Рішення від 22.09.2017 по справі 904/7165/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

21.09.2017 Справа № 904/7165/17

За позовом Департаменту економічного розвитку Кам'янської міської ради, м. Кам'янське Дніпропетровської області

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кам'янське Дніпропетровської області

про визнання договору укладеним

Суддя Рудь І.А.

Представники:

від позивача: Ігнатенко О.Ю., дов. № 06-03/161 від 27.02.2017р.;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Департамент економічного розвитку Кам'янської міської ради звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Кам'янське між позивачем та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, будучи забудовником об'єкту "Реконструкція комплексу: нежитлової будівлі та складського майданчику по АДРЕСА_1", згідно зареєстрованої декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 05.08.2015р. № ДП 142152170733, в порушення вимог чинного законодавства, не взяв пайову участь у розвитку інфраструктури міста Кам'янське шляхом укладання відповідного договору, та не підписав надісланий позивачем примірник вказаного договору. Наведене стало підставою для звернення Департаменту до господарського суду із позовом про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Кам'янське в редакції позивача.

Відповідач явку повноважного представника у призначені судові засідання не забезпечив та не надав витребувані судом документи.

На адресу суду повернулися конверти з ухвалами, що направлялися за місцем державної реєстрації відповідача, зазначеному у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.07.2017р. № 1002788927, з відмітками відділення поштового: „Повернуто за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до п.3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

За змістом зазначеної статті 64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

За вказаних вище підстав, відповідач вважається повідомленим про час та місце судового розгляду справи належним чином.

Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В порядку ст. 85 ГПК України, в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

05.08.2015р. Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Дніпропетровській області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації за № ДП 142152170733, а саме "Реконструкція комплексу: нежитлової будівлі та складського майданчику по АДРЕСА_1".

Пунктом 10 Декларації зафіксована інформація про реєстрацію Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Дніпропетровській області декларації про початок виконання будівельних робіт № ДП 082150690269 від 10.03.2015р.

В розділі 11 Декларації «Інформація про об'єкт» зазначені дата початку будівництва - 10.03.2015р., дата закінчення будівництва - 25.04.2015р.

Листом департаменту економічного розвитку міської ради від 20.10.2015 №06-04/908 відповідача повідомлено про необхідність виконання вимог Закону стосовно обов'язку щодо укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.

У відповідь на лист від 20.10.2015 №06-04/908 відповідач зазначив, що вважає вимогу департаменту економічного розвитку міської ради щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Кам'янське неправомірною, оскільки об'єкт будівництва вже прийнятий в експлуатацію, а згідно ч. 9 ст. 40 Закону України «Про врегулювання містобудівної діяльності» договір на пайову участь укладається до прийняття об'єкту будівництва в експлуатацію.

06.11.2015р. листом від 06.11.2015р. № 06-04/951 позивач направив на адресу відповідача пропозицію про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Кам'янське з двома примірниками проекту договору. У вказаному листі департамент повторно посилався на обов'язок відповідача взяти участь у створенні і розвитку інфраструктури міста шляхом укладення відповідного договору, що передбачено ч. 2 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Направлення даної пропозиції про укладення договору підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №5193105425121, згідно якого лист від 06.11.2015р. № 06-04/951 з додатками отримано відповідачем 10.11.2015р., але залишено без відповіді та задоволення.

Листом від 04.04.2017р. №06-04/929 з описом вкладення відповідачу повторно було надіслано 2 екземпляри договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста разом з додатком про розрахунок величини пайової участі відповідача у створенні інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста для погодження і наступного підписання. Відправлення вказаного листа підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №5193106771546, згідно якого лист від 04.04.2017р. №06-04/929 з додатками отримано відповідачем 11.04.2017р.

У відповідь на лист від 04.04.2017р. №06-04/929 відповідач зазначив, що вважає вимогу департаменту економічного розвитку міської ради щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Кам'янське неправомірною.

