Постанова від 22.09.2017 по справі 446/205/17

Справа № 446/205/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.09.2017 року Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Бакай І. А.

секретаря Михайлишин О.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представників відповідача Горбової Н.О., Приставської О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кам'янка-Бузька справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління ПФУ у Львівській області, третя особа Кам'янка-Бузька районна рада про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, який у подальшому уточнив та просить визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язати відповідача з 29.12.2016 року здійснити перерахунок призначеної йому пенсії на підставі довідки Кам'янка-Бузької районної ради від 28.12.2016 року № 1239 про складові заробітної плати згідно ст.ст.33,37 та 37-1 Закону України " Про державну службу".

Позов обґрунтовує тим, що з 13.08.2011року він перебуває на обліку в Кам'янка-Бузькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області як отримувач пенсії по інвалідності 2 групи загального захворювання. З 23.02.2001 року до виходу на пенсію він працював на посаді начальника відділу фінансів і звітності Кам'янка-Бузької районної ради і на вказаній посаді йому присвоєно 10 ранг посадової особи. Пенсія була призначена на підставі ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XІІ "Про державну службу". Підставою для нарахування пенсії у 2011 році послужили довідки про складові заробітної плати, які подаються для призначення пенсії за формою, встановленою постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року за № 19-11. Зазначені довідки були складені та видані Кам'янка-Бузькою районною радою. Маючи сумнів в повноті нарахування та виплаті нарахованої пенсії, він вирішив звернутися до Кам'янка-Бузької районної ради за видачею довідки, що подається для призначення пенсії. Отримавши довідку від 28.12.2016 року та порівнявши її з довідкою, яка послужила підставою для нарахування пенсії від 13.08.2011 року він виявив, що складові довідок відрізняються. У зв'язку з цим звернувся до відповідача із заявою від 29.12.2016 року про перерахунок пенсії як держаному службовцю із включенням в розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації. Проте у перерахунку пенсії Кам'янка-Бузьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області йому відмовлено, оскільки з набранням чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року втрачає чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХП. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889- VIII не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям. Також зазначено, що постановою КМ України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови КМ України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". На підставі постанови КМ України від 14.09.2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", вищевказана постанова КМ України №865 від 31.05.2000 року втратила чинність та форми довідок про заробітну плату, які надавалися для перерахунку пенсій виключені Постановою Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року № 5-2.

У зв'язку з несправністю звукозаписуючого пристрою сторони подали заяви, в якій не заперечили щодо не проведення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Суд вважає за можливе проводити розгляд справи без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

У судовому засіданні позивач, представник позивача позов підтримали, дали пояснення аналогічні наведеним у позові.

Представники відповідача заперечили проти задоволення позову з підстав наведених у письмовому запереченні. Зокрема, відповідачем зазначено, що згідно із Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889), який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених згідно із чинним законодавством. Крім того, статтею 90 Закону № 889 визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок раніше призначених пенсій державним службовцям було передбачено статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993р. № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон № 3723), яка втратила чинність на підставі Закону № 889. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", яка діє з 01.05.2016року, також не передбачено механізму перерахунку пенсій державним службовцям, яким пенсії призначено відповідно до Закону № 3723. Відтак, підстав для проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям немає.

Третя особа -Кам'янка-Бузька районна рада в судове засідання не з'явилась, подала суду телефонограму, в якій просить проводити розгляд справи без участі представника, у прийнятті рішення покликаються на розсуд суду. Суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності представника третьої особи. У попередніх судових засідання представники третьої особи пояснили, що сума, зазначена в довідці від 28.12.2016 року №1239 перевищує суму коштів, вказаних в довідці від 11.08.2011 року №320 на 9869,42 грн., через те, що в дану довідку не були включені суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати в розмірі 7057,89 грн.; донарахування матеріальної допомоги згідно акту ревізії на суму 163,91 грн.; вирахувану надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премії з відпускних та лікарняних в серпні-вересні 2009 року та серпні-вересні 2010 року в сумі 2574,30 грн.; надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи за липень 2011 року, вирахувану з відпускних з 29.07.2011 року, нарахованих в серпні 2011 року в сумі 73,32 грн. В довідку №1239 від 28.12.2016 року включені всі складові заробітної плати, з яких було фактично нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.

Судом встановлено та сторонами не оспорюється, що позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з 13.08.2011 року. Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

29.12.2016 року позивач звернувся до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати № 1239 від 28.12.2016р., виданої Кам'янка-Бузькою районною радою Львівської області, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. З даної довідки вбачається, що вбачається, що позивач отримував за даний період всі ці види виплат, на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням від 03.01.2017р. №26/04-32 Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що постановою КМУ від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", оскільки з набранням чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 втрачає чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII. Законом України „Про державну службу" від 10.12.2015 № 889- VIII, не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. Окрім цього, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 „ Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 „Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 втратила чинність. Крім цього, форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1), які надавалися для проведення перерахунку пенсії, виключені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2. Враховуючи викладене підстав для проведення перерахунку пенсії немає.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на яку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно із ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Наведені положення дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім цього, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну правову позиції встановив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 20.02.2012 року (справа № 21-430а111), від 28.05.2013 року (справи № № 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13), а відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Доводи відповідача про те, що Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016 року, не передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців, колегія суддів вважає безпідставними, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 90 цього Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846.

Так, відповідно до абз. 1 п. 1.5 цього Порядку заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Таким чином, наведеними вище нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено право пенсіонера звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України із завою про перерахунок раніше призначеної пенсії за наявності визначених законодавством підстав для такого перерахунку.

Також слід зазначити, що на час призначення пенсії була чинною ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII, яка забезпечувала гарантоване ст. 46 Конституції України право на належне пенсійне забезпечення.

Подальші зміни та втрата чинності цією статтею (крім дії щодо окремих категорій осіб, визначених п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VІІІ) не може бути підставою для звільнення відповідача від обов'язку здійснити перерахунок пенсії, призначеної відповідно до вказаної норми, оскільки, як зазначено вище, підставою для звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії було протиправне неврахування ним саме при призначенні та обчисленні розміру пенсії спірних виплат.

Відповідно до ч. ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому, з огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови у перерахунку пенсії, є необґрунтованими.

Керуючись ст.ст. 3, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 37 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про оплату праці", ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 2, 7-23, 71, 86, 158-163, 167, 186, ч.1 ст. 244-2, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Кам'янка-Бузької районної ради від 28.12.2016 року № 1239 про складові заробітної плати, ст.ст.33,37 та 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року за № 3723-ХП.

Скасувати рішення Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Львівської області від 29.12.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Кам'янка-Бузької районної ради від 28.12.2016 року № 1239 про складові заробітної плати, ст.ст.33,37 та 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року за № 3723-ХП.

Зобов'язати Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити з 29.12.2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Кам'янка-Бузької районної ради від 28.12.2016 року № 1239 про складові заробітної плати, ст.ст.33,37 та 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року за № 3723-ХП.

Апеляційна скарга на постанову подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Суддя: І.А.Бакай

Оригінал постанови.