Справа № 819/1343/17
25 вересня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача Управління державної казначейської служби України м.Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 (надалі - позивач, ОСОБА_2.) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області, в якому просить:
- зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі подання про повернення сплаченого ОСОБА_2 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5440,00 грн.;
- стягнути з Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений нею судовий збір в сумі 640,00 грн.;
- стягнути з Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 понесені нею витрати на правову допомогу.
Представник позивача у судове засідання не прибув, подав письмове клопотання, у якому просить справу розглядати без участі сторони позивача, в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, подав письмове клопотання про розгляд справи без участі їх представника, в порядку письмового провадження, проти позову заперечує, просить відмовити у його задоволенні у повному обсязі.
Представник третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області у судове засідання не прибув, подав письмове клопотання про розгляд справи без участі їх представника, при вирішенні даної справи покладаються на рішення суду. Надав суду довідку на підтвердження зарахування до державного бюджету 12 липня 2017 року "збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна" у сумі 5440,00 грн.
У відповідності до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріаліми.
Суд, повно та всебічно розглянувши матеріали справи, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.
02 серпня 2017 року між ОСОБА_2 та ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Ріелті-Актив" було укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Ломакіною Л.В. та зареєстрований в реєстрі за №736, згідно якого ОСОБА_2 придбала квартиру АДРЕСА_1
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу нерухомого майна у розмірі 1% від його вартості, що складає 5440 грн. 00 коп. згідно квитанції № 38 від 11 липня 2017 року.
08 серпня 2017 року Позивач звернувся із заявою до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 5440 грн. 00 коп.
Листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 09 серпня 2017 року №13774/07 позивача повідомлено, про те, що підстав для повернення вказаного збору немає. Також зазначено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а також роз'яснено, що позивач має право звернутися до суду із адміністративним позовом про повернення сплаченого збору.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР.
Відповідно до абзацу першого та другого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з абзацом першим пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів вбачається, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Судом встановлено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта,
ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) є власником лише однієї квартири за адресою: АДРЕСА_1.
У відповідності до довідки, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації", згідно обліку технічної інвентаризації станом на 29 грудня 2012 року ОСОБА_2 власник 1/4 частини квартири АДРЕСА_2 на підставі свідоцтва про право власності , виданого 13 березня 2000 року згідно розпорядження органу приватизації №31709 від 09 березня 2000 року.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.
У відповідності до довідки Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" від 15 вересня 2017 року за № 117.22-33/445/19939/2017-19/вих., ОСОБА_2 у списки приватизацію житла включена та житлові чеки використані у сумі 01,12 грн.
У відповідності до п. 15-2 Порядку № 1740 до категорії неплатників збору на обов"язкове державне пенсійне страхування з операцій з придбання нерухомого майна віднесені фізичні особи, які отримали право власності на житло у результаті його приватизації, згідно із Законом України від 19.06.1992 р. № 2482-ХІІ "Про приватизацію державного житлового фонду". Відтак, у випадку набуття права власності на підставі розпорядження органу приватизації, коли має місце використання житлових чеків, позивач не вважається в такому випадку платником пенсійного збору з операцій з придбання нерухомого майна, а пенсійний збір сплачується лише у разі придбання нерухомого майна за договором купівлі-продажу.
Відповідно до ч.1,2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 71 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки, будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання нею житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за нею будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано а судом не здобуто, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір згідно квитанції №12 від 12 серпня 2017 року у розмірі 640,00 грн., та понесені витрати на правову допомогу, сплачені у відповідності до Договору про надання правової допомоги від 07 серпня 2017 року та квитанції №0.0.839526205.1 від 31 серпня 2017 року у розмірі 2000,00 грн.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
1.Позов задовольнити.
2.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул.Руська,17, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області (бульвар Т.Шевченка,3, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, ід.№ НОМЕР_1) 5440 (п'ять тисяч чотириста сорок) грн 00 коп. сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна згідно квитанції №38 від 11 липня 2017 року.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул.Руська,17, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, ід.№ НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп. сплачений згідно квитанції №12 від 12 серпня 2017 року.
4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (46001, м. Тернопіль, вул. Руська, 17, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, ід.№ НОМЕР_1) понесені витрати на правову допомогу у розмірі 2000 (дві тисячі ) грн. 00 коп., сплачені згідно квитанції № 0.0.839526205.1 від 31 серпня 2017 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію постанови надіслати особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.