Підставою, для звернення з позовом стало те, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, як забудовник об'єкту "Реконструкція комплексу: нежитлової будівлі та складського майданчику по АДРЕСА_1", який введено в експлуатацію відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 05.08.2015р. № ДП 142152170733, ухиляється від передбаченого ч.ч. 2, 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" обов'язку взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Кам'янське шляхом укладання із позивачем відповідного договору, що і є причиною спору.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", статтею 40 якого встановлено обов'язок пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту та визначено механізм його реалізації.

Так, за приписами ч. 2 зазначеної статті Закону замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (ч. 3 ст. 40 Закону).

В силу вимог ч. 5 цієї статті Закону величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію (ч. 8 та 9 ст. 40 Закону).

В силу положень ч. 1 ст. 40 Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

На виконання цих вимог рішенням Дніпродзержинської міської ради від 30.03.2016р. № 122-06/VII «Про пайову участь замовників у розвитку інфраструктури міста Дніпродзержинськ» затверджено Порядок та умови розрахунку розміру пайової участі замовників, що залучатимуться на розвиток інфраструктури міста (надалі - Порядок).

Згідно із п.п. 1.4 - 1.6, 2.1.3 Порядку, замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у місті Дніпродзержинськ, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, крім випадків, передбачених чинним законодавством та Порядком та письмово звернутись до департаменту економічного розвитку міської ради із заявою щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста відповідно до Порядку.

Пайова участь у розвитку інфраструктури міста полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до міського бюджету коштів для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. У разі ухилення замовника від укладання договору про пайову участь або несплату пайової участі до введення об'єкту в експлуатацію, пайова участь сплачується або стягується після введення об'єкта в експлуатацію.

Пайова участь здійснюється на підставі відповідного договору, укладеного між замовником та міською радою або виконавчим органом міської ради - департаментом економічного розвитку міської ради відповідно до наданих повноважень.

В силу вимог статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Таким чином, приписами ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено обов'язок замовника будівництва прийняти пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який реалізується шляхом укладення відповідного договору в порядку, визначеному Законом та деталізованому актом органу місцевого самоврядування. Правовий аналіз частин 8 та 9 у сукупності з іншими положеннями цієї статті Закону дозволяє дійти висновку про те, що обов'язок щодо ініціювання укладення такого договору покладено саме на замовника будівництва, оскільки пов'язується з його зверненням до органу місцевого самоврядування.

Такий договір має бути укладеним в обов'язковому порядку, в межах строку, встановленого ч. 9 ст. 40 Закону. Неукладення договору свідчить про недотримання вимог законодавства і має наслідком порушення прав та інтересів відповідної територіальної громади.

Господарський суд зазначає, що органи місцевого самоврядування знаходяться поза межами процедури прийняття об'єктів будівництва в експлуатацію та позбавлені можливості контролювати момент його здійснення, відтак неукладення такого договору з підстав невиконання замовником обов'язку щодо звернення до органу місцевого самоврядування з відповідною пропозицією свідчить про його ухилення від укладення договору та може бути оскаржено в судовому порядку, у тому числі і після прийняття об'єкту будівництва в експлуатацію.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 16.11.2016р. у справі № 922/5937/15 та від 30.11.2016р. у справі № 922/6409/15.

Крім того, згідно із п.1.5 Порядку у разі ухилення замовника від укладання договору про пайову участь або несплату пайової участі до введення об'єкту в експлуатацію, пайова участь сплачується або стягується після введення об'єкта в експлуатацію.

За встановлених обставин справи вбачається, що будівництво об'єкту "Реконструкція комплексу: нежитлової будівлі та складського майданчику по АДРЕСА_1" є завершеним, а об'єкт готовим до експлуатації, однак в порушення вимог законодавства, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не взяла участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Кам'янське шляхом укладення відповідного договору.

Згідно з ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, зокрема, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору.

Частиною 1 ст. 648 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Частиною 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено істотні умови договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, якими є: розмір пайової участі, строк (графік) сплати пайової участі, відповідальність сторін. Крім того, невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

За приписами п.4.4 Порядку у разі введення об'єкту в експлуатацію без сплати пайової участі, розмір пайової участі, яка сплачується замовником становить 10 (десять) відсотків загальної кошторисної вартості будівництва нежитлових будівель і споруд.

Згідно розрахунку позивача, величина пайової участі замовника (відповідача) у розвитку інфраструктури міста Кам'янське складає 3 521 грн. 70 коп. із розрахунку загальної кошторисної вартості будівництва в сумі 35 217 грн. 00 коп., зазначена в декларації від 05.08.2015р. № ДП 142152170733.

Перевіривши виконаний позивачем розрахунок пайової участі, за встановлених обставин справи, господарський суд констатує, що проект спірного договору містить всі істотні умови, передбачені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", а розрахунок розміру пайової участі, що є додатком до цього договору, здійснено у відповідності до Порядку та він є арифметично вірним.

За приписами ч. 2 ст. 187 Господарського кодексу України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

З урахуванням вищевикладеного, позові вимоги Департаменту економічного розвитку Кам'янської міської ради обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі, а договір про пайову участь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у розвитку інфраструктури міста Кам'янське підлягає визнанню таким, що укладений між сторонами з дати набрання даним рішенням законної сили.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 4, 32, 33, 43, 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Кам'янське в наступній редакції:

ДОГОВІР №

про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Кам'янське

м. Кам'янське «__» 2017 року

Департамент економічного розвитку Кам'янської міської ради в особі директора департаменту економічного розвитку Кам'янської міської ради Єрмоленко Галини Валеріївни, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення Дніпродзержинської міської ради 30.03.2016 №122-06Л/П "Про пайову участь замовників у розвитку інфраструктури міста Дніпродзержинськ" та положення про департамент економічного розвитку міської ради, іменований далі "Департамент", з одного боку, та фізична особа- підприємець ОСОБА_1, паспорт серія _______№______________, виданий_______________________________________________________, іменований далі "Замовник", з другого боку, разом іменовані Сторони, а окремо - Сторона, керуючись ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", рішенням Дніпродзержинської міської ради від 30.03.2016 №122-06/УП "Про пайову участь замовників у розвитку інфраструктури міста Дніпродзержинськ" уклали цей Договір про нижченаведене:

1. Предмет Договору

1.1. Предметом даного Договору є пайова участь "Замовника" у розвитку інфраструктури міста Кам'янське під час здійснення реконструкції об'єкту "Реконструкція комплексу нежитлової будівлі та складського майданчику" по АДРЕСА_1

1.2. Розмір пайової участі визначається у Додатку 1, який є невід'ємною частиною цього Договору та становить 3 521 гривень 70 коп. (три тисячі п'ятсот двадцять одна гривня 70 копійок).

2. Права та обов'язки "Департаменту"

2.1. "Департамент" має право:

2.1.1. Вимагати від "Замовника" належного виконання умов цього Договору, шляхом своєчасного внесення коштів на рахунок бюджету розвитку спеціального фонду міського бюджету.

2.1.2. Виступати з ініціативою та надавати "Замовнику" проекти Додатків та Додаткових угод до цього Договору.

2.2. "Департамент" зобов'язаний:

2.2.1. Провести розрахунок розміру пайової участі "Замовника" у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Кам'янське.

2.2.2. За умови сплати у повному обсязі "Замовником" пайової участі у розвитку інфраструктури міста надати йому Довідку про сплату пайової участі.

3. Права та обов'язки "Замовника"

3.1. "Замовник" має право:

3.1.1. Виступати з ініціативою та надавати "Департаменту" проекти Додатків та Додаткових угод до цього Договору.

3.1.2. Отримати від "Департаменту" належним чином оформлену Довідку за умови сплати "Замовником" пайової участі у повному обсязі.

3.2. "Замовник" зобов'язаний:

3.2.1. Перерахувати кошти в сумі 3 521 гривень 70 коп. (три тисячі п'ятсот двадцять одна гривня 70 копійок) на рахунок бюджету розвитку спеціального фонду міського бюджету, зазначений у п. 4.1. цього Договору, протягом 5 (п'яти) банківських днів з дати укладання договору.

3.2.2. Надати "Департаменту" всі копії відповідних платіжних документів, які підтверджують сплату пайової участі (внеску) у повному обсязі.

4. Особливі умови Договору

4.1. Кошти пайової участі "Замовник" перераховує у грошовій формі на бюджетний рахунок (р/р №31519921700013 управління держказначейства у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ОКПО 38028588 УДКС м. Кам'янське; код бюджетної класифікації 24170000:01, для коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту), відкритий в управлінні Державного казначейства у м. Кам'янське.

5. Відповідальність Сторін

5.1. Сторони несуть відповідальність за виконання цього Договору в межах чинного законодавства.

5.2. У разі примусового стягнення коштів у судовому порядку Замовник сплачує пайову участь у розмірі 10 (десять) відсотків загальної кошторисної вартості будівництва нежитлових будівель і споруд та 4 (чотири) відсотка загальної кошторисної вартості будівництва житлових будинків і споруд.

5.3 Спори та розбіжності, які виникають протягом виконання цього Договору, Сторони намагатимуться вирішувати шляхом переговорів, відображених в письмовому вигляді.

5.4 У разі недосягнення згоди при вирішенні спорів та розбіжностей, спір передається на розгляд суду відповідно до чинного законодавства.

6. Випадки звільнення від відповідальності (форс-мажор)

6.1. Сторони звільняються від відповідальності за порушення зобов'язань, якщо вони обумовлені обставинами непереборної сили

6.2. Сторона, яка не має можливості виконати свої зобов'язання по вказаним в п.6.1. причинам, повинна сповістити іншу Сторону не пізніше 10 (десяти) календарних днів після їх виникнення.

6.3. Виникнення обставин непереборної сили підтверджується документом, виданим

відповідним компетентним органом державної влади.

7. Строки вступу Договору в силу і його припинення

7.1. Договір набуває чинності після його підписання Сторонами.

7.2. Договір діє до виконання Сторонами своїх обов'язків в повному обсязі.

7.3. Договір укладено в двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну

силу, українською мовою по одному для кожної Сторони.

7.4. Всі Додатки, зміни та доповнення до цього Договору є його невід'ємною частиною та мають однакову з ним юридичну силу, якщо вони викладені у письмовій формі та підписані належними представниками Сторін.

8. Адреси, реквізити та підписи Сторін

"Департамент"

Департамент економічного розвитку

Кам'янської міської ради

51931, м. Кам'янське

майдан. Петра Калнишевського, 2

Від "Департаменту":

Директор департаменту економічного

розвитку Кам'янської міської ради

___________________ Г.В.ЄРМОЛЕНКО

м.п.

"Замовник"

Фізична особа-підприємець ОСОБА_5

АДРЕСА_3

____________________ОСОБА_6

Додаток №1

до Договору №

від " " 2017 р.

Розрахунок величини пайової участі "Замовника" у розвитку інфраструктури міста

Кам'янське

Кошторисна вартість об'єкта будівництва становить 35217,00: грн.

Розмір пайової участі складає: 3521,70 грн.*

У разі введення об'єкту в експлуатацію без сплати пайової участі, розмір пайової участі, яка сплачується Замовником становить 10 (десять) відсотків загальної кошторисної вартості будівництва нежитлових будівель і споруд.

* Розмір пайової участі "Замовника" не може перевищувати 10% кошторисної вартості об'єкта будівництва відповідно до статті 40 Закону України від 17.02.2011 №3038-УІ "Про регулювання містобудівної діяльності".

Директор департаменту економічного

розвитку Кам'янської

міської.

______________Г.В.ЄРМОЛЕНКО

М.П.

Фізична особа-підприємець

_______________ОСОБА_7

М.П.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_2) на користь Департаменту економічного розвитку Кам'янської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, майдан Петра Калнишевського, 2, код ЄДРПОУ 32827792) 1 600 грн. 00 коп. (одну тисячу шістсот грн. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя І.А. Рудь

Повне рішення складено 26.09.2017