали справи, подані докази в підтвердження заявлених вимог, вислухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Первомайськвугілля" (ДП "Первомайськвугілля") - відповідач у справі, у травні 2017 року зі станції відправлення Світланове Донецької залізниці на станцію призначення Покровськ Донецької залізниці за накладною №49864713 відправило вантаж (кам'яне вугілля) у вагоні №67867564, одержувачем за накладною зазначено Публічне акціонерне товариство "Центральна збагачувальна фабрика "Комсомольська". (а.с. 10)

Під час контрольного переважування вагону №67867564 на станції Покровськ Донецької залізниці, використовуючи 150-тоні тензометричні ваги, було виявлено невідповідність маси вантажу, зазначеної у перевізних документах.

За результатами такого переваження було встановлено, що за накладною №49864713 у вагоні №67867564 вказана маса вантажу 69 000 кг, фактично ж маса вантажу складає 70 080 кг, що на 1 080 кг більше, ніж вказано у накладній.

По даному факту складений комерційний акт №482004/156 від 13.05.2017 та акт загальної форми №881 від 13.05.2017. (а.с. 9, 11)

У комерційному акті №482004/156 містяться відомості про те, що вантажопідйомність вагону №67867564 - 69 000 кг, поверхня вантажу розрівнена, нижче бортів 20-30 см, маркування поздовжніми борознами не порушено, двері, люки закриті, течі вантажу немає, вагон в технічному стані справний.

За невірно зазначену в накладній масу вантажу позивач на підставі ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України нарахував штраф в сумі 34 015 грн. 00 коп., який просить стягнути з відповідача.

Розглянувши матеріали справи в їх сукупності, оцінивши подані докази, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Спір між сторонами цієї справи виник з договору перевезення, у зв'язку з порушеннями, допущеними відповідачем при оформленні перевізних документів.

Правовідносини між сторонами, що пов'язані з перевезенням, регулюються Цивільним кодексом України (далі по тексту - ЦК України); ГК України; Статутом залізниць України (далі по тексту - Статут залізниць); Правилами перевезення вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 14.10.2014 № 513), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2014 за № 1395/26172 (далі по тексту - Правила перевезення вантажів).

Статтею 908 ЦК України передбачено, що перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Відповідно до ч. 5 ст. 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ч. 3 ст. 909 ЦК України укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.

Відповідно до статті 6 Статуту залізниць накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи - одержувача і супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Статут залізниць визначає права, обов'язки і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (стаття 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Міністерством транспорту Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (стаття 5 Статуту).

Статтею 23 Статуту залізниць та Правилами оформлення перевізних документів, які є розділом 3 Правил перевезення, передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). Накладна згідно з Правилами перевезення вантажів може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису). Порядок здійснення електронного документообігу під час перевезення вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні регламентується додатком до договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги.

Відповідно п. 2.1 та п. 2.2 Правил оформлення перевізних документів відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих Правил. Згідно ст. 37 Статуту та п. 5 Правил приймання вантажів до перевезення (розділ 1 Правил перевезення вантажів), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 861/5082 (далі за текстом - Правила приймання вантажів), маса вантажу визначається відправником зважуванням або розрахунковим способом.

У накладній №49864713 вказано спосіб визначення маси вантажу у вагоні №67867564 - на 150-тонних вагах; у графі "Відправник" вказано найменування відправника - ДП "Первомайськвугілля", тобто відповідача у справі.

Представник відправника ОСОБА_2 у графі 55 накладної підтвердив правильність внесених у накладну відомостей.

Згідно п. 28 Правил приймання вантажів вантажі, завантажені відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.

Відповідно до ст. 24 Статуту залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.

Наведена норма свідчить про те, що залізниця не зобов'язана перевіряти дані, зазначені у накладних, фактичним даним при прийнятті вантажу до перевезення.

Пунктом 22 Правил видачі вантажів, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083 (розділ 2 Правил перевезення вантажів) (далі за текстом - Правила видачі вантажів), передбачено, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.

Як свідчать матеріали справи, контрольне переваження маси вантажу проводилось на 150-тонних вагах (державна повірка яких проведена 28.07.2016 згідно технічного паспорту ваг, де зазначено про їх придатність до переваження), тобто таким же самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.

Згідно ст. 122 Статуту підставою для покладання на відправника відповідальності за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст. 129 Статуту.

Статтею 129 Статуту передбачено, що акти загальної форми та комерційні акти складаються для засвідчення обставин, які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності сторін.

