Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/664/17
29 вересня 2017 року м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області - одноособово суддя Довгий І.І., розглянувши у скороченому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі про визнання дій протиправними щодо відмови ОСОБА_1 призначити пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня набуття права на призначення пенсії довічно, зарахувавши в страховий стаж період з 08.07.1987 року по 12.05.1992 року до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 посилається на те, що він в період з 06.08.1984 р. по 01.09.1984 р. працював тимчасово камінчиком групи капремонту та, починаючи з 04.09.1984 р. по 01.10.1984 р. працював тимчасово камінчиком II розряду рембудгрупи. В період з 1985 року по 1987 рік проходив строкову військову службу в військовій частині № НОМЕР_1 . За час проходження служби приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 08 травня 1986 року по 05 травня 1987 року. Починаючи з 08 травня 1986 року по 12 жовтня 1986 року військова частина № НОМЕР_1 , в якій позивач проходив строкову службу дислокувалась в населеному пункті Буда Варовичи Київської області. З 12 жовтня 1986 року по 17 грудня 1986 року в с. Радча, а 17 грудня 1986 року в населеному пункті Нова Київської області. Вказані населені пункти перебувають в зоні відчуження та їх немає на мапі. Таким чином, починаючи з 08 травня 1986 року по 05 травня 1987 року ОСОБА_1 , перебуваючи в складі військової частини зону відчуження не покидав. Після служби в збройних силах працював на різних посадах та роботах по 06 червня 1995 року та після 1995 року займаюсь підприємницькою діяльністю. Маючи, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії, звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області, із заявою щодо призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС. Проте листом-відповіддю Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі № 268-03/29 від 15 лютого 2017 року, йому в призначені пенсії із зниження пенсійного віку протоколом № 2712 від 24 січня 2017 року - відмовлено. Вважає вказану відмову протиправною.
Від відповідача Сарненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області надійшло заперечення на позов, у яких просить відмовити у позовних вимогах позивача в повному обсязі за їх безпідставністю та недоведеністю. В їх обґрунтуванні посилається на те, що для визначення права на вказаний вид пенсії ОСОБА_1 було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 серія НОМЕР_2 , копію довідки, завірену УПСЗН Сарненської РДА про перебування на військовій службі з 08.05.1986 року по 05.05.1987 року на Чорнобильській АЕС, архівну довідку Міністерства Оборони, копію свідоцтва про підприємницьку діяльність та трудову книжку НОМЕР_3 видану 15.08.1984 року. Згідно архівної довідки № 179/1/10126 від 06.10.2016 року ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 08.05.1986 року по 05.05.1987 року. Кількість днів виїзду у 1986 році становить 1 день у н.п. Поліське (яке не відноситься до зони відчуження). Тому позивач дослідивши надані Позивачем документи, Сарненське ОУПФУ Рівненської області може прийти до права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку не має. Також, страховий стаж позивача складає менше 15 років, а саме 14 років 1 місяць 28 днів. Оскільки, стаж за період з 08.07.1987 року по 12.05.1992 року не підтверджується архівними довідками по невідповідності прізвища. Також просив замінити сторону спірних правовідносин Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області на його правонаступника - Сарненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Відповідно до ч. 1 п. 2, ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши доводи позивача, викладені ним в позовній заяві, та письмові заперечення відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з таких підстав.
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_3 від 15 серпня 1984 року позивач, в період з 06.08.1984 р. по 01.09.1984 р. працював тимчасово камінчиком групи капремонту. З 04.09.1984 р. по 01.10.1984 р. працював тимчасово камінчиком II розряду рембудгрупи.
Відповідно до записів воєнного білету ВЧ №177300 від 25.06.1991 року в період з 1985 року по 1987 рік приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Після звільнення з військової з 08.07.1987 року працював на різних посадах та роботах по 06 червня 1995 року та після 1995 року займається підприємницькою діяльністю.
Згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України по архівних документах військової частини №55064 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 08.05.1986 року по 05.05.1987 року.
Відповідно до архівної довідки, яка завірена управління соціального захисту населення ОСОБА_1 в складі військової частини НОМЕР_1 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 08 травня 1986 року по 05 травня 1987 року, із них в 1986 році до 1 липня 53 дні, до 31 грудня 184 дні та в 1987 році 125 днів, в тій самій кількості в населених пунктах: Товстий Ліс Чорнобильського району Київської області та Нова Радча Народицького району Житомирської області.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 , категорія 2, виданого Рівненською облдержадміністрацією 25.01.1994 року, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках та має право на пільги і компенсації встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках.
Позивач ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області з заявою про призначення йому пенсії відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте відповіддю управління Пенсійного фонду України в Сарненськму районі Рівненської області №268-03/29 від 15.02.2017 року йому було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з тим, що наданими документами не підтверджено факт участі у будь яких роботах, пов'язаних з усуненням аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках тривалістю не менше п'яти календарних днів. Крім того стаж роботи за період з 08.07.1987 року по 12.05.1992 року не підтверджується по невідповідності прізвища.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Згідно із статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження до 1 липня 1986 р. незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів - 10 років.
Згідно зі статтею 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.58 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058- IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року.
Відповідно до п.п.5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком, в тому числі, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до пунктів 2 Постанов Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, та № 501 від 25 серпня 1992р."Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення є основним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Верховний Суд України у постановах від 21.11.2006, 04.09.2015 (справи № 21-1048во06, № 690/23/15-а) висловлював правовий висновок щодо застосування положень статті 55 Закону № 796-XII. Зокрема, вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Отже, єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС, та надає право на користування пільгами встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсій зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Крім того, відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи при наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_3 від 15 серпня 1984 року прослідковується, що ОСОБА_1 працював з 08.07.1987 по 12.05.1992 року, тому даний період необхідно зарахувати позивачу до страхового стажу.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а у відповідача відсутні належні правові підстави для відмови позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку і його дії щодо відмови є неправомірними, оскільки основним доказом є діюче і ніким не оскаржене посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках (категорія 2), видане на ім'я позивача, яке відповідно до ст. 14 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" вказує на те, що позивач має право на зменшення пенсійного віку на 10 років.
Згідно ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Сарненським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області не доведено правомірність відмови у призначенні позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку про необхідність визнати дії Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 , призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними, та зобов'язати Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02 жовтня 2016 року, зарахувавши страховий стаж за період з 08.07.1987р. по 12.05.1992 р. до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст.ст. 7, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167 КАС України, суд
Клопотання заявника про заміну Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області на його правонаступника - Сарненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області, задовольнити.
Позов ОСОБА_1 до Сарненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити.
Визнати дії Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 , призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними.
Зобов'язати Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02 жовтня 2016 року, зарахувавши страховий стаж за період з 08.07.1987р. по 12.05.1992 р. до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: