Дата документу 26.09.2017
ЄУ № 420/1178/17
Провадження №3/420/306/17
26 вересня 2017 року смт. Новопсков
Луганської області
Суддя Новопсковського районного суду Луганської області Стеценко О.С., розглянувши матеріал, який надійшов з Новопсковського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, іпн. - НОМЕР_1, громадянина України, який працює водієм у «Марківському комунальнку», проживає за адресою: кв.Тепличний, 32/13, смт.Новопсков Луганської області, якому роз'яснено його права відповідно до ст.268 КУпАП, за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Новопсковського районного суду Луганської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії БР №176616 від 28.07.2017, згідно якого 28.07 2017 о 16 год. 15 хв. по вул. Українській в смт.Новопсков Луганської області ОСОБА_1 керував мопедом «Viper» (49,9 см3) з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови), від проходження у встановленому законом порядку медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився в присутності двох свдіків.
Внаслідок таких дій інспектором ДНСП Новопсковського ВП ГУНП в Луганській області ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії БР №176616 від 28.07.2017 за ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_3 свою провину повністю не визнав, пояснив, що він 28.07.2017 не вживав алкогольних напоїв та взагалі не керував мопедом, а вів його до станції технічного обслуговування разом зі свої другом ОСОБА_4. По дорозі до станції технічного обслуговування до них підійшов інспектор дорожного нагляду та сказав, що він їхав у нетверезому стані на скутері і повинен підписати пояснення. Не погодившись з інкримінованим йому правопорушенням, ОСОБА_1 просив надати йому запис відеореєстратора, але інспектор відмовився і надав йому для підпису письмові пояснення від імені ОСОБА_1, які останній, перебуваючи в стані сильного душевного хвилювання, підписав, не читаючи. Свідків чи понятих при цьому не було. В той же час, пояснення свідка події ОСОБА_4 інспектор прийняти відмовився та не надав ОСОБА_1 примірник протоколу про адміністративне правопорушення.
Розглянувши адміністративний матеріал, дослідивши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, письмові докази, пояснення свідка, суд дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення з огляду на таке.
Як вбачається з диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час та місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові документи; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
За приписами ст. 280 КУпАП, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вбачається з наданих до суду матеріалів до протоколу про адміністративне правопорушення, свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили, що ОСОБА_1 керував мопедом 28.07.2017 о 16 год. 15 хв. по вул. Українській в смт.Новопсков Луганської області та відмовився від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, що підтверджується їх письмовими поясненнями від 28.07.2017.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснив, що 28.07.2017 приблизно о 16 год. 15 хв. вони з ОСОБА_1 вели мопед ОСОБА_1 на реомнт, так як він був у несправному стані, та вирішили перепочити та покурити біля автостанції по вул.Українській в смт. Новопсков. ОСОБА_1 не керував мопедом. До них підійшов інспектор з дорожнього нагляду, відвів в сторону ОСОБА_1 Він бачив, що ОСОБА_1 щось підписав, свідки і поняті при цьому присутні не були.
Європейський суд з прав людини, зокрема у рішенні від 6 вересня 2005 року у справі «Гурепка проти України», заява № 61406/00, п. 55, ECHR 2005, зазначив, що з огляду на його усталену прецедентну практику, в силу суворості санкції справа про адміністративне правопорушення за суттю є кримінальною, а адміністративне покарання фактично мало кримінальний характер з усіма гарантіями статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Статтею 6 вказаної Конвенції передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього; мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту; захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя; допитувати свідків обвинувачення або вимагати, щоб їх допитали, а також вимагати виклику й допиту свідків захисту на тих самих умовах, що й свідків обвинувачення.
Крім того, відповідно до принципу 6 Рекомендації № R (91) 1 Комітету ОСОБА_7 Європи державам-членам стосовно адміністративних санкцій, ухваленої 13 лютого 1991 року, при застосуванні адміністративних санкцій, окрім сформульованих у Резолюції (77) 31 принципів справедливої адміністративної процедури, що звичайно застосовуються до адміністративних актів, слід керуватися такими особливими принципами: 1) особа, стосовно якої розглядається можливість застосування адміністративної санкції, попередньо інформується щодо фактів, які їй ставляться в вину; 2) вона має достатньо часу для підготовки свого захисту залежно від складності справи та суворості санкцій, що можуть бути застосовані; 3) вона або її представник інформується стосовно характеру доказів у справі, зібраних проти неї; 4) вона має можливість висловити свою думку перед оголошенням рішення про санкцію; 5) адміністративний акт про застосування санкцій містить мотиви, на яких вона ґрунтується.
Крім того, враховуючи положення Конституції України про те, що обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях і всі сумніви щодо недоведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд вважає, що працівниками поліції не проведено всебічного, повного та об'єктивного дослідження та зібрання фактичних даних у справі, що не дає підстав для висновку про скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
До суду не надано жодного переконливого доказу вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, пояснення свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_6 суд оцінює критично, так як допитані в судовому засіданні ОСОБА_1 і свідок ОСОБА_4 пояснили, що жодних понятих чи інших свідків при складенні протоколу 28.07.2017 відносно ОСОБА_1 не було.
Таким чином, вислухавши пояснення ОСОБА_1, свідка ОСОБА_4, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що сукупність досліджених доказів, які об'єктивно узгоджуються між собою, як і відсутність доказів на спростування встановлених обставин, не дає переконливих підстав вважати, що ОСОБА_1 28.07.2017, як особа, яка керувала транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тому провадження у даній справі слід закрити.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 247, ст.ст. 252, 283-285, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у вiдношеннi ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП - закрити у зв'язку iз відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-ти денного строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до апеляційного суду Луганської області через Новопсковський районний суд Луганської області.
Суддя: О.С. Стеценко