Матеріалами справи підтверджено невідповідність маси вантажу у вагоні №67867564, що була зазначена відповідачем у перевізних документах, фактичній масі вантажу.

Факт неправильного зазначення відправником вищевказаних відомостей засвідчено комерційним актом №482004/156 від 13.05.2017, який складений з дотриманням вимог чинного законодавства, підписаний уповноваженими на це посадовими особами.

Відповідно до ст. 24 Статуту вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній.

Якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту (п. 5.5 розділу 5 Правил оформлення перевізних документів).

Згідно ст.ст. 118, 122 Статуту за неправильно зазначену в накладній масу вантажу з відправника стягується штраф в розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.

Провізна плата за накладною №49864713 становить 6 803 грн. 00 коп., що зазначено у графі 31 накладної. З її розміру позивачем визначений розмір штрафу за неправильно зазначену у залізничній накладній масу вантажу, що складає 34 015 грн. 00 коп. (6803,00*5).

Відповідно до ст. 921 ЦК України у разі порушення зобов'язань, що виникають з договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).

У відповідності зі ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, зокрема, відповідно до договору.

Як вбачається з матеріалів справи, відправником вантажу згідно накладної №49864713 є ДП "Первомайськвугілля", тобто відповідач у справі.

Відомості, внесені у вищезазначену накладну, підтверджено підписом представника відправника згідно п. 2.3 Правил оформлення перевізних документів.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Факт невірного зазначення відправником у залізничній накладній маси ванатажу підтверджений матеріалами справи. Отже, вимоги позивача про застосування до відповідача штрафних санкцій за порушення Правил оформлення перевізних документів є правомірними.

Вирішуючи питання по клопотанню відповідача про зменшення розміру штрафу, суд виходить з наступного.

Частиною 3 статті 551 ЦК України передбачена можливість зменшення за рішенням суду розміру неустойки за порушення зобов'язання, якщо розмір неустойки значно перевищує розмір збитків, та наявності інших обставин, які мають істотне значення.

Також, частиною 1 статті 233 ГК України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником, майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, а й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Відповідно до п. 15.26 Правил технічної експлуатації залізниць України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 20 грудня 1996 року N 411 (далі за текстом - Правила технічної експлуатації залізниць), норми ваги й довжини вантажних поїздів за напрямками і за кожною ділянкою визначається графіком руху та планом формування поїздів і мають відповідати типу локомотива, профілю колії на ділянках обертання поїздів та корисній довжині приймально-відправних колій на станціях цих ділянок, а на електрифікованих ділянках - умовам електропостачання.

Порядок формування та пропускання довгосоставних поїздів, великовагових, з'єднаних поїздів, а також вантажних поїздів підвищеної ваги й довжини визначається начальником залізниці відповідно до інструкції Державної адміністрації залізничного транспорту України.

Пунктом 15.27 Правил технічної експлуатації залізниць встановлено, що забороняється ставити в поїзди вагони, що завантажені понад їх вантажопідйомність.

При цьому слід зазначити, що перевантаження вагонів негативно впливає на основні засоби позивача.

Внаслідок перевантаження відбувається підвищений знос рухового складу, залізничних колій. Крім того, така обставина впливає на безпеку руху та може завдати шкоду як майну, так і життю і здоров'ю людей.

Крім того, згідно положень п. 3 ч.1 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України зменшення у виняткових випадках розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання є правом суду при прийнятті рішення.

Відповідачем не доведено наявність виключного випадку для застосування правил п. 3 ч. 1 ст. 551 ЦК України.

Тому, оцінивши наведені відповідачем доводи та надані ним докази, суд дійшов до висновку про відхилення клопотання щодо зменшення розміру штрафу.

Враховуючи викладене, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про стягнення штрафу в розмірі 34 015 грн. 00 коп. підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1 600 грн. 00 коп.

У судовому засіданні відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про стягнення 34 015 грн. 00 коп. задовольнити.

2.Стягнути з Державного підприємства "Первомайськвугілля" (93292, Луганська область, Попаснянський район, м. Гірське, вул. Куйбишева, буд. 21, ідентифікаційний код 32320594) на користь Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, ідентифікаційний код 40075815) в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" (84404, Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22, ідентифікаційний код 40150216) штраф в сумі 34 015 грн. 00 коп., судовий збір в сумі 1 600 грн. 00 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

3.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

4.Повний текст рішення складено і підписано - 28.09.2017.

Суддя Л.В. Іноземцева