Ухвала від 26.09.2017 по справі 815/1695/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2017 р. Справа № 815/1695/17

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- ОСОБА_1

(у зв'язку з неприбуттям у судове засідання сторін, справа

розглядається в порядку п.2 ч.1 ст.197 КАС України)

розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 адміністративну справу за апеляційною скаргою Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2017 року по справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до головного державного ревізора-інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області ОСОБА_3, головного державного ревізора-інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області ОСОБА_4, Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИЛА:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до головного державного ревізора-інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3, головного державного ревізора-інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_4, Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій щодо проведення планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ФОП ОСОБА_2 у період з 03 січня по 10 січня 2017 року; щодо складання за результатами перевірки акту від 17 січня 2017 року №12/15-24-13-02/НОМЕР_1 «Про результати документальної планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, за період з 30 квітня 2013 року по 31 грудня 2015 року».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії державних ревізорів-інспекторів відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 30 квітня 2013 року по 31 грудня 2015 року, у період з 03 січня 2017 року по 10 січня 2017 року та складання акту перевірки від 17 січня 2017 року №12/15-24-13-02/НОМЕР_1.

В апеляційній скарзі Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі наказу Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 06 грудня 2016 року №481 організовано проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 тривалістю 10 робочих днів з 19 грудня 2016 року. Відповідно до план - графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на IV квартал 2016 року та направлень на перевірку від 19 грудня 2016 року посадовими особами Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 розпочато проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 30 квітня 2013 року по 31 грудня 2015 року, копію якого позивачка отримала під розписку 06 грудня 2016 року.

28 грудня 2016 року начальником Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області видано наказ №534 «Про продовження строку проведення документальної планової виїзної перевірки самозайнятої особи ОСОБА_2, податковий номер НОМЕР_1». Термін проведення перевірки продовжено на 5 робочих днів з 03 січня 2017 року по 10 січня 2017 року.

За результатами перевірки головними державними ревізорами-інспекторами відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 складено акт від 17 січня 2017 року №12/15-24-13-02/НОМЕР_1 «Про результати документальної планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 30 квітня 2013 року по 31 грудня 2015 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 30 квітня 2013 року по 31 грудня 2015 року», в якому зафіксовано, виявлені перевіркою порушення.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі - головні державні ревізори-інспектори відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОСОБА_5 в Одеській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у спірних правовідносинах не діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відтак їх дії проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 у період з 03 січня 2017 року по 10 січня 2017 року та складання акту перевірки від 17 січня 2017 року №12/15-24-13-02/НОМЕР_1 є неправомірними.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (у редакції від 20 листопада 2016 року, яка була чинна на момент прийняття наказу про проведення перевірки від 28 грудня 2016 року №534) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно п.41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Згідно п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України - документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Відповідно до п.77.4 ст. 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Згідно п.82.1 ст. 82 Податкового кодексу України, тривалість документальної планової перевірки не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.

Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника контролюючого органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів.

Отже, з урахуванням наведених норм, вбачається, що відповідно до приписів Податкового кодексу України у редакції від 20 листопада 2016 року, Роздільнянська ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області мала повноваження на призначення, проведення та продовження строків проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_2.

Проте, судом першої інстанції було вірно встановлено, що 01 січня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року №1797-VIII, яким до Податкового кодексу України внесено зміни, зокрема щодо контрольно-перевірочної роботи.

Статтю 19-1 Податкового кодексу України, в редакції Закону України №1797-VIII, викладено, в наступній редакції: контролюючі органи виконують, зокрема такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Пунктом 8 розділу I Закону України №1797-VIII, Податковий кодекс України доповнено статтею 19-3, яка визначає функції державних податкових інспекцій. Так, згідно вказаної статті, державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Тобто, функцію контрольно-перевірочної роботи за приписами пп.19-1.1.1 п.19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України в редакції від 01 січня 2017 року закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.

Таким чином, саме з 01 січня 2017 року організацію та проведення документальних і фактичних перевірок може бути здійснено (в т.ч. видано наказ про проведення, оформлено направлення (посвідчення), складено акт (довідку) та податкові повідомлення-рішення, вимоги (рішення) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за їх результатами) лише контролюючими органами обласного та центрального рівнів.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності у головних державних ревізорів-інспекторів відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повноважень на проведення у період з 03 січня 2017 року по 10 січня 2017 року контрольно-перевірочної роботи та складання акту перевірки від 17 січня 2017 року №12/15-24-13-02/НОМЕР_1, у зв'язку з набранням чинності Закону України від 21 грудня 2016 року №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким виключені повноваження державних податкових інспекцій щодо контрольно-перевірочної роботи, а відтак вимоги

Колегія суддів зауважує на тому, що апелянтом жодним чином не спростовані висновки суду першої інстанції, що з 01 січня 2017 року видання наказу про продовження терміну проведення документальної планової перевірки, організація проведення перевірки та складання акту перевірки належить до повноважень Головного управління ДФС в Одеській області.

Крім того, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року по справі №815/1014/17, яка набрала законної сили, визнано протиправним та скасовано наказ Роздільнянської ОСОБА_5 в Одеській області від 28 грудня 2016 року №534 «Про продовження строку проведення документальної планової виїзної перевірки самозайнятої особи ОСОБА_2, податковий номер НОМЕР_1»; визнано протиправними дії Роздільнянської ОСОБА_5 в Одеській області щодо проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 30 квітня 2013 року по 31 грудня 2015 року, у період з 03 січня 2017 року по 10 січня 2017 року та складання акту перевірки від 17 січня 2017 року №12/15-24-13-02/НОМЕР_1.

Згідно з ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, вимоги про визнання протиправними дій державних ревізорів-інспекторів відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо проведення документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 30 квітня 2013 року по 31 грудня 2015 року, у період з 03 січня 2017 року по 10 січня 2017 року та складання акту перевірки від 17 січня 2017 року №12/15-24-13-02/НОМЕР_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню, що було вірно встановлено судом першої інстанції.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2017 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

ОСОБА_1