79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
24.04.07 Справа№ 4/2747-23/427А
Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю. при секретарі судових засідань Маїк С.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго», м. Київ, в особі ВП “Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП НЕК “Укренерго», м. Львів,
до відповідача Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району, м. Яворів,
про стягнення 510 грн.
За участю представників:
від прокуратури: Кульчицький О.С. -помічник прокурора,
від позивача - не з»явився,
від відповідача - не з»явився,
Суть спору: Прокурор Галицького району м. Львова звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго», м. Київ, в особі ВП “Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП НЕК “Укренерго», м. Львів, про стягнення з Яворівської кавртирно-експлуатаційної частини району, м. Яворів, 510 грн. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику. Позовні вимоги мотивовані, зокрема нормами п. 6 ст. 20, ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру», ст.ст. 5, 9 Закону України “Про електроенергетику», постанови Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.06.1999 р. “Про затвердження положення про порядок накладення на суб»єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику».
Відповідач у відзиві № 504 від 30.01.2007 р. позовні вимоги не визнає, оскільки припис було невиконано в зв»язку з недофінансуванням Яворівської КЕЧ району у 2006 р., яка є бюджетною організацією.
Представник прокуратури у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач явки свого представника в засідання суду не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце його проведення.
Розгляд справи відкладався з підстав, викладених в ухвалах суду від 01.02.2007 р. та 13.03.2007 р.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
26 травня 2006 р. позивачем на підставі ст. 9 Закону України “Про електроенергетику» видано припис № 1535, яким приписувалось Начальнику Яворівської КЕЧ району: п. 1 замінити вентельний розрядник на фазі “А» для захисту силового трансформатора ТМ-2500/35КВ по стороні 35 КВ, п. 2 ліквідувати підтікання масла з силового трансформатора та провести доливку до рівня згідно вимог ПГЕЕС п. э 2.4.13., п. 3 обновити оперативну документацію по ПС-35/10 № 131 “Сосніно», п. 4 представити протоколи вимірів опору заземлення, грозозахисних пристроїв, розрядників та блискавковідводів. Письмову інформацію про виконання кожного пункту припису приписувалось подавати не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну його виконання, про виконання припису в цілому - повідомити до 01 серпня 2006 р. Вказний припис отримано керівником відповідача, про що свідчить відповідна відмітка та його підпис на приписі. 09 серпня 2006 р. позивачем в присутності представника відповідача та начальника РЕМ проведено перевірку дотримання законодавства про електроенергетику. У ході перевірки установлено, що пункти припису № 1535 виконані частково, не виконано пункти № 2 (частково, а саме: не приведено до рівня згідно вимог ПГЕЕС э 2.4.13.), №№ 3, 4. Про вказане зазначено у відповідному Акті перевірки від 09 серпня 2006 р. Акт перевірки отримано відповідачем 9 серпня 2006 р., що підтверджується відповідною відміткою на ньому. Старший інспектор державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Львівській області Держенергонагляду, розглянувши акт перевірки від 09 серпня 2006 р., відповідно до ст. 27 Закону України “Про електроенергетику» 21 серпня 2006 р. прийнятв постанову № 58 про накладення шрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за невиконання вищезгаданого припису. Постанова № 58 надіслана відповідачу разом з супровідним листом № 23/01-575 від 23.08.2006 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 723748, і в установленому законом порядку не оскаржена.
Заслухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд Львівської області дійшов висновку, що позов обгрунтований і підлягає задоволенню. Роблячи такий висновок, господарський суд виходив з наступного.
Відповідно до положень ст.ст. 9, 27 Закону України “Про електроенергетику» Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України. Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право: застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, а саме: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій сплачують штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Згідно з нормами п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.06.1999 р. за вказане вище правопорушення старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, позивач у відповідних правовідносинах виступає як суб»єкт владних повноважень.
Відповідно до Положення про ВП “Держенергонагляд у Західному регіоні» Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області входить до складу ВП “Держенергонанляд у Західному регіоні», який у свою чергу є структурною одиницею ДП НЕК “Укренерго» Міністерства палива та енергетики України. Державним інспекторм з енергетичного нагляду згаданої вище інспекції 26 травня 2006 р. виявлено ряд порушень ПГЕЕС, допущених відповідачем, та видано з цього приводу припис за № 1535. Зобов»язано Яворівську КЕЧ району повідомити про виконання припису в цілому до 01 серпня 2006 р. Згідно з п. 6.5. Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Мінпалива України № 817 від 24.12.2004 р., на момент закінчення терміну виконання Припису, він повинен бути виконаний в повному обсязі. Приписи, які підприємство не в змозі виконати з причин, які неможливо було передбачити заходами щодо виконання вимог Припису, керівник підприємства повинен за 10 днів до закінчення терміну виконання найбільш тривалого заходу Припису звернутись до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду та отримати письмовий дозвіл на подовження термінів виконання вимог Припису. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду. Керівнику підприємства в п'ятиденний термін з дати отримання такого звернення надсилається мотивоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав Припис. Припис № 1535 відповідачем станом на 9 серпня 2006 р. (акт перевірки) у повному обсязі не виконаний. Докази виконання припису в повному обсязі станом на 01 серпня 2006 р., або ж докази звернення керівника Яворівської КЕЧ району про отримання письмового дозволу на продовження термінів виконання припису у матеріалах справи відсутні та відповідачем суду не подані. За таких обставин, суд вважає, що 510 грн. підлягають стягненню з відповідача.
На підставі п.п. 1, 3 ч. 3 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення» КАС України судові витрати у справі слід покласти на відповідача.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст. 51, 71, 86, 94, 158, 160, 163, 167, 258 КАС України, суд -
1. Позов задоволити.
Стягнути з Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району (81000, м. Яворів, вул. Львівська, 19, код ЄДРПОУ 07930854) в доход Державного бюджету України: код платежу 23030300, р/р 31117106600609 в УДК України у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 23949356, Отримувач: Управління Державного казначейства у Львівській області - 510 грн. штрафу.
Виконавчинй лист про стягнення 510 грн. штрафу видати за заявою ВП “Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП НЕК “Укренерго», після набрання постановою законної сили.
2. Стягнути з Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району (81000, м. Яворів, вул. Львівська, 19, код ЄДРПОУ 07930854) в доход державного бюджету 5 грн. 10 коп. державного мита.
Виконавчинй лист про стягнення державного мита видати після набрання постановою законної сили.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано.
4. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя