Ухвала від 20.09.2017 по справі 215/4509/16-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2017 рокусправа № 215/4509/16-а (2-а/215/154/16)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ясенова Т.І.

судді: Головко О.В. Суховаров А.В.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Дніпро адміністративну справу за апеляційною скаргою Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на постанову Тернівського районного суду м.Кривого Рогу від 07 липня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання протиправним рішення та зобов"язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, в якому просив визнати протиправним рішення відповідача, викладене в розпорядженні №892 від 01.07.2016, яким відмовлено в перерахунку розміру пенсії позивачу з урахуванням виплачених матеріальних допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій, надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат. Зобов'язати відповідача здійснити з 23.12.2015 перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи з розрахунку 90% заробітної плати з урахуванням сум, які увійшли в розмір заробітної плати для обчислення пенсії, а саме: виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій, надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, згідно даних зазначених в довідці №23 від 17.06.2016 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років) та застосуванням базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії - серпень 2010 року. Зобов'язати відповідача до негайного виконання постанови суду в межах одного місяця.

Постановою Тернівського районного суду м.Кривого Рогу від 07 липня 2017 року позов задоволено частково. Поновлено пропущений процесуальний строк для звернення до суду за захистом порушених прав ОСОБА_1 Визнано протиправним рішення Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, викладене в розпорядженні № 892 від 01.07.2016 року, яким відмовлено в перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплачених матеріальних допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально- побутових питань, премій, надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат. Зобов'язано Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області

здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 90% заробітної плати з урахуванням сум, які не увійшли в розмір заробітної плати для обчислення пенсії, а саме: виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, згідно даних зазначених в довідці №23 від 17.06.2016 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), починаючи з дня подачі заяви про перерахунок пенсії - 23.06.2016 року. Зобов'язано Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до негайного виконання постанови суду в межах одного місяця.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що порядок перерахунку пенсій державних службовців було визначено статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIIІ (чинний з 01.01.2015) стаття 37-1 Закону №3723-ХІІ «Про державну службу» викладено у новій редакції: «Умови та поряд перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України», тобто норма щодо перерахунку виключена з Закону.

Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям не визначено, тому законні підстави для перерахування пенсії позивачу відсутні.

У відповідності до вимог статті 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено, що позивачу 13.11.2005 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

23 червня 2016 року позивач звернулась до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, премії, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, додавши до заяви довідку (про складові заробітної плати за останні 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 17.06.2016 року №23 видану Криворізькою районною радою Дніпропетровської області. (а.с. 6-9)

Листом №1202 від 07.07.2016 Криворізьке північне об'єднане управління Дніпропетровської області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, посилаючись на ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу». (а.с. 17)

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII, на яку посилається відповідач, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Положеннями цієї статті встановлено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 1 статті 35 Закону № 3723-XII державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

З урахуванням викладеного, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з частини 6 статті 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Відповідно до статті 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Додаткова заробітна плата, як складова структури заробітної плати відповідно до частини 1 статті 2 Закону України № 108/95 ВР «Про оплату праці», - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч.1 ст.2 Закону № 108/95-ВР).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Зокрема частиною 1 даної статті передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Отже, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Судом встановлено, що на суми матеріальної допомоги, а також індексації заробітної плати фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

З урахуванням викладеного, визначені в довідці від 17.06.2016 року за №23 виданій Криворізькою районною радою Дніпропетровської області суми надбавок, премій та «інших виплат», з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії позивачу.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 16.09.2014 у справі №21-314а14 та, виходячи з ч.2 ст.244-2 КАС України, враховується при винесенні рішення у справі.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області - залишити без задоволення.

Постанову Тернівського районного суду м.Кривого Рогу від 07 липня 2017 року у справі № 215/4509/16-а (2-а/215/27/17) - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій сторонам, та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до суду касаційної інстанції у порядку, встановленому статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров