03.06.2011 р. Справа № 2-а-2771/11 р.
Суддя Тальнівського районного суду Черкаської області Фролов О. Л. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та бездіяльності Управління Пенсійного Фонду України в Тальнівському районі, донарахування сум підвищення до пенсій особам постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та стягнення недоотриманої суми,
Позивач, звернувшись до суду з даним позовом, просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови в перерахунку ним розмірів належних позивачу державної та додаткової пенсій по інвалідності як інваліду І групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою та зобов'язати відповідача зробити перерахунок і виплату недосплаченої державної та додаткової пенсій по інвалідності у відповідності зі статтями 39,49,50,54,67 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”починаючи з 01.01.2009 року.
Відповідач до суду заперечення не надав, хоча про розгляд справи належним чином був повідомлений, що підтверджується відповідними документами, тому суд вважає за некобхідне розглядати справу з наявними у справі матеріалами.
ОСОБА_1 справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Позов підлягає задоволенню із слідуючих підстав:
Позивач являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія), що підтверджується відповідним посвідченням та відповідно до довідки Черкаської обласної спеціалізованої МСЕК являється інвалідом І групи в зв'язку з захворюванням, пов'язаним з впливом аварії на ЧАЕС з 28.01.2008 року.
З аналізу статті 39 вищезазначеного Закону вбачається, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території посиленого радіоекологічного контролю, підвищується у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” вбачається, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим: по І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком.
Рішенням Конституційного Суду України за справою № 1-28/2008 року від 22 травня 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік”, яким визначено на 2008 рік дію в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімального прожиткового мінімуму для осіб, які втратити працездатність відповідно до ст. 50 та ч. 3 і ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі ст.100 ч.1 КАС вбачається, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що виноситься ухвала.
Загальне поняття пенсії визначено в ст. 1 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якого пенсія -щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом.
Отже, суд приходить до висновку, що законом не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі цих видів виплат. З самого визначення поняття пенсії випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк. В цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін, або строк, на який призначається пенсія не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії.
Відтак, виплату пенсії позивачу не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право позивача на отримання державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії. Отже, позивач має право на отримання вказаних видів пенсії з 01.01.2009 року постійно та без встановлення будь-якого обмеження кінцевим терміном або строком, на який призначається пенсія.
Враховуючи наведене, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повинно було виплачувати позивачу пенсію в зв'язку з інвалідністю в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, встановлену ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2009 року.
Таким чином, з врахуванням позовних вимог, згідно вказаних положень та враховуючи ту обставину, що позивач звернувся до суду 28.03.2011 року та не заявляв клопотання про поновлення строку, позов підлягає задоволенню в межах строку звернення до адміністративного суду, тобто за період з 29.09.2010 року.
Сторони звільнити від сплати судового збору (державного мита).
На підставі ст.ст.19, 22, 152 Конституції України, ст. 39, 49, 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції від 28.02.1991 року, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/ 2008, ст. ст.5, 6, 17, 99, 100, 183-2, 256 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови в перерахунку ним розмірів належних позивачу державної та додаткової пенсій по інвалідності протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії по інвалідності з 29.09.2010 року відповідно до ст. 39, 49, 50, 54, 67 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із загальновстановленого розміру мінімальної пенсії за віком, який визначається з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням фактично виплачених сум.
В решті частини позову відмовити.
Сторони звільнити від сплати судового збору (державного мита).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О. Л. Фролов