Справа № 815/3664/17
26 вересня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Потурнак А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрасбезпеки в Одеській області про протиправною та скасування постанови,-
У провадженні суду перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрасбезпеки в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови №000391 від 06.12.2016р. Зазначений адміністративний позов було направлено до суду поштою 08.07.2017р., згідно штемпелю пошти на конверті, у якому він надійшов до суду (а.с.12).
Ухвалою суду від 07.08.2017р. було відкрито провадження по справі з метою вирішення питання щодо поновлення строку звернення до суду із вказаним адміністративним позовом.
У прохальній частині адміністративного позову позивач просив суд поновити строк звернення до суду із цим адміністративним позовом, зазначивши, що про оскаржувану постанову ОСОБА_1 дізнався 08.06.2017р. після прибуття на виклик до Саратського районного відділу ДВС ГТУЮ в Одеській області, де на підставі вказаної постанови було відкрито виконавче провадження.
Представник відповідача заявив клопотання про залишення зазначеного адміністративного позову ОСОБА_1 без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, зазначивши, що оскаржену постанову позивач отримав 09.12.2016р. На підтвердження зазначеного надав до суду повідомлення про вручення поштових відправлень (а.с.48, 50).
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 ст.99 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Разом з тим, відповідно до ч.5 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Відповідно до вимог ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Відповідно до ч.2 ст.102 КАС України питання про поновлення чи продовження пропущеного строку суд вирішує в порядку письмового провадження чи в судовому засіданні на розсуд суду. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду клопотання.
Судом встановлено, що заступником начальника Управління Укртрасбезпеки в Одеській області 06.12.2016р. було прийнято постанову №000391 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно - господарського штрафу у сумі 1700грн. (а.с.10).
Представником відповідача на підтвердження повідомлення позивача про прийняття оскаржуваної постанови надано до суду повідомлення про вручення поштових відправлень, щодо направлення на його адресу оскарженої постанови та запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт (а.с.48, 50). Відповідно до зазначених повідомлень про вручення поштових відправлень працівником поштового зв'язку зроблено відмітку про отримання ОСОБА_1 оскарженої постанови 09.12.2016р., а запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт 22.11.2016р. Разом з цим, у вказаних повідомленнях про вручення поштових відправлень відсутній підпис отримувача, а також згідно інформації пошукової системи пересилання поштових відправлень дані про вказані поштові відправлення відсутні, тому, що не зареєстровані в системі (а.с.54-55).
При цьому, як свідчать матеріали справи, 24.05.2017р. головним державним виконавцем Саратського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2 було відкрито виконавче провадження ВП№53990180 з виконання постанови Управління Укртрасбезпеки в Одеській області від 06.12.2016р. №000391 (а.с.11) та у зв'язку із цим ОСОБА_1 08.06.2017р. отримав копію постанови Управління Укртрасбезпеки в Одеській області від 06.12.2016р. №000391, як сторона виконавчого провадження, що засвідчено його підписом та підписом державного виконавця Лінивого С.І. (а.с.59)
З огляду на практику Європейського суду з прав людини, основною складовою права на справедливе судочинство є право доступу до такого судочинства, в розумінні забезпечення особі можливості звернення до суду для вирішення спору та враховуючи викладені обставини, з метою захисту права позивача на звернення до суду, суд вважає, що строк на звернення до суду із цим адміністративним позовом підлягає поновленню, а клопотання представника відповідача про залишення зазначеного адміністративного позову ОСОБА_1 без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст.99,100,133,155,160, 165 КАС України, суд, -
Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду з адміністративним позовом до Управління Укртрасбезпеки в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови №000391 від 06.12.2016р.
У задоволенні клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 28.09.17р.
Суддя К.О. Танцюра