Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
про залишення позовної заяви без руху
25 вересня 2017 р. №820/4323/17
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мар'єнко Л.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної міграційної служби в Черкаській області, Управління служби безпеки України в Черкаській області про скасування рішення, -
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління державної міграційної служби в Черкаській області, Управління служби безпеки України в Черкаській області, в якому просить суд скасувати рішення Управління ДМС України в Черкаській області від 22.09.2015 року № 08-06/189 про скасування дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_1
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 3 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.106 КАС України, у позовній заяві зазначаються, зокрема, ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, адресу для листування позивача зазначено: 61052, м. Харків, вул. Полтавський Шлях, б. 31, оф. 307.
Проте, у позові взагалі не зазначено поштової адреси позивача.
Судом встановлено, що позивач, звернувшись до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління ДМС України в Черкаській області, в якому просить суд скасувати рішення від 22.09.2015 року № 08-06/189, посилається на ст. 19 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
У свою чергу, у адміністративному позові зазначено адресу для листування позивача: 61052, м. Харків, вул. Полтавський Шлях, б. 31, оф. 307, яка одночасно є адресою для листування представника позивача.
Водночас, позивачем не надано до матеріалів справи доказів реєстрації позивача у м. Харкові або Харківській області.
Суд зазначає, що надана копія договору суборенди житлового приміщення доказом реєстрації у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) не є.
Водночас, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Суд зазначає, що відповідачами вказано Управління державної міграційної служби в Черкаській області та Управління служби безпеки України в Черкаській області, при цьому, позовні вимоги звернені лише до Управління ДМС України в Черкаській області.
Суд зазначає, що разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Відповідно до ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк (ч. 1 ст. 88 КАС України).
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі (ч. 2 ст. 88 КАС України).
У розумінні приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення позивача від сплати судового збору.
Посилання позивача на той факт, що судовий збір не може бути сплачений, через відсутність у позивача коштів, не є встановленою законом підставою для відстрочення сплати судового збору.
Суд зазначає, що клопотання про відстрочення від сплати судового збору не підтверджено належними доказами та не обґрунтовано належним чином.
При цьому, суд зазначає, що одночасно ОСОБА_1 надано копію довідки про те, що він з 01.05.2017 працює у ТОВ "Убер Партнер" та отримує заробітну плату, тобто має постійний дохід.
Також суд зазначає, що надана позивачем копія довідки, поганої якості, має ознаки зафарбування коректором адреси підприємства, де працює позивач.
При розгляду даного питання судом також враховано роз'яснення, які містяться у Пленумі Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI “Про судовий збір”, де вказано, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Зазначена позиція також збігається із висновками Європейського суду з прав людини у справі “Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України” від 18 жовтня 2005 року (заява №70297/01) .
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відстрочення сплати судового збору за звернення із даним позовом.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" встановлено на 2017 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб в місячному розмірі з 1 січня - 1600 грн.
З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено позовні вимоги немайнового характеру.
Підпунктом 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано зокрема фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Таким чином, за подання даного адміністративного позову розмір судового збору складає 640 грн.
Згідно ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Для усунення вказаних вище недоліків позивачу необхідно зазначити адресу позивача, уточнити склад осіб, які беруть участь у справі, надати докази реєстрації позивача у м. Харків або Харківська область, викласти позовні вимоги, з урахуванням вказаного вище, надати оригінал квитанції про сплату судового збору, за заявлені позовні вимоги, у належному розмірі.
Керуючись ст. 106-108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління державної міграційної служби в Черкаській області, Управління служби безпеки України в Черкаській області про скасування рішення - залишити без руху.
Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з моменту отримання ухвали.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки адміністративної позовної заяви. Роз'яснити, що інакше позовна заява буде вважатися неподаною та йому повернута.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із адміністративним позовом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження..
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Мар'єнко Л.